تا‌به‌حال نام کشورهای اسکاندیناوی را شنیده‌اید؟ کشورهای اسکاندیناوی مجموعه‌ای از کشورهای مرفه و شاد جهان هستند که معمولاً در آمار جهانی، آرام‌ترین و خوشبخت‌ترین مردم دنیا را دارند. بسیاری از افراد در سراسر دنیا کشورهای اسکاندیناوی، همچون نروژ را برای تحصیل یا زندگی انتخاب می‌کنند. اگر ازجمله افرادی هستید که نروژ را برای تحصیل برگزیده‌اید، انتخاب درستی کرده‌اید؛ زیرا نروژ یکی از کشورهای پیشرفته و باکیفیت برای زندگی و تحصیل است. درحقیقت، نروژ کشوری مناسب برای دانشجویانی است که تمایل دارند علاوه‌بر تحصیل، از زمان آزاد خود نیز لذت ببرند.

تحصیل در نروژ.png

دربارۀ نروژ

مهم‌ترین موضوع پیش از انتخاب نروژ و رفتن به آنجا، آشنایی با این کشور است؛ بنابراین، در این بخش اطلاعاتی دربارۀ این کشور ارائه می‌دهیم.

موقعیت جغرافیایی

نروژ در اروپای شمالی قرار دارد و از شرق با سوئد و فنلاند و روسیه هم‌مرز است. سواحل طولانی این کشور نیز به اقیانوس اطلس و دریای بارنتز متصل هستند. ناگفته نماند که پایتخت نروژ، شهر اسلو است.

مساحت و جمعیت

این کشور مساحتی برابر ۳۸۵،۲۰۷ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۵،۴۲۱،۲۴۱ نفر دارد.

وضعیت آب‌وهوایی

وضعیت آب‌وهوایی نروژ تحت‌تأثیر جریان خلیج شمالی است و به آن اندازه سرد و یخ‌بندان نیست که عموم مردم تصور می‌کنند. آب‌وهوای نروژ به گونه‌ای است که به راحتی از سالی به سال دیگر (علی‌الخصوص در بخش‌های شمالی) تغییر می‌کند. تابستان‌های این کشور در بیشتر نواحی شمالی تا دمای ۲۷ درجه سانتی‌گراد افزایش پیدا می‌کند و زمستان‌های آن حجم بالایی از برف را تجربه خواهد کرد. وضعیت آب‌وهوا در بخش‌های ساحلی و داخلی نروژ متغیر بوده و بخش‌های ساحلی تابستان‌های خنک‌تری دارند. زمستان‌های این نواحی نیز نستباً معتدل و بارانی به همراه بارش برف است. به‌طورکلی دمای هوا در نروژ بین ماه‌های می و سپتامبر بسیار مطلوب است.

کیفیت زندگی در نروژ

همان‌طورکه پیش‌تر ذکر کردیم، کشورهای اسکاندیناوی که نروژ نیز ازجملۀ آن‌ها محسوب می‌شود، شاد و آرام هستند و درنتیجه، کیفیت زندگی در آن‌ها بسیار رضایت‌بخش است. معیارهای مختلف کیفیت زندگی در نروژ به‌تفکیک عبارت‌اند از: قدرت خرید مردم=متوسط، امنیت=بالا، مراقبت‌های درمانی=بالا، وضعیت اقلیمی=مطلوب، هزینه‌های زندگی=بالا و میزان آلودگی=بسیار پایین.

شهرهای برتر

برخی از شهرهای برتر این کشور عبارت‌اند از: تروندهایم، آردنال، السوند، برگن، ترومسو، لیلهامر، گیرانگر، فردریکستاد، هنینگسوار، لانگیربین، رئین، اسکودنساون، استاوانگر، درامن، کریستیان ساند، تونسبرگ، سرپسبرگ، اسولور و اسلو.

نقشه نروژ.jpg

مزایای تحصیل در نروژ

مزایای مهم تحصیل در نروژ ازاین‌قرارند:

تحصیل رایگان

اولین مزیت تحصیل در نروژ امکان تحصیل رایگان در این کشور به‌شمار می‌آید. درحقیقت، وزارتخانۀ آموزش و تحقیقات بودجۀ موردنیاز را دراختیار بیشتر مؤسسه‌های آموزش عالی نروژ قرار می‌دهد؛ به‌همین‌دلیل، این دانشگاه‌ها، به‌جز دانشگاه‌های خصوصی، رایگان هستند و از دانشجویان شهریه دریافت نمی‌کنند. ناگفته نماند داوطلبان در روند پذیرش اپلیکیشن فی را باید پرداخت کنند.

صحبت به زبان انگلیسی

زبان مردم این کشور نروژی است؛ اما تقریباً همۀ آنان به زبان انگلیسی مسلط هستند. این موضوع برای دانشجویان بین‌المللی مزیت بزرگی محسوب می‌شود که به زبان نروژی نمی‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند.

امنیت

امنیت درخورتوجه یکی دیگر از مزایای تحصیل در نروژ محسوب می‌شود. میزان جرم‌وجنایت در این کشور بسیار ناچیز است؛ ازاین‌رو، محیطی آرام برای دانشجویان فراهم می‌کند تا با تمرکز بر تحصیل خود به اهداف مدنظرشان برسند.

آموزش عالی در نروژ

آموزش عالی در نروژ.jpg

به‌منظور تحصیل در نروژ، بهتر است با سیستم آموزش عالی این کشور باید آشنا شوید. هدف کلی دولت نروژ دستیابی دانشجویان نروژی و بین‌المللی به کیفیت چشمگیر آموزشی است. درحقیقت، سیستم آموزشی نروژ بر‌پایۀ این مهم استوار است که تمامی افراد صرف‌نظر از پیش‌زمینۀ اجتماعی‌شان باید دانش لازم را کسب کنند. درحال‌حاضر، نروژ نُه دانشگاه و هشت کالج دانشگاهی و پنج کالج علمی دولتی دارد. ناگفته نماند در این کشور، تعداد زیادی مؤسسۀ آموزش عالی خصوصی نیز به‌چشم می‌خورد که بودجۀ دولتی دریافت می‌کنند.

سیستم آموزش عالی نروژ همۀ مؤسسه‌های آموزش عالی و رشته‌هایی مجاز ارائه‌شده را شامل می‌شود که تمام آن‌ها به‌جز برخی کالج‌های دانشگاهی خصوصی، زیرنظر دولت هستند. از سال ۲۰۰۳، آموزش عالی نروژ از سیستم اروپایی بولونیا پیروی کرده است. در مؤسسه‌های آموزش عالی نروژ، هر سه مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری برگزار می‌شود که هریک به‌ترتیب سه و دو و سه سال به‌طول می‌انجامد؛ به‌همین‌دلیل، با عنوان سیستم مدرکی سه و دو و سه نیز از آن یاد می‌شود. مؤسسه‌های آموزش عالی نروژ استانداردهای اروپایی را دنبال می‌کنند. شایان ذکر است بعد از معرفی و اجرای سیستم آموزشی بولونیا در این کشور، تحصیل در نروژ برای آن دسته از دانشجویان بین‌المللی آسان‌تر شده است که همه یا بخشی از تحصیلاتشان را در نروژ می‌گذرانند. با اینکه تعداد مؤسسه‌های آموزشی موجود در نروژ درمقایسه‌با دیگر کشورهای جهان کم هستند، کیفیت آموزشی راضی‌کننده‌ای دارند.

