علوم زیستی به زبان ساده مطالعۀ زندگی و موجودات زنده روی کرۀ زمین است و تمام گرایش‌های علوم زیستی برپایۀ مطالعۀ سلول به‌عنوان واحد سازندۀ حیات شکل گرفته است. تحصیل در رشته‌های علوم زیستی فرصت جست‌وجو در این دنیای شگفت‌انگیز را فراهم می‌کند و فارغ‌التحصیلان این رشته‌ها علاوه‌بر فعالیت‌های پژوهشی، به بهبود سلامت انسان‌ها و حفظ محیط‌زیست می‌توانند کمک کنند. سه زیررشتۀ مهم علوم زیستی عبارت‌اند از: زیست‌شیمی و میکروبیولوژی و زیست‌شناسی. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در ایتالیا، پنج دانشگاه برتر برای تحصیل علوم زیستی در ایتالیا را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه پادوا

دانشگاه پادوا برترین دانشگاه برای تحصیل علوم زیستی در ایتالیا است. این دانشگاه سال ۱۲۲۲م بنیان شد و درحال‌حاضر، از بیش از ۴۴هزار نفر دانشجو در هشت دانشکده میزبانی می‌کند. دانشکده‌های دانشگاه پادوا از این قرارند: دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ روان‌شناسی، دانشکدۀ علوم پایه، دانشکدۀ علوم کشاورزی و دام‌پزشکی، دانشکدۀ اقتصاد و علوم سیاسی، دانشکدۀ مهندسی، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ علوم انسانی و اجتماعی. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان در مقطع کارشناسی ارشد نیز عبارت‌اند از: مهندسی کامپیوتر، مهندسی کنترل سیستم، پزشکی و جراحی، زیست‌فناوری پزشکی، زیست‌فناوری داروشناسی، علوم داده، علوم جنگل، کشاورزی پایدار، زیست‌فناوری در علوم تغذیه، مدیریت کسب‌وکار، اقتصاد و امورمالی، زیست‌شناسی مولکولی و فیزیک.

دانشگاه ساپینزا

دومین دانشگاه برتر برای تحصیل علوم زیستی در ایتالیا دانشگاه ساپینزا نام دارد که سال ۱۳۰۳م در شهر رُم تأسیس شد و امروزه، بیش از ۷۴هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری آن مشغول تحصیل هستند. دانشکده‌های دانشگاه ساپینزا بدین‌شرح‌اند: دانشکدۀ معماری، دانشکدۀ هنر و علوم انسانی، دانشکدۀ مهندسی صنایع و مهندسی عمران، دانشکدۀ اقتصاد، دانشکدۀ مهندسی اطلاعات، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ ریاضی و فیزیک و علوم طبیعی، دانشکدۀ پزشکی و دندان‌پزشکی، دانشکدۀ پزشکی و روان‌شناسی، دانشکدۀ پزشکی و داروسازی، دانشکدۀ علوم سیاسی و جامعه‌شناسی و دانشکدۀ مهندسی هوافضا. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه ساپینزا عبارت‌اند از: هوش مصنوعی و رباتیک، علوم کامپیوتر، مهندسی کنترل، امنیت سایبری، علوم داده، آمار، روان‌شناسی، مدیریت، اقتصاد، مهندسی عمران و مهندسی صنایع.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر برای تحصیل علوم زیستی در ایتالیا به‌شمار می‌آید. این دانشگاه در سال ۱۰۸۸ شروع به کار کرد و هم‌اکنون، بیش از ۶۵هزار نفر دانشجو در آن تحصیل می‌کنند. دانشکده‌های دانشگاه بولونیا عبارت‌اند از: دانشکدۀ علوم پایه، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ هنر و علوم انسانی، دانشکدۀ مهندسی. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه بولونیا از‌این‌قرارند: علوم سیاسی، روان‌شناسی، علوم طبیعی، جامعه‌شناسی، علوم ورزشی، آمار، دام‌پزشکی، کشاورزی، اقتصاد و مدیریت، آموزش، مهندسی و معماری، علوم انسانی، زبان و ادبیات، حقوق،‌ پزشکی، داروسازی و زیست‌فناوری.

دانشگاه بولونیا

دانشگاه میلان

دانشگاه میلان نیز ازجمله دانشگاه‌های برتر برای تحصیل علوم زیستی در ایتالیا محسوب می‌شود که سال ۱۹۲۴ بنیان شد و هم‌اکنون، بیش از ۶۱هزار نفر دانشجو در ۱۴۰ رشته در آن مشغول تحصیل هستند. دانشکده‌های این دانشگاه از این قرارند: دانشکدۀ علوم اجتماعی و اقتصاد، دانشکدۀ علوم و فناوری، دانشکدۀ دام‌پزشکی، دانشکدۀ علوم ورزشی، دانشکدۀ زبان و ارتباطات، دانشکدۀ کشاورزی و علوم غذایی، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ داروسازی. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه میلان عبارت‌اند از: گیاه‌شناسی، زیست‌فناوری اقتصادی، توسعۀ پایدار، علوم اجتماعی،‌ اقتصاد و علوم سیاسی، علوم رفتارشناختی، روابط بین‌الملل، علوم داده و اقتصاد، علوم کامپیوتر، شیمی صنعتی، محیط‌زیست و اقتصاد غذایی، زیست‌فناوری پزشکی، زیست‌فناوری مولکولی.

دانشگاه فلورانس

آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل علوم زیستی در ایتالیا دانشگاه فلورانس است که سال ۱۳۲۱م تأسیس شد و درحال‌حاضر، میزبان بیش از ۵۱هزار نفر دانشجو در ۱۳۰ رشته است. این دانشگاه دَه دانشکده دارد: دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ ریاضی و فیزیک، دانشکدۀ علوم سیاسی، دانشکدۀ روان‌شناسی، دانشکدۀ کشاورزی، دانشکدۀ معماری، دانشکدۀ اقتصاد و مدیریت، دانشکدۀ مهندسی، دانشکدۀ علوم بهداشت، دانشکدۀ علوم انسانی و آموزش. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در دانشگاه فلورانس عبارت‌اند از: فلسفه، تاریخ، زمین‌شناسی، فیزیک، علوم سیاسی، مدیریت منابع طبیعی، معماری، باستان‌شناسی، شیمی، روابط بین‌الملل، علوم کشاورزی، علوم حیات‌وحش، طراحی صنعتی، آمار، مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، پرستاری.

منبع: