دانشگاه اوربینو (Università degli Studi di Urbino) سال ۱۵۰۶ در شهر اوربینوِ ایتالیا تأسیس شد. در دهه‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، این دانشگاه ساختمان‌های متعددی در مرکز شهر به مجموعۀ خود اضافه کرد تا به‌عنوان دانشکده و دپارتمان استفاده شوند. در همین دوره، خوابگاه‌های دانشگاه نیز طراحی و ساخته شدند تا ۱،۵۰۰ نفر دانشجو در آن مستقر شوند. درحال‌حاضر، درحدود چهارده‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه اوربینو مشغول تحصیل هستند. امروزه، این دانشگاه برای رشته‌های علوم انسانی‌اش، به‌خصوص ادبیات و جامعه‌شناسی، شهرت دارد. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به تحصیل در ایتالیا، این دانشگاه را معرفی می‌کنیم.

دپارتمان‌ها و رشته‌های دانشگاه اوربینو

دانشگاه اوربینو شش دپارتمان دارد: دپارتمان اقتصاد و جامعه و سیاست،‌ دپارتمان حقوق، دپارتمان علوم زیست‌مولکولی، دپارتمان علوم ارتباطات، دپارتمان علوم محض و کاربردی و ‌دپارتمان علوم انسانی.

برخی از رشته‌های کارشناسی این دانشگاه عبارت‌اند از: علوم زیست‌شناسی،‌ زیست‌فناوری،‌ علوم ارتباطات، اقتصاد و مدیریت، علوم آموزش، زمین‌شناسی، زبان‌های مدرن، علوم تغذیه، علوم سیاسی، روان‌شناسی، ‌جامعه‌شناسی و تربیت‌بدنی.

ازجمله رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه اوربینو می‌توان به این‌ها اشاره کرد: تاریخ هنر، روان‌شناسی بالینی، ارتباطات و تبلیغات برای سازمان‌ها، اقتصاد و مدیریت، زمین‌شناسی و مدیریت زمین، سیاست بین‌المللی، بازاریابی، زبان‌های مدرن، فلسفۀ اطلاعات، علوم ورزشی و تربیت‌بدنی.

شهریه و اسکالرشیپ‌های دانشگاه اوربینو

شهریۀ رشته‌های دانشگاه اوربینو با‌توجه‌به وضعیت مالی هر دانشجو تعیین می‌شود؛ اما بیشترین میزان شهریۀ پرداختی حدود دوهزار یورو در سال است. دولت ایتالیا اسکالرشیپ‌های متعددی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته است که معروف‌ترینش بورسیۀ استانی (بورسیۀ جهان سوم) است. این بورسیه به همۀ دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در مقاطع کارشناسی تا دکتری تحصیل می‌کنند و به کارنامۀ تحصیلی آنان وابسته نیست. دانشجویان واجدشرایط بورسیۀ استانی براساس وضعیت سنی و مالی و اسکان خانواده‌شان انتخاب می‌شوند.

مدارک لازم برای درخواست بورسیۀ استانی (بورسیۀ جهان سوم) عبارت‌اند از: فیش حقوقی سرپرست خانوار، اجاره‌نامه، اقرارنامه، شناسنامه و و پرینت‌ حساب سرپرست خانواده. بورسیۀ استانی شهریۀ دانشگاه، هزینۀ خوابگاه، یک وعده غذا در روز، کمک‌هزینۀ نقدی تا سقف سه‌هزار یورو و تخفیف استفاده از حمل‌ونقل عمومی را پوشش می‌دهد. ناگفته نماند اولین موعد پرداخت بورسیه دو تا سه ماه پس از ورود دانشجو به ایتالیاست؛ بنابراین، دریافت‌کنندگان این بورسیه مبلغی برای ماه‌های اول باید در نظر بگیرند.

هزینۀ زندگی در اوربینو

هزینۀ زندگی در اوربینو

اجارۀ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر به حدود ۶۰۰ یورو و اجارۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر به حدود ۴۰۰ یورو در ماه می‌رسد. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۰۰۰ یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۸۵۰ یورو تخمین زده می‌شود. ناگفته نماند بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طورمتوسط ۱۲۰ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۳۰ یورو در ماه است. افزون‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۱.۵ و ۱۷ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت تقریباً ۱۷ یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر درحدود ۵۰ یورو برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح است: یک لیتر شیر ۱ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۲.۵ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۷ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۹ یورو، یک کیلوگرم موز ۲ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۲.۲ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۰.۸ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۱ یورو.

منبع: