اسپانیا کشوری خوش آب و هوا و مهاجرپذیر در اروپا است و مقصد محبوبی برای دانشجویان ایرانی به‌حساب می‌آید. این کشور از لحاظ وجود رویدادهای فرهنگی شهرتی جهانی دارد. آمار نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۱ حدود ۲۰ درصد از دانشجویان این کشور را دانشجویان خارجی تشکیل داده‌اند. این آمار با توجه به سیاست‌های مهاجرپذیری دولت اسپانیا رو به افزایش است. شما هم می‌توانید همین امروز مسیر مهاجرت به اسپانیا را آغاز کنید. فقط کافی است شرایطتان را به ما بگویید تا مناسب‌ترین راه را به شما نشان دهیم. برای مشاورۀ رایگان مهاجرت تحصیلی کلیک کنید.

درباره اسپانیا

تحصیل در اسپانیا

اسپانیا کشوری است که در غرب اروپا واقع شده و علاوه بر دریای مدیترانه، تنگه جبل‌الطارق و اقیانوس اطلس، با فرانسه و پرتغال نیز همسایگی دارد. مرز اسپانیا با پرتغال به‌عنوان طولانی‌ترین مرز یکپارچه در حوزه اتحادیه اروپا شناخته می‌شود (۱۲۱۴ کیلومتر). این کشور که بیش از ۴۶ میلیون جمعیت دارد، با ۵۰۵۹۹۰ کیلومتر مربع مساحت، پنجمین کشور بزرگ اروپا به حساب می‌آید. اسپانیا به صورت پادشاهی مشروطه اداره می‌شود و علاوه بر یک پادشاه، یک نخست‌وزیر و یک مجلس پارلمان دارد. اسپانیا در سال‌های اخیر به‌عنوان یکی از کشورهای توسعه‌یافته و سیزدهمین قدرت اقتصادی دنیا شناخته می‌شود و شاخص توسعه انسانی آن بسیار بالا است. مبادلات پولی در این کشور با یورو انجام می‌شود.

مزایای تحصیل در اسپانیا

مزایای تحصیل در اسپانیا

در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم که چرا تحصیل در اسپانیا ایده خوبی برای دانشجویان ایرانی است؟ برای پاسخ به این سوال لازم است مزایای تحصیل در اسپانیا را بررسی کنیم. مزایای تحصیل در اسپانیا عبارتند از:

مهاجرپذیر بودن

اسپانیا از نظر قانونی و فرهنگی مهاجرپذیری بالایی دارد. مردم این کشور نسبت به مردم آلمان یا آمریکا رفتار بهتری با مهاجران دارند. دولت این کشور هم از دانشجویان خارجی حمایت می‌کند. در واقع این کشور درها را به روی مهاجران تحصیلی باز گذاشته است.

ارزان بودن زندگی و تحصیل در اسپانیا

به‌طور کلی اروپا مناسب کسانی است که به‌دنبال تحصیل ارزان هستند. تحصیل در اروپا چندین برابر ارزان‌تر از تحصیل در استرالیا، آمریکا یا کانادا است. در این میان اسپانیا یکی از به‌صرفه‌ترین کشورها برای تحصیل و زندگی به حساب می‌آید. اسپانیا از نظر قیمت کالاهای اساسی، مسکن و حمل‌ونقل جزو ارزان‌ترین کشورهای اروپا به حساب می‌آيد.

کیفیت بالای زندگی دانشجویی

اسپانیا شاید از نظر سطح علمی و پژوهشی با کشوری مثل آلمان قابل مقایسه نباشد؛ اما در عوض این کشور یکی از جذاب‌ترین جاهای دنیا برای زندگی است. در اسپانیا متنوع‌ترین گزینه‌ها برای تفریح پیش روی شما است. از مکان‌های تاریخی و طبیعت زیبا گرفته تا رستوران‌ها و مراکز خرید مدرن. داشتن کارت دانشجویی دانشگاه‌های این کشور باعث می‌شود برای بازدید از مکان‌هایی که گفتیم تخفیف داشته باشید. علاوه بر این هزینه های حمل و نقل در اسپانیا هم با ارائه کارت دانشجویی کمتر می‌شود. از طرف دیگر دانشگاه‌ها هم برای مسائلی مثل خورد و خوراک به دانشجویان کمک می‌کنند. در کنار همه این موضوعات، دانشجو می‌تواند کار دانشجویی داشته باشد و تا ساعتی ۱۰ یورو درآمد به دست بیاورد.

آب و هوای خوب مدیترانه‌ای

آب و هوای اسپانیا

اسپانیا را با آب‌وهوای معتدل مدیترانه‌ای در سراسر دنیا می‌شناسند. هوای اسپانیا نه در زمستان بیش از حد سرد می‌شود و نه در تابستان بیش از حد گرم. این در حالی است که اگر قصد مهاجرت به فرانسه یا ایتالیا را دارید، لازم است حتما آماده هوای خیلی گرم در تابستان باشید و همین شرایط در آلمان و کانادا برای هوای سرد وجود دارد. در نتیجه اعتدال هوای اسپانیا یکی از مهم‌ترین مزایای این کشور به حساب می‌آید.

کار پس از تحصیل

زمانی که در اسپانیا مشغول‌به‌تحصیل می‌شوید، دولت این کشور تا سقف مشخصی از نظر میزان ساعت کاری در هفته به شما اجازه کار دانشجویی می‌دهد. شما با این کار جدا از ایجاد یک جریان درآمدی و فراهم کردن شرایط پس‌انداز، شانس خود را برای اخذ ویزای کاری پس از پایان تحصیل در اسپانیا افزایش می‌دهید. بعد از فارغ‌التحصیلی معمولا تا یک سال به شما فرصت داده می‌شود کار پیدا کنید. کسانی که در طول دوران دانشجویی، کار مرتبط با رشته خود انجام داده‌اند، شانس بیشتری برای پیدا کردن کار پس از تحصیل دارند. اگر فارغ‌التحصیل بتواند در مهلت مشخص شده کار پیدا کند، اقامت او از تحصیلی به کاری تغییر کرده و تمدید خواهد شد. در نهایت بعد از ۵ سال کار و پرداخت مالیات در اسپانیا می‌توانیم برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنیم.

آموزش عالی در اسپانیا

آموزش عالی در اسپانیا

تحصیل در اسپانیا شباهت زیادی به تحصیل در ایران دارد. برای مثال در این کشور برای ورود به دانشگاه‌ها در مقطع کارشناسی لازم است آزمونی مشابه کنکور ایران را با موفقیت پشت سر بگذارید. علاوه بر این دوره‌هایی در اسپانیا وجود دارند که شما را مستقیم وارد بازار کار می‌کنند. در این بخش شرایط تحصیل در اسپانیا را به تفکیک دوره و مقطع می‌شناسیم.

دانشگاه‌های اسپانیا

در فهرست زیر می‌توانید لیست برترین دانشگاه‌های اسپانیا را طبق رتبه‌بندی QS (به روزرسانی شده در پایان ژوئن ۲۰۲۲) مشاهده کنید.

 1. Universitat de Barcelona (۱۶۸ | گروه الف)
 2. Universidad Autónoma de Madrid (۲۰۷ | گروه الف)
 3. Universitat Autònoma de Barcelona (۲۰۹ | گروه الف)
 4. Complutense University of Madrid (۲۲۳ | گروه الف)
 5. Universitat Pompeu Fabra (۲۴۸ | گروه الف)
 6. University of Navarra (۲۶۶ | گروه الف)
 7. IE University (۳۱۷ | گروه الف)
 8. Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (۳۱۹ | گروه الف)
 9. Universidad Carlos III de Madrid (۳۵۱ | گروه الف)
 10. Universitat Politècnica de València (۳۷۱ | گروه الف)

هزینه تحصیل در اسپانیا ۲۰۲۲

هزینه تحصیل در اسپانیا

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا شامل هزینه‌های اساسی زندگی و هزینه‌های مربوط به شهریه دانشگاه است. در این بخش قصد داریم هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا را بررسی کنیم.

شهریه دانشگاه‌های اسپانیا ۲۰۲۲

اسپانیا را به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپا می‌شناسند. شهریه دانشگاه‌ها در این کشور نسبت به کشورهایی مثل سوئیس و انگلستان به‌مراتب پایین‌تر است و به همین خاطر می‌توان اسپانیا را به‌عنوان یک گزینه اقتصادی برای مهاجرت تحصیلی معرفی کرد. شهریه دانشگاه‌های اسپانیا با توجه به سطح دانشگاه متفاوت است اما به‌طور کلی می‌توانیم بگوییم شهریه دانشگاه در مقطع کارشناسی در اسپانیا بین دو تا سه هزار یورو و در مقطع کارشناسی ارشد بین چهار تا ۶ هزار یورو است. همین هزینه در دانشگاه‌های خصوصی به ۲۰ هزار یورو در سال می‌رسد. تحصیل در مقطع دکتری در اسپانیا نسبت به سایر مقاطع ارزان‌تر است و شهریه آن سالانه ۶۰۰ یورو خواهد بود.

