مختصری در مورد ایتالیا

 • زبان رسمی: ایتالیایی
 • تحصیل به زبان انگلیسی: دارد
 • دین رسمی: مسیحیت
 • حکومت: جمهوری پارلمانی (از سال ۱۹۴۸)
 • جمعیت: ۵۹/۶ میلیون
 • تراکم جمعیت: ۲۰۰ نفر بر کیلومتر مربع
 • مسافت تا ایران: ۴۶۰۰ کیلومتر (پرواز پنج ساعته)
 • اختلاف زمانی با ایران: منهای دو ساعت و سی دقیقه (ساعت ۱۰ صبح شنبه در ایران برابر با ساعت ۷:۳۰ صبح شنبه در ایتالیا است)

GettyRF_543346423-1-ab159824d5bd.jpg

شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

کسانی که قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را دارند، باید شرایط مورد نظر دانشگاه و سفارت را فراهم کنند. این شرایط را در ادامه توضیح می‌دهیم:

شرایط سنی اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از مواردی که برای صدور ویزا مورد بررسی قرار می‌گیرد، تناسب سن متقاضی با مقطع مورد درخواست است. اگر این تناسب وجود نداشته باشد و توضیحی برای فاصله زمانی بین دو مقطع خود نداشته باشید، شانس اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای شما پایین می‌آید. اما در صورتی که بتوانید این فاصله زمانی را با مواردی مثل سابقه پژوهشی یا کاری جبران کنید، سن شما تاثیر خاصی روی شانس ویزا نخواهد داشت. در ادامه راهکارهای رایج برای جبران گپ تحصیلی ایتالیا را توضیح می‌دهیم.

جبران گپ تحصیلی برای ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر بین پایان آخرین مقطع شما با شروع مقطع جدید در ایتالیا فاصله زمانی وجود داشته باشد، این فاصله گپ تحصیلی نامیده می‌شود و باید آن را برای دانشگاه مورد نظر و افسر سفارت توجیه کنید. موارد مورد قبول برای توجیه گپ تحصیلی عبارتند از:

 • سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 • نمره بالای زبان
 • چاپ مقاله در مجلات معتبر علمی
 • همکاری در پروژه‌های علمی‌پژوهشی

به‌عبارت دیگر افسر سفارت باید قانع شود شما در فاصله بین دو مقطع، در حال فعالیت در زمینه رشته خود بوده‌اید. در غیر این صورت این فاصله زمانی را به‌عنوان فاکتور منفی در نظر می‌گیرد و در رقابت با دیگران شانس کمتری برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا خواهید داشت. برای اطلاعات بیشتر کافی است فرم درخواست مشاوره رایگان سیم‌آخر را تکمیل و ارسال کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

یکی از مزایای ایتالیا این است که با انواع مدرک زبان انگلیسی از جمله دولینگو و تافل هوم ادیشن می‌توانید برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی این کشور اقدام داشته باشید. شرایط هر دانشگاه از نظر مدرک زبان مورد نیاز متفاوت است؛ اما به‌طور کلی اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید بهتر است سطح B1 زبان انگلیسی را ارائه کنید. برای مثال اگر در آزمون آیلتس شرکت می‌کنید، نمره ۶ و بالاتر برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مورد نیاز خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در مورد آزمون‌های زبان و شرایط مهاجرت می‌توانید از ما مشاوره رایگان بگیرید.

ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بدون مدرک زبان کار سختی است اما غیرممکن نیست. کافی است یکی از موسسه‌های آموزشی ایتالیا -که مورد قبول سفارت این کشور است- به شما بدون مدرک زبان پذیرش دهد. با توجه به مورد قبول بودن آزمون دولینگو تافل هوم ادیشن برای دانشگاه‌های ایتالیا، مشکل خاصی از این نظر نخواهید داشت. برای اطلاعات بیشتر در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا کلیک کنید.

شرط معدل ویزای تحصیلی ایتالیا

شرط معدل ثابتی برای ویزای تحصیلی ایتالیا وجود ندارد. هر کدام از دانشگاه‌های این کشور با توجه به شرایط و نیازمندی‌هایی که دارند، شرط معدل مخصوص خود را تعیین کرده‌اند. به‌طور کلی می‌توان گفت شرط معدل ویزای تحصیلی ایتالیا ۱۴ است و با معدل ۱۴ و بالاتر می‌توانید برای تحصیل در این کشور اقدام داشته باشید.

جبران معدل پایین برای ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر معدل پایینی دارید، جای نگرانی نیست! شما می‌توانید با ارائه سابقه کار مرتبط با رشته یا سابقه پژوهشی، معدل پایین خود را جبران کنید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید فرم درخواست مشاوره رایگان سیم‌آخر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم و مشاوره رایگان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را به شما ارائه دهیم.

تمکن مالی ویزای تحصیلی ایتالیا

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا لازم است به سفارت این کشور اثبات کنید که هزینه یک سال زندگی در این کشور، در حساب شما موجود است. با توجه به هزینه‌های اساسی زندگی در ایتالیا، تمکن مالی ویزای تحصیلی این کشور در حال حاضر ۴۶۷ یورو به‌ازای هر ماه و ۶۰۷۹ یورو به‌ازای هر سال محاسبه می‌شود. بعد از اثبات تمکن مالی و گرفتن ویزا می‌توانید مبلغ موجود در حساب خود را بدون هیچ محدودیتی برداشت کنید.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر قصد اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و تحصیل در این کشور را دارید، این پروسه پیش روی شما خواهد بود:

 1. پیدا کردن دانشگاه و رشته مناسب: شما باید قبل از هر چیز دانشگاه‌هایی را در ایتالیا پیدا کنید که رشته مورد نظر شما را ارائه دهند و با شرایط شما تناسب داشته باشند؛ چرا که هر دانشگاه شرایط خاص خود را از نظر شرط معدل، مدرک زبان و میزان شهریه دارد. ما در سیم‌آخر کنار شماییم تا بهترین رشته و دانشگاه را متناسب با شرایطتان پیدا کنید. برای مشاوره رایگان کلیک کنید.
 2. اقدام برای اخذ پذیرش: در این مرحله لازم است مدارک خود را تکمیل کرده و برای دانشگاه مورد نظر ارسال کنید. نکته مهم در تکمیل مدارک، نوشتن رزومه و انگیزه‌نامه طبق استانداردهای دانشگاه و سفارت است. ما در سیم‌آخر این استانداردها را می‌شناسیم و با توجه به آن‌ها مدارک شما را تکمیل و ویرایش می‌کنیم. مکاتبه با دانشگاه‌ها و اساتید هم خدمات دیگر ما هستند. برای شروع کافی است اینجا کلیک کنید.
 3. گرفتن وقت سفارت: در ادامه و بعد از مثبت بودن جواب پذیرش، لازم است برای گرفتن وقت سفارت اقدام کنید. بخش خدمات ویزای سفارت ایتالیا در تهران غیرفعال است و کارگزاری CKGS کارهای مربوط به صدور ویزای تحصیلی ایتالیا را برای ایرانیان انجام می‌دهد.
 4. حضور در سفارت و تحویل مدارک: در نهایت لازم است مدارک خود را به‌صورت حضوری ارائه کرده و مراحل انگشت‌نگاری را انجام دهید. برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا نیاز به شرکت در مصاحبه نیست. ما برای تکمیل مدارک طبق استانداردهای سفارت کنار شماییم.

دلایل ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا

افسر سفارت باید با بررسی مدارک شما قانع شود که شرایط زندگی و تحصیل در ایتالیا را دارید. اگر این اتفاق نیفتد، ویزای شما اصطلاحا ریجکت می‌شود. البته جای نگرانی نیست؛ چرا که در اکثر موارد ریجکتی به‌دلیل نقص در مدارک است و رفع ریجکتی با کمک کارشناس مهاجرت کار سختی نخواهد بود.

 • کافی نبودن تمکن مالی: گزارشی که از حساب بانکی خود ارائه می‌کنید باید با هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا هم‌خوانی داشته باشد. کم بودن تمکن مالی ممکن است باعث ریجکتی ویزای شما شود. ما در سیم‌آخر با مشاوره تمکن مالی کنار شماییم تا احتمال ریجکتی شما را به صفر برسانیم.
 • زیاد بودن گپ تحصیلی: اگر بین آخرین مقطع تحصیلی شما و مقطع فعلی‌تان فاصله زمانی وجود داشته باشد و برای این فاصله زمانی توجیه خوبی نداشته باشید، احتمال ریجکتی درخواست شما بالا خواهد رفت. برای توجیه گپ تحصیلی می‌توانید سابقه کار مرتبط با رشته یا نمره زبان بالا ارائه دهید.
 • نداشتن دلیل بازگشت به ایران: شما باید به آفیسر سفارت اثبات کنید که بعد از تحصیل به کشور خود بازمی‌گردید. نداشتن دلیل محکم و قانع‌کننده برای بازگشت به ایران بعد از تحصیل، احتمال ریجکتی را برای درخواست ویزای شما بالا می‌برد.

رفع ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا

اگر پس از پایان مراحل گفته‌شده، ویزای شما ریجکت شد، لازم است برای رفع ریجکتی اقدام کنید. ریجکتی به‌معنای نداشتن شانس مهاجرت تحصیلی نیست؛ بلکه به این معنا است که شما باید بخشی از مدارک خود را تغییر دهید یا مدارکتان را تکمیل کنید. ما در سیم آخر برای رفع ریجکتی ویزای تحصیلی ایتالیا هم کنار شماییم.

Russian-visa-rejected.jpeg

انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا ۲۰۲۳

با بورسیه های تحصیلی ایتالیا می‌توانید تا سقف ۷۰۰۰ یورو در سال کمک‌هزینه دریافت کنید. جالب اینجا است برای دریافت بورسیه تحصیلی ایتالیا لازم نیست معدل بالا ارائه شود. در ادامه انواع بورسیه تحصیلی ایتالیا و شرایط هر کدام را توضیح می‌دهیم.

بورسیه‌های دولتی

بورسیه استانی ایتالیا با فاکتورهایی مثل شرایط مالی خانواده، به افراد تعلق می‌گیرد. بودجه لازم برای بورسیه استانی ایتالیا توسط سازمان ملل متحد تامین می‌شود تا افراد به دلیل شرایط مالی از تحصیل محروم نشوند. بورسیه استانی ایتالیا هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می‌دهد. یکی دیگر از بورسیه های دولتی ایتالیا، بورسیه IYT یا Invest in Your Talent است. به طور کلی با بورسیه های دولتی ایتالیا می‌توانید تا ۷۰۰۰ یورو در سال کمک‌هزینه تحصیلی دریافت کنید.

بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا

دانشگاه‌های ایتالیا با توجه به شایستگی علمی دانشجویان خارجی به آن‌ها بورسیه اختصاص می‌دهند. این بورسیه ممکن است به‌صورت تخفیف روی شهریه (تا سقف ۹۰ درصد) یا به‌صورت کمک‌هزینه تحصیل و زندگی (بین ۱۱ تا ۲۰ هزار یورو در سال) به دانشجو تعلق بگیرد. متقاضیانی که سوابق علمی خوبی دارند شانس بالایی برای دریافت بورسیه دانشگاهی ایتالیا خواهند داشت.

شرایط درخواست ویزای همراه ایتالیا

مهاجرت به‌همراه اعضای خانواده یکی از دغدغه‌های اصلی متقاضیان مهاجرت است. همراهی خانواده باعث آرامش خاطر دانشجو می‌شود. اما برای این کار لازم است شرایط خاصی را فراهم کنید. برای مثال تمکن مالی شما باید برای هزینه یک سال زندگی خانواده‌تان در ایتالیا کافی باشد. علاوه بر این امکان سفر همزمان دانشجو و همراه او به ایتالیا وجود ندارد. شما باید ابتدا وارد خاک ایتالیا شوید و بعد از فعال کردن اقامت تحصیلی، برای ویزای همراه اقدام کنید. البته باید توجه داشته باشید که همراه شما در ایتالیا اجازه کار ندارد.

چگونه شانسم را برای گرفتن ویزای دانشجویی ایتالیا افزایش دهم؟

شما برای اینکه بتوانید شانس خود را برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بیشتر کنید، لازم است از معیارهای دولت این کشور برای پذیرش دانشجوی خارجی مطلع شوید. در ادامه عوامل موثر روی شانس اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا را بیان می‌کنیم:

 • تناسب سن و مقطع تحصیلی یا توجیه گپ: بهترین و ساده‌ترین راه این است که مقطع تحصیلی انتخابی شما در ایتالیا متناسب با سن شما باشد. برای مثال متقاضیان مقطع کارشناسی بهتر است زیر ۲۴ سال باشند. ولی اگر این تناسب وجود نداشته باشد، می‌توانید با ارائه سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی، گپ تحصیلی خود را جبران کنید.
 • داشتن دلیل برای بازگشت: هر چقدر که دلایل شما برای بازگشت به ایران بعد از پایان تحصیل قانع‌کننده‌تر باشد، شانس بیشتر و بهتری برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا خواهید داشت. افسر سفارت اگر از این نظر قانع نشود، ویزای شما را ریجکت خواهد کرد.
 • نمره زبان بالا: درست است که هر دانشگاه یک سری حداقل‌ها برای پذیرش دارد، اما ارائه حداقل‌ها برای داشتن شانس حداکثری کافی نیست. برای مثال ممکن است دانشگاه از شما نمره ۶ آیلتس بخواهد؛ در این شرایط اگر شما نمره ۷ ارائه دهید، شرایط بسیار خوبی برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا خواهید داشت.

خدمات سیم آخر برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

ما در سیم‌آخر این خدمات را به متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا ارائه می‌دهیم:

 • مشاوره رایگان مهاجرتی
 • پیدا کردن رشته و دانشگاه متناسب با سوابق تحصیلی شما در ایتالیا
 • تکمیل مدارک با توجه به استانداردهای سفارت و دانشگاه‌های ایتالیا
 • ویرایش رزومه، انگیزه‌نامه و Study Plan با توجه به استانداردهای سفارت و دانشگاه‌های ایتالیا
 • انجام پیگیری‌های پذیرش و ویزا
 • اقدام برای بورسیه تحصیلی ایتالیا
 • تقویت سطح زبان انگلیسی و ایتالیایی در کلاس‌های کاملا خصوصی

برای شروع کافی است درخواست مشاوره رایگان بدهید.