دانشگاه‌های نروژ

نروژ دانشگاه‌های باکیفیتی دارد؛ اما تعدادشان زیاد نیست. درادامۀ مطلب، دانشگاه‌های رتبه‌برتر نروژ براساس وبگاه رتبه‌بندی QS را به‌همراه جایگاه جهانی‌شان معرفی خواهیم کرد:

 • دانشگاه اسلو: رتبۀ ۱۱۳ جهان
 • دانشگاه برگن: رتبۀ ۱۹۴ جهان
 • دانشگاه نروژی علوم و فناوری: رتبۀ ۳۶۰ جهان
 • دانشگاه ترومسو: رتبۀ ۴۱۶ جهان

هزینۀ تحصیل در نروژ

هزینۀ تحصیل در نروژ.jpg

دانشگاه‌های دولتی نروژ رایگان هستند و حتی از دانشجویان بین‌المللی نیز هزینه‌ای دریافت نخواهند کرد؛ اما بسته به دانشگاه محل تحصیل، ممکن است مبلغی حدود ۳۰۰ تا ۶۰۰ کرون به عنوان هزینۀ ترم از دانشجو دریافت می‌شود. این هزنیه امکاناتی نظیر خدمات بهداشتی، مشاوره و ورزش، عضویت در اتحادیه دانشجویانِ دانشگاه و کارت دانشجویی رسمی دانشگاه را در اختیار افراد قرار می‌دهد. شهریۀ دانشگاه‌های خصوصی این کشور نیز متغیر بوده و معمولاً بین ۷۴۶۵۸.۵۷  و  ۹۵۹۸۹.۵۹ کرون (۷هزار تا ۹هزار یورو) در سال برای مقطع کارشناسی و بین  ۹۵۹۸۹.۵۹ و ۲۰۲۶۴۴.۷۰ کرون در سال برای مقطع کارشناسی ارشد است.

هزینۀ زندگی دانشجویی در نروژ

هزینۀ زندگی دانشجویی در نروژ.jpg

به طور متوسط هزینۀ زندگی دانشجویی در نروژ بین ۸۵۳۲.۴۱ و ۱۴۹۳۱.۷۱ کرون در ماه است؛ البته این هزینه در شهرهای بزرگتر این کشور بیشتر خواهد بود. به عنوان مثال هزینۀ زندگی در اسلو بین ۱۲۷۹۸.۶۱ و ۲۱۳۳۱.۰۲ کرون، هزینۀ زندگی در برگن بین ۱۱۷۳۲.۰۶ و ۱۹۱۹۷.۹۲ کرون و هزینۀ زندگی در ترومسو و تروندهایم بین ۱۰۶۶۵.۵۱ و ۱۷۰۶۴.۸۲ کرون در ماه است. در ادامه با اطلاعات بیشتری دربارۀ هزینه زندگی در کشور نروژ آشنا خواهیم شد.

هزینۀ زندگی در نروژ ۲۰۲۰

همان‌طورکه پیش‌تر ذکر شد، تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ رایگان و در دانشگاه‌های خصوصی تقریباً مقرون‌به‌صرفه است؛ ولی هزینۀ زندگی در نروژ گران است. هزینۀ زندگی دانشجویان هزینۀ مسکن و کتاب و دیگر وسایل آموزشی، خوراک و قبوض را شامل می‌شود. در‌ادامه، با هزینه‌های زندگی دانشجویی در نروژ بیشتر آشنا خواهیم شد. ناگفته نماند آمار و ارقام اشاره‌شده براساس کرون، واحد پول نروژ است. به‌طورکلی، هزینۀ زندگی برای هر دانشجو حدود ۸،۴۶۲ تا ۱۰،۴۸۱ کرون در ماه ارزیابی می‌شود که ۳،۱۷۳ تا ۷،۴۰۵ کرون آن برای مسکن است. در‌ادامه، به جزئیات این هزینه‌ها اشاره خواهیم کرد.