مقطع تحصیلی شهریه دانشگاه (یورو در سال)
کارشناسی بین ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ یورو
کارشناسی ارشد بین ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ یورو
دکتری بین ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو

البته مبالغی که در این جدول بیان شد مربوط به دانشگاه های دولتی اسپانیا بود. تحصیل در اسپانیا اگر در دانشگاه‌های دولتی انجام شود، بسیار مقرون‌به‌صرفه است. در طرف مقابل شهریه دانشگاه‌های خصوصی ممکن است به ۲۰ هزار دلار در سال برسد.

هزینه زندگی دانشجویی در اسپانیا

هزینه زندگی دانشجویی به شهر محل زندگی و سبک زندگی شما بستگی دارد اما در اکثر شهرها می‌توان با ۶۰۰-۷۰۰ یورو در ماه از پس هزینه زندگی در اسپانیا برآمد. در شهرهای بزرگ مانند مادرید و بارسلونا هزینه‌ها بیشتر و در شهرهای کوچک‌تر هزینه‌ها پایین‌تر است.

هزینه مسکن دانشجویی در اسپانیا

دانشجویان خارجی در اسپانیا برای تامین مسکن چند راه دارند. در ادامه انواع مسکن دانشجویی در اسپانیا را توضیح می‌دهیم:

خوابگاه دانشگاه

خوابگاه دانشگاه اسپانیا

خوابگاه دانشگاه معمولا گزینه ارزان و مناسبی برای دانشجویان است و به همین خاطر رقابت شدیدی برای رزرو آن جریان دارد. متقاضیان تحصیل در اسپانیا می‌توانند بعد از اخذ پذیرش، در مورد خوابگاه از دانشگاه مورد نظر استعلام بگیرند. حداقل هزینه خوابگاه در اسپانیا ۴۰۰ یورو است. از مهم‌ترین مزایای زندگی در خوابگاه می‌توان به بهبود مهارت‌های اجتماعی و روحیه جمعی اشاره کرد.

زندگی با یک خانواده اسپانیایی (Family Housing)

زندگی با خانواده میزبان در اسپانیا

این روش هم به‌صرفه است و هم به شما برای جا افتادن در جامعه اسپانیا کمک می‌کند. در روش Family Housing دانشجو از یک خانواده اسپانیایی (که معمولا خانه بزرگی دارند) یک اتاق اجاره کرده و در کنار آن‌ها زندگی خواهد کرد. اجاره ماهانه این روش از ۴۵۰ تا ۶۰۰ یورو متغیر است. همانطور که در بخش‌های قبل گفتیم مردم اسپانیا پذیرش بالایی نسبت به مهاجران دارند. به همین خاطر زندگی با یک خانواده اسپانیایی روشی به‌صرفه است که باعث پیشرفت سریع‌تر شما در تطبیق‌پذیری با زبان و فرهنگ اسپانیایی خواهد شد.

آپارتمان اشتراکی (Shared Apartments)

آپارتمان اشتراکی

در این روش چند دانشجو به‌صورت اشتراکی یک آپارتمان را اجاره می‌کنند و معمولا هر کس یک اتاق برای خودش دارد. هزینه این روش نسبت به دو روش قبلی بالا است و معمولا به دانشجویان سال اولی توصیه نمی‌شود. آپارتمان اشتراکی در اسپانیا بین ۱۵۰ تا ۳۰۰ یورو در هفته برای دانشجو هزینه دارد. این هزینه در واقع اجاره یک اتاق به‌علاوه اجاره فضاهای مشترک است.

آپارتمان خصوصی (Private Apartment)

آپارتمان خصوصی

در این روش دانشجو به تنهایی یک آپارتمان اجاره می‌کند و مسئولیت تمام هزینه‌های آن را به‌عهده می‌گیرد. بدیهی است که آپارتمان خصوصی، گران‌ترین حالت مسکن دانشجویی در اسپانیا است. علاوه‌بر هزینه (که بین ۶۰۰ تا ۱۰۰ یورو برای هر ماه متغیر است) مسئولیت‌های این روش هم نسبت به روش‌های قبلی سنگین‌تر خواهد بود. برای مثال دانشجو باید به مسائلی مثل پرداخت قبض یا شارژ ساختمان توجه داشته باشد. اگر اسپانیایی شما ضعیف است و در ابتدای تحصیل خود هستید این روش کارتان را سخت خواهد کرد و به همین دلیل آن را توصیه نمی‌کنیم.

هزینه خوراک

هزینه خوراک هم در اسپانیا نسبت به اکثر کشورهای مطرح اروپایی پایین‌تر است. متوسط هزینه خوراک دانشجویی برای یک نفر در اسپانیا حدود ۳۰۰-۲۵۰ یورو در ماه برآورد می‌شود. رستوران‌های بسیار خوبی در این کشور وجود دارند و هزینه صرف یک وعده غذایی کامل در یک رستوران معمولی حدود ۱۲-۸ یورو است. اگر خودتان غذای روزانه را تهیه کنید نیز هزینه مواد غذایی نسبتاً پایین است.

هزینه رفت‌وآمد

هزینه بلیط تک‌سفره وسایل حمل و نقل عمومی در اسپانیا حدود ۱/۵ یورو است. بلیط یک‌ماهه نیز در اسپانیا در حدود ۴۲ یورو هزینه دارد؛ البته هزینه این بلیط‌های یک‌ماهه در شهرهای بزرگ می‌تواند به ۵۵ یورو برسد.

دیگر هزینه‌ها

هزینه‌های جانبی تحصیل مانند خرید کتاب‌ها و دیگر وسایل آموزشی می‌تواند تا حدود ۹۰۰ یورو در سال برسد. بیمه درمانی در اسپانیا نیز ۱۸۰-۷۰ یورو در سال برای دانشجویان هزینه دارد.

کار دانشجویی در اسپانیا

کار دانشجویی در اسپانیا

در اسپانیا اجازه دارید در کنار تحصیل، کار کنید. سقف کار دانشجویی برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در هفته و برای مقطع دکتری ۳۰ ساعت در هفته است. کاری که حین تحصیل انجام می‌دهید اگر مرتبط با رشته تحصیلی‌تان باشد، تبدیل ویزای تحصیلی به کاری را پس از فارغ‌التحصیلی ساده‌تر می‌کند. درآمد کار دانشجویی در اسپانیا بین ساعتی هشت تا ۱۰ یورو محاسبه می‌شود.

انواع کار دانشجویی در اسپانیا

موقعیت‌های کاری متنوعی برای دانشجویان وجود دارد، از جمله کار در شرکت‌های بزرگی مانند Telfonica de Espana (ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی اسپانیا)، Grupo Santander (گروه بزرگی از چندین بانک)، El Corte Ingles (بزرگ‌ترین فروشگاه زنجیره‌ای در اسپانیا) و دیگر فروشگاه‌های زنجیره‌ای، Kimberly Clark (تولیدکننده لوازم خانگی) و نیز سوپرمارکت‌ها، رستوران‌ها و… . گزینه دیگر کار در خانه (یا خوابگاه) است که شامل کارهای کامپیوتری، بازاریابی شبکه‌ای، صنایع دستی، مقاله‌نویسی، ترجمه و… است.

کارهای نیمه‌وقت در کلوپ‌ها، تفریحگاه‌ها و… دستمزد بالایی ندارند اما در اسپانیا هزینه زندگی نیز پایین است. البته پس از دریافت مدرک و اشتغال در اسپانیا، شرایط کاملاً تغییر خواهد کرد و با ارتقاء موقعیت کاری، حقوق دریافتی نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت.

شرایط تحصیل در اسپانیا

شرایط تحصیل در اسپانیا

در ادامه شرایط تحصیل در هریک از مقاطع تحصیلی در اسپانیا را بیان می‌کنیم.

تحصیل در اسپانیا - مقطع کارشناسی

برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا در مقطع کارشناسی لازم است ابتدا وارد دوره‌های کالج شوید. آزمون پایانی کالج در اسپانیا همان آزمون ورودی دانشگاه‌های دولتی این کشور است. دوره کالج در اسپانیا معمولا بین پنج تا ۹ ماه طول می‌کشد و درس‌های دبیرستان مثل ریاضی، شیمی، فیزیک، زیست‌شناسی، زبان اسپانیایی، زبان انگلیسی و تاریخ و فرهنگ اسپانیا در این دوره تدریس می‌شوند. لازم است بدانید که برای تحصیل در اسپانیا در مقطع کارشناسی، یادگیری زبان اسپانیایی لازم است. چون که دوره‌های کمی در این مقطع به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. تحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا سه تا چهار سال طول می‌کشد و امکان اخذ ارشد مستقیم در یک دوره پنج ساله هم در این کشور وجود دارد.

تحصیل کارشناسی در اسپانیا

شرکت در دوره کالج مخصوص کسانی است که قصد ورود به دانشگاه‌های دولتی اسپانیا را دارند؛ به عبارت دیگر اخذ پذیرش دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا به‌طور مستقیم (بدون شرکت در دوره کالج و قبولی در آزمون ورودی) ممکن است. برای تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی کشور اسپانیا لازم است سالانه حدود ۲۰ هزار یورو شهریه پرداخت کنید.

مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از کالج‌های اسپانیا (جهت آمادگی شرکت در آزمون سلکتیویداد و تحصیل در مقطع کارشناسی) عبارتند از:

 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی
 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان (و پیش‌دانشگاهی)
 • ترجمه مدرک دیپلم (و پیش‌دانشگاهی)
 • رزومه تحصیلی (CV)

تحصیل در اسپانیا - مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل کارشناسی ارشد در اسپانیا

برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد لازم است سوابق تحصیلی خود را به این کشور ارائه کنید و دیگر خبری از آزمون ورودی نیست. معدل بالا، سابقه پژوهشی، نمره بالا از زبان و سابقه کار در زمینه رشته تحصیلی، از جمله مواردی هستند که شانس شما را برای اخذ پذیرش تحصیلی اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد افزایش می‌دهند. مقطع کارشناسی ارشد در اسپانیا بین یک تا دو سال طول می‌کشد و تعداد زیادی دانشگاه انگلیسی‌زبان برای تحصیل این مقطع در اسپانیا وجود دارند. مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا در مقطع کارشناسی ارشد عبارتند از:

 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی
 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان (و پیش‌دانشگاهی) و کارشناسی
 • ترجمه مدرک دیپلم (و پیش‌دانشگاهی) و کارشناسی
 • نامه اجازه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP)
 • توصیه‌نامه تحصیلی (Recommendation Letter)

شهریه دانشگاه‌های دولتی اسپانیا برای مقطع کارشناسی ارشد معمولاً ۶۰۰۰-۴۰۰۰ یورو در سال است.

تحصیل در اسپانیا - مقطع دکتری

تحصیل دکتری اسپانیا

تحصیل مقطع دکتری در اسپانیا کمی با ایران تفاوت دارد. در اسپانیا مقطع دکتری شامل یک دوره سه ساله بدون واحد نظری است؛ به‌عبارت دیگر مقطع دکتری در اسپانیا صرفا نیازمند تحقیق و پژوهش خواهد بود. مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا در مقطع دکتری عبارتند از:

 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی
 • ترجمه ریزنمرات دوره دبیرستان (و پیش‌دانشگاهی)، کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • ترجمه مدرک دیپلم (و پیش‌دانشگاهی)، کارشناسی و کارشناسی ارشد
 • نامه اجازه تحصیل در مقطع دکتری
 • ارائه مقاله یا تألیف کتاب در زمینه رشته مورد نظر (در صورت وجود)
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (SOP)
 • توصیه‌نامه تحصیلی (Recommendation Letter)
 • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی (در صورت وجود)
 • پروپوزال (در صورت لزوم)

تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا

دوره تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا پنج ساله است. این دوره هم به زبان انگلیسی و هم به زبان اسپانیایی ارائه می‌شود و برای ورود به آن لازم است تحصیلات دبیرستان را در رشته تجربی به پایان رسانده باشید. برای تحصیل دندانپزشکی در اسپانیا با توجه به شرایطتان بین دانشگاه‌های خصوصی و دولتی حق انتخاب دارید. دانشگاه‌های خصوصی گران‌تر هستند اما اعتبار بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی ندارند.

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا

تحصیل پزشکی در اسپانیا فقط به زبان اسپانیایی انجام می‌شود. برای همین مهاجرت تحصیلی به اسپانیا بدون مدرک زبان در مورد پزشکی مثل بقیه رشته‌ها ممکن نیست. اگر زبان اسپانیایی خود را به سطح B2 برسانید، کانادا به یکی از گزینه‌های قابل انتخاب شما برای تحصیل پزشکی تبدیل خواهد شد. برنامه پزشکی اسپانیا نسبت به سایر کشورها از جمله خودمان، کوتاه‌تر است و هزینه کمی هم دارد. برای تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا لازم است ابتدا در دوره کالج اسپانیا شرکت کرده و پس از گذراندن علوم پایه، در آزمون ورودی دانشگاه (مشابه کنکور خودمان) شرکت کنید.

تحصیل پزشکی در اسپانیا یک دوره ۶ ساله است. توجه داشته باشید که دانشگاه‌های خصوصی این کشور برای تحصیل پزشکی هزینه بیشتری را از شما دریافت می‌کنند اما الزاما اعتبار بالاتری ندارند؛ اتفاقا برعکس؛ دانشگاه‌های دولتی اسپانیا از نظر دوره‌های پزشکی رتبه بالاتر جهانی دارند و مدرک آن‌ها به شکل گسترده‌تری در جاهای مختلف دنیا پذیرفته خواهد بود. ساختار تحصیل پزشکی در اسپانیا به این شکل است:

 • دو سال مطالعات پیش‌بالینی: در این مدت دانشجو مباحث تئوری و اولیه مورد نیاز را یاد گرفته و برای آموزش‌های بالینی آماده می‌شود.
 • چهار سال مطالعات بالینی: پس از اینکه دانشجو نشان داد مباحث تئوری پزشکی را به خوبی یاد گرفته است، تحت نظر پزشکان در بیمارستان آموزش دیدن او ادامه پیدا می‌کند.

تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان

تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان

سفارت اسپانیا در حال حاضر ارائه مدرک زبان انگلیسی را الزامی نمی‌داند. در واقع ارائه مدرک زبان برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به اسپانیا یک امتیاز محسوب می‌شود. البته نباید از این نکته غافل بود که یک دانش حداقلی زبان انگلیسی برای شرکت در کلاس‌ها و انجام کارهای اداری پس از ورود به اسپانیا مورد نیاز است. تحصیل در اسپانیا بدون مدرک زبان برای اکثر رشته‌ها و دانشگاه‌ها ممکن خواهد بود. البته این موضوع در مورد تحصیل پزشکی صادق نیست و برای تحصیل این رشته لازم است حتما مدرک زبان اسپانیایی ارائه کنید. اما به‌طور کلی در رشته‌هایی مثل مهندسی می‌توانید بدون مدرک زبان پذیرش و ویزای تحصیل در اسپانیا را بگیرید.

بورسیه‌های تحصیلی در اسپانیا

بورسیه تحصیلی اسپانیا

سه نوع اصلی از کمک‌هزینه تحصیلی در اسپانیا به دانشجویان ارائه می‌شود که در ادامه هریک را معرفی می‌کنیم.

وام دانشجویی (Loan)

وام دانشجویی تحصیل در اسپانیا با ایران تفاوت چندانی ندارد. دانشجو باید بعد از پایان تحصیل، مبلغ دریافت شده را به‌همراه سود آن به دانشگاه برگرداند. وام دانشجویی اسپانیا معمولا بخش قابل توجهی از هزینه تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. گرفتن وام دانشجویی تحصیل در اسپانیا برای دانشجوی ایرانی تقریبا غیرممکن است.

بورسیه (Scholarship)

بورسیه تحصیلی در کشورهای مختلف وجود دارد و بر اساس شایستگی دانشجویان به آن‌ها تعلق می‌گیرد. شایستگی عبارت است از سوابق درخشان تحصیلی، تحقیقاتی یا کار مرتبط با رشته که شما را از دیگران متمایز می‌کند. در واقع بورسیه راهی است که دولت‌ها و دانشگاه‌ها از طریق آن به افراد مستعد کمک می‌کنند تا مشکلات مالی مانع از شکوفایی استعداد آن‌ها نشود. در اسپانیا اعتبار لازم برای بورسیه توسط دولت تامین می‌شود. دانشجو در قبال دریافت بورسیه تحصیلی اسپانیا موظف به هیچ‌گونه بازپرداختی نخواهد بود.

گرنت (Grant)

کمک‌هزینه تحصیلی یا Grant برای تحصیل در اسپانیا، در واقع کمک دولت به کسانی است که از نظر مالی محدودیت دارند. این کمک‌هزینه با بررسی شرایط مالی فرد و خانواده‌اش، به او تعلق می‌گیرد (نه صرفا با توجه به شایستگی‌های تحصیلی).

شرایط دریافت بورسیه‌های تحصیلی در اسپانیا

عموماً دریافت بورسیه‌های تحصیلی اسپانیا رقابتی است اما به‌طور کلی موارد زیر را می‌توان جزو شرایط دریافت بورسیه تحصیلی در اسپانیا دانست:

 • رزومه تحصیلی قوی
  • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر در مقطع تحصیلی پیشین
  • معدل بالا در مقاطع تحصیلی پیشین
  • داشتن مقالات ISI و شرکت در کنفرانس‌های علمی
  • سطح بالای تسلط به زبان انگلیسی و یا اسپانیایی (نمره بالای مدرک زبان)
 • انگیزه‌نامه تحصیلی مناسب
 • توصیه‌نامه (Recommendation) تحصیلی از اساتید معتبر

البته همیشه داشتن همه موارد الزامی نیست اما هریک از این موارد، شانس شما را برای دریافت بورسیه تحصیلی اسپانیا افزایش می‌دهد.

