حتما شما هم می‌دانید که یکی از چالش‌های مهمی که متقاضیان اخذ ویزای تحصیلی کانادا با آن مواجه می‌شوند، پشت سرگذاشتن مصاحبه سفارت این کشور است. از این‌رو آشنایی با چگونگی برگزاری این مصاحبه، سوالات احتمالی که مامور سفارت از متقاضیان می‌پرسد، فرایند ارسال مدارک و... از جمله مسائل مهمی است که باید مورد بررسی متقاضیان تحصیل در کانادا قرار بگیرد. ما در این مقاله قرار است با مصاحبه سفارت کشور کانادا در ایران آشنا شویم، نمونه سوالات احتمالی و رایج که آفیسر سفارت از متقاضیان می‌پرسد را مرور و نحوه پاسخگویی صحیح به این سوالات را بررسی کنیم.

آیا اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیاز به مصاحبه دارد؟

مانند بسیاری از کشورهای اروپایی و دیگر کشورها در دنیا، طی کردن روند مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا نیز نیازمند شرکت در مصاحبه سفارت است. این پروسه چالش‌انگیز و استرس‌زا قبل از صدور ویزای تحصیلی و به دو صورت حضوری یا آنلاین، برگزار می‌شود. در طی این جلسه مامور سفارت از شما سوال‌هایی می‌پرسد که هم سطح زبان شما را بسنجد و هم از برنامه و اهداف تحصیلی شما با خبر شود؛ در نهایت هم همین مامور سفارت است که تصمیم می‌گیرد ویزای شما را صادر کنند یا شما را ریجکت کند! پس بدیهی است که این مرحله که تقریبا غول مرحله آخر مهاجرت تحصیلی به کاناداست از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

آشنایی با مصاحبه حضوری سفارت Canadian و دلایل برگزاری آن

پس از طی کردن امور و مراحل ویزا و دریافت ایمیل دعوت به مصاحبه سفارت کانادا، متقاضیان تنها 30 روز فرصت دارند که به سفارت کانادا بروند و امور اداری ویزای کانادا را تکمیل کنند. در طی جلسه مصاحبه نیز که عموما 20 الی 40 دقیقه زمان می‌برد آفیسر سفارت از شما سوال‌هایی می‌پرسد که بیانگر هدفتان از ورود به کانادا، برنامه‌هایتان برای بعد از ورود به آن کشور و… است.

درباره سختی و آسانی این سوالات نیز باید بگوییم که همه چیز بستگی به خود متقاضیان و سطح زبان آن‌ها دارد. چرا که هرچقدر شما روی انگیزه‌نامه و رزومه تحصیلیتان تسلط داشته باشید بهتر می‌توانید درباره آن صحبت کنید و ابهامات را برای مامور سفارت از بین ببرید. همچنین داشتن سطحی زبان خوب باعث می‌شود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و به سوالات بهتر و دقیق‌تر جواب دهید.

بدیهی است که نوع سوال‌هایی که در طی مصاحبه حضوری سفارت Canadian از متقاضیان می‌پرسند بسته به نوع ویزا (کاری یا تحصیلی) متفاوت است؛ اما به طور کلی سوال‌هایی که مربوط به ویزای تحصیلی هستند، اغلب درباره سوابق تحصیلی، شهر و دانشگاه مقصد هستند.

همچنین خوب است بدانید که اخذ ویزای تحصیلی کانادا بهترین روش برای پیدا کردن شغل مناسب و تشکیل یک زندگی مناسب در این کشور است. برای آشنایی بیشتر با شرایط تحصیل و کار در کانادا و گرفتن پذیرش، می‌توانید از مشاوران موسسه مهاجرت تحصیلی سیم آخر کمک بگیرید. ما در سیم آخر شرایط شما را بررسی می‌کنیم و به شما خواهیم گفت برای کدام دانشگاه‌ها شانس دریافت پذیرش دارید. در صورت تمایل، در ادامه مسیر هم برای دریافت ویزا، هماهنگی خوابگاه و سایر چالش‌های تحصیل در کانادا و سایر کشورها همراهتان خواهیم بود.

به‌طور کلی دو دلیل اصلی برای برگزاری مصاحبه سفارت کانادا وجود دارد:

 • اول اینکه برای اثبات درستی اطلاعات و یا روشن شدن موضوعات پیچیده در پرونده برای سفارت کاناداست.
 • دوم اینکه متقاضیان می‌توانند در این فرصتی که دارند اطلاعات ناتمام پرونده‌شان را تکمیل کنند و به رفع ابهامات کمک کنند.

آدرس سفارت کانادا در تهران: خیابان مطهری، خیابان شهید سرافراز، پلاک 57

کار-دانشجویی-در-کانادا.webp

بررسی فرایند دعوت به مصاحبه سفارت کانادا

در قدم اول متقاضی باید نسبت به صدور ویزا اقدام کند، بعد از آن به اسناد و مدارک درخواستی متقاضی رسیدگی می‌شود و تقاضای او مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و پیرو یک دعوتنامه برای مصاحبه یا Interview به کنسولگری کانادا دعوت می‌شود. خوب است بدانید که در طی این فرایند، علاوه بر دریافت اطلاعات بیومتریک، فرایند انگشت نگاری هم از فرد متقاضی صورت می‌گیرد که یکی از مهم‌ترین موارد تجربه مصاحبه سفارت کانادا است.

همچنین باید درنظر گرفت که اگر مراحل تقاضای پاسپورت کشور کانادا را آنلاین ثبت کردید، برایتان یک دعوتنامه برای مصاحبه کنسولگری از طریق ایمیل ارسال می‌شود که همانطور که پیش‌تر هم گفتیم تنها یک ماه زمان دارید که به یکی از کنسولگری های این کشور در بخش امور اداری مراجعه نموده و نسبت به تکمیل Canada Visa اقدام کنید.

سوالات رایجی که در مصاحبه سفارت کانادا از شما پرسیده می‌شود

فرقی ندارد که قصد سفر، کار یا تحصیل در کشور کانادا را دارید، در هرصورت پشت سرگذاشتن مصاحبه سفارت این کشور مرحله‌ای است که برای اخذ ویزا باید طی کنید. در بسیاری از مواقع آفیسرهای سفارت سوالات مشابهی از متقاضیان می‌پرسند؛ از این‌رو آشنایی با این سوالات و بررسی آن‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا خودتان را برای این جلسه استرس‌زا آماده کنید. در ادامه لیست سوالات رایجی که مامور مهاجر ممکن است از شما بپرسد را آورده‌ایم.

لیست سوالات احتمالی افسر مهاجرت کانادا

در ابتدای مصاحبه، مامور سفارت ممکن است از شما چند سوال شخصی مثل تعداد خواهران و برادران، محل زندگی و... بپرسد تا با سطح زبان شما آشنا شود، سپس به سراغ بررسی رزومه شما و مدارک تحصیلیتان می‌رود و درباره جزئیات آن مثل معدل آخرین مدرک تحصیلیتان سوال می‌پرسد. برخی دیگر از رایج‌ترین سوالات که ممکن است در طول مصاحبه با آن مواجه شوید به شرح ذیل است:

 • دلیل ترک کشورتان چیست؟
 • علت مهاجرت شما به کانادا چیست؟
 • چرا کانادا را انتخاب کرده‌اید؟
 • آیا تابه‌حال در کانادا بوده‌اید؟
 • شما چه منبع درآمدی دارید؟
 • چه کسی شما را از نظر مالی پشتیبانی می‌کند؟
 • هدف شما از ورود به کانادا چیست و می‌خواهید به چه کاری مشغول شوید؟
 • آیا می‌خواهید در کانادا کارکنید؟
 • از نظر شما بزرگ‌ترین چالش در مهاجرت به کشور کانادا چه چیزهایی است؟
 • تنها سفر می‌‌کنید؟ چه افرادی شما را در این سفر همراهی می‌کنند؟
 • آیا از دوستان یا خانواده خود، کسی را در کانادا دارید؟
 • در طول سفر کجا می‌خواهید اقامت کنید؟
 • قصد دارید در کانادا بمانید؟
 • بعد از فارغ‌التحصیلی در کانادا می‌خواهید چکارکنید؟
 • چرا می‌خواهید بعد از تحصیل به کشور خود بازگردید؟
 • چرا این دانشگاه را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اید؟
 • به کدام دانشگاه‌های دیگر مراجعه کردید؟
 • چرا تصمیم دارید به شهر مورد نظر نقل مکان کنید؟
 • سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی شما به چه صورت است؟