هزینۀ مسکن

شرایط آپارتمان اجاره‌بها
یک‌خوابه در مرکز شهر ۱۰،۳۷۲ کرون
یک‌خوابه خارج از مرکز شهر ۸،۰۲۹ کرون
سه‌خوابه در مرکز شهر ۱۶،۶۹۳ کرون
سه‌خوابه خارج از مرکز شهر ۱۲،۹۷۹ کرون

هزینۀ موادغذایی و رستوران

کالا (مقدار) متوسط قیمت کالا (مقدار) متوسط قیمت
شیر (یک لیتر) 19 کرون گوشت گاو (یک کیلوگرم) 264 کرون
نان سفید (یک قرص) 28 کرون سیب (یک کیلوگرم) 30 کرون
برنج سفید (یک کیلوگرم) 27 کرون موز (یک کیلوگرم) 24 کرون
تخم‌مرغ (دوازده عدد) 39 کرون پرتقال (یک کیلوگرم) 29 کرون
پنیر محلی (یک کیلوگرم) 110 کرون گوجه‌فرنگی (یک کیلوگرم) 34 کرون
فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) 124 کرون سیب‌زمینی و پیاز (یک کیلوگرم) 21 و 23 کرون

هزینۀ حمل‌ونقل

متوسط هزینه نوع وسیله
حمل و نقل عمومی (بلیت یک‌طرفه) 37 کرون
حمل‌ونقل عمومی (بلیت یک‌ماهه) 750 کرون
تاکسی (ورودی) 100 کرون
تاکسی (هر یک کیلومتر) 15 کرون

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ اینترنت (حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیۀ نامحدود) هزینۀ قبوض (آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان 85 متری)
۴۹۴ کرون در ماه ۱،۶۶۷ کرون در ماه

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در کشور نروژ باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ پوشاک

پوشاک /کفش متوسط قیمت
شلوار جین (با برند LEVIS 501 یا برندی مشابه) 883 کرون
لباس تابستانی (با برند ZARA، H&M و...) ۳۸۸ کرون
یک جفت کتانی ورزشی 974 کرون
یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه ۱،۳۱۴ کرون

هزینۀ ورزش و تفریح

ورزش/ تفریحات هزینه
شهریۀ باشگاه ورزشی (برای یک نفر بزرگ‌سال) ۴۱۵ کرون
اجارۀ زمین تنیس ۲۹۳ کرون
بلیت سینما 135 کرون

شرایط تحصیل در نروژ

شرایط تحصیل در نروژ.jpg

به منظور تحصیل در نروژ باید با اطلاعاتی دربارۀ شرایط تحصیل در این کشور (مراحل تحصیل در نروژ و مدارک موردنیاز) آشنا شوید که در ادامه آنها را مشاهده می‌کنیم:

مرحلۀ اول

اولین مرحله برای دریافت پذیرش از همۀ دانشگاه‌ها، انتخاب رشتۀ تحصیلی است. کشور نروژ رشته‌های تحصیلی بسیاری ارائه می‌دهد. زبان تدریس برخی از این رشته‌ها انگلیسی و برخی دیگر نروژی است که اکثر دانشجویان بین‌المللی رشته‌های انگلیسی‌زبان را انتخاب می‌کنند. ناگفته نماند کشور نروژ به‌دلیل ارائۀ رشته‌های تحصیلی فراوان در حوزه‌هایی نظیر علوم انسانی و کسب‌وکار و علوم پایه شهرت جهانی دارد.

مرحلۀ دوم

دومین مرحله به‌منظور دریافت پذیرش از دانشگاه‌های نروژ، تهیه‌کردن نامه‌های موردنیاز است. یکی از نامه‌های رایج و موردنیاز همۀ دانشگاه‌ها، انگیزه‌نامه و مدارکی دال بر تکمیل دورۀ تحصیلی پیشین است. بدین‌منظور، دانشجویان باید ریزنمرات رسمی دوران دبیرستان (در‌صورت تمایل به تحصیل در نروژ در مقطع کارشناسی) یا دورۀ تحصیلی پیشین مانند کارشناسی و کارشناسی ارشد (در‌صورت تمایل به تحصیل در نروژ در مقاطع عالی‌تر مانند کارشناسی ارشد و دکتری) را برای دانشگاه مدنظر ارسال کنند.

مرحلۀ سوم

در این مرحله از دانشجویان خواسته می‌شود مدارک موردنیاز برای دریافت پذیرش از دانشگاه و رشتۀ دلخواهشان را آماده کنند. به‌منظور اطلاع از مدارک موردنیاز، باید به وبگاه رسمی دانشگاه مراجعه و در‌صورت داشتن هرگونه ابهام و پرسش، آن‌ها را از‌طریق راه‌های ارتباطی موجود مطرح کنید. شایان ذکر است در نروژ، خودِ دانشگاه فرایند دریافت پذیرش را مدیریت می‌کند و دانشجویان برای دریافت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد به سوپروایزر نیاز ندارند. به‌طورکلی، مدارک موردنیاز برای گرفتن پذیرش عبارت‌اند از:

 • مدرک دیپلم
 • ریزنمرات دیپلم
 • مدرک پیش‌دانشگاهی
 • مدرک کارشناسی (درصورت اقدام برای مقطع کارشناسی ارشد)
 • ریزنمرات کارشناسی (درصورت اقدام برای مقطع کارشناسی ارشد)
 • مدرک زبان
 • انگیزه‌نامه
 • تصویر گذرنامه
 • رزومه
 • نامۀ تمکّن مالی (برای تحصیل در نروژ، داوطلبان باید آن را به سفارت و دانشگاه ارائه دهند)

مرحلۀ چهارم

این مرحله، مرحلۀ ارسال درخواست یا همان سابمیت‌کردن اپلیکیشن است. غالباً درخواست‌ها برای دانشگاه‌های نروژ ازطریق سیستم آنلاین ارسال می‌شوند و فرم‌های درخواست در وبگاه‌های دانشگاه‌ها دردسترس هستند. داوطلبان برای ارسال درخواست باید هزینه (اپلیکیشن فی) بپردازند و بعد از تکمیل فرم درخواست، مدارک موردنیاز را ضمیمه یا برای دانشگاه ایمیل کنند.

مرحلۀ پنجم

داوطلبان پس از ارسال درخواست برای دانشگاه، باید منتظر نتیجه باشند که غالباً اواخر فصل بهار اعلام می‌شود. دانشجویانی که برای تحصیل در دانشگاه خصوصی اقدام کرده‌اند، شهریۀ ترم اول را باید پرداخت کنند و درصورت اقدام برای دانشگاه‌های دولتی و رایگان، از دانشگاه نامۀ دریافت پذیرش و تأییدیۀ آن را دریافت خواهند کرد. داشتن این نامه برای گرفتن ویزا ضروری است.

مرحلۀ ششم

در این مرحله، از داوطلبان خواسته می‌شود که برای دریافت ویزا نروژ اقدام کنند. این کار را باید هرچه زودتر انجام دهند؛ زیرا طی این فرایند کمی زمان‌بر است.

مرحلۀ هفتم

آخرین مرحله نیز به زمانی مربوط است که فرد وارد خاک نروژ می‌شود و از آن به‌بعد، به هزینه‌های زندگی نیز باید فکر کند.

باید این نکتۀ مهم را نیز مدنظر قرار دهید که نحوۀ دریافت پذیرش از مؤسسه‌های آموزشی مختلف نروژ باهم تفاوت‌هایی دارند؛ بنابراین، بهتر است برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران ما تماس بگیرید و از امکان مشاورۀ رایگان بهره‌مند شوید.

رشته‌های انگلیسی‌زبان

رشته‌های انگلیسی‌زبان.jpg

همان‌طورکه پیش‌تر گفتیم، برخی از رشته‌های دانشگاه‌های نروژ به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند و همین موضوع سبب سهولت تحصیل در نروژ برای دانشجویان بین‌المللی شده است. درادامه، به برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان دانشگاه‌های نروژ به‌همراه مقطع تحصیلی ‌آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

بازیگری

بازیگری در مقطع کارشناسی در کالج دانشگاهی اوستفولد به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

مهندسی کنترل هوایی

مهندسی کنترل هوایی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ترومسو در نروژ ارائه می‌شود.