ممکن است بورسیه یا گرنت دریافتی، کل هزینه تحصیل را در اسپانیا پوشش ندهد و دانشجو نیازمند یک حامی مالی یا انجام کار دانشجویی باشد.

ویزای تحصیلی اسپانیا

ویزای تحصیلی اسپانیا

بعد از اینکه پذیرش یکی از دانشگاه‌های اسپانیا را گرفتید، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا می‌رسد. در این مرحله لازم است اصل و ترجمه این مدارک را به سفارت اسپانیا ارائه کنید:

 • نامه پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • مدارک تحصیلی پیشین و ریزنمرات
 • شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • فرم امضا شده‌ی درخواست ویزا
 • گواهی سلامت پزشکی
 • بلیط هواپیما
 • گواهی رزرو هتل یا محل اقامت در اسپانیا
 • رزومه تحصیلی (CV)
 • انگیزه‌نامه (SOP)
 • نامه تمکن مالی و گردش حساب متقاضی یا سرپرست او
 • گواهی بیمه
 • عکس
 • گواهی پرداخت هزینه درخواست ویزا
 • گواهی سوابق کاری
 • نامه عدم سوء پیشینه

هزینه درخواست ویزا ۶۰ یورو است که باید به سفارت پرداخت شود.

۱ گواهی سوابق کاری و… می‌تواند به شما برای دریافت ویزای تحصیلی اسپانیا کمک کند.

۲ تمکن مالی مورد نیاز، به مقطع تحصیلی مد نظر بستگی دارد. به طور کلی موجودی حساب باید هزینه یک سال تحصیل شما را پوشش دهد.

زندگی دانشجویی در اسپانیا

زندگی دانشجویی در اسپانیا

یکی از مواردی که برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور اهمیت دارد، شرایط تحصیل و زندگی دانشجویی در کشور مقصد است. زندگی دانشجویی در اسپانیا قطعاً با سفرهای توریستی به این کشور تفاوت‌های زیادی دارد و به هر حال این تجربه جدید، هزاران کیلومتر دورتر از شهر محل زندگی دانشجو و در کنار مردمی است که برای او غریبه هستند. اما تجربه دانشجویان در این کشور نشان می‌دهد که این دوره تحصیلی بسیار لذت‌بخش خواهد بود. طبیعت این کشور بسیار زیبا و محیط زندگی آن پر از تفریح و سرگرمی است. همچنین همه کالج‌ها و دانشگاه‌ها، برنامه‌هایی برای تشویق دانشجویان به مشارکت و برقراری ارتباط با دیگران ارائه می‌دهند.

کارت اقامت و شماره شناسایی

تا یک ماه پس از ورود به اسپانیا، دانشجویان باید برای دریافت کارت اقامت (Tarjeta de Residencia) درخواست دهند. این کارت که بیشتر به (TIE - Tarjeta de Identidad de Extranjero) معروف است، در واقع کارت شناسایی افراد غیراسپانیایی محسوب می‌شود و نشان‌دهنده اجازه اقامت موقت (۹۰ روز تا ۵ سال) و قابل تمدید است.

ثبت درخواست برای دریافت کارت اقامت باید در اداره امور خارجیان (Oficina de Extranjeros) یا اداره پلیس استان محل اقامت انجام شود. مدارک لازم برای ثبت درخواست کارت اقامت عبارتند از: گذرنامه، چند قطعه عکس رنگی پاسپورتی، فرم درخواست تکمیل‌شده، تأیید آدرس محل سکونت، صورت حساب بانکی، بیمه درمانی و نامه گواهی ثبت نام دانشگاه.

روی این کارت، یک شماره شناسایی معروف به NIE که مخفف Número de Identificación de Extranjero بوده و به معنی شماره شناسایی افراد خارجی است، وجود دارد. داشتن این شماره برای انجام هرنوع عملیات مالی در اسپانیا از جمله باز کردن حساب بانکی، دریافت حقوق، پرداخت مالیات، ثبت نام برای دریافت خدمات اجتماعی و گواهینامه رانندگی ضروری است.

