شهر کریستیان ساند یا کریستین ساند نروژ (Kristiansand) شهری دانشگاهی است که در آگدر نروژ قرار دارد و پنجمین شهر بزرگ نروژ به‌حساب می‌آید. جمعیت این شهر حدود ۱۱۲هزار نفر است و به‌دلیل زیبایی و جاذبه‌های منحصربه‌فردش شهری گردشگری به‌شمار می‌رود؛ به‌ویژه در تابستان‌ها که مقصد بسیاری از گردشگران است. علاوه‌براین، وجود دانشگاه آگدر و کالج دانشگاهی نوراف و چندین مؤسسۀ آموزش عالی دیگر کریستیان ساند را به یکی از شهرهای دانشگاهی نروژ تبدیل کرده است. در این مقاله برای علاقه‌مندان به زندگی و تحصیل در نروژ، دربارۀ شهر کریستیان ساند بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مساحت و جمعیت شهر کریستیان ساند

مساحت شهر کریستیان ساند نروژ تقریباً ۱،۸۹۲.۸ کیلومترمربع است و براساس آمار سال ۲۰۱۹، تقریباً ۱۵۵،۶۴۲ نفر در این شهر و حومۀ آن ساکن‌اند. تراکم جمعیت در این شهر ۴،۵۰۰ نفر در هر کیلومترمربع است و همان‌طورکه گفتیم، پنجمین شهر بزرگ نروژ و ششمین منطقۀ شهرداری بزرگ این کشور محسوب می‌شود.

وضعیت آب‌وهوایی شهر کریستیان ساند نروژ

وضعیت آب‌وهوایی شهر کریستیان ساند نروژ


آب‌وهوای شهر کریستیان ساند نروژ در تابستان‌ها نسبتاً گرم و نیمه‌ابری و در زمستان‌ها بسیار سرد و بارانی و همواره ابری و همراه با وزش باد است. در طول سال، میانگین دمای هوای این شهر از ۳- تا ۲۰ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و به‌ندرت به کمتر از ۱۲- یا بیشتر از ۲۴ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. بهترین زمان برای سفر به کریستیان ساند و انجام فعالیت‌های مخصوص هوای گرم از اواخر ژوئن تا اواسط اوت است. کریستیان ساند تابستان‌های نسبتاً کوتاه و زمستان‌های طولانی دارد. فصل گرم این شهر ۳ ماه، یعنی از ۶ژوئن تا ۸سپتامبر، طول می‌کشد و میانگین دما در این دوره بیش از ۱۷ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال نیز ۴.۲ ماه، یعنی از ۲۰نوامبر تا ۲۵مارس است و میانگین دما در این بازۀ زمانی به کمتر از ۶ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد.

کیفیت زندگی در شهر کریستیان ساند

شهر کریستیان ساند نروژ شهری زیبا و پر از امکانات مناسب برای زندگی شهری است و به‌طورکلی، کیفیت زندگی در این شهر بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود. درادامه، سطح کیفیت زندگی در شاخص‌های مختلف را می‌خوانید. این داده‌ها از وبگاه Numbeo در می۲۰۲۱ استخراج شده است.

  • شاخص قدرت خرید: متوسط
  • شاخص امنیت: متوسط
  • شاخص خدمات بهداشتی: بالا
  • شاخص اقلیمی: بالا
  • شاخص هزینه‌های زندگی: بالا
  • شاخص نسبت قیمت ملک به درآمد: پایین
  • شاخص زمان ترافیک: متوسط
  • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

دانشگاه‌های شهر کریستیان ساند نروژ

دانشگاه‌های شهر کریستیان ساند نروژ


کریستیان ساند در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی نروژ جای دارد. دانشگاه آگدر دانشگاه اصلی شهر کریستیان ساند نروژ است و علاوه‌برآن، کالج دانشگاهی نوراف (Noroff University College) و چندین مؤسسۀ آموزش عالی دیگر نیز در این شهر قرار گرفته‌اند.

دانشگاه آگدر نروژ

دانشگاه آگدر نروژ (University of Agder) دانشگاهی دولتی است که در شهرهای کریستیان ساند و گریمستاد نروژ قرار دارد. درحال‌حاضر، دانشگاه آگدر نروژ میزبان بیش از سیزده‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری است. این دانشگاه شش دانشکده دارد که عبارت‌اند از: دانشکدۀ سلامت و علوم ورزشی، دانشکدۀ علوم انسانی و آموزش، دانشکدۀ هنرهای زیبا، دانشکدۀ علوم اجتماعی، دانشکدۀ مهندسی و علوم و دانشکدۀ کسب‌وکار و حقوق.

کالج دانشگاهی نوراف

کالج دانشگاهی یا مدرسۀ تکنولوژی و رسانه‌های دیجیتال نوراف (Noroff School of Technology and Digital Media) دانشگاهی خصوصی است که سال ۲۰۱۲ در شهر کریستیان ساند نروژ تأسیس شد. این کالج دو دورۀ تخصصی در زمینۀ رسانه‌های تعاملی (بازی و انیمیشن) و علوم دادۀ کاربردی ارائه می‌کند و علاوه‌بر پردیس کریستیان ساند، ساختمان‌ها و امکاناتی در شهرهای اسلو و برگن و استاوانگر دارد.

هزینه زندگی در شهر کریستیان ساند نروژ

هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی هر فرد متغیر است. روی‌هم‌رفته، هزینه زندگی در شهر کریستیان ساند ارزان نیست؛ اما درمقایسه‌با اسلو، پایتخت نروژ، کمی کمتر ارزیابی می‌شود. درادامه، جزئیات میانگین هزینه‌های اصلی زندگی در شهر کریستیان ساند در سال ۲۰۲۱ را شرح داده‌ایم. این اطلاعات از جدیدترین داده‌های وبگاه Numbeo در می۲۰۲۱ استخراج و تمام مبالغ به کرون نروژ محاسبه شده‌ است.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و موادغذایی از هزینه‌های بسیار مهم زندگی است. به‌طورکلی، می‌توان گفت هزینۀ خرید موادغذایی در شهر کریستیان ساند از دیگر شهرهای نروژ بیشتر است. در این شهر، برای خرید غذا از رستورانی ارزان‌قیمت ۱۵۰ کرون و از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۸۵۰ کرون برای سه کورس غذای دو نفر باید پرداخت کرد. علاوه‌براین، قیمت موادغذایی پرمصرفی نظیر یک لیتر شیر، یک قرص پانصدگرمی نان سفید، یک کیلوگرم برنج سفید‌، دوازده عدد تخم‌مرغ، یک کیلوگرم پنیر محلی، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ و یک کیلوگرم گوشت گاو به‌ترتیب ۲۲.۶۵، ۲۶.۷۹، ۲۷.۵۰، ۳۸.۵۰، ۱۰۱.۲۹، ۱۳۱.۶۷ و ۲۵۵ کرون تخمین زده می‌شود. همچنین، هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۲۸.۷۵ و ۳۱.۲۵ و ۳۰ کرون و هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز نیز به‌ترتیب ۳۳.۷۵ و ۲۲.۵۰ و ۲۲.۵۰ کرون قیمت دارند.

هزینۀ حمل‌و‌‌نقل

هزینۀ حمل‌و‌نقل نیز یکی دیگر از هزینه‌های مهم است. در شهر کریستیان ساند، قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌و‌نقل داخلی به‌ترتیب ۳۲.۵۰ و ۷۷۰ کرون است. افزون‌براین، مبلغ ورودی تاکسی ۱۳۰ کرون و کرایه ۱۷ کرون به‌ازای هر کیلومتر و هزینۀ هر ساعت انتظار تاکسی ۴۲۵ کرون برآورد می‌شود. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در کریستیان ساند ۱۵.۸۶ کرون باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

هزینۀ مسکن مهم‌ترین هزینۀ زندگی به‌حساب می‌آید و بسته به محل زندگی و متراژ خانه متغیر است. درمجموع، هزینۀ اجارۀ مسکن در شهر کریستیان ساند در‌مقایسه‌با اسلو بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۷،۸۱۲.۵۰ کرون و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۶،۳۳۳.۳۳ کرون در ماه است. همچنین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱۳،۸۳۳.۳۳ کرون و اجاره‌بهای ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱۰،۷۵۰ کرون تخمین زده می‌شود.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان بستگی دارد. در شهر کریستیان ساند نروژ، بهای قبوض آب، برق، سیستم گرمایشی و سرمایشی و حمل زباله برای آپارتمان ۸۵متری ۱،۸۵۸.۳۳ کرون و هزینۀ اینترنت ADSL یا کابلی نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌بر‌ثانیه ۵۰۰ کرون در ماه است.منابع: