مختصری درباره اسپانیا

 • نام: اسپانیا (Reino de España)
 • زبان رسمی: اسپانیایی
 • تحصیل به زبان انگلیسی: دارد
 • دین رسمی: ندارد
 • حکومت: پارلمانی و پادشاهی مشروطه
 • جمعیت: ۴۷ میلون نفر
 • تراکم جمعیت: ۹۴ نفر بر کیلومتر مربع
 • مسافت تا ایران: ۶/۵۲۵ کیلومتر (پرواز ۶ تا هفت ساعته)
 • اختلاف زمانی با ایران: دو ساعت و سی دقیقه (ساعت ۱۰ صبح شنبه در ایران برابر با ساعت ۷:۳۰ صبح شنبه در اسپانیا است)

انواع ویزای تحصیلی اسپانیا

به طور کلی در اسپانیا سه نوع ویزای تحصیلی مختلف وجود دارد که هر کدام از آن‌ها مختص یک دسته از برنامه‌های تحصیلی است. انواع ویزای تحصیلی اسپانیا عبارت است از:

 • ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت (اعتبار سه ماهه)
 • ویزای تحصییلی میان‌مدت (اعتبار بین سه تا ۶ ماهه)
 • ویزای تحصیلی بلندمدت (اعتبار بیش از ۶ ماهه)

ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت اسپانیا

گاهی اوقات دانشجویان یا اساتید برای فرصت‌های مطالعاتی یا شرکت در همایش‌های علمی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند. این نوع اقامت معمولا بین ۳۰ تا ۹۰ روز طول می‌کشد. کسانی که قصد دارند برای فرصت‌ مطالعاتی یا دلایل مشابه به اسپانیا بروند، باید ویزای تحصیلی کوتاه‌مدت اسپانیا را دریافت کنند. توجه داشته باشید که انجام سفرهای علمی به اسپانیا با ویزای توریستی ممکن نیست و باید حتما همین نوع ویزا را برای شرکت در رویدادها یا نمایشگاه‌ها دریافت کنید.

ویزای تحصیلی میان‌مدت اسپانیا

در اسپانیا دوره‌های تحصیلی کوتاه‌مدتی وجود دارد که بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز طول می‌کشند. اگر پذیرش یکی از این دوره‌ها را دریافت کنید، مرحله بعدی برای شما اخذ ویزای تحصیلی میان‌مدت اسپانیا خواهد بود. بدیهی است که اگر دوره تحصیلی شما بیشتر از این زمان طول بکشد و دلیل موجهی برای ماندن در اسپانیا داشته باشید، ویزای شما قابل تمدید خواهد بود. اما با این نوع ویزا فرصت پیدا کردن کار به شما داده نمی‌شود.

ویزای تحصیلی بلندمدت اسپانیا

اکثر دوره‌های تحصیلی در اسپانیا، بین یک تا چهار سال زمان می‌برند. برای همین اگر برای مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد یا دکتری از اسپانیا پذیرش گرفته‌اید، لازم است ویزای تحصیلی بلندمدت اسپانیا را دریافت کنید. این ویزا در واقع ویزای شینگن است و شرایطی مشابه ویزای تحصیلی سایر کشورهای اروپایی دارد. مزیت ویزای تحصیلی بلندمدت این است که با آن می‌توانید کار دانشجویی کنید و بعد از پایان تحصیل فرصت پیدا کردن کار خواهید داشت.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

کسانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا را دارند، باید شرایط مورد نیاز این کشور از نظر سن، تمکن مالی و مدرک زبان را داشته باشند. در ادامه شرایط اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا را دقیق‌تر توضیح می‌دهیم:

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

برای ورود به بعضی از برنامه‌های تحصیلی انگلیسی‌زبان در اسپانیا نیاز به ارائه مدرک زبان نیست. برای ورود به سایر برنامه‌های تحصیلی لازم است سطح B2 زبان اسپانیایی یا انگلیسی ارائه کنید. البته در هیچ‌کدام از این حالات، مدرک زبان برای صدور ویزا مورد نیاز نیست و در زمان اخذ پذیرش ارائه می‌شود.

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا بدون مدرک زبان

برای اخذ ویزای تحصیلی کشورهای خارجی، معمولا لازم است مدرک زبان ارائه کنید. اسپانیا جزو کشورهایی است که مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان را برای علاقه‌مندان ممکن کرده است. برای تحصیل دوره‌های انگلیسی‌زبان اسپانیا معمولا ارائه مدرک زبان الزامی نیست. البته شما باید در حد لازم برای فهمیدن درس‌ها، انجام تمرین‌ها و شرکت در امتحانات، به زبان انگلیسی تسلط داشته باشید. در صورت برخورداری از تسلط لازم می‌توانید با ارائه سوابق تحصیلی و سایر مدارک مورد نیاز، ویزای تحصیلی اسپانیا را دریافت کنید.

