مختصری درباره کانادا

 • زبان رسمی: انگلیسی، فرانسوی (استان کبک)
 • دین رسمی: ندارد
 • حکومت: فدرال پارلمانی و پادشاهی مشروطه
 • جمعیت: ۳۹/۲ میلیون نفر
 • تراکم جمعیت: ۴/۲ نفر بر کیلومتر مربع
 • مسافت تا ایران: ۹/۹۸۱ کیلومتر (پرواز ۱۶ ساعته)
 • اختلاف زمانی با ایران: هشت ساعت و ۳۰ دقیقه (ساعت پنج بعدازظهر شنبه در ایران معادل ساعت هشت صبح شنبه در اتاوا است)
اطلاعات کشور کانادا.jpg

قوانین جدید ویزای تحصیلی کانادا

با توجه به قوانین جدید اداره مهاجرت کانادا، امکان تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی و کاری وجود دارد. یعنی شما می‌توانید با ویزای توریستی وارد خاک کانادا شده و سپس تبدیل ویزا را انجام دهید. جالب است بدانید که طبق قوانین جدید، اخذ ویزای تحصیلی کانادا از این طریق هزینه چندانی ندارد؛ چرا که هزینه‌های اداری تبدیل ویزای توریستی برای ایرانیان حذف شده است. این قوانین اوایل ۲۰۲۳ تصویب شده و در حال حاضر تا ابتدای ۲۰۲۴ اعتبار دارد. در مورد ادامه‌دار بودن این شرایط اطلاعاتی در دست نیست. برای اطلاعات بیشتر در این مورد کافی است فرم مشاوره رایگان ما را پر کنید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا ۲۰۲۳

محبوب‌ترین ویزای کانادا همین ویزای دانشجویی کانادا است. می‌توان گفت سریع‌ترین و ارزان‌ترین راه مهاجرت به کشور، اخذ ویزای تحصیلی کانادا است. به‌طور کلی شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای مقاطع دانشگاهی عبارتند از:

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

شرط سنی خاصی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود ندارد و ما در سیم‌آخر تجربه گرفتن ویزای تحصیلی کانادا برای سنین مختلف از ۱۸ تا ۵۰ سال را داشته‌ایم؛ اما با این حال هر چقدر سن شما با مقطع تحصیلی‌تان تناسب بیشتری داشته باشد، شانس موفقیت ویزای شما بیشتر خواهد شد. البته در این زمینه نیاز به نگرانی نیست. ما در سیم‌آخر راه‌های پر کردن گپ تحصیلی را به شما نشان می‌دهیم. برای اطلاعات بیشتر کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید.

تمکن مالی لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

بعد از اخذ پذیرش یکی از دانشگاه‌های کانادا لازم است نامه پذیرش را به‌همراه تمکن مالی به سفارت ارائه کنید تا ویزای تحصیلی کانادا برای شما صادر شود. در این مرحله آفیسر سفارت شرایط شما را بررسی می‌کند تا ببیند توانایی یک سال زندگی و تحصیل در کانادا را از نظر مالی دارید یا خیر. طبق آخرین آپدیت (دسامبر ۲۰۲۲) هزینه یک سال زندگی در کانادا برای یک دانشجو به‌طور میانگین ۱۵,۰۰۰ دلار کانادا است. این هزینه با توجه به محل زندگی، نوع دانشگاه و نوع محل سکونت شما تغییر خواهد کرد. اگر می‌خواهید در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا مشاوره دقیق‌تری بگیرید، کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان سیم‌آخر را پر کنید.

شرایط ویزای تحصیلی کانادا.webp

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

به‌طور کلی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا لازم است یکی از مدارک زبان مورد قبول سیستم‌آموزشی این کشور را گرفته باشید. انواع مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا حداقل نمره مورد نیاز
آیلتس  ۶/۵ (از هر مهارت حداقل ۶)
CELPIP ۸
تافل ۹۰

این مدارک را می‌توان به‌عنوان اصلی‌ترین مدارک مورد قبول کانادا معرفی کرد. البته با سایر مدارک مثل تافل هوم‌ادیشن و دولینگو هم امکان اخذ ویزای تحصیلی کانادا وجود دارد؛ اما اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا را دارید، بهتر است یکی از مدارک موجود در جدول را با نمره گفته‌شده ارائه کنید.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان

اخذ ویزای تحصیلی کانادا بدون مدرک زبان کار راحتی نیست؛ اما غیرممکن هم نیست. شما می‌توانید با ویزای مشروط کانادا وارد این کشور شده و زبان خود را بعد از شروع تحصیل تقویت کنید. بدیهی است در این روش سخت‌گیری‌های بیشتری برای صدور ویزا وجود دارد. برای مثال لازم است دلیل موجهی برای بازگشت به ایران پس از تحصیل ارائه کنید و تمکن مالی بسیار خوبی داشته باشید. بعضی کالج‌های کانادا هم دوره‌های زبان ارائه می‌دهند که شما می‌توانید با ورود به این دوره‌ها ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید.

شرط معدل اخذ ویزای تحصیلی کانادا

به‌ طور کلی اخذ ویزای تحصیلی کانادا شرط معدل ندارد. البته دانشگاه‌های برتر کانادا برای صدور پذیرش شرط معدل دارند. شرط معدل دانشگاه‌های برتر کانادا با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر متفاوت خواهد بود. در ادامه شرط معدل ویزای تحصیلی مقاطع مختلف کانادا را مشاهده می‌کنید:

مقطع معدل مورد نیاز برای دانشگاه‌های برتر کانادا
کارشناسی ۱۵
کارشناسی ارشد ۱۴/۵
دکتری  ۱۶

حداقل هزینه‌های زندگی در کانادا برای یک دانشجو

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا تا حدودی به دانشگاهی که انتخاب می‌کنید و همچنین شهری که در آن زندگی می‌کنید دارد. برای مثال ممکن است شما بخواهید در یک دانشگاه خصوصی تحصیل کنید؛ طبیعی است که تحصیل برای شما هزینه بالایی داشته باشد. در ادامه میانگین هزینه های زندگی دانشجویی در کانادا را آورده‌ایم:

هزینه‌ها میانگین ماهانه (دلار کانادا) میانگین سالانه (دلار کانادا)
شهریه - ۱۸,۹۰۷
هزینه‌‌های اقدام - ۴۰۰
هزینه بیمه ۷۰ ۸۴۰
هزینه خرید کتاب - ۶۰۰
اجاره خوابگاه دانشگاه ۶۰۰ ۷,۲۰۰
هزینه تلفن همراه ۳۰ ۳۶۰
اشتراک ماهانه حمل‌ونقل عمومی ۴۰ ۴۸۰
خریدهای سوپرمارکتی ۳۰۰ ۳,۶۰۰
تفریحات ۸۰ ۹۶۰
بیمه ماشین - ۱,۵۰۰
سوخت ۲۰۰ ۲,۴۰۰
مجموع ۱,۳۲۰ ۳۷,۲۴۲

مراحل اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای دانشجویان

اگر قصد دارید در دانشگاه‌های کانادا تحصیل کنید، این پروسه برای رسیدن به ویزای تحصیلی کانادا پیش روی شما خواهد بود:

 1. بررسی شرایط: قبل از هر چیز لازم است شرایط خود را بررسی کنید و ببینید آیا با شرایط مورد نیاز دانشگاه‌های کانادا تطابق دارد یا خیر. شرایط هر دانشگاه را می‌توانید از سایت دانشگاه مورد نظر مشاهده کنید. ما در سیم‌آخر شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا را می‌دانیم و کاملا رایگان به شما می‌گوییم شرایطتان برای کدام دانشگاه کانادا مناسب‌تر است. برای شروع کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان ما را پر کنید.
 2. اخذ پذیرش: بعد از انتخاب دانشگاه، باید مدارک مربوط به سوابق تحصیلی و مدرک زبان خود را برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. کارشناسان دانشگاه مقصد این شرایط را بررسی می‌کنند و صلاحیت شما را برای گرفتن پذیرش می‌سنجند. در این مرحله ما به شما کمک می‌کنیم تا مدارک خود را طبق استانداردهای دانشگاه تکمیل و ویرایش کنید. برای شروع کلیک کنید.
 3. اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا: بعد از دریافت جواب مثبت دانشگاه، نوبت به اقدام برای ویزا می‌رسد. در این مرحله لازم است مدارک تکمیلی را برای سفارت ارسال کنید. از مهم‌ترین مدارک این مرحله می‌توان به تمکن مالی، انگیزه‌نامه و گواهی عدم سوء سابقه اشاره کرد. آفیسر سفارت شرایط عمومی شما را برای زندگی و تحصیل در کانادا بررسی می‌کند و برای جواب ویزای شما تصمیم می‌گیرد.
 4. گرفتن وقت انگشت‌نگاری و پیکاپ ویزا: پس از مثبت شدن جواب ویزا لازم است از یک مرکز VAC وقت انگشت‌نگاری بگیرید. این مراکز در ایران وجود ندارند و لازم است برای این کار از طریق کشورهای همسایه مثل ترکیه یا ارمنستان اقدام کنید. ممکن است در زمان انگشت‌نگاری از شما سوالاتی هم برای اطمینان از صحت اطلاعاتتان پرسیده شود. ما خدمات پیکاپ ویزا را هم برای متقاضیان سیم‌آخری انجام می‌دهیم. برای شروع کافی است اطلاعات خود را در فرم درخواست مشاوره رایگان سیم‌آخر وارد کنید.

امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا

بر اساس قوانین جدید کانادا، با ویزای دانشجویی می‌توانید در این کشور کار تمام‌وقت انجام دهید. این امکان در اکثر کشورها وجود ندارد و دانشجو فقط تا سقف ۲۰ ساعت در هفته می‌تواند حین تحصیل کار کند. با توجه به پایین بودن نرخ بیکاری و بالا بودن سطح درآمدها در کانادا، شما می‌توانید روی درآمد کار دانشجویی در کانادا، به‌عنوان یک منبع درآمد مطمئن برای تامین هزینه‌های زندگی حساب کنید.

فرایند بررسی درخواست ویزای تحصیلی کانادا

بعد از اینکه مدارک خود را برای سفارت ارسال می‌کنید، آفیسر سفارت در زمان مناسب شروع به بررسی این مدارک می‌کند. این پروسه معمولا چند هفته اما گاهی تا چند ماه هم زمان می‌برد. آفیسر سفارت به نکاتی مثل دلایل بازگشت شما بعد از تحصیل به ایران و همچنین تمکن مالی دقت می‌کند. انگیزه نامه (Statement of Purpose) هم یکی از مدارک تعیین‌کننده در این مرحله به‌حساب می‌آید. در این نامه، اهداف شما از تحصیل و زندگی در کانادا بیان می‌شود. ما در سیم آخر برای نوشتن انگیزه نامه مطابق با استانداردهای سفارت همراه شماییم. برای شروع کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان را پر کنید.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا

اگر آفیسر سفارت با مدارک و شرایط شما قانع نشود، ویزای شما ریجکت خواهد شد. ریجکتی در موارد زیادی قابل حل خواهد بود. در بخش‌های بعدی اقدامات لازم در صورت ریجکت شدن ویزای تحصیلی کانادا را بررسی می‌کنیم. در ادامه پرتکرارترین دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا را مشاهده می‌کنید:

 • کافی نبودن تمکن مالی: در صورتی که گزارش ارائه شده از حساب شما با نیازمندی‌های موجود برای ویزای تحصیلی کانادا تطابق نداشته باشد، ویزای شما ریجکت خواهد شد. ما در سیم‌آخر برای جلوگیری از این اتفاق، مشاوره تمکن مالی به متقاضیان ارائه می‌دهیم.
 • زیاد بودن گپ تحصیلی: اگر بین آخرین مقطع شما و اقدام برای مقطع فعلی، فاصله زمانی وجود داشته باشد، این فاصله گپ تحصیلی نام داشته و شانس شما را برای اخذ ویزا پایین می‌آورد. البته اگر برای این فاصله زمانی، توجیه مورد قبول سفارت داشته باشید، گپ تحصیلی اثری در شانس شما نخواهد داشت. توجیه گپ تحصیلی با ارائه نمره زبان بالا، مقاله ISI و رزومه کار در زمینه رشته تحصیلی امکان‌پذیر است.
 • نداشتن دلیل بازگشت به ایران: یکی از نکاتی که در پروسه صدور ویزای تحصیلی کانادا تاثیرگذار است، داشتن دلیل محکم برای بازگشت به ایران بعد از تحصیل در کانادا است. آفیسر سفارت باید قانع شود که شما بعد از تحصیل به ایران بازمی‌گردید. یکی از مسائلی که خیال آفیسر را از این نظر راحت می‌کند.
دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی کانادا.webp

