اگر به‌دنبال تحصیل در ایتالیا هستید؛ ولی در انتخاب شهر و محل تحصیل خود دچار سردرگمی شده‌اید، تحصیل در تورین ایتالیا می‌تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای کسب این تجربۀ ارزشمند باشد. تورین درکنار میلان و رم، جزو شهرهای مهم دانشجویی ایتالیا به‌شمار می‌رود. وجود مؤسسه‌های آموزشی معتبر و شناخته‌شده‌ای مانند دانشگاه پلی‌تکنیک تورین یا دانشگاه تورین موجب شده است این شهر بیش‌از‌پیش در کانون توجه علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور قرار گیرد. اگر این شهر را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید و دوست دارید درکنار تحصیل، زندگی باکیفیتی تجربه کنید، با مقالۀ تحصیل در تورین ایتالیا همراه ما باشید.

تورین

تورین یکی از شهرهای مهم ایتالیاست که ازلحاظ اقتصادی نقش پررنگی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کند. این شهر مرکز ناحیۀ پیمونت است و بین سال‌های ۱۸۶۱ تا ۱۸۶۵، نخستین پایتخت ایتالیا بود. تورین شهری مهم در زمینۀ فرهنگ و تجارت و یکی از مقاصد اصلی گردشگریِ ایتالیاست و هر‌ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان برای دیدن آثار تاریخی به آنجا سفر می‌کنند. کلیسای جامع سن‌جووانی باتّیستا (Duomo)، کلیسای کوچک کفن مقدس، اسلحه‌خانۀ آرمریا رئاله، نیایشگاه لا موله آنتونلّیانا، آرامگاه خاندان ساووی، میدان سن‌کارلو و میدان ویتوریو ونتو ازجمله آثار تاریخی شهر تورین ایتالیا به‌حساب می‌آید.

در سال ۲۰۲۰، جمعیت شهر تورین در‌حدود ۱میلیون و ۷۹۲هزار نفر برآورد شده است که درمقایسه‌با سال ۲۰۱۹، رشید ۰.۱۷درصدی را نشان می‌دهد. همچنین، این شهر یکی از  قطب‌های صنعت خودروسازی ایتالیاست؛ به‌گونه‌ای که وجود غول‌های خودروسازی دنیا، مانند فیات و ایویکو (کامیون و موتور دیزل)، کوماو (رباتیک و ماشین‌ابزار)، آلفا رومئو و لانچیا (خودرو سواری و سبک) و افپیتی (موتور و سیستم‌های انتقال قدرت) تورین را به کانون صنعتی بزرگی تبدیل کرده ‌است. ناگفته نماند تورین در‌کنار جنوا و میلان، مثلث صنعتی شمال ایتالیا را تشکیل می‌دهد.

تورین.jpg

وضعیت آب‌و‌هوای شهر تورین ایتالیا

تورین در شمال کشور ایتالیا و دامنۀ غربی کوه‌های آلپ واقع شده است. به‌طور‌کلی، اقلیم این شهر مدیترانه‌ای و برخلاف بخش‌های جنوبی این کشور، بارش برف‌و‌باران در آنجا بسیار محتمل است.

چرا تحصیل در تورین ایتالیا؟

برای شروع تحصیل در تورین ایتالیا در تمامی مقاطع امکان‌پذیر است. دانشگاه‌های این شهر دوره‌های متعددی را هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیایی، به‌ویژه در مقطع کارشناسی، ارائه می‌دهند. بنابراین، می‌توان گفت با انتخاب تورین به‌عنوان مقصد تحصیلی، مشکلی در انتخاب دورۀ تحصیلی دلخواهتان نخواهید داشت. به‌عنوان مثال، مدیریت بازرگانی و اقتصاد از‌جمله رشته‌های محبوب بین دانشجویان است که به زبان انگلیسی ارائه می‌شود. یکی از مزیت‌های مهم تحصیل در تورین ایتالیا، فرصت‌های متعدد شغلی برای دانشجویان است. اگر به زبان ایتالیایی مسلط نیستید، می‌توانید به‌عنوان تولید‌کنندۀ محتوا به زبان انگلیسی یا معلم زبان انگلیسی مشغول به کار شوید و بخشی از هزینه‌های زندگی و تحصیلتان را تأمین کنید.

معرفی دانشگاه های تورین ایتالیا

معرفی-دانشگاه-های-تورین-ایتالیا.jpg

همان‌طورکه در مقدمه گفتیم، تورین به‌دلیل برخورداری از دانشگاه‌های مطرح و معتبر، یکی از شهر‌های مهم دانشجویی ایتالیا به‌شمار می‌رود. درادامه، برترین دانشگاه های تورین ایتالیا را معرفی خواهیم کرد.

دانشگاه تورین (Università degli Studi di Torino)

دانشگاه دولتی تورین در شهر تورین و شمال‌غربی ایتالیا واقع شده است. بر‌اساس رتبه‌بندی مؤسسۀ QS در سال ۲۰۲۱، دانشگاه تورین ایتالیا در جایگاه پانصدوبیست‌ویکم تا پانصدوسی‌ام جهان قرار گرفته است. در‌حال‌حاضر، این دانشگاه با ۵۷،۶۶۱ نفر دانشجو یکی از دانشگاه‌های پرجمعیت ایتالیا به‌شمار می‌رود.

ناگفته نماند دانشگاه تورین یکی از دانشگاه‌های قدیمی و باکیفیت ایتالیاست که امروزه، ۱۵۰ دورۀ کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می‌کند. در این دانشگاه، تعداد زیادی از واحدهای درسی به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند که این موضوع موجب افزایش تعداد متقاضیان تحصیل در این دانشگاه شده است.

مدیریت کسب و کار و حقوق بین‌الملل و مطالعات حقوق فراملیتی از جمله دوره‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی است. در مقطع کارشناسی‌ارشد، تعداد رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی به مراتب بیشتر است که می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

دپارتمان مربوطه رشته تحصیلی شهریه سالانه (یورو)
دپارتمان کشاورزی، علوم تغذیه و جنگل علوم دامی ۲۸۰۰
دپارتمان فرهنگ، سیاست و جامعه مطالعات جهانی برای همکاری‌های بین‌المللی ۲۸۰۰
دپارتمان مدیریت مدیریت اجرایی کسب و کار ۸۴۰۰
دپارتمان علوم زیستی (علوم زندگی) و زیست‌شناسی دستگاه‌ها زیست‌شناسی سلولی و مولکولی ۲۸۰۰
دپارتمان اقتصاد، علوم اجتماعی، علوم آماری و ریاضیات اقتصاد ۲۸۰۰
دپارتمان حقوق مطالعات حقوق اروپایی ۲۸۰۰
دپارتمان شیمی علم مواد ۲۸۰۰
دپارتمان زبان‌های خارجی، ادبیات و فرهنگ مدرن زبان و ادبیات مدرن (مطاالعات انگلیسی و آمریکایی) ۲۸۰۰
دپارتمان بیوتکنولوژی مولکولی و علوم بهداشت بیوتکنولوژی مولکولی ۲۸۰۰
دپارتمان فلسفه و علوم آموزش فلسفه ۲۸۰۰
دپارتمان بیمه و ریاضیات مالی بیمه و ریاضیات مالی ۲۸۰۰
دپارتمان ریاضیات علم داده و فرآیندهای تصادفی ۲۸۰۰

شهریۀ دانشگاه تورین بسته به رشته و مقطع تحصیلی (کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری) متفاوت است. به‌عنوان مثال، برای دوره‌های دوساله (کارشناسی ارشد) در رشته‌های علوم (Science) دانشجویان بین ۱،۴۰۰ تا ۲،۸۰۰ یورو باید بپردازند. برای کسب اطلاع بیشتر دربارۀ هزینۀ تحصیل در دانشگاه تورین، می‌توانید به وبگاه رسمی آن به نشانی http://www.unito.it/‌ مراجعه کنید.

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین (Politecnico di Torino)

دانشگاه پلی‌تکنیک تورین یکی دیگر از دانشگاه‌های مطرح این شهر محسوب می‌شود. این دانشگاه در سال ۱۸۵۹ تأسیس شده و در جدید‌ترین رتبه‌بندی دانشگاه‌های برتر جهان در سال ۲۰۲۱، رتبۀ سیصدوهشتم را ازآنِ خود کرده است. دانشگاه پلی‌تکنیک تورین با بیش از ۱۵۰ سال قدمت، قدیمی‌ترین دانشگاه‌ فنی ایتالیا و یکی از مؤسسه‌های دولتی برجستۀ این کشور و حتی جهان شناخته می‌شود. این دانشگاه با در‌نظر‌گرفتن موضوع‌های آموزشی و تحقیقاتی و فنی، در رشته‌های مختلفی نظیر معماری و مهندسی فعالیت می‌کند. دانشگاه پلی‌تکنیک تورین در بخش شمال‌غربی ایتالیا و در شهری بسیار پویا و زنده واقع شده است. یکی از نکات ویژۀ این دانشگاه همانند دانشگاه تورین، برگزاری دوره‌های انگلیسی‌زبان متعدد، به‌ویژه در رشته‌های فنی و مهندسی است. دانشگاه پلی تکنیک تورین در مقطع کارشناسی، رشته‌های معماری، مهندسی خودرو، مهندسی کامپیوتر، مهندسی ارتباطات و الکترونیک، مهندسی مکانیک و مهندسی الکترونیک را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. همچنین در مقطع کارشناسی‌ارشد رشته‌هایی مانند فیزیک سیستم پیچیده(Physics of complex System)، مهندسی نفت و مهندسی معدن، فناوری نانو برای فناوری اطلاعات و ارتباطات (Nanotechnologies for ICT’s)، مهندسی مکاترونیک، مهندسی محیط زیست و چشم‌انداز، مدیریت و مهندسی، مهندسی هسته‌ای و مهندسی انرژی، مهندسی الکترونیک، مهندسی و علوم داده، مهندسی کامپیوتر، مهندسی شبکه‌های کامپیوتری و ارتباطات، مهندسی عمران، مهندسی خودرو، برنامه‌ریزی شهری، محیط زیست و چشم‌انداز، معماری برای طراحی پایا و معماری به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

جمعیت دانشجویان دانشگاه پلی‌تکنیک تورین تقریباً ۳۵هزار نفر تخمین زده می‌شود که از این تعداد حدوداً ۱۴درصد خارجی هستند. نکتۀ دیگر دربارۀ این دانشگاه ارائۀ خدماتی نظیر مسکن، ویزا، اجازۀ اقامت و بیمۀ سلامت به دانشجویان بین‌المللی است. شایان ذکر است فعالیت‌های آموزشی و تحقیقاتی در دانشگاه پلی‌تکنیک تورین در یازده دپارتمان و زمینه‌هایی همچون مهندسی محیط‌زیست و مهندسی عمران، معماری، طراحی صنعتی، مهندسی صنایع، مهندسی و ریاضیات مهندسی و فناوری اطلاعات سازمان‌دهی شده است.

شهریۀ دانشگاه پلی‌تکنیک تورین با‌توجه‌به ملیت دانشجویان متغیر است. برای مثال، دانشجویان ایرانی برای تحصیل در این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی‌ارشد باید مبلغی معادل ۱،۴۰۰ تا ۲،۶۰۰ یورو پرداخت کنند.

کالج دانشگاه بین المللی تورین (International University College of Turin Italy)

کالج دانشگاه بین المللی تورین یکی دیگر از موسسه‌های آموزشی معتبر این شهر است که تمرکز اصلی آن بیشتر بر روی موضوعاتی مانند قانون و رشته‌های مربوط به امور مالی است. این دانشگاه در سال ۲۰۰۶ تاسیس شده است و از این لحاظ دانشگاهی جوان به‌حساب می‌آید.

معرفی دیگر دانشگاه‌های شهر تورین

علاوه‌بر دانشگاه‌های اشاره شده در بالا، در این شهر دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی دیگری به‌چشم می‌خورد که تنها به ذکر نامشان بسنده خواهیم کرد.

 • Accademia Albertina di Belle Arti
 • Conservatorio Statale Giuseppe Verdi
 • IED – Istituto Europeo di Design
 • IAAD – Istituto di Arti Applicate e Design
 • ESCP Europe
 • Università degli Studi di Scienze Gastronomiche
 • IUSTO – Istituto Universitario Salesiano Torino Rebaudengo
 • Scienze infermieristiche e ostetriche
 • Scuola Superiore per mediatori linguistici Vittoria
 • Scuola Holden
 • Archiving Keeping, Paleography and Diplomacy School
 • Scuola di Studi Superiori of the University of Turin
 • Collegio Carlo Alberto

بررسی هزینه‌های زندگی دانشجویی

هزینه‌های مربوط به زندگی دانشجویی در شهر تورین بسته به نوع و شیوۀ زندگی افراد متفاوت است؛ اما به‌طورکلی، هزینه‌های زندگی دانشجویی در تورین را به‌شرح زیر می‌توان تخمین زد. توجه کنید که بیشترین هزینه‌ها به هزینۀ مسکن مربوط می‌شود که در بخش‌های گردشگرپذیر و مرکز شهر اجاره‌بها به‌مراتب بیشتر است.

 • خوابگاه‌های دانشجویی : ۲ تا ۷ یورو
 • اقامت در آپارتمان‌های شخصی (مشترک): ۲۵۰ تا ۳۵۰ یورو در ماه
 • اقامت در آپارتمان‌های شخصی (خصوصی): ۴۰۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه
 • خرید کتاب : ۳۰۰ تا ۴۰۰ یورو در سال
 • بلیت تک‌سفرۀ وسایل حمل‌و‌نقل عمومی: ۱.۵۰ یورو

برای اطلاع بیشتر از جزئیات هزینه‌های زندگی در شهر تورین، می‌توانید به وبگاه معتبر https://www.numbeo.com مراجعه کنید. درادامه، به برخی از هزینه‌های زندگی در این شهر اشاره خواهیم کرد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران‌

هزینۀ موادغذایی یکی از هزینه‌های مهم مربوط به زندگی محسوب می‌شود. در شهر تورین، هزینۀ غذا برای دو نفر در رستورانی ارزان‌قیمت حدود ۱۵ یورو و در رستورانی متوسط درحدود ۵۹ یوروست. افزون‌براین، هزینۀ برخی موادغذایی پرمصرف نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک عدد)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد)، پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۱/۰۷، ۱/۵، ۱/۸۹، ۲/۸۸، ۱۲/۴۷، ۹ و ۱۵ یورو برآورد می‌شود.

هزینۀ قبوض و اینترنت

در شهر تورین، هزینۀ قبوض آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری تقریباً ۱۵۸ یورو در ماه است. همچنین، برای اینترنت ۶۰Mbps یا بیشترِ نامحدود، ماهانه درحدود ۲۸ یورو باید پرداخت کرد.

منابع

https://www.unipage.net/en/universities/turin