لیست سوالات مصاحبه شغلی کانادا

از عمده‌ترین سوالاتی که برای اخذ ویزای کاری کانادا ممکن است در جلسه مصاحبه با آن روبرو شوید، می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • چه زمانی پیشنهاد کاری دریافت کردید؟
 • اسم شرکت چیست؟
 • پیشنهاد شغلی شما چه مدت است؟
 • موقعیت شما در این شرکت چگونه خواهد بود؟
 • آیا بعد از اجازه کار قصد بازگشت به کشور خود را دارید؟
 • چرا می‌خواهید برای این شرکت در کانادا کار کنید؟
 • تجربه کاری شما در کانادا و خارج از کانادا چیست؟

ویزای_تحصیلی_کانادا.webp

شیوه درست پاسخگویی به سوالات مامور سفارت

قبل از هرچیزی لازم است بدانید که پاسخ دادن به تمامی سوالاتی که طی مصاحبه از شما پرسیده می‌شود امری ضروری است که نقش مهمی هم در وصول پاسپورت و یا عدم آن به همراه دارد. بدیهی است که مامور سفارت از هدف شما (یعنی مهاجرت به کانادا) باخبر است و با پرسیدن سوالاتی از قبیل لیست بالا، تنها سعی دارد که از اهداف و چشم‌انداز شما از مهاجرت به کانادا مطلع شود.

نکته مهمی که درباره پاسخگویی به سوالات آفیسر وجود دارد این است که سعی کنید جواب‌هایتان قانع‌کننده و روشن باشد؛ جوری که به مامور ثابت کنید هدف خاصی را دنبال می‌کنید و بابت آن بسیار مصمم هستید. مثلا اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، سعی کنید به او ثابت کنید که برای پیدا کردن دانشگاه و شهر مقصد بسیار زمان گذاشتید و تحقیقات زیادی را درخصوص انتخاب بهترین دانشگاه برای رشته تحصیلی‌تان انجام داده‌اید.

یکی از سوالات مهم و سرنوشت‌ساز که حتما درحین مصاحبه با آن مواجه می‌شوید، این است که آیا بعد از تحصیل یا کار به ایران باز می‌گردید یا خیر؟ همه ما این را می‌دانیم که تصمیم بیشتر متقاضیان مهاجرت به کانادا، زندگی در آن کشور است و قصد بازگشت ندارند؛ اما برای پیش بردن روند مصاحبه به طور مثبت، بهتر است این سوال را اینگونه جواب دهید که بله قصد بازگشت و زندگی در ایران را دارم. در ادامه نیز ممکن است از شما دلایل قانع‌کننده از بازگشتتان بپرسند که بهتر است با پاسخ‌هایی از قبیل قصد زندگی همراه خانواده، رشد در زمینه کاری در کشور خودم و... مصاحبه را پیش ببرید.

برای مصاحبه سفارت کانادا چه لباسی باید پوشید؟

خوب است بدانید یکی از عوامل موثری که نقش مهمی در اخذ ویزای کانادا دارد، نوع پوشش شما در جلسه مصاحبه است؛ چرا که لباس شما نمایی از شخصیت و سلیقه شماست که تاثیر بسیاری بر روی تصمیم‌‌گیری آفیسر سفارت می‌گذارد. پوشیدن لباسی ساده، شایسته، مرتب و معقول می‌تواند انتخاب مناسبی برای آماده شدن در جلسه مصاحبه سفارت کانادا باشد که تجربه خوشی را برایتان به ارمغان بیاورد.

مناسب ترین لباس برای مصاحبه کنسولگری کانادا

بهترین و رسمی‌ترین لباس برای آقایان، پوشیدن کت و شلوار، پیراهن آستین بلند تک رنگ (ترجیحا رنگ روشن) و استفاده از کراواتی که رنگش با پیراهن همخوانی داشته باشد، می‌تواند گزینه مناسبی باشد. همچنین فراموش نکنید که پوشیدن کفشی مناسب و تمیز نیز می‌تواند روی استایل شما نقش مهمی بگذارد.

پوشیدن، پالتو، مانتو یا کتی رسمی و شیک نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای بانوان باشد. انتخاب شلواری با رنگ هماهنگ، شال یا روسری ساده و شایسته نیز از دیگر پارامترهایی است که باید درنظر گرفت. توصیه می‌شود برای جلسه حضوری سفارت کانادا از جواهرات و بدلیجات استفاده نکنید تا ساده و رسمی به نظر بیایید. همچنین استفاده از کیف و کفشی رسمی با رنگی هماهنگ می‌تواند گزینه خوبی برای انتخاب باشد.

مصاحبه سفارت کانادا برای وصول Canada Visitor Visa

کشور کانادا برای متقاضیان ایرانی، پاسپورت فرودگاهی صادر نمی‌کند؛ از این‌رو برای اخذ Canada Visitor Visa نیاز است متقاضیان تقاضای پاسپورت دهند. ارائه تقاضا و مدارک لازم به سفارت کانادا اولین قدمی است که برای دریافت ویزای گردشگری کشور کانادا باید طی کرد و همچنین خوب است بدانید که در بعضی موارد با مصاحبه در کنسولگری کانادا، این فرایند به پایان می‌رسد.

سوالاتی که ممکن است در این مصاحبه از شما پرسیده شود از قبیل ذیل باشد:

 • از نظر شرایط جسمی و روحی سالم هستید؟
 • از نظر توان مالی در چه شرایطی قرار دارید؟
 • آیا سفر به کانادا را با خانواده انجام می‌دهید؟
 • آیا تا بحال در کشور خود جرم خاصی مرتکب شده‌اید؟

برای طی کردن این مصاحبه نیز باید بگوییم که داشتن اعتماد به نفس و پاسخ دادن به سوالات با دقت می‌تواند روند گفت‌وگو را برای شما آسان‌تر کند. همچنین فراموش نکنید که کلیه اسناد درخواستی را در روز مصاحبه سفارت کانادا همراه خود داشته باشید.

نکات تکمیلی در مصاحبه حضوری سفارت کانادا

همانطور که بارها اشاره کردیم داشتن اعتماد به نفس در فرایند مصاحبه سفارت کانادا، اصلی‌ترین رکن برای به خوبی پشت سرگذاشتن آن است. گوش دادن به سوالات آفیسر با دقت، ایجاد یک رابطه عالی با او، تسلط بر روی پرونده برای شرح دقیق آن، حفظ آرامش و خونسردی، تسلط بر زبان انگلیسی، ظاهری آراسته و... از دیگر نکاتی است که برای مصاحبه حضوری سفارت کانادا باید درنظر بگیرید.

همچنین خیلی از مواقع پیش میاید که به خاطر استرس یا لهجه غلیظ مامور سفارت، متقاضیان سوال را متوجه نمی‌شوند، در این مواقع بهترین کار این است که اولا آرامشتان را حفظ کنید و از او بخواهید آن را مجددا و کمی شمرده‌تر تکرار کند.

کلام آخر

اگر شرایط تحصیل در خارج از کشور را دارید، ما در سیم آخر آماده‌ایم تا صفر تا صد مسیر را به شما نشان دهیم و برای طی کردن این مسیر شما را همراهی کنیم. مشاوره اولیه سیم آخر (بررسی شرایط شما و ارائه راهنمایی‌های کلی در مورد مهاجرت) کاملا رایگان است. ما علاوه بر کانادا، شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان، ایتالیا، فرانسه، نروژ و اسپانیا را نیز در سبد خدمات خود داریم و برای مهاجرت به این کشورها در کنار شما خواهیم بود.