زراعت شناسی

زراعت شناسی در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه نروژی علوم زیستی به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

ژنتیک و پرورش حیوانات

کارشناسی ارشد ژنتیک و پرورش حیوانات در دانشگاه نروژی علوم زیستی به زبان انگلیسی ارائه می‌شود.

فناوری زیستی کاربردی و تجاری

فناوری زیستی کاربردی و تجاری در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه علوم کاربردی اینلند نروژ به انگلیسی ارائه می‌شود.

ریاضیات کاربردی و محاسباتی

ریاضیات کاربردی و محاسباتی در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه برگن به انگلیسی ارائه می‌شود.

علوم کامپیوتری کاربردی

مقطع کارشناسی ارشدِ علوم کامپیوتری و کاربردی در دانشگاه نروژی علوم و فناوری و کالج دانشگاهی اوستفولد و دانشگاه ترومسو به انگلیسی تدریس می‌شوند.

بوم‌شناسی کاربردی

مقطع کارشناسی ارشد بوم‌شناسی کاربردی در دانشگاه علوم کاربردی اینلند نروژ به انگلیسی ارائه می‌شود.

اقتصاد کاربردی

رشتۀ اقتصاد کاربردی در مقطع کارشناسی ارشد در بیزینس اسکول نروژی BI به انگلیسی ارائه می‌شود.

آبزی‌پروری

مقطع کارشناسی ارشد رشتۀ آبزی‌پروری در دانشگاه نروژی علوم زیستی به انگلیسی تدریس می‌شود.

گردشگری Arctic Adventure

این رشته در  مقطع کارشناسی در دانشگاه ترومسو به انگلیسی ارائه می‌شود.

مطالعات آسیا و خاورمیانه

مطالعات آسیا و خاورمیانه در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اسلو به انگلیسی ارائه می‌شود.

مطالعات گردشگری

یکی دیگر از رشته‌های انگلیسی زبان در نروژ، مطالعات گردشگری در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ترومسو است.

نظریه و کاربرد حقوق بشر

نظریه و کاربرد حقوق بشر در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اسلو به انگلیسی ارائه می‌شود.

زبان‌شناسی نظری

کارشناسی ارشد زبان‌شناسی نظری در دانشگاه ترومسو به انگلیسی تدریس می‌شود.

الهیات و مذهب و اجتماع

الهیات و مذهب و اجتماعی در مقطع کارشناسی در مدرسۀ نروژی الهیات و مذهب و اجتماع به انگلیسی تدریس می‌شود.

الهیات

زبان تدریس کارشناسی ارشد الهیات در مدرسۀ نروژی الهیات و مذهب و اجتماع نیز انگلیسی است.

فناوری و امنیت

کارشناسی ارشد فناوری و امنیت در دانشگاه ترومسو نروژ به انگلیسی تدریس می‌شود.

مهندسی سامانه‌ها

مهندسی سامانه‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه South-Eastern به انگلیسی ارائه می‌شود.

لجستیک انرژی پایدار

کارشناسی ارشد لجستیک انرژی پایدار در کالج دانشگاهی مولد نروژ به انگلیسی تدریس می‌شود.

انرژی پایدار

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه نروژی علوم و فناوری به انگلیسی ارائه می‌شود.

معماری پایدار

معماری پایدار در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه نروژی علوم و فناوری به انگلیسی ارائه می‌شود.

مهندسی سازه و فناوری ساخت

مقطع کارشناسی ارشد این رشته در بیشتر دانشگاه‌های نروژ به انگلیسی ارائه می‌شود.

مدیریت و استراتژی

مقطع کارشناسی ارشد مدیریت و استراتژی در مدرسۀ نروژی اقتصاد به انگلیسی تدریس می‌شود.

آمار

رشتۀ آمار در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ترومسو و برگن به انگلیسی ارائه می‌شود.

مدل‌سازی تصادفی و آمار و تجزیه‌و‌تحلیل ریسک

مقطع کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه اسلو به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

مدیریت ورزشی

زبان تدریس مقطع کارشناسی ارشد مدیریت ورزِشی در کالج دانشگاهی مولد نروژ، انگلیسی است.

آموزش نیازهای ویژه

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اسلو به انگلیسی تدریس می‌شود.

آموزش ویژه؛ مهارت‌های کاربردی یادگیری

کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه علوم کاربردی اینلند نروژ به انگلیسی تدریس می‌شود.

اسپانیایی و لاتین؛ مطالعات آمریکایی

این رشته‌ها در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه برگن به انگلیسی ارائه می‌شود.

کار اجتماعی همراه خانواده و کودکان

زبان مقطع کارشناسی ارشد این رشته در دانشگاه استاوانگر به انگلیسی است.

رفاه و کار اجتماعی

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه استاوانگر به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

انسان‌شناسی اجتماعی

مقطع کارشناسی ارشد انسان‌شناسی اجتماعی در دانشگاه اسلو به انگلیسی ارائه می‌شود.

پویایی‌شناسی سامانه‌ها

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه برگن نروژ به انگلیسی تدریس می‌شود.

تولید و استفادۀ پایدار از منابع زیستی دریایی

مقطع کارشناسی ارشدِ تولید و استفادۀ پایدار از منابع زیستی دریایی در دانشگاه نورد نروژ به انگلیسی ارائه می‌شود.

تولید پایدار

تولید پایدار در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه نروژی علوم و فناوری به انگلیسی ارائه می‌شود.

برنامه‌ریزی محیط‌زیست شهری

برنامه‌ریزی محیط‌زیست شهری در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه نروژی علوم و فناوری به انگلیسی ارائه می‌شود.

مطالعات قرون وسطی و وایکینگ‌ها

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه اسلو به انگلیسی تدریس می‌شود.

انسان‌شناسی تصویری

رشتۀ انسان‌شناسی تصویری در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه ترومسو به انگیسی تدریس می‌شود.

انرژی بادی

این رشته در نروژ در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه نروژی علوم و فناوری ارائه می‌شود.

بورسیه‌های تحصیلی در نروژ

درست است که تحصیل در دانشگاه‌های دولتی نروژ، رایگان است؛ اما دانشجویان بین‌المللی امکان استفاده از کمک‌هزینه‌های تحصیلی را نیز دارند. بورسیه‌ها یا همان کمک‌هزینه‌های تحصیلی نروژ برای دانشجویان بین‌المللی (برای سال ۲۰۲۱-۲۰۲۰) به شرح زیر هستند:

بورسیۀ دانشگاه علوم و فناوری نروژ

دانشگاه NTNU یا همان دانشگاه علوم و فناوری نروژ این بورسیه را تنها برای رشته‌های مقطع کارشناسی ارشد و به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند. آخرین مهلت سالانۀ درخواست برای این بورسیه، ۱دسامبر است.

بورسیه‌های اروپایی کارشناسی ارشد

این بورسیه نیز برای رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد بوده و دانشجویان با دریافت آن می‌توانند در کل کشورهای اروپایی تحصیل کنند. آخرین مهلت سالانۀ ارائه درخواست برای این کمک‌هزینه نیز ۱۷آگوست است.

بورسیۀ دانشگاه اسلو

دانشگاه اسلو بورسیه‌ای برای دوره‌های تابستانی خود ارائه می‌دهد که آخرین مهلت سالانۀ ارائه درخواست برای آن ۱فوریه است.

طرح بورسیۀ سهمیۀ نروژ

یکی دیگر از کمک‌هزینه‌های تحصیلی سودمند، طرح بورسیۀ سهمیۀ نروژ است که دولت نروژ آن را ارائه می‌دهد. این بورسیه برای هر سه مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) مناسب بوده و آخرین مهلت ارائه درخواست سالانۀ آن ۱دسامبر است.

بورسیۀ اراسموس موندوس برای دانشجویان بین‌المللی

همان‌طورکه می‌دانید اتحادیۀ اروپا بورسیۀ اراسموس موندوس را برای دانشجویان بین‌المللی ارائه میدهد که آن را می‌توان در کل کشورهای اروپایی استفاده کرد. آخرین مهلت ارائه درخواست آن نیز متغیر است.

ویزای تحصیلی نروژ

ویزای تحصیلی نروژ.jpg

همان‌طورکه می‌دانید، تمامی دانشجویان غیراروپایی که قصد تحصیل در نروژ را دارند، برای گرفتن اجازۀ اقامت دانشجویی و ویزای تحصیلی باید اقدام کنند. نحوۀ دریافت ویزا بسته به کشور مبدأ متفاوت است. به‌طورکلی، به‌منظور دریافت ویزای تحصیلی نروژ نامۀ دریافت پذیرش از دانشگاهی در نروژ را باید داشته باشید و به نزدیک‌ترین کنسولگری یا سفارت نروژ مراجعه کنید تا با نحوۀ روند دریافت ویزا از کشور مبدأ آشنا شوید. برخی مدارک موردنیاز به‌منظور دریافت ویزای تحصیلی نروژ ازاین‌قرارند:

 • اپلیکیشن فرم تکمیل‌شده
 • رسید پرداخت اپلیکیشن فی
 • گذرنامه
 • عکس گذرنامه
 • نامۀ دریافت پذیرش
 • نامۀ تمکّن مالی
 • مدرکی دال بر داشتن محلی برای زندگی در نروژ
 • مدرکی دال بر ترک نروژ به‌محض منقضی‌شدن اجازۀ اقامت (مانند بلیت برگشت)

کار پاره‌وقت

دانشجویان غیراروپایی پس از دریافت ویزای تحصیلی، می‌توانند پاره‌وقت (حداکثر بیست ساعت در هفته در سال اول) حین تحصیل و تمام‌وقت حین تعطیلات دانشگاه کار کنند. توصیۀ ما دربارۀ شرایط کار در نروژ این است که زبان این کشور را یاد بگیرید. فرقی ندارد به‌دنبال کار تمام‌وقت یا پاره‌وقت باشید؛ زیرا دانستن زبان نروژی اهمیت زیادی دارد. تعداد زیادی از مردم نروژ به زبان انگلیسی مسلط هستند؛ اما بیشتر کارفرمایان ترجیح می‌دهند فردی مسلط به نروژی را برای همکاری انتخاب کنند. شایان ذکر است دانستن نروژی برای بیشتر مشاغل در نروژ الزامی است.

نتیجه‌گیری

به‌طورکلی، نروژ یکی از کشورهای باکیفیت اروپایی برای تحصیل و زندگی است که علاوه‌بر مزیت‌هایی نظیر امکان تحصیل رایگان‌، معایبی مانند هزینه‌های زندگی گران دارد. باوجوداین، با فراهم‌کردن تمکّن مالی و کار‌کردن در این کشور که مستلزم دانستن زبان نروژی است، می‌توان در یکی از کشورهای مطلوب جهان زندگی کرد. همان‌طورکه پیش‌تر گفتیم، نروژ ازجمله کشورهای شاد جهان است و مردم آن همواره در فهرست افراد خوشبخت جهان قرار گرفته‌اند؛ بنابراین، صرف هزینه برای زندگی در چنین کشوری بسیار ارزشمند خواهد بود. درپایان، توصیه می‌کنیم برای تحصیل در نروژ و دریافت پذیرش از دانشگاه‌های این کشور، با مشاوران ما تماس بگیرید و از مشاورۀ اولیه و تخصصی رایگان بهره ببرید.