مختصری درباره فرانسه

 • زبان رسمی: فرانسوی
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی: دارد
 • دین رسمی: ندارد
 • حکومت: پارلمانی
 • جمعیت: ۶۷/۸ میلیون نفر
 • تراکم جمعیت: ۱۰۵/۴۶ نفر بر کیلومتر مربع
 • مسافت تا ایران: ۵/۵۹۴ کیلومتر (یک پرواز هفت ساعته)
 • اختلاف زمانی با ایران: دو ساعت و نیم (ساعت دو بعدازظهر شنبه در فرانسه همزمان است با ساعت چهار و نیم بعدازظهر شنبه در ایران

France-1980x1406.webp

شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

علاقه‌مندان به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه لازم است شرایطی که در ادامه توضیح می‌دهیم را فراهم کنند.

شرایط سنی ویزای تحصیلی فرانسه

یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در پروسه اخذ ویزای تحصیلی کشورهای خارجی، تناسب سن و مقطع تحصیلی است. اگر بین فارغ‌التحصیلی شما از آخرین مقطع تا درخواست پذیرش برای مقطع جدید در فرانسه، فاصله زمانی زیادی وجود داشته باشد، این یعنی شما گپ تحصیلی دارید. برای همین بهتر است در انتخاب مقطع تحصیلی دقت کنید. ما در سیم‌آخر با بررسی دقیق شرایط شما، بهترین رشته و مقطع را به شما پیشنهاد می‌دهیم.

پر کردن گپ تحصیلی برای ویزای تحصیلی فرانسه

اگر سن شما با مقطعی که می‌خواهید در فرانسه تحصیل کنید تناسب ندارد، جای نگرانی نیست. شما می‌توانید با ارائه مواردی مثل نمره زبان بالا، سابقه کار و مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی این گپ را پر کنید. جبران گپ تحصیلی برای ویزای تحصیلی فرانسه کار سختی نیست؛ اما برای این کار لازم است مدارک مشخصی را گردآوری کنید. ما در سیم‌آخر برای پر کردن گپ تحصیلی کنار شما هستیم. برای شروع کلیک کنید.

شرط معدل ویزای تحصیلی فرانسه

برای ویزای تحصیلی فرانسه، شرط معدل مشخص و ثابتی وجود ندارد. البته اگر قصد تحصیل در دانشگاه‌های برتر فرانسه را داشته باشید، رقابت برای ورود به این دانشگاه‌ها بالا است و در نتیجه شما باید معدل بالا ارائه کنید. نکته مثبت فرانسه این است که دانشگاه‌های مختلف با شرایط متنوع در این کشور وجود دارند و شما می‌توانید با معدل‌های پایین هم برای تحصیل در فرانسه اقدام داشته باشید.

جبران معدل پایین برای ویزای تحصیلی فرانسه

اگر معدل پایینی دارید، فرانسه گزینه‌های مختلفی را برای تحصیل پیش روی شما می‌گذارد. شما می‌توانید برای دانشگاه‌هایی که رنکینگ پایین‌تری دارند و بالطبع سخت‌گیری کمتری روی معدل دارند را انتخاب کند. اگر می‌خواهید با معدل پایین در دانشگاه‌های برتر فرانسه تحصیل کنید، لازم است معدل خود را با موارد زیر جبران کنید:

 • مقالات ISI
 • رزومه کار مرتبط با رشته تحصیلی
 • نمره زبان بالا

تمکن مالی ویزای تحصیلی فرانسه

برای اینکه بتوانید ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید، لازم است به سفارت اثبات کنید که توانایی مالی لازم برای تحصیل و زندگی در این کشور را برای یک سال تحصیلی کامل دارید. با توجه به هزینه‌های فعلی زندگی در فرانسه، تمکن مالی لازم برای ویزای تحصیلی فرانسه از سمت دولت این کشور ۶۱۵ برای هر ماه یا ۷,۳۸۰ یورو برای هر سال اعلام شده است. این مبلغ باید در زمان درخواست ویزای تحصیلی فرانسه در حساب شما موجود باشد و گزارش حساب خود را به سفارت ارائه دهید. اگر سرپرستی دارید که قرار است هزینه‌های تحصیل و زندگی شما در فرانسه را پوشش دهد، لازم است گزارش حساب او را ارائه کنید.

مدرک زبان مورد نیاز برای ویزای تحصیلی فرانسه

امکان تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه وجود دارد و شما می‌توانید با ارائه مدرک آیلتس (حداقل ۶) یا سایر مدارک معادل (سطح B2) ویزای تحصیلی فرانسه را دریافت کنید. راه دیگر این است که مدرک سطح B2 زبان فرانسه ارائه شود. اگر هیچ‌کدام از این مدارک را ندارید، می‌توانید بدون ارائه مدرک زبان وارد دوره زبان فرانسوی کالج‌های فرانسه شوید.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان

نکته جالب در مورد فرانسه این است که بدون مدرک زبان نیز می‌توانید ویزای تحصیلی این کشور را دریافت کنید. در این روش ابتدا وارد یک کالج در فرانسه می‌شوید و دوره زبان فرانسوی را می‌گذرانید و بعد از رسیدن به سطح مورد نیاز (B2) تحصیل خود را در دانشگاه مورد نظر آغاز خواهید کرد. اگر به اخذ ویزای تحصیلی فرانسه بدون مدرک زبان علاقه دارید، همین حالا با پر کردن فرم مشاوره رایگان سیم‌آخر مسیر خود را آغاز کنید.

بیمه دانشجویی در فرانسه

در فرانسه تمام دانشجویان قادر به دریافت بیمه خواهند بود. بیمه عمومی فرانسه به‌صورت رایگان به هر دانشجویی تعلق می‌گیرد و بیمه تکمیلی با پرداخت پول فعال می‌شود. لازم است توجه داشته باشید که شرکت‌های بیمه در فرانسه بعد از مراجعه شما به پزشک و انجام فعالیت مورد نظر، با دریافت فاکتور، پول شما را واریز خواهند کرد. انواع بیمه دانشجویی در فرانسه عبارتند از:

 • بیمه عمومی دانشجویی فرانسه: این نوع بیمه به همه دانشجویان خارجی تعلق می‌گیرد و برای فعال کردن آن لازم است پس از ورود به فرانسه، با در اختیار داشتن ویزای تحصیلی و اقامت این کشور به اداره بیمه مراجعه کرده و پیگیری‌های لازم را انجام دهید. این بیمه هزینه‌های مربوط به پزشک عمومی و همچنین دندانپزشکی را برای شما رایگان می‌کند اما روی سایر هزینه‌های پزشکی (سونوگرافی، ارتوپدی و…) اثری ندارد. برای پوشش این هزینه‌ها لازم است یک بیمه تکمیلی را برای خود فعال کنید.
 • بیمه تکمیلی دانشجویی فرانسه: بیمه تکمیلی فرانسه توسط شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. هر شرکت طرح‌های مخصوص خود و همچنین قیمت‌های خاص خود را دارد. شما می‌توانید با انتخاب یک طرح مناسب، هزینه زندگی در فرانسه را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. هزینه بیمه تکمیلی در فرانسه به‌صورت ماهانه از حساب شما برداشت می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه می‌توانید از طرح‌های متنوع حمایتی دولت و دانشگاه‌ها بهره‌مند شوید. در واقع دولت فرانسه سعی دارد با ارائه این طرح‌ها، دانشجویان خارجی را به تحصیل در این کشور تشویق کند. انواع بورسیه تحصیلی فرانسه عبارتند از:

 • فاند کامل (Fully Funded) که شهریه دانشگاه و هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.
 • فاند ناکامل (Partially Funded) که شهریه دانشگاه و بخشی از هزینه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.
 • فاندی که فقط شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد.

در حال حاضر معروف‌ترین فاند ارائه شده توسط دولت فرانسه، فاند ایفل است که به دانشجویان رشته‌های زیر تعلق می‌گیرد:

 • مهندسی
 • علوم پایه (مقطع دکتری)
 • حقوق
 • اقتصاد و مدیریت
 • علوم سیاسی

بورسیه ایفل یک بورسیه کامل است که هزینه‌های زندگی و حتی هزینه بلیط دانشجو را هم پوشش می‌دهد. برای اخذ بورسیه ایفل فرانسه لازم است از طریق دانشگاه محل تحصیل خود اقدام کنید. بدیهی است با توجه به کامل بودن بورسیه ایفل، رقابت برای گرفتن آن بسیار بالا است و برای موفقیت در این رقابت، سوابق تحصیلی و نمرات شما ملاک خواهد بود.

بورسیه سازمان CAF

سازمان CAF در راستای کمک به دانشجویان خارجی، با کمک‌هزینه‌های تحصیلی کنار شما است تا بتوانید از هزینه‌های تحصیل و زندگی در فرانسه کم کنید. این بورسیه باعث می‌شود تا ۴۰ درصد مبلغ اجاره مسکن شما بازگردانده شود و اگر بتوانید کار دانشجویی در فرانسه پیدا کنید، تا ۱۰۰ یورو ماهانه از این سازمان دریافت خواهید کرد.

