ایتالیا یکی از کشور‌هایی است که میان دانشجویان ایرانی برای ادامه تحصیل بسیار محبوب است. به خصوص دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در رشته‌هایی چون معماری را دارند، ایتالیا یکی از کشور‌هایی است که به راحتی پذیرش این رشته‌ها را می‌دهد. پایین بودن هزینه زندگی و تحصیل در ایتالیا از دیگر دلایلی است که بسیاری از افراد ایتالیا را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند. بسیاری از دانشجویانی که در ایتالیا تحصیل می‌کنند و یا قصد دارند که به ایتالیا بروند، تصمیم می‌گیرند که در کنار درس کار هم بکنند تا قسمتی از هزینه زندگی را تأمین کنند. در ادامه در مورد قوانین کار دانشجویی در ایتالیا و شرایط کار دانشجویی در ایتالیا صحبت می‌کنیم.

کار در ایتالیا

در سال‌های اخیر رشد اقتصادی ایتالیا با سایر دیگر کشور‌های مطرح اروپایی همگام نبوده و این موضوع موجب شده تا یافتن شغل در این کشور کمی سخت‌تر از دیگر کشور‌های این حوزه (اتحادیه اروپا) باشد. با این وجود اگه به عنوان یک نیروی کار ماهر، با تجربه و با دانش خوب زبان ایتالیایی برای کار در این کشور اقدام کنید شانس پیدا کردن کار به خصوص در شهر‌هایی مانند فلورانس، میلان، جنوا و پایتخت این کشور (رم) به مراتب افزایش خواهد یافت. شرایط کار در شمال ایتالیا، جایی که بیشتر واحد‌های صنعتی قرار دارد به مراتب بهتر است. همچنین در این ناحیه بیشتر شرکت‌های خصوصی و توسعه‌یافته واقع شده‌اند که دانشجویان می‌توانند بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه برای کار درخواست خود را ارائه دهند. اما شرایط کار در جنوب ایتالیا چندان مناسب نیست. در حقیقت جنوب ایتالیا بیشتر بر روی صنایع کشاورزی و مزرعه‌داری متمرکز است که بر اساس جدید‌ترین آمار نرخ بیکاری در این ناحیه رقمی معادل ۲۹% است.

قوانین کار دانشجویی در ایتالیا

قوانین کار دانشجویی در ایتالیا 1

به طور کلی با توجه به قوانین ایتالیا، دانشجویان در مدت تحصیل اجازه دارند تا ۴ ساعت در روز و یا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. البته قوانین مربوط به اجازه کار برای دانشجویان کشور‌های اتحادیه اروپا و کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا متفاوت است.

دانشجویانی که از کشور‌های عضو اتحادیه اروپا برای تحصیل وارد ایتالیا شده‌اند، به اجازه کار خاصی نیاز ندارند و با همان اجازه تحصیلی که دارند می‌توانند تا ۲۰ ساعت در هفته کار کنند. اما دانشجویانی که از کشور‌های خارج از اتحادیه اروپا برای ادامه تحصیل وارد ایتالیا شده‌اند، باید درخواست گرفتن اجازه کار بدهند.

مدت زمان گرفتن اجازه کار دانشجویی بسته به استانی که دانشجو در آن قرار دارد، متفاوت است و به طور متوسط تا ۲ ماه زمان می‌برد. از مدارک لازم برای گرفتن اجازه کار دانشجویی داشتن قرارداد کاری و ارائه آن به اداره مهاجرت است. یعنی دانشجویان می‌بایست اول کار پیدا کنند و سپس برای گرفتن اجازه کار اقدام کنند. درآمدی که دانشجویان از طریق کار دانشجویی در ایتالیا به دست می‌آورند برای پرداخت کل ‌هزینه‌های زندگی کافی نیست و معمولاً مبلغی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه است.

شرایط کار دانشجویی در ایتالیا

قوانین کار دانشجویی در ایتالیا

معمولاً افراد برای پیدا کردن کار در ایتالیا باید زبان ایتالیایی بلد باشند. کارهایی که دانشجویان می‌توانند در حیت تحصیل انجام دهند، بیشتر کار‌های نیمه‌وقت است که متقاضی زیاد دارند و به همین دلیل بلد بودن زبان ایتالیایی یکی از مزیت‌هایی است که باعث می‌شود دانشجویان بهتر کار پیدا کنند. البته کار‌هایی هم وجود دارند که نیاز به زبان ایتالیایی نداشته باشد. از دیگر نکات قابل توجه این است که بعضی از رشته‌های تحصیلی در ایتالیا مانند معماری، به دلیل حجم سنگین درسی که دانشجویان دارند، بسیاری وقت کافی برای کار کردن را ندارند و ترجیح می‌دهند تا تمرکز خود را روی درس خواندن بگذارند.

