کانادا دومین کشور بزرگ دنیا است که به دلیل نزدیکی بخش‌های شمالی آن به قطب شمال، تراکم جمعیت بسیار پایینی دارد. همین تراکم پایین باعث شده مهاجرپذیری این کشور بسیار زیاد باشد. این کشور سالانه بیش از ۲۰۰ هزار مهاجر می‌گیرد که بیشتر آن‌ها دانشجو هستند. راه‌های مختلفی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا وجود دارد؛ از جمله مهاجرت فول فاند یا گرفتن بورسیه تحصیلی از کانادا. سیم آخر کنار شما است تا بهترین راه را برای تحصیل در کانادا پیدا کرده و این مسیر را تا انتها طی کنید. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

درباره کانادا

تحصیل در کانادا

کانادا بعد از روسیه بزرگترین کشور دنیا از نظر مساحت است. مرز کانادا با آمریکا هم طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان به‌حساب می‌آید. ساختار حکومت کانادا شامل پادشاه، دولت و دو مجلس (مجلس سنا و مجلس مردم) است. در حال حاضر قوانین در این کشور با امضای ملکه بریتانیا ضمانت اجرایی پیدا می‌کنند. تبادلات مالی در کانادا با دلار کانادا صورت می‌‌گیرد و زبان‌های فرانسوی و انگلیسی، هر دو زبان رسمی این کشور هستند. با وجود مساحت بسیار زیاد کانادا، ۸۰ درصد از زمین‌های این کشور غیرقابل سکونت بوده و جمعیت ۳۸ میلیونی آن اکثرا در نزدیکی مرز آمریکا سکونت دارند. کانادا یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرت برای ایرانیان به‌حساب می‌آید و در حال حاضر حدود ۱۶۳ هزار نفر ایرانی در این کشور زندگی می‌کنند.

تحصیل در-کانادا_نقشه کانادا.png

کانادا به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته شناخته می‌شود و سطح رضایت از زندگی در میان شهروندان این کشور بسیار بالا است. مواردی مثل سیستم بیمه عمومی، فرهنگ سازگاری با مهاجران و اقتصاد قدرتمند، این کشور را به یکی از بهترین مقصدهای مهاجرت در دنیا تبدیل کرده است. در حال حاضر هشت میلیون غیرکانادایی در این کشور اقامت دارند و حدود ۲۰ درصد از کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

مزایای تحصیل در کانادا

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا در حال حاضر محل تحصیل بیش از ۴۰۰ هزار دانشجوی بین‌المللی است و از این لحاظ، چهارمین مقصد محبوب برای مهاجرت تحصیلی در دنیا به حساب می‌آید. جالب است بدانید از نظر تعداد دانشجو در کانادا، ایران بعد از هند، چین و فرانسه با ۱۶۹۰۰ دانشجو در رتبه چهارم قرار دارد. سوال اینجا است که چرا متقاضیان مهاجرت تحصیلی کانادا را دوست دارند؟ مزایای تحصیل در کانادا عبارتند از:

سطح بالای آموزش آکادمیک

سیستم آموزشی کانادا از مدرسه تا فوق دکتری، یکی از بهترین سیستم‌های آموزشی دنیا است. ۱۱ دانشگاه از ۲۵۰ دانشگاه برتر دنیا (بر اساس رده‌بندی معتبر QS) در کانادا قرار دارند. علاوه بر این از هر پنج استاد در دانشگاه‌های کانادا، دو استاد دارای مدرک بین‌المللی هستند.

تحصیل ارزان

کانادا در مقایسه با سایر کشورهای انگلیسی‌زبان، کمترین هزینه‌های تحصیل را دارد. علاوه بر این در صورتی که سوابق تحصیلی خوب و نمره زبان بالایی داشته باشید، امکان اخذ کمک‌هزینه تحصیلی (فاند) و همچنین بورسیه تحصیلی کانادا برای شما وجود دارد.

مهاجرپذیری سیاسی و فرهنگی

کانادا در دنیا به مهاجرپذیر بودن معروف است. از طرفی سیاست‌های دولت این کشور روی جذب دانشجویان مستعد خارجی تمرکز دارد و از طرف دیگر مردم کانادا بسیار مهمان‌نواز هستند. به عبارت دیگر کانادا کشوری است که مهاجرپذیری بالایی دارد.