سایر تسهیلات دانشجویی در فرانسه

در اختیار داشتن کارت دانشجویی در فرانسه مزایای پرشماری دارد. دولت این کشور تخفیف‌های مختلفی را با ارائه کارت دانشجویی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. برای مثال حمل و نقل در فرانسه با تسهیلات دانشجویی ارزان‌تر می‌شود. علاوه بر این بازدید از فضاهای گردشگری و تاریخی فرانسه نیز با ارائه کارت دانشجویی هزینه کمتری برای شما خواهد داشت.

مراحل اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه لازم است این گام‌ها را یکی پس از دیگری پشت سر بگذارید:

۱- تشکیل پرونده

ایجاد پروفایل در سایت Etudes en France و آپلود مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه مورد نظر.

۲- تحویل مدارک به کامپوس فرانس

در صورتی که درخواست پذیرش شما توسط دانشگاه مقصد قبول شود، لازم است مدارک را به همراه هزینه لازم برای بررسی آن‌ها به کامپوس فرانس ارائه کنید. در این مرحله هزینه ۲۳۰ یورویی باید پرداخت شود.

۳- تحویل مدارک به VFS

پس از گرفتن تایید کامپوس فرانس، نوبت به تحویل فیزیکی مدارک لازم برای ویزا به VFS خواهد بود. در این مرحله هزینه انگشت‌نگاری از شما گرفته می‌شود و لازم است یک مصاحبه حضوری انجام دهید. هزینه VFS برای بررسی مدارک شما ۹۱ یورو است.

۴- تحویل گرفتن پاسپورت

اگر جواب ویزای شما مثبت باشد، پاسپورتتان به همراه مهر سفارت فرانسه به منزل شما تحویل می‌شود. در صورتی که جواب درخواستتان منفی باشد، پاسپورتتان را به‌همراه یک نامه دریافت می‌کنید.

ویزای همراه تحصیلی فرانسه

دولت فرانسه به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد همسر و فرزند خود را به‌عنوان همراه با خود بیاورند. البته باید توجه داشته باشید که همراه دانشجو در فرانسه اجازه کار ندارد. اگر به‌دنبال کشوری هستید که شرایط بهتری برای ویزای همراه داشته باشد، ما کانادا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. برای اطلاعات بیشتر فرم ارزیابی رایگان سیم آخر را پر کنید.

انواع مسکن دانشجویی در فرانسه

در فرانسه راه‌های مختلفی برای پیدا کردن مسکن دانشجویی وجود دارد و هر کدام از این راه‌ها، هزینه و شرایط مخصوص خود را دارند. بدیهی است هر چقدر بیشتر هزینه کنید، فضای بیشتری برای خود خواهید داشت. در ادامه انواع مسکن دانشجویی در فرانسه را معرفی می‌کنیم.

 • خوابگاه: هزینه اقامت در خوابگاه‌ها ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است که شامل هزینه آب، برق و اینترنت نیز می‌شود. اتاق‌ها در خوابگاه ممکن است شخصی یا اشتراکی باشند. در فرانسه حدود %۱۳ انشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌ها زندگی می‌کنند.
 • آپارتمان: متوسط هزینه اجاره آپارتمان در فرانسه ۵۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه است اما در شهرهای کوچک‌تر فرانسه می‌توان با مبلغی حدود ۳۰۰ یورو در ماه، یک آپارتمان کوچک را اجاره کرد. هزینه آب، برق، تلفن و اینترنت برای یک نفر در فرانسه حدود ۱۳۰ یورو در ماه است. البته اگر می‌خواهید همسر (و فرزندان) خود را همراه خود ببرید، باید آپارتمان بزرگ‌تری را اجاره کنید که هزینه آن حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه خواهد بود. عموماً هزینه اجاره آپارتمان در مرکز شهر بالاتر است. هزینه آب، برق، تلفن و اینترنت برای یک خانواده در فرانسه حدود ۲۰۰ یورو در ماه است.
 • خانواده میزبان (Host Family): زندگی در کنار خانواده‌های میزبان در شهر پاریس ۲۰۰ تا ۸۰۰ یورو در ماه هزینه دارد. در این صورت می‌توانید حداقل یک وعده غذا در روز نیز از خانواده میزبان دریافت کنید. در شهر بوردو هزینه زندگی با خانواده میزبان ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه است.