شرایط درخواست ویزای همراه کانادا

آیا می‌خواهید همراه خانواده مهاجرت کنید؟ کانادا بهترین گزینه برای شما خواهد بود؛ چرا که از نظر سهولت اخذ ویزای همراه، کانادا وضعیت بهتری نسبت‌به کشورهای اروپایی دارد. شما می‌توانید والدین، همسر یا فرزندان خود را با ویزای همراه به کانادا ببرید. کانادا دو نوع ویزای همراه دارد:

 • ویزای همراه کاری (Open Work Permit): این ویزا مخصوص زمانی است که همراه شما می‌خواهد تا پایان تحصیل شما در کانادا بماند. این ویزا که مجوز کار آزاد در کانادا نام دارد، به همراه اجازه می‌دهد برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند. کسانی که با ویزای کاری وارد کانادا می‌شوند فقط می‌توانند برای کارفرمایان دارای کد LMIA کار کنند؛ در حالی که با ویزای همراه کاری این محدودیت وجود ندارد. کانادا به همراه دانشجو اجازه کار بدون محدودیت می‌دهد و فرزندان دانشجو می‌توانند تا سن ۱۸ سالگی در مدارس کانادا رایگان تحصیل کنند.
 • ویزای همراه توریستی (Temporary Residence Visa): این ویزا برای زمانی است که یکی از آشنایان شما قصد سفر به کانادا برای زمان محدودی را دارد. ما در سیم‌آخر هم برای ویزای همراه کاری و توریستی اقدام می‌کنیم تا عزیزان شما بتوانند کنار شما باشند. برای شروع کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان سیم آخر را پر کنید.

فرد همراه می‌تواند سرپرست شما باشد یا همسر و فرزندتان. در هر صورت تمکن مالی سرپرست خانواده باید جواب‌گوی هزینه‌های یک‌سال زندگی خانواده در کانادا باشد. ما در سیم‌آخر به شما مشاوره تمکن مالی ارائه می‌دهیم. اگر به اخذ ویزای تحصیلی کانادا علاقه دارید کافی است فرم مشاوره رایگان سیم‌آخر را پر کنید.

چگونه شانسم را برای گرفتن ویزای دانشجویی کانادا افزایش دهم؟

عوامل مختلفی روی شانس ویزا تاثیر دارند. افسر سفارت شرایط شما را با توجه به معیارهای دولت کانادا بررسی می‌‌کند تا صلاحیت شما را برای تحصیل در این کشور بسنجد. عوامل موثر روی شانس اخذ ویزای تحصیلی کانادا عبارتند از:

 • تناسب سن و مقطع تحصیلی: وجود گپ تحصیلی بین آخرین مقطع و مقطع فعلی، در صورتی که توجیه خوبی برای این گپ نداشته باشید، باعث کاهش شانس شما خواهد شد. توجیه گپ تحصیلی برای ویزای تحصیلی کانادا با ارائه سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی یا نمره زبان بالا انجام می‌شود.
 • داشتن دلیل برای بازگشت: افسر سفارت باید قانع شود که شما برای بازگشت به کشور خود بعد از پایان تحصیل، دلیل دارید. هر چقدر دلایل شما قانع‌کننده‌تر باشد، شانس بهتری برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا خواهید داشت.
 • نمره زبان بالا: هر دانشگاه برای پذیرش حداقل‌هایی دارد. برای مثال شما با آيلتس ۶ می‌توانید از دانشگاه‌های کانادا پذیرش بگیرید. اما نمره زبانتان هر چقدر بالاتر باشد، شانس شما را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا افزایش خواهد داد.

خدمات سیم آخر برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

ما در سیم‌آخر این خدمات را به متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارائه می‌دهیم:

 • مشاوره رایگان مهاجرتی
 • پیدا کردن رشته و دانشگاه متناسب با سوابق تحصیلی شما در کانادا
 • تکمیل مدارک با توجه به استانداردهای سفارت و دانشگاه‌های کانادا
 • ویرایش رزومه، انگیزه‌نامه و Study Plan با توجه به استانداردهای سفارت و دانشگاه‌های کانادا
 • انجام پیگیری‌های پذیرش و ویزا
 • تقویت سطح زبان انگلیسی در کلاس‌های کاملا خصوصی