تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه یکی از مدارک مهم برای دریافت این نوع ویزا است. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در فرانسه به‌منظور اخذ ویزای تحصیلی این کشور، باید تمکن مالی را به‌همراه سایر مدارک موردنیاز به سفارت ارائه دهند.

گواهی تمکن مالی چست؟

به زبان ساده، می‌توان گفت گواهی تمکن مالی (Bank statement) سندی معتبر و رسمی‌‌‌ است که در بانک صادر و در آن، موجودی انواع حساب‌‌‌های شما و نرخ برابری آن به ارز درخواستی متقاضی (دلار یا یورو) نوشته می‌‌‌شود. این گواهی نشان می‎دهد که چقدر پول در حسابی مشخص دارید و نیز در دوره‌ای مشخص (بسته به درخواست متقاضی)، تراکنش مالی‌تان چقدر است. ناگفته نماند این گواهی بنا به درخواست شما به دو زبان انگلیسی و فارسی ارائه می‌‌‌شود. درحقیقت دانشجویان با ارائۀ این گواهی، نشان می‌دهند که در طول تحصیل (یک سال تحصیلی) می‌توانند بدون مشکل هزینه‌های تحصیل و زندگی را پرداخت کنند و از بابت تأمین هزینه‌ها با مشکل مواجه نخواهند شد.

مدارک موردنیاز برای دریافت گواهی تمکن مالی

برای دریافت این گواهی، باید به‌همراه مدارک زیر به بانک مراجعه کنید:

 1. ارائۀ کارت ملی متقاضی؛
 2. ارائۀ اصل و کپی گذرنامۀ متقاضی؛
 3. ارائۀ اصل وکالت‌نامۀ نمایندۀ قانونی درصورت وکالت به غیر؛
 4. ارائۀ فرم تکمیل‌شدۀ درخواست صدور گواهی تمکن مالی.

نکات مهم دربارۀ دریافت گواهی تمکن مالی

برای درخواست گواهی تمکن مالی، به این نکات دقت کنید:

 1. گواهی در سربرگ مخصوص بانکی صادر شود؛
 2. گواهی بانک به نام شخص اقدام‌کننده باشد؛
 3. اطلاعات تماس بانک مانند نشانی پستی و شماره‌تماس و آدرس ایمیل در گواهی ذکر شده باشد؛
 4. شماره‌حساب در آن درج شده باشد؛
 5. از تاریخ افتتاح حساب حداقل شش ماه باید گذشته باشد؛
 6. سعی کنید تمام پول را شش ماه قبل از گرفتن گواهی در حساب نگه دارید؛
 7. اجازه دهید پول تا زمان مشخص‌شدن وضعیت ویزا در حسابتان باقی بماند؛
 8. بهتر است پولِ در حسابتان کمی بیشتر از رقم درخواستی سفارت یا دانشگاه باشد؛ البته این رقم نباید به‌طور درخورملاحظه‌ای بیشتر از میزان تعیین‌شده باشد.

مقدار تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه

داوطلبانی که دارای پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه در مقاطع مختلف تحصیلات دانشگاهی و افرادی که دارای پذیرش از یک دوره زبان در فرانسه (دانشگاه‌ها و کالج های زبان) هستند، می‌بایست تمکن مالی برای ویزای تحصیلی فرانسه را ارائه دهند. متقاضی باید اثبات کند که توانایی پرداخت ماهی ۶۱۵ یورو را برای سال اول تحصیل خود دارد. بنابراین با احتساب ۱۲ ماه، مبلغی معادل ۷۳۸۰ یورو می‌بایست در حساب بانکی شما وجود داشته باشد.

اگر متقاضی بورسیه تحصیلی داشته باشد، باید گواهی سازمان مربوطه که نشان‌دهنده پوشش این هزینه‌ها باشد را ارائه دهد.همچنین اگر متقاضی پشتیبان مالی داشته باشد، مدرک شناسایی پشتیبان مالی، تعهدنامه غیرمالی، به همراه مدارک استخدام  و پرینت گردش حساب سه ماهه آخر حساب بانکی، رسید آخرین پرداخت مالیات، مدارکی گواه بر ارتباط متقاضی با پشتیبان مالی (اگر پشتیبان مالی در فرانسه زندگی می‌کند). گواهی استخدام و مرخصی متقاضی در صورت اشتغال متقاضی، پشتیبان مالی باید از خویشاوندان نزدیک متقاضی در ایران یا فرانسه باشد (پدر، مادر، برادر، خواهر، پدربزرگ، مادربزرگ، عمو و خاله یا عمه)

اگر به مهاجرت تحصیلی به فرانسه علاقه دارید با سیم آخر همراه باشید.

منبع

https://www.iran.campusfrance.org