شرایط سنی ویزای تحصیلی اسپانیا

اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا شرایط سنی خاصی ندارد و سنین مختلف می‌توانند در این کشور تحصیل کنند. اما به طور کلی اگر مقطع تحصیلی شما با سنتان تناسب نداشته باشد، سخت‌گیری‌های بیشتری برای صدور ویزای شما وجود دارد. در همین راستا بهتر است در انتخاب مقطع دقت کنید. ما در سیم‌آخر بهترین مقطع و رشته تحصیلی را با توجه به شرایطتان به شما پیشنهاد می‌دهیم. برای شروع کلیک کنید.

شرط معدل ویزای تحصیلی اسپانیا

یکی از امتیازات اسپانیا این است که با معدل‌های مختلف شانس تحصیل در این کشور را دارید و از این نظر شرط معدل خاصی وجود دارد. البته لازم است توجه داشته باشید که برای ورود به دانشگاه‌های برتر اسپانیا، رقابت نسبتا سنگینی وجود دارد و اگر بخواهید در این رقابت پیروز شوید لازم است معدل بالا ارائه کنید. ما در سیم‌آخر با توجه به شرایطتان بهترین دانشگاه‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم. برای شروع کلیک کنید.

جبران معدل پایین برای ویزای تحصیلی اسپانیا

اگر معدل پایین دارید و می‌خواهید در یکی از دانشگاه‌های برتر اسپانیا درس بخوانید، لازم است معدل خود را با ارائه سوابق و گواهی‌های بین‌المللی جبران کنید. از جمله مواردی که با آن‌ها می‌توان جبران معدل را انجام داد:

 • مقاله ISI
 • توصیه‌نامه از اساتید معتبر
 • گواهی شرکت‌ در دوره‌های بین‌المللی
 • سابقه کار مرتبط با رشته

مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا باید مسیر خود را از پیدا کردن دانشگاه و رشته مناسب در این کشور آغاز کنید. چرا که یکی از اصلی‌ترین مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا، گواهی پذیرش یکی از دانشگاه‌های این کشور است. ما در سیم‌آخر شرایط شما را بررسی می‌کنیم و بهترین رشته و دانشگاه را با توجه به شرایطتان پیدا می‌کنیم. برای شروع کافی است درخواست مشاوره رایگان بدهید. مراحل اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا عبارتند از:

 1. پیدا کردن دانشگاه و رشته متناسب با سوابق تحصیلی
 2. نوشتن رزومه تحصیلی و جمع‌آوری سایر مدارک
 3. ارسال مدارک به دانشگاه و اخذ پذیرش
 4. آماده کردن مدارک تکمیلی برای سفارت
 5. پر کردن فرم درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا
 6. گرفتن وقت سفارت
 7. تحویل حضوری مدارک
 8. سفر به اسپانیا

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا

پس از اینکه پذیرش یکی از دانشگاه‌های کشور اسپانیا را گرفتید، لازم است مدارک زیر را آماده و به سفارت اسپانیا ارائه کنید.

 • فرم ویزای تحصیلی اسپانیا
 • دو قطعه عکس پرسنلی (در ۶ ماه اخیر گرفته شده باشد)
 • پاسپورت معتبر (حداقل ۶ ماه اعتبار)
 • گواهی ثبت‌نام در دانشگاه (مدرک پذیرش)
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گزارش حساب

هزینه درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا

یکی از هزینه‌های مسیر مهاجرت تحصیلی به اسپانیا، هزینه لازم برای بررسی مدارک در سفارت اسپانیا است. در حال حاضر با توجه به قوانین فعلی، هر متقاضی ایرانی برای بررسی مدارکش در سفارت اسپانیا باید ۶۷ دلار پرداخت کند.

شرایط کار با ویزای تحصیلی اسپانیا

اسپانیا مثل اکثر کشورهای اروپایی تا سقف ۲۰ ساعت در هفته به دانشجو اجازه کار می‌دهد. در واقع شما در حین تحصیل در اسپانیا فقط اجازه دارید با کارفرمایان قرارداد پاره‌وقت داشته باشید. مدت کلی قرارداد شما هم نمی‌تواند از زمان تحصیلتان بیشتر شود. با کار دانشجویی در اسپانیا می‌توانید بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود را پوشش دهید. اما اگر می‌خواهید اجازه کار دانشجویی تمام‌وقت با حقوق بالا داشته باشید، تحصیل در کانادا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.