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

برای دریافت اقامت اسپانیا بعد از تحصیل، باید از شرکت‌ها و کارفرمایان این کشور پیشنهاد کاری داشته باشید. در اسپانیا بسته به وضعیت کار شما انواع مختلفی از مجوزهای کاری وجود دارد. اکثر شهروندان غیراروپایی برای زندگی و کار در اسپانیا نیاز به اجازه کار دارند؛ اگرچه استثنائاتی برای دانشگاهیان و دانشمندانی که روی پروژه‌های خاص کار می‌کنند، وجود دارد.

فرایند دریافت اقامت پس از تحصیل در اسپانیا

پس از پایان تحصیل در اسپانیا بین ۶ ماه تا یک سال به متقاضی فرصت داده می‌شود تا یک موقعیت شغلی پیدا کند. در صورتی که متقاضی بتواند در زمان تعیین شده با یک کارفرما به توافق برسد، ویزای تحصیلی به کاری تبدیل شده و اقامت او متناسب با مدت قرارداد تمدید می‌شود. مانند کشورهای دیگر اروپا، در اسپانیا هم بعد از پنج سال کار و پرداخت منظم مالیات می‌توانید برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کنید. اقامت دائم اسپانیا شما را از مزایایی مثل بیمه عمومی و سایر حقوق شهروندان حوزه اتحادیه اروپا بهره‌مند خواهد کرد. نمودار زیر نشان می‌دهد که نرخ بیکاری در اسپانیا علاوه بر پایین بودن، سیر نزولی هم دارد. برای همین این کشور مقصدی مناسب برای مهاجرت به حساب می‌آید.

مشاغل مورد نیاز در اسپانیا

اسپانیا در سال‌های اخیر بیشتر در زمینه‌هایی از جمله مشاوره، امور مالی و فناوری اطلاعات پیشرفت داشته است اما در سایر حوزه‌ها با کمبود متخصص و نیروی ماهر مواجه است و این کمبود نیرو می‌تواند به فرصت‌های شغلی برای متقاضیان بین‌المللی منجر شود. در کل اگر قصد دارید تحصیل در اسپانیا را انتخاب کنید، لازم است ابتدا تحقیقات لازم را برای شرایط رشته خود در این کشور انجام داده باشید. ما در سیم آخر این ارزیابی اولیه مهاجرت تحصیلی را کاملاً رایگان برای شما انجام می‌دهیم.

سیم آخر و مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت تحصیلی به اسپانیا

مهاجرت همیشه مسیری سخت و پراسترس دارد. مسائلی مثل دور شدن از عزیزان و وارد شدن به کشوری با فرهنگ و زبان جدید تنها بخش کوچکی از چالش‌های مهاجرت را تشکیل می‌دهند. ما در سیم آخر از این مسیر سخت آگاهیم و تلاش می‌کنیم تا حد ممکن این مشکلات را برطرف کنیم. در همین راستا خدمات زیر را برای متقاضیان مهاجرت به ایتالیا انجام می‌دهیم:

 • پذیرش کالج اسپانیا: برای مهاجرت تحصیلی به اسپانیا در مقطع کارشناسی باید ابتدا وارد دوره‌های کالج شوید. ما برای شما پذیرش این دوره‌ها را می‌گیریم.
 • پذیرش کارشناسی ارشد و دکتری: اگر در مقاطع بعد از کارشناسی قصد مهاجرت به اسپانیا را داشته باشید، نیاز به مکاتبه با دانشگاه‌ها و اخذ پذیرش دارید. ما این کار را برای شما انجام می‌دهیم.
 • پیدا کردن استاد راهنما: برای مهاجرت تحصیلی در مقطع دکتری به اسپانیا، لازم است یک استاد راهنما شما را به‌عنوان دانشجوی خود بپذیرد. ما مکاتبات لازم را در این زمینه انجام می‌دهیم.
 • تکمیل مدارک: ما با توجه به مدارک مورد نیاز دانشگاه مقصد و سفارت اسپانیا، لیستی را ارائه می‌کنیم که برای تکمیل مدارک، راهنمای شما باشد.
 • کمک برای نوشتن CV و SOP: رزومه تحصیلی (CV) و انگیزه‌نامه (SOP) دو مدرک مهم و تاثیرگذار برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به حساب می‌آیند. ما به شما کمک می‌کنیم این دو مدرک را طبق استانداردهای سفارت اسپانیا و دانشگاه مقصد بنویسید.
 • گرفتن وقت سفارت: پس از کامل شدن مدارک و گرفتن پذیرش از دانشگاه مورد نظر، نوبت به اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا می‌رسد. ما با گرفتن وقت سفارت در این مرحله به شما کمک می‌کنیم.