ایتالیا یکی از محبوب‌ترین کشورها در بین دانشجویان بین‌المللی و به طور خاص دانشجویان ایرانی است. از مزایای تحصیل در ایتالیا، می‌توان به سطح بالای دانشگاه‌های ایتالیا، پایین بودن هزینه تحصیل در ایتالیا و امکان استفاده از بورسیه استانی ایتالیا است. یکی از پرطرفدارترین رشته های تحصیلی در میان علاقه‌مندان تحصیل در ایتالیا، داروسازی است. داروسازی در ایتالیا قدمت بسیار زیادی دارد و در حال حاضر نیز ایتالیا یکی از کشورهای پیشتاز در علم داروسازی است، به طوری که ۱۵ دانشگاه این کشور در بین ۳۰۰ دانشگاه برتر جهان در زمینه داروسازی و داروشناسی قرار دارند. هر سال تعداد زیادی از دانشجویان برای تحصیل داروسازی در ایتالیا وارد این کشور می‌شوند. در این مقاله به معرفی دوره داروسازی دانشگاه تورورگاتا رم و دانشگاه بولونیا که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و نیز آزمون های ورودی این دوره‌ها می‌پردازیم.

پذیرش و تحصیل داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی

پذیرش و تحصیل داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی

اگر به تحصیل داروسازی در ایتالیا علاقه دارید، اما امکان یادگیری زبان ایتالیایی را ندارید، می‌توانید در دانشگاه تورورگاتا رم یا دانشگاه بولونیا به زبان انگلیسی در رشته داروسازی تحصیل کنید. دوره داروسازی دانشگاه تورورگاتا و میلان ۵ ساله است و برای ورود به آنها باید در آزمونی که هر سال توسط این دو دانشگاه برگزار می‌شود، پذیرفته شد. امسال ۸۰ نفر در آزمون ورودی این دوره پذیرفته خواهند شد.

سطح علمی آزمون‌های داروسازی دانشگاه تورورگاتا و بولونیا، در حد سوم دبیرستان ایتالیا است و با توجه به اینکه عموماً بار علمی دانش‌آموزان ایرانی از دانش‌آموزان اروپایی بالاتر است، متقاضیان ایرانی از این نظر مشکلی برای قبولی در آزمون ندارند. همچنین برخلاف کنکور ایران که از دو بخش عمومی و اختصاصی تشکیل شده، دروس دارای تعداد و حجم بالایی هستند و زمان برگزاری آن بسیار طولانی است، این آزمون‌ها در یک فرمت استاندارد و در زمان استاندارد برگزار می‌شود. نکته مهم آن است که داوطلبان باید از مهارت کافی زبان انگلیسی برخوردار باشند. بنابراین اگر متقاضی سطح زبان متوسط (رو به بالا) داشته باشد، مشکلی برای پذیرفته شدن در آزمون نخواهد داشت.

تحصیل داروسازی در دانشگاه تورورگاتا رم

دانشگاه تورورگاتا رم (Università degli Studi di Roma “Tor Vergata”) یکی از دانشگاه‌های شناخته شده در ایتالیا است. این دانشگاه دوره کارشناسی ارشد پیوسته داروسازی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. این دوره در دپارتمان زیست‌شناسی دانشکده علوم ریاضی، فیزیکی و طبیعی دانشگاه تورورگاتا برگزار می‌شود. آزمون ورودی داروسازی دانشگاه تورورگاتا هر سال اوایل مهرماه برگزار شده و دوره مربوطه اوایل آبان ماه آغاز خواهد شد.

آزمون پذیرش دوره کارشناسی ارشد پیوسته داروسازی دانشگاه تورورگاتا از دو بخش تشکیل می‌شود:

  1. آزمون کتبی شامل ۶۰ سؤال چندگزینه‌ای در راستای سنجش دانش داوطلبان در دروس دبیرستان مورد نیاز برای دوره، شامل ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست‌شناسی و نیز یک بخش مربوط به فرهنگ عمومی.
  2. آزمون شفاهی برای ارزیابی سطح زبان انگلیسی داوطلبان

زمان آزمون کتبی ۱۰۰ دقیقه است.

آزمون شفاهی در همان روز و پس از آزمون کتبی برگزار می‌شود.

تحصیل داروسازی در ایتالیا به زبان انگلیسی آزمون ورودی داروسازی در ایتالیا

نحوه ارزیابی آزمون داروسازی دانشگاه تورورگاتا رم

کمیته ارزیابی موارد زیر را لحاظ می‌کند:

  1. حداکثر ۶۰ نمره برای آزمون کتبی (۱ نمره برای هر پاسخ درست، صفر نمره برای پاسخ‌های نادرست یا سؤالات پاسخ داده نشده – آزمون نمره منفی ندارد ) ( برای پذیرفته شدن در آزمون کتبی، داوطلبان باید حداقل به ۲۴ سؤال پاسخ درست دهند)
  2. دانش زبان انگلیسی (آزمون شفاهی)

داوطلبانی که در آزمون شفاهی زبان انگلیسی پذیرفته نشوند، فارغ از نمره‌ای که در آزمون کتبی کسب کرده‌اند، مردود خواهند شد.

در صورتی که دو داوطلب نمره یکسانی داشته باشند، داوطلبی که سن کمتری دارد برگزیده خواهد شد.

در روز آزمون، داوطلبان غیراروپایی (که شهروند اتحادیه اروپا نیستند)، باید کپی اجازه اقامت و کپی گذرنامه را همراه داشته باشند. همچنین داوطلبان غیراروپایی که درخواست ویزای تحصیلی می‌دهند، باید کپی درخواست پیش ثبت نام که در کشور مبدأ به سفارت ایتالیا تحویل داده‌اند را نیز ارائه دهند.

نتایج آزمون (رتبه داوطلبان) در سایت دانشگاه قرار داده می‌شود.

تحصیل داروسازی در دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ شروع به برگزاری دوره داروسازی به زبان انگلیسی کرد. دانشجویان برای سال گذشته باید در آزمون SAT شرکت می‌کردند یا پرونده‌ای متشکل از مدارک تحصیلی خود شامل فیزیک و شیمی و ریاضی (دو سال اخیر دبیرستان) به انگلیسی و یا ایتالیایی برای دانشگاه ارسال می‌کردند. تمام افرادی که قصد تحصیل در رشته داروسازی در دانشگاه بولونیا را داشتند، باید حداقل دارای مدرک B2 زبان انگلیسی می‌بودند. هزینه شرکت در آزمون SAT برابر ۵/۴۹ دلار بوده که در صورت تأخیر در ثبت‌نام (برای آزمون) باید مبلغ ۳۰ دلار به صورت مازاد پرداخت می‌شد. در ادامه به بخش‌های مختلف آزمون SAT می‌پردازیم. اطلاعات دقیق مربوط به سال تحصیلی ۲۰۲۱-۲۰۲۰، در زمان نگارش هنوز منتشر نشده و پس از انتشار، این صفحه به‌روزرسانی خواهد شد.

آزمون SAT

مفاد آزمون SAT شامل بخش‌های زیر است:

بخش های آزمون تعداد سؤالات زمان توضیحات
درک مطلب (READING) ۵۲ سؤال چهار گزینه‌ای ۶۵ دقیقه در این بخش، چند متن در زمینه‌های ادبیات، اسناد تاریخی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.
زبان و نگارش (WRITING AND LANGUAGE) ۴۴ سؤال چهار گزینه‌ای ۳۵ دقیقه در این بخش به بررسی دانش افراد در زمینه‌های دستور زبان، واژگان (VOCABULARY) و توانایی ویراستاری پرداخته می‌شود.
ریاضیات (MATH) ۵۸ سؤال چهار گزینه‌ای ۸۰ دقیقه دانش افراد در رشته‌های جبر ۱ و ۲، هندسه و مثلثات مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مقاله ESSAY/ (OPTIONAL) یک مقاله ۵۰ دقیقه این بخش از آزمون به صورت OPTIONAL است. در بخش ESSAY آزمون SAT از افراد خواسته می‌شود که متنی را خوانده و درباره چگونگی ایده‌پردازی نویسنده توضیح دهند.