بالا بودن سطح رفاه زندگی دانشجویی

به طور کلی در کانادا سطح رفاه بسیار بالا است و این کشور به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی شناخته می‌شود. اگر نگاهی به رده‌بندی ۱۰۰ شهر دانشجویی برتر جهان توسط QS بیندازید، چهار شهر در این لیست متعلق به کانادا هستند. این چهار شهر عبارتند از: مونترال، تورنتو، ونکوور و اتاوا.

آینده روشن پس از فارغ‌التحصیلی

بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰، دولت کانادا نزدیک به دو میلیون شغل برای فارغ‌التحصیلان این کشور ایجاد کرده است. در این کشور ارتباط خوبی بین فضای آکادمیک و بازار کار وجود دارد و دانشجویان خیلی راحت می‌توانند در موقعیت‌های شغلی مرتبط با مدرک خود مشغول به کار شوند. دولت کانادا پس از پایان تحصیل به شما مهلت می‌دهد کار پیدا کنید و به سمت اخذ اقامت دائم قدم بردارید.

وجود امکان کار دانشجویی

در کانادا دانشجویان اجازه دارند تا سقف ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. سقف کار دانشجویی در زمان تعطیلات به ۴۰ ساعت در هفته می‌رسد. در حال حاضر حداقل درآمد کار دانشجویی در کانادا ۱۳ دلار کانادا به ازای هر ساعت است که با احتساب ۲۰ ساعت کار در هفته، هر دانشجو می‌تواند حداقل ۱۰۰۰ دلار کانادا در ماه درآمد داشته باشد.

دانشگاه‌ های کانادا

کانادا از نظر کیفیت بالای فضای آکادمیک شهرتی جهانی دارد. دانشگاه‌های این کشور با تمرکز روی پژوهش کاربردی و با بهره‌مندی از اساتید بین‌المللی، بستری مناسب را برای پیشرفت دانشجویان فراهم کرده‌اند. بهترین دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۲۲ به ترتیب رتبه جهانی عبارتند از:

رتبه در کانادا نام دانشگاه رتبه جهانی
۱ University of Toronto ۲۵ مشترک
۲ McGill University ۳۱ مشترک
۳ University of British Colombia ۴۵
۴ Université de Montréal ۱۱۸
۵ University of Alberta ۱۱۹
۶ McMaster University ۱۴۴
۷ University of Waterloo ۱۶۶ مشترک
۸ Western University ۲۰۳ مشترک
۹ Queen's University ۲۴۶ مشترک
۱۰ University of Calgary ۲۴۶ مشترک

برای دانشجویان ایرانی مهم است بدانند چه تعدادی از این دانشگاه‌ها مورد تایید وزارت علوم هستند؟ اگر شما هم این سوال را دارید از مطلب لیست دانشگاه های کانادا برای اپلای دیدن کنید.

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا با توجه به مقطع و دانشگاه انتخاب شده متفاوت است. کسانی که موفق شوند بورسیه تحصیلی این کشور را دریافت کنند، تحصیل رایگان را در کانادا تجربه خواهند کرد. در ادامه هزینه تحصیل در کانادا را به تفکیک مقطع تحصیلی بیان می‌کنیم.

شهریه دانشگاه‌ های کانادا در مقطع کارشناسی

هزینه تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا عدد ثابتی ندارد و بسته به نوع دانشگاه رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید متفاوت است. معمولا بورسیه تحصیلی و فاند در این مقطع به دانشجویان خارجی تعلق نمی‌گیرد و هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا برای مقطع لیسانس کاملا به عهده دانشجو خواهد بود. هزینه تحصیل مقطع لیسانس در کانادا برای یک سال (دو ترم) بین ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار کانادا است.

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا با توجه به دانشگاه مورد نظرتان متفاوت است اما معمولا در بازه ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار کانادا (به ازای یک سال تحصیلی) قرار می‌گیرد. برای تامین هزینه تحصیل فوق لیسانس در کانادا می‌توانید از فاند و بورسیه تحصیلی استفاده کنید اما بیشتر کمک‌هزینه‌های کانادا مربوط به مقطع دکتری است.

شهریه دانشگاه های کانادا در مقطع دکتری

هزینه تحصیل مقطع دکتری در کانادا بسیار کم و معمولا رایگان است. شما می‌توانید با ارائه سوابق تحصیلی و طرح پژوهشی (پروپوزال) خوب و همچنین توصیه‌نامه اساتید معتبر، برای تحصیل مقطع دکتری در کانادا فاند یا بورسیه تحصیلی بگیرید.

هزینه زندگی در کانادا

هزینه زندگی در کانادا با توجه به نوع مسکن (خوابگاه یا خانه) و سبک زندگی متفاوت است. اجاره ماهانه خوابگاه در کانادا چیزی بین ۲۵۰ تا ۸۰۰ دلار در ماه و همچنین هزینه اجاره آپارتمان اشتراکی بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار خواهد بود.

شرایط تحصیل در کانادا

شرایط تحصیل در کانادا

اکثر دوره‌های تحصیلی در کانادا به زبان انگلیسی و برخی نیز به زبان فرانسوی ارائه می‌شوند. درادامه، شرایط تحصیل در هریک از مقاطع تحصیلی در کانادا را توضیح می‌دهیم.

تحصیل در کانادا مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی کانادا یک دوره چهار ساله است. برای اخذ پذیرش مقطع کارشناسی از دانشگاه‌های کانادا تمکن مالی اهمیت ویژه‌ای دارد؛ چرا که برنامه‌هایی مثل تحصیل فول فاند و بورسیه تحصیلی کانادا در این مقطع بسیار محدودند. شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا عبارتند از:

 • معدل استاندارد ۱۵ به بالای دیپلم
 • تمکن مالی
 • آیلتس با نمره حداقل ۶/۵ (برای هر مهارت حداقل ۶)

تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد

متقاضیان تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کانادا شانس بیشتری برای اخذ فاند و بورسیه و تحصیل رایگان در کانادا دارند. در واقع برای تحصیل مقطع فوق لیسانس در کانادا اگر معدل خوبی ندارید، می‌توانید از طریق اثبات تمکن مالی پذیرش و ویزا بگیرید. شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در کانادا عبارتند از:

 • معدل استاندارد شده (GPA) بالای ۱۴ در مقطع کارشناسی
 • تمکن مالی (در صورت نداشتن بورسیه و فاند کامل)
 • آیلتس با نمره حداقل ۶/۵ (برای هر مهارت حداقل ۶)

تحصیل در کانادا در مقطع دکتری

تحصیل مقطع دکتری در کانادا معمولا رایگان و با پرداخت کمک‌هزینه به دانشجو انجام می‌شود. البته لازم است توجه داشته باشید که به همین نسبت اخذ پذیرش مقطع دکتری از کانادا هم رقابت سنگینی دارد و برای این که موفق شوید پذیرش دکتری از کانادا بگیرید لازم است سوابق تحصیلی و پژوهشی خوبی داشته باشید. شرایط تحصیل مقطع دکتری در کانادا عبارتند از:

 • معدل استاندارد شده (GPA) بالای ۱۶ در مقطع کارشناسی ارشد
 • دو توصیه نامه
 • آیلتس با نمره حداقل ۶/۵ (برای هر مهارت حداقل ۶)

انواع کمک هزینه های تحصیلی در کانادا

کمک هزینه های تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های برنامه‌های مختلفی برای حمایت از دانشجویان خارجی دارند. برنامه‌هایی که شامل پرداخت کمک‌هزینه به دانشجو می‌شوند. در کانادا انواع مختلفی از کمک هزینه های تحصیلی وجود دارد که عبارتند از:

اسکالرشیپ و فاند (Scholarship - Fund)

دانشگاه‌های کانادا در راستای جذب دانشجویان مستعد خارجی، به کسانی که سوابق تحصیلی و پژوهشی درخشانی دارند فاند یا اسکالرشیپ اختصاص می‌دهد. این کمک‌هزینه معمولا به رشته‌هایی تعلق می‌گیرد که تقاضای بازار کار کانادا برای آن‌ها بالا است. برای مثال در حال حاضر برای پذیرش گرفتن از رشته‌های مرتبط با هوش مصنوعی و علم داده در کانادا می‌توانید با ارائه رزومه خوب و توصیه‌نامه از اساتید معتبر، فاند قابل توجهی دریافت کنید. این فاند معمولا هزینه‌های تحصیل و زندگی شما را پوشش می‌دهد.

بورسیه (Grant)

بورسیه یا گرنت یکی دیگر از کمک‌هزینه‌های قابل اخذ در کانادا است. تفاوت بورسیه و فاند در این است که کمیته بورسیه دانشگاه‌ علاوه بر شرایط تحصیلی شما، شرایط خانوادگی‌تان را هم بررسی خواهد کرد. در واقع بورسیه بیشتر برای دانشجویان بااستعدادی است که به‌دلیل شرایط خانوادگی نمی‌توانند ادامه تحصیل دهند.

وام دانشجویی

دانشجویان (صرف‌نظر از ملیت یا سایر شرایط) می‌توانند پس از شروع تحصیل در کانادا برای تامین هزینه‌های تحصیل و زندگی خود از وام دانشجویی استفاده کنند. بدیهی است که بر خلاف دو مورد قبلی، وام دانشجویی نیاز به بازپرداخت دارد.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش کانادا

مدارک لازم برای اخذ پذیرش کانادا

برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های کانادا لازم است تعدادی مدرک را آماده و به برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. این مدارک عبارتند از:

 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات مقاطع پیشین
 • اسکن صفحه اول پاسپورت
 • مدرک زبان
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP)
 • گواهی‌های مرتبط با رشته
 • سه عدد توصیه‌نامه
 • گواهی اشتغال به کار (در صورت نیاز)
 • چکیده انگلیسی پایان‌نامه ارشد و پایان‌نامه ارشد (برای مقطع دکتری)

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا لازم است مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه کنید.

 • مدارک مربوط به محل سکونت
 • گزارش مربوط به تمکن مالی
 • مدارک هویتی
 • گواهی اشتغال به کار (در صورت نیاز)
 • تعهدنامه محضری (در صورت نیاز)
 • گواهی عدم سوء پیشینه

زمان مورد نیاز برای صدور ویزای تحصیلی کانادا

طبق آخرین آپدیت، از زمانی که مدارکتان تکمیل شده، آن‌ها را ارسال کرده‌اید و انگشت‌نگاری را انجام داده‌اید، 12 هفته یا تقریباً 3 ماه طول می‌کشد تا اداره مهاجرت کانادا پرونده شما را بررسی و جواب را اعلام کند.

طبیعیست که مواردی باعث کاهش یا افزایش این مدت‌زمان شوند.

ویزای همراه دانشجویی کانادا

یکی از مزایای مهم تحصیل در کانادا، امکان بردن همسر و فرزندان به‌عنوان همراه است. این امکان برای کشورهای اروپایی به‌راحتی وجود ندارد و مهم‌تر از این، در اروپا همراه دانشجو اجازه کار نخواهد داشت. در حالی که کانادا به همسر دانشجو اجازه کار تمام‌وقت می‌دهد. علاوه بر این فرزند دانشجو می‌تواند در کانادا رایگان تحصیل کند. اگر متاهل هستید، همسرتان باید برای همراهی شما، ویزای توریستی کانادا را بگیرد. همسر شما همچنین می‌تواند با اخذ ویزای کاری کانادا شما را همراهی کند.

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی در کانادا

کار دانشجویی برای دانشجویان خارجی در کانادا به دو دلیل اهمیت دارد؛ اول اینکه با کار دانشجویی می‌توانید شانس خود را برای پیدا کردن کار پس از تحصیل و اخذ اقامت دائم کانادا افزایش دهید. علاوه بر این می‌توانید با داشتن یک درآمد، رفاه بیشتری داشته باشید یا مبلغی را برای خود پس‌انداز کنید. دانشجویان خارجی با اخذ اجازه کار هنگام تحصیل در کانادا می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. توجه داشته باشید که این سقف زمانی برای تمام کارهایی است که دانشجو انجام می‌دهد؛ حتی اگر این کار در خارج از دانشگاه باشد. سقف ساعت کار دانشجویی برای زمان‌هایی که دانشگاه در تعطیلات است، به ۴۰ ساعت می‌رسد. درآمد کار دانشجویی در کانادا حداقل ۱۳ دلار به ازای هر ساعت است.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

اقامت پس از تحصیل در کانادا

بر اساس آمار منتشر شده توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) حدود ۵۰ درصد دانشجویان خارجی پس از پایان تحصیل در این کشور می‌مانند و از طریق پیدا کردن کار در کانادا به اقامت دائم و اخذ پاسپورت کانادایی می‌رسند. یک دانشجوی خارجی در کانادا تا ۱۸۰ روز پس از فارغ‌التحصیلی فرصت دارد برای مجوز کار اقدام کند. دولت کانادا به دانشجویان خارجی به اندازه زمان تحصیلشان (تا سقف ۳ سال) فرصت ماندن در کانادا پس از تحصیل را می‌دهد. دانشجویانی که دوره تحصیل آن‌ها در این کشور کمتر از ۸ ماه بوده است نمی‌توانند این مجوز را دریافت کنند. پس از گرفتن مجوز کار و قرارداد بستن با یک کارفرما، ویزای فرد به مدت ۲ سال تحت عنوان ویزای کاری تمدید می‌شود. پس از این دوره متقاضی می‌تواند برای مجوز اقامت دائم (۵ ساله) اقدام کند. کسی که ۳ سال با مجوز اقامت دائم در کانادا زندگی کرده و مالیات خود را به درستی پرداخت کرده باشد، امکان اخذ تابعیت کانادا را خواهد داشت.

اقامت دائم کانادا

همانطور که گفتیم اگر بتوانید پس از پایان تحصیل، کار پیدا کنید، مسیر اخذ اقامت دائم کانادا برای شما هموار خواهد شد. پس از اینکه اقامت کاری شما به اقامت بلندمدت یا دائم تبدیل شد، می‌توانید پاسپورت کانادایی بگیرید و بدون ویزا به کشورهای حوزه شنگن یا آمریکا و استرالیا سفر کنید.

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا

مرحله اول: پیدا کردن دانشگاه مناسب

قبل از هر چیز لازم است دانشگاه مورد نظر خود را برای اخذ پذیرش مشخص کنید. در کانادا فقط دانشگاه‌های عضو DLI یا Designated Learning Institutions) می‌توانند دانشجوی خارجی بگیرند. پس حتما برای پیدا کردن دانشگاه مورد نظرتان به این نکته دقت کنید. علاوه بر این لازم است دقت داشته باشید که حداقل شرایط تعیین شده توسط دانشگاه برای صدور پذیرش (مثل نمره زبان یا شرط معدل) ، با شرایط شما هم‌خوانی داشته باشد. کارشناسان باتجربه سیم آخر پس از بررسی شرایطتان، به شما می‌گویند برای تحصیل در کدام دانشگاه‌های کانادا شانس دارید.

مرحله دوم: تکمیل مدارک

پس از اینکه یک دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کردید، نوبت به درخواست پذیرش از آن دانشگاه می‌رسد و برای درخواست پذیرش لازم است مدارک مورد نیاز را جمع‌آوری کنید. این مدارک عبارتند از: سوابق تحصیلی، ریزنمرات، توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه، رزومه کار مرتبط با رشته (در صورت وجود)، مدرک زبان، مدارک شناسایی و طرح تحقیقاتی یا پروپوزال برای متقاضیان تحصیل مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در کانادا. این مدارک لازم است به‌صورت ترجمه شده برای دانشگاه مورد نظر ارسال شوند. ارسال مدارک برای تحصیل در کانادا به‌صورت آنلاین انجام می‌شود.

نکته مهم: متقاضیان تحصیل ارشد و دکتری باید بعد از پیدا کردن دانشگاه مناسب، با یکی از اساتید آن دانشگاه به توافق برسند و بعد شروع به جمع‌آوری و ترجمه مدرک کنند.

مرحله سوم: اقدام برای ویزا

دانشگاه مورد نظر مدارک شما را بررسی می‌کند و در صورتی که صلاحیت شما برای تحصیل در آن دانشگاه قابل تایید باشد، نامه پذیرش برایتان صادر خواهد شد. در این مرحله شما باید نامه پذیرش را در کنار سایر مدارک لازم به سفارت کانادا ارائه کرده و منتظر جواب ویزا بمانید. از مدارک مهم و تاثیرگذار این مرحله می‌توان به تمکن مالی، گواهی مسکن و انگیزه بازگشت اشاره کرد. شما باید به دولت کانادا اثبات کنید که توانایی پرداخت هزینه‌های لازم برای زندگی و تحصیل در کانادا را دارید و همچنین بعد از تحصیل به ایران باز خواهید گشت. اگر افسر سفارت قانع نشود که شما بعد از تحصیل به ایران برمی‌گردید، احتمال ریجکتی ویزای شما بالا می‌رود. ما در سیم آخر شانس ریجکتی شما را تا حد امکان کاهش می‌دهیم (پر کردن فرم ارزیابی) .

مرحله چهارم: انگشت نگاری و پیکاپ ویزا سفارت کانادا

انگشت نگاری سفارت کانادا

در صورتی که مدارکتان مورد تایید سفارت باشد، برای انگشت‌نگاری به یک مرکز VAC دعوت می‌شوید. این مراکز در ایران وجود ندارند و برای همین انگشت نگاری ایرانیان در ترکیه، امارات یا ارمنستان انجام می‌شود. در این مرحله معمولا افسر سفارت از شما سوالاتی می‌پرسد تا از درست بودن مدارک شما و سطح زبانتان اطمینان حاصل کند. در نهایت لازم است با خدمات پیکاپ ویزا، ویزای خود را از سفارت کانادا دریافت کنید.

مرحله پنجم: کسب آمادگی نهایی برای مهاجرت به کانادا

بعد از اینکه جواب ویزای شما مثبت شد، باید برای سفر به کانادا و شروع تحصیل آماده شوید. اگر پذیرش و ویزای شما مشروط (Conditional) است به شما توصیه می‌کنیم بین مثبت شدن جواب ویزا تا سفر به کانادا، روی تقویت سطح زبان خود تمرکز کنید؛ چرا که معمولا بعد از ورود به کانادا زمان کمی برای رسیدن به سطح لازم دارید و اگر نتوانید در این زمان به سطح تعیین شده برسید، ویزای شما تمدید نخواهد شد و مجبورید به ایران برگردید. برای کسانی که پذیرش و ویزای عادی گرفته‌اند، مثبت شدن ویزا به‌معنای پایان پروسه است. این افراد باید به فکر گرفتن بلیط و جمع کردن وسایل باشند. در این مرحله لازم است به میزان بار مجاز برای سفر به کانادا دقت کنید. این مقدار معمولا توسط ایرلاینی که انتخاب کرده‌اید و نوع بلیطتان (عادی یا وی‌آی‌پی) تعیین می‌شود. سعی کنید وسایلی را با خود ببرید که برای شروع زندگی دانشجویی در کانادا کاربردی است. بردن وسایل اضافه تنها باعث بیشتر شدن دغدغه و سخت‌تر شدن جابجایی شما خواهد شد.

مرحله ششم: فعال کردن اقامت تحصیلی

فعال کردن استادی پرمیت کانادا

پس از قبولی ویزا، مدرکی تحت عنوان POE برای شما صادر می‌شود که مجوز ورود به خاک کانادا است. این مدرک برای ورود به کانادا بسیار مهم خواهد بود. پس از ورود به کانادا و مستقر شدن در خوابگاه یا هر نوع مسکن دیگر، نوبت به فعال کردن اقامت تحصیلی می‌رسد. برای این کار لازم است مدارک مربوط به پذیرش و ویزای خود را به اداره اقامت کانادا ببرید. علاوه بر این لازم است مجوز تحصیل (Study Permit) خود را در این مرحله فعال کنید. بعد از انجام این مراحل می‌توان گفت پروسه مهاجرت تحصیلی به کانادا برای شما به پایان رسیده و اقامت شما تا پایان دوره تحصیلتان تمدید شده است.

به طور خلاصه مراحل مهاجرت به کانادا به این ترتیب است:

 1. انتخاب یک دانشگاه یا کالج مناسب
 2. پیدا کردن یک استاد در آن دانشگاه (برای ارشد و دکتری)
 3. تکمیل مدارک و ترجمه آن‌ها
 4. ارسال مدارک برای دانشگاه
 5. ارسال مدارک برای سفارت
 6. مراجعه به یک مرکز VAC و انجام انگشت‌نگاری
 7. گرفتن ویزا به‌صورت غیرمستقیم (پیکاپ ویزا)
 8. سفر به کانادا
 9. فعال‌سازی اقامت تحصیلی از طریق گرفتن مجوز تحصیل (Study Permit)

اصطلاحات مهم برای مهاجرت تحصیلی به کانادا

اصطلاحات تحصیل در کانادا

مواردی که در ادامه بررسی می‌کنیم، اصطلاحاتی هستند که هر متقاضی در مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا با آن‌ها روبرو است.

 • دانشگاه پذیرنده مهاجران تحصیلی (DLI): در کانادا فقط دانشگاه‌هایی می‌توانند دانشجوی خارجی بگیرند که کد DLI داشته باشند. لازم است در مرحله پیدا کردن دانشگاه مناسب به این نکته دقت کنید.
 • هزینه درخواست پذیرش (Application Fee): هزینه‌ای است که در زمان درخواست پذیرش و در ازای بررسی مدارک به دانشگاه پرداخت می‌شود. این هزینه معمولا غیرقابل بازگشت (Non-refundable) است.
 • بیعانه ثبت‌نام (Deposit Fee): هزینه‌ای که جهت اطمینان از متقاضی دریافت می‌شود و بعد از پایان پروسه ثبت‌نام به او بازگردانده خواهد شد.
 • مجوز تحصیل در کانادا (Study Permit): بعد از اخذ ویزای تحصیلی کانادا و ورود به خاک این کشور، افسر فرودگاه بعد از انجام بررسی‌های نهایی برای شما مجوز تحصیل یا Study Permit صادر می‌کند.
 • رزومه تحصیلی و انگیزه‌نامه (CV & SOP): سوابق تحصیلی شما (مقاطع پیشین) لازم است در قالب یک CV یا رزومه تحصیلی به دانشگاه مورد نظر و سفارت کانادا ارائه شود. انگیزه‌نامه یا SOP هم یک نامه است که در آن برنامه‌های خود را برای تحصیل در کانادا شرح می‌دهید.
 • معرفی‌نامه شخصی (Cover Letter): نامه پوششی یا نامه کاور یک معرفی‌نامه است که متقاضی در آن سوابق خود و همچنین اهدافش را شرح می‌دهد.
 • پورتفولیو (Portfolio): اگر متقاضی بخواهد در رشته‌هایی مثل طراحی و معماری تحصیل کند، سوابق او باید در قالب پورتفولیو ارائه شوند.
 • فاصله تحصیلی (Gap): اگر بین پایان آخرین مقطع تحصیلی شما با درخواست فعلی فاصله وجود داشته باشد، این فاصله را Gap می‌نامند و وجود آن شانس اخذ پذیرش و ویزای شما را کاهش می‌دهد.
 • گره (Tie): گره به‌معنای وابستگی به ایران است. شما در زمان اخذ ویزای تحصیلی باید به افسر سفارت کانادا اثبات کنید که دلیل کافی برای بازگشت به ایران بعد از پایان تحصیل را دارید.
 • مجوز ورود به خاک کانادا (POE): کسانی که مجوز کار یا تحصیل کانادا را با موفقیت دریافت می‌کنند، یک نامه Port of Entry هم برای آن‌ها صادر می‌شود که مجوز ورودشان به خاک کانادا است. این نامه با نام‌های دیگری مثل Correspondence Letter و Introduction Letter هم شناخته می‌شود.
 • نامه مجوز ورود به کبک (CAQ): استان کبک کانادا مجوز مخصوص به خود را دارد که به آن CAQ گفته می‌شود.
 • پیکاپ ویزا: کانادا در ایران سفارت ندارد و کسانی که قصد اخذ ویزای کانادا را دارند باید از کشورهای همسایه مثل ترکیه یا امارات اقدام کنند. پیکاپ ویزا خدمتی است که از سمت موسسه مهاجرتی برای متقاضیان انجام می‌شود و به این معنا است که نماینده شرکت مهاجرتی، پاسپورت متقاضی را از سفارت می‌گیرند و به او تحویل می‌‌دهند.

مروری بر نکات این صفحه

 • کانادا کشوری است پیشرفته با اقتصادی قوی که مهاجرپذیری بالایی داشته و تعدادی از برترین دانشگاه‌های دنیا را در خود دارد. برای تحصیل در این کشور لازم است معدل شما بالای ۱۵ و نمره آیلتس شما بالای ۶/۵ باشد. تمکن مالی لازم برای تحصیل در کانادا هم نسبت به کشورهای اروپایی بالاتر است.
 • کانادا برای خانواده ارزش ویژه‌ای قائل می‌شود. اگر شما متاهل باشید، همسرتان می‌تواند ویزای همراه دانشجویی کانادا را دریافت کرده و با این ویزا در کانادا کار کند؛ امکانی که در اکثر کشورهای اروپایی وجود ندارد. فرزند متقاضی هم می‌تواند کاملا رایگان در مدارس کانادا تحصیل کند.
 • یکی از نکات مهم برای تحصیل در کانادا، شرایط سنی و گپ تحصیلی است. وجود گپ تحصیلی (فاصله بین فارغ‌التحصیلی از آخرین مقطع تا اقدام برای مقطع جدید) باعث کاهش شانس شما برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا خواهد شد. علاوه بر این هر مقطع شرایط سنی مخصوص به خود را دارد (کارشناسی تا ۲۳ سال، کارشناسی ارشد تا ۲۸ سال و دکتری تا ۳۵ سال). البته نبود این شرایط به این معنا نیست که هیچ شانسی نخواهید داشت؛ بلکه به این معنا است که کار شما سخت‌تر خواهد بود و باید رزومه تحقیقاتی یا کار مرتبط با رشته ارائه دهید تا گپ تحصیلی شما برای دانشگاه مقصد و دولت کانادا توجیه شود.
 • برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیل در کانادا لازم است ابتدا تمام ریزنمرات و مدارک دانشگاهی پیشین خود را در کنار سوابق کاری مرتبط با رشته تحصیلی، جمع‌آوری و ترجمه کنید. در این مرحله نوشتن CV و SOP اهمیت ویژه‌ای دارد و در کنار سایر شرایط مثل معدل و نمره زبان، روی شانس شما برای اخذ پذیرش و ویزا تاثیر خواهد داشت.
 • اگر معدل خوبی ندارید یا نمره زبان شما پایین است می‌توانید برای موسسات خصوصی اقدام کنید که در این صورت باید تمکن مالی بالایی داشته باشید. البته معدل پایین با موارد دیگری مثل سابقه پژوهشی خوب یا سابقه کار مرتبط با رشته هم جبران می‌شود.
 • تمکن مالی شامل هزینه یک سال تحصیل به‌اضافه یک سال زندگی دانشجو و همراهانش در کانادا می‌شود. در واقع شما باید به دولت کانادا نشان دهید از پس هزینه‌های خود و خانواده‌تان (در صورت داشتن همراه) برمی‌آیید. این هزینه با توجه به دانشگاه مورد نظر و همچنین شرایط شما متغیر است. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید فرم مشاوره رایگان سیم آخر را پر کنید.
 • پس از اخذ پذیرش لازم است با استفاده از خدمات پیکاپ ویزا یا سفر به ترکیه یا امارات، انگشت‌نگاری سفارت کانادا را انجام دهید. در این مرحله شرایط تحصیلی شما و به‌علاوه شرایطی مثل تمکن مالی بررسی می‌شود و در صورتی که همه آن‌ها مورد تایید باشندویزای تحصیلی برای شما صادر خواهد شد.
 • بعد از ورود به خاک کانادا لازم است مجوز تحصیل در کانادا (Study Permit) را فعال کنید. پس از این مرحله شما اجازه اقامت و تحصیل در این کشور را دریافت می‌کنید و می‌توانید وارد دانشگاه مورد نظرتان شوید.

سیم آخر و تحصیل در کانادا

موسسه مهاجرتی کانادا

مهاجرت همیشه مسیری سخت و پراسترس دارد. مسائلی مثل دور شدن از عزیزان و وارد شدن به کشوری با فرهنگ و زبان جدید تنها بخش کوچکی از چالش‌های مهاجرت را تشکیل می‌دهند. ما در سیم آخر از این مسیر سخت آگاهیم و تلاش می‌کنیم تا حد ممکن این مشکلات را برطرف کنیم. در همین راستا خدمات زیر را برای متقاضیان مهاجرت به کانادا انجام می‌دهیم:

 • پیدا کردن مناسب‌ترین گزینه برای شما: ما در سیم آخر شرایط شما را می‌سنجیم و با توجه به آن، دانشگاه‌هایی را به شما پیشنهاد می‌دهیم که بیشترین شانس را برای گرفتن پذیرش از آن‌ها دارید.
 • کمک برای نوشتن CV: سوابق تحصیلی شما در قالب CV به دانشگاه مورد نظر ارائه می‌شوند. برای همین مهم است CV را با دقت و به شکلی استاندارد بنویسید. ما یک نمونه آماده (Template) در اختیار شما قرار می‌دهیم و بعد از اینکه آن را پر کردید، ویرایش‌های لازم را انجام می‌دهیم تا به استانداردترین حالت ممکن برسد.
 • کمک برای نوشتن انگیزه‌نامه: انگیزه‌نامه یا Statement of Purpose مدرکی تاثیرگذار در صدور پذیرش است. نوشتن یک انگیزه‌نامه خوب و استاندارد، شانس شما را برای گرفتن پذیرش بالا می‌برد. ما در سیم آخر برای نوشتن انگیزه‌نامه به شما کمک می‌کنیم.
 • انجام پیگیری‌های پذیرش: ما پس از تکمیل مدارک شما با دانشگاه‌هایی که با شرایطتان تناسب دارند، برای گرفتن پذیرش مکاتبه می‌کنیم.
 • تکمیل مدارک و گرفتن وقت سفارت: بعد از اینکه پذیرش یک دانشگاه با موفقیت دریافت شد، نوبت به گرفتن ویزا می‌رسد. در این مرحله ما مدارک شما را کامل می‌کنیم و در ادامه برای گرفتن وقت سفارت درخواست می‌دهیم.
 • انجام هماهنگی برای محل سکونت: در صورت تمایلتان می‌توانیم همزمان با درخواست ویزا، پیگیری‌های لازم برای رزرو خوابگاه را هم برای شما انجام دهیم.