ایتالیا در زمینه معماری سابقه بسیار درخشانی دارد که آثار باستانی متعدد این کشور گواه این موضوع است. این کشور به علت داشتن معماری بسیار غنی و زیبا، هر سال گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. برای کسانی که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند یکی از گزینه ها معماری است. در این مقاله به معرفی رشته معماری، نحوه ورود به دانشگاه های ایتالیا برای تحصیل معماری و هزینه تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌پردازیم.

رشته معماری

معماری در طول تاریخ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده است. این اهمیت را می‌توان در ساخت بناهایی دید که توسط اجدادمان ساخته شده‌اند. معماری، طراحی و ساخت محلی برای زندگی، از دیرباز مورد توجه بوده است. رشته‌های مرتبط با معماری عبارتند از: مهندسی ساخت‌وساز، طراحی گرافیک، طراحی تجربه کاربری و هنر. دانشجویان در دانشکده معماری به یادگیری سبک‌های مختلف معماری، علم طراحی، ساختار‌های طراحی، طراحی چشم‌اندازها و طراحی سه‌بعدی می‌پردازند. همچنین مهارت‌هایی نظیر کار با نرم‌افزارهای کامپیوتری مانند Aided Design (CAD) که به نقشه‌کشی، بهینه‌سازی و بررسی طراحی‌های انجام‌شده کمک می‌کنند، به دانشجویان آموزش داده می‌شود. دانشجویانی که در رشته معماری تحصیل می‌کنند، کار با رنگ، ترکیب رنگ، نور و ابعاد دیگری که برای طراحی یک ساختمان احتیاج است، را یاد می‌گیرند. البته در طراحی ساختمان، علاوه بر موارد مذکور باید ایمنی و استاندارد سازه‌ها نیز در نظر گرفته شود. بعضی از زیرشاخه‌های مرتبط با معماری عبارتند از: تحلیل معماری معاصر، طراحی شهری و فضای سبز، طراحی ساختمان و… .

فارغ‌التحصیلان رشته معماری می‌توانند در زمینه‌هایی مانند نقشه‌کشی ساختمان، طراحی شهری، طراحی داخلی، مهندسی ساخت و ساز و تکنسین CAD مشغول به کار شوند.

رشته معماری در ایتالیا

اگر دانشجو یا فارغ‌التحصیل رشته معماری باشید، می‌دانید که ایتالیا یکی از کشورهای صاحب سبک در رشته معماری است. لئوناردو داوینچی، مهندس، مخترع، طراح و نقاش ایتالیایی یکی از شاخص‌ترین معماران تاریخ جهان محسوب می‌شود. همچنین دانشگاه‌های ایتالیا در رشته معماری جایگاه خوبی در بین دانشگاه‌های جهان دارند و دانشجویان بین‌المللی بسیاری، مشغول تحصیل معماری در ایتالیا هستند.

تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی

تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی

رشته معماری در بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا تدریس می‌شود که بعضی از آنها به زبان انگلیسی و بعضی به زبان ایتالیایی هستند. معماری و زیرشاخه‌های آن در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌شوند.

تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی

دانشگاه پلی تکنیک میلان و دانشگاه پلی تکنیک تورین که از بهترین دانشگاه های ایتالیا هستند، دوره‌های کارشناسی معماری را به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند که می‌توانید هزینه این دوره‌ها را در جدول زیر مشاهده کنید. برای تحصیل در رشته معماری در ایتالیا، متقاضی باید در آزمون ورودی دانشگاه مربوطه پذیرفته شود. لازم به ذکر است که برای تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا، فرد باید دوران دبیرستان را به اتمام رسانده باشد. آزمون ورودی رشته معماری دارای ۶۰ سوال پنج گزینه‌ای است که شامل ۲۲ سؤال درک مطلب، ۱۶ سوال تاریخ معماری و هنر، ۱۰ سوال طراحی و ۱۲ سوال ریاضی و فیزیک می‌باشد. حداکثر نمره آزمون برابر ۹۰ است که فرد برای قبولی باید حداقل ۲۰ امتیاز کسب کند.

دانشگاه رشته هزینه
پلی‌تکنیک میلان طراحی معماری ۳۹۰۰ یورو
پلی‌تکنیک تورین معماری ۲۵۹۷ یورو

تحصیل معماری در ایتالیا به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد

چندین دانشگاه ایتالیا دوره های کارشناسی ارشد معماری به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد را برگزار می‌کنند. در جدول زیر می‌توانید گرایش‌های مختلف رشته معماری در دانشگاه‌های مختلف را مشاهده کنید. لازم به ذکر است که متوسط شهریه این دانشگاه‌ها برای رشته‌های زیر حدود ۱۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو در سال است.

دانشگاه رشته
پلی تکنیک میلان مهندسی معماری، معماری و طراحی، برنامه‌ریزی شهری، مهندسی ساخت و ساز، تاریخ و طراحی معماری، معماری-طراحی سازه، معماری-طراحی داخلی، معماری و طراحی شهری، معماری منظر، معماری پایدار و معماری منظر، برنامه‌ریزی شهری
پلی تکنیک ونیز علم و فن‌آوری حفاظت از میراث فرهنگی
فلورانس معماری، طراحی معماری
بولونیا حفاظت وترمیم میراث فرهنگی
ساپینزا معماری
برسیا مهندسی معماری
پلی تکنیک پاویا معماری و مهندسی ساخت و ساز
جنوا مهندسی مقاوم‌سازی ساختمان

لازم به ذکر است که بورسیه استانی ایتالیا به دانشجویان رشته معماری نیز تعلق می‌گیرد. این بورسیه ضمن فراهم کردن امکان تحصیل رایگان و اعطای کمک‌هزینه زندگی، مزایایی چون خوابگاه را نیز به  همراه دارد. نکته مهم درباره این بورسیه آن است که سوابق تحصیلی در اعطای این بورسیه لحاظ نمی‌شود و متقاضی با ارائه مدارک مالی مربوط به سرپرست خانواده، می‌تواند برای دریافت آن اقدام کند.