از گزینه‌هایی که برای کار دانشجویی در ایتالیا وجود دارد این است که دانشجویان می‌توانند هم در داخل دانشگاه کار کنند و هم در خارج دانشگاه. همچنین دانشجویان می‌توانند به عنوان کارآموز برای شرکت‌های مختلف کار کنند. همانظور که پیش‌تر توضیح دادیم، شانس پیدا کردن کار در ایتالیا به سطح دانش فرد از زبان ایتالیایی بستگی زیادی دارد و اگر افراد ایتالیایی بلد نباشند شانس پایینی برای پیدا کردن کار دانشجویی دارند.

فرصت های کار دانشجویی

شرایط کار دانشجویی در ایتالیا

بدون شک با توجه به اینکه ایتالیا یکی از کشور‌های توریستی جهان است و هر ساله میلیون‌ها نفر از سراسر جهان برای دیدن آثار تاریخی و شکوه‌مند این کشور به ایتالیا سفر می‌کنند، کار کردن در صنعت گردشگری (راهنمای گردشگری) یکی از مشاغل محبوب بین دانشجویان است. البته علاوه‌بر راهنمای گردشگری مشاغل دیگری وجود دارد که دانشجویان در حین تحصیل می‌توانند به انجام آن‌ها بپردازند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستیار تدریس (TA)
  • دستیاری پژوهشی (RA)
  • فریلنس کار با نرم افزار
  • آموزش زبان انگلیسی
  • کار در داخل دانشگاه (کتابخانه، بخش کمک به دانشجویان بین‌المللی و…)
  • انجام کارهای خدماتی در رستوران‌ها، هتل‌ها و …

البته همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد، شرایط کار در شمال ایتالیا به مراتب بهتر است. بنابراین اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید پیشنهاد می‌شود دانشگاه‌هایی را مورد هدف قرار دهید که در این قسمت واقع شده‌اند به خصوص برای رشته‌های مهندسی و صنعتی. به عنوان مثال شهر میلان که در شمال این کشور واقع شده است یکی از شهر‌های استراتژیک در قلب اروپا است و تحصیل در دانشگاه‌های میلان می‌تواند چشم‌انداز شغلی خوبی برای فارغ‌التحصیلان به همراه داشته باشد. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه پلی تکنیک میلان، نرخ اشتغال فارغ‌التحصیلان کارشناسی ارشد این دانشگاه رو به افزایش است و تحصیل در این دانشگاه، ورود سریع به بازار کار را تا حد بالایی تضمین می‌کند. بر اساس آمار گزارش شده، ۹۴% دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه در طول یک سال بعد از فارغ‌التحصیلی به راحتی وارد بازار کار می‌شوند. این آمار به صورت اختصاصی‌تر برای رشته‌های معماری، طراحی و مهندسی به ترتیب برابر ۸۶%، ۹۱% و ۹۷% است (آمار مذکور بر اساس جدیدترین بررسی‌های انجام شده توسط دانشگاه، گزارش شده است).

دانشگاه پلی تکنیک میلان هم دانشجویان را برای ورود به بازار کار آماده می‌کند و هم به جهت داشتن ارتباط با شرکت‌های مختلف، امکان کار دانشجویی برای دانشجویان این دانشگاه را (قبل از فارغ‌التحصیلی) فراهم می‌آورد. ۹۰% فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تا ۶ ماه پس از فارغ‌التحصیلی و ۲۶% از دانشجویان، قبل از اتمام تحصیلات خود، موفق به یافتن شغل شده‌‌اند و علاوه بر یافتن سریع کار از شغل خود رضایت کامل دارند. بر اساس آنچه سایت دانشگاه اعلام کرده، اگر زمان به عقب بازگردد، تقریباً ۹۰% فارغ‌التحصیلان، باز هم این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. به طور کلی بازار کار برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه روندی رو به بهبود داشته و از میان فارغ‌التحصیلانی که مشغول به فعالیت شده‌اند، ۵۳% آنها دارای قرارداد دائمی هستند.منبع: