فرانسه یکی از کشورهایی است که جمعیت زیادی از افراد در جهان به آن علاقه دارند. این کشور نه تنها از نظر شرایط زندگی و تحصیل بلکه به دلایل دیگری مانند داشتن اماکن تفریحی فراوان و فرهنگ و مد و ادبیات غنی دارای شهرت است. افرادی که فرانسه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اند باید علاوه بر آشنایی با شرایط تحصیل در فرانسه با شرایط زندگی دانشجویی در فرانسه و هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه نیز آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

شرایط زندگی دانشجویی در فرانسه

دانشجویان با انتخاب فرانسه برای تحصیل، فرصت زندگی در جامعه‌ای با فرهنگ‌های متنوع را پیدا خواهند کرد. همانطور که پیش‌تر ذکر شد فرانسه دارای تاریخی غنی بوده و از این نظر به خود مفتخر است. همچنین از آنجایی‌که این کشور، مهدِ هنر است، زندگی در آن برای هنردوستان بسیار خوشایند است اما این کشور برای افرادی هم که به هنر علاقه چندانی ندارند، گزینه بسیار مناسبی است. دانشجویانی که تجربه تحصیل در فرانسه را دارند به خوبی می‌دانند که تحصیل در دانشگاه‌های این کشور، خاطرات فراموش‌ناشدنی را به همراه دارد.

دانشجویان همچنین خارج از محیط کلاسِ درس، می‌توانند وقایع جدید و هیجان‌انگیز را تجربه کنند. در حقیقت فرانسه علاوه بر داشتن مزایای فراوان برای تحصیل، دارای جنبه‌های غیرتحصیلی نیز است. برای مثال افراد مختلف با زندگی در فرانسه می‌توانند فرصت شنا در سه دریا و اقیانوس مختلف، بازدید از کوه‌های اروپا و… را پیدا خواهند کرد.

هزینه زندگی دانشجویی

به منظور برنامه‌ریزی دقیق‌تر برای زندگی دانشجویی در فرانسه، بهتر است با هزینه‌های زندگی در این کشور آشنا شویم. هزینه‌های زندگی در این کشور شامل هزینه مسکن، هزینه مواد غذایی، هزینه حمل و نقل و سایر هزینه‌ها نیز است. در ادامه به هزینه‌های مختلف در فرانسه می‌پردازیم.

اجاره خوابگاه دانشجویی در فرانسه

هزینه خوابگاه معمولاً حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه است. به طور متوسط هزینه مربوط به اجاره خوابگاه در فرانسه حدود ۲۰۰ یورو در ماه بوده که البته این هزینه برای شهر پاریس، بیشتر و حدود ۴۰۰ یورو در ماه است. زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی در فرانسه بسیار رایج بوده و حدود ۱۳% دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند.

اجاره آپارتمان در فرانسه

اجاره یک آپارتمان اشتراکی در فرانسه بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه (۸۰۰ یورودر ماه در پاریس) است که البته این هزینه برای آپارتمان‌های موجود در شهرهای کوچک تر، کم‌تر و حدود ۳۰۰ یورو در ماه است. همچنین افرادی که می‌خواهند به همراه همسر و یا فرزندان زندگی کنند، می‌توانند هزینه‌ای حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو در ماه را انتظار داشته باشند. هزینه‌های مربوط به قبوض و اینترنت نیز حدود ۲۰۰ یورو در ماه به هزینه زندگی دانشجوی اضافه می‌کنند.

زندگی همراه با خانواده میزبان در فرانسه

زندگی همراه با خانواده میزبان در فرانسه برای دانشجویان گزینه‌ای بسیار مناسب است زیرا نه تنها به پیشرفت سطح زبان فرانسه آنها کمک می‌کند بلکه هزینه اجاره را تا حدود زیادی کاهش می‌دهد. این هزینه برای دانشجویان برابر ۲۰۰ یورو در ماه (ماهیانه ۸۰۰ یورو در پاریس) است.

برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه بهتر است با هزینه‌های دیگری نظیر هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن، هزینه قبوض و اینترنت و سایز هزینه‌ها آشنا شوند که در ادامه به آنها نیز میپردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۳ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۹۹ یورو، ۱.۴۱ یورو، ۱.۸۰ یورو، ۲.۹۶ یورو و ۱۵.۵۸ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۱۰.۵۱ و ۱۶.۸۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲.۶۲ یورو، ۲.۰۳ یورو و ۲.۴۷ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۲.۸۷ یورو، ۱.۸۵ یورو و ۲.۱۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در فرانسه نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۷۰ یورو و ۵۷ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۷۳ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۳.۵۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در فرانسه برابر ۱.۴۹ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز فرانسه حدود ۶۹۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۵۳۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۴۲۵ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۱۰۲۵ یورو است. دانشجویانی نیز که از تمکن مالی مناسبی برخوردارد هستند و تمایل به خرید مسکن در فرانسه را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۶۹۱۶ یورو و ۴۵۵۲ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی در فرانسه و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۴۴ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

سایر هزینه‌ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از دانشجویان بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۸۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۵ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۸۴ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۱۱۴ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۶ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۱۶ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۰ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

اگر پرسشی درباره راه های مهاجرت به فرانسه و شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارید، می‌توانید آن را به‌صورت کامنت مطرح کنید.

منبع: