رشتۀ مهندسی عمران و سازه با طراحی و ساخت و نگه‌داری زیرساخت‌هایی سروکار دارد که روزانه از آن استفاده می‌کنیم؛ مانند ساختمان‌ها، جاده‌ها، پل‌ها و سیستم‌های آب و انرژی. مهندسان عمران باید برنامه‌هایشان را برای یافتن راه‌حل مشکلات پیچیده مانند افزایش جمعیت انسانی یا بلایای طبیعی تطبیق دهند. بی‌راه نیست اگر بگوییم مهندسی عمران صنعتی است که دائماً با خواسته‌ها و نیازهای جامعه سازگار است. کانادا یکی از کشورهایی است که در زمینۀ حوزۀ مهندسی عمران و سازه دانشگاه‌های معتبری دارد. دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از دانشگاه‌های برتر کاناداست که در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا سال ۱۹۰۸ تأسیس شد و از دانشگاه‌های برتر کانادا برای تحصیل رشتۀ مهندسی عمران و سازه به‌شمار می‌رود. در این مطلب، قصد داریم دربارۀ مهندسی عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا سخن بگوییم.

رتبه‌بندی

در تازه‌ترین رتبه‌بندی وبگاه QS در سال ۲۰۲۲، دانشگاه بریتیش کلمبیا چهل‌وششمین دانشگاه معتبر جهان و سومین دانشگاه برتر کانادا شناخته شده و در رشتۀ مهندسی عمران و سازه نیز جایگاه بیست‌وپنجم را در میان دانشگاه‌های مطرح دنیا ازآنِ خود کرده است. دانشگاه دولتی بریتیش کلمبیا رشتۀ مهندسی عمران را در مقاطع تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهد.

کارشناسی

دانشگاه بریتیش کلمبیا دورۀ کارشناسی مهندسی عمران را در پردیس اوکاناگان ارائه می‌دهد. تحصیل این دوره چهار سال به‌طول می‌انجامد و دانشجویان در سال‌های اول و دوم دروس اساسی و علوم پایه مانند ریاضی، فیزیک، شیمی، مکانیک جامدات، مکانیک سیالات و سازه‌ها و در سال‌های سوم و چهارم دروس مربوط به محیط‌زیست، ژئوتکنیک، هیدرولیک، سازه‌ها و مهندسی حمل‌و‌نقل را می‌گذرانند. گفتنی است در سال‌های سوم و چهارم، دانشجویان دوره‌های آزمایشگاهی را نیز باید پشت‌سر بگذارند و در سال آخر تحصیل، به‌صورت گروهی روی پروژۀ طراحی یا آزمایشگاه فعالیت کنند. اطلاعات بیشتر دربارۀ تحصیل دورۀ کارشناسی مهندسی عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا را از این لینک بخوانید.

کارشناسی ارشد

دورۀ کارشناسی ارشد مهندسی عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا مناسب متقاضیانی است که می‌خواهند در برنامه‌ای تحقیقاتی و بدون ارائۀ پایان‌نامه شرکت کنند. کلاس‌های دورۀ یادشده در دانشکدۀ علوم کاربردی پردیس دانشگاهی ونکوور و دپارتمان مهندسی عمران برگزار می‌شود. در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا، این گرایش‌های تخصصی مهندسی عمران ارائه می‌شود: مهندسی سیستم‌های محیطی، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی هیدروتکنیک، مدیریت پروژه و ساخت و ساز، مهندسی سازه و زلزله و مهندسی حمل‌و‌نقل.

شایان ذکر است نوع تخصص در گواهینامۀ کارشناسی ارشد مهندسی عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا ذکر نخواهد شد و متقاضیان پاره‌وقت یا تمام‌وقت در این رشته می‌توانند تحصیل کنند. با مراجعه به این لینک، با چندوچون تحصیل مهندسی عمران در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مذکور بیشتر آشنا خواهید شد.

علاوه‌بر رشتۀ ذکر‌شده، رشتۀ علوم کاربردی در مهندسی عمران نیز در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بریتیش کلمبیا ارائه می‌شود و مناسب متقاضیانی است که تمایل دارند در رشته‌ای پایان‌نامه‌محور شرکت کنند. گرایش‌های تخصصی علوم کاربردی در مهندسی عمران ازاین‌قرارند: مواد در مهندسی عمران، مکانیک سیالات محیطی، مهندسی سیستم‌های محیطی، مهندسی زمین و محیط‌زیست، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی هیدروتکنیک، مدیریت پروژه و ساخت‌و‌ساز، مهندسی سازه و زلزله و مهندسی حمل‌و‌نقل.

دکتری

تحصیل رشتۀ مهندسی عمران در مقطع دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا تمام‌وقت و پژوهش‌محور است. گرایش‌های تخصصی مهندسی عمران در مقطع دکتری عبارت‌اند از: مواد در مهندسی عمران، مکانیک سیالات محیطی، مهندسی سیستم‌های محیطی، مهندسی زمین و محیط‌زیست، مهندسی ژئوتکنیک، مهندسی هیدروتکنیک، مدیریت پروژه و ساخت‌و‌ساز، مهندسی سازه و زلزله و مهندسی حمل‌و‌نقل. شایان ذکر است تحصیل رشتۀ مهندسی عمران در مقطع دکتری دانشگاه یادشده حداقل سه‌ سال و حداکثر شش‌ سال به‌طول می‌انجامد و حداقل نمرۀ زبان برای پذیرش در آن ۱۰۰ برای مدرک تافل یا ۷ برای مدرک آیلتس است.

علاقه‌مندان به تحصیل در مقطع دکتری رشتۀ مهندسی عمران برای تکمیل دورۀ پایان‌نامۀ خود چهار مرحلۀ امتحان جامع، دفاع از پروپوزال، دورۀ ABD و درنهایت دفاع از رساله را باید پشت‌سر بگذارند. منظور از دورۀ ABD زمانی‌ است که دانشجویان همۀ واحدهایشان را به‌جز رساله گذرانده‌اند. برای آشنایی بیشتر با تحصیل رشتۀ مهندسی عمران در مقطع دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا، به این لینک مراجعه کنید.

منبع: