تاریخ دانشی مربوط به کشف و گردآوری و مرور حقیقتِ اتفاق‌های رخ‌داده در گذشته است. هدف از دانش تاریخ بیان توضیحی واضح از رویدادها در گذر زمان است؛ البته روایت علت‌و‌معلولیِ آنان باید صادقانه شود. درواقع، مطالعۀ تاریخ به انسان کمک می‌کند جامعۀ امروزی را بهتر بشناسد و تفاوت و تکامل جوامع مختلف را درک کند. درک صحیح از گذشته به تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی بهتر برای زمان اکنون منجر می‌شود. در ابتدا، به‌نظر می‌‌رسد تاریخ روایتگر وقایعی در گذشته باشد؛ اما درحقیقت تأثیر بسزایی بر زمان حال می‌گذارد. فارغ‌التحصیلان رشته تاریخ در مقاطع مختلف تحصیلی می‌توانند در مشاغل بسیاری مشغول به کار شوند؛ از‌جمله موزه‌داری، افسر حفاظت از ساختمان‌های تاریخی، باستان‌شناسی، روزنامه‌نگاری و کتابداری. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا دربارۀ مقاطع مختلف و بورسیه‌های تحصیلی و دانشگاه‌های برتر به‌منظور تحصیل این رشته اطلاعات بیشتری بیان خواهیم کرد.

مقاطع مختلف تحصیل رشته تاریخ

مقاطع مختلف تحصیل رشته تاریخ

امکان تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا معمولاً در مقاطع مختلف کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های مختلف این کشور فراهم است.

مقطع کارشناسی

تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا در مقطع کارشناسی بسته به دانشگاه دلخواه متقاضیان تمام‌وقت است و سه تا چهار‌ سال طول می‌کشد و هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی متفاوت است. گفتنی است بورسیه‌های تحصیلی که دانشگاه‌های دولتی برای متقاضیان در نظر می‌گیرند، بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در ایتالیا را پوشش می‌دهد.

مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا در مقطع کارشناسی ارشد دو سال طول می‌کشد و تمام‌وقت است. در پایان دورۀ کارشناسی ارشد، از دانشجویان انتظار می‌رود پایان‌نامه ارائه دهند.

مقطع دکتری

تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا در مقطع دکتری سه‌ساله و تمام‌وقت است و در پایان دوره، از دانشجویان انتظار می‌رود پایان‌نامه ارائه دهند و از آن دفاع کنند.

دانشگاه‌های برتر برای تحصیل رشته تاریخ

دانشگاه‌های بسیاری امکان تحصیل رشته تاریخ در ایتالیا را فراهم کرده‌اند. درادامۀ مقاله، با تعدادی از این دانشگاه‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

دانشگاه بولونیا (University of Bologna)

دانشگاه دولتی بولونیا در منطقۀ بولونیا قرار دارد و قدیمیترین دانشگاه‌‌ دنیاست. در سال ۲۰۲۱، دانشگاه بولونیا در جایگاه صدوشصتم دانشگاه برتر جهان جای دارد. تحصیل رشته تاریخ گرایش «فرهنگهای جهانی؛ تاریخچه و مطالعات شرقی» در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه بولونیا دوساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. گرایش دیگری از مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ در دانشگاه دولتی بولونیا ارائه می‌شود که «مطالعات ایتالیایی؛ فرهنگ‌های ادبی اروپا و زبان‌شناسی» نام دارد. این گرایش نیز دوساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. افزون‌براین، فرصت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ گرایش «باستان‌شناسی و میراث انتقادی کاربردی؛ باستان‌شناسی و فرهنگ‌های جهان باستان» در دانشگاه بولونیا فراهم است. این رشته تمام‌وقت است و دو سال به‌طول می‌انجامد و زبان تحصیل انگلیسی است.

دانشگاه پادووا (University of Padua)

دانشگاه دولتی پادووا در شهر پادووا ایتالیا قرار دارد و دومین دانشگاه قدیمی ایتالیا و پنجمین دانشگاه قدیمی جهان است. در سال ۲۰۲۱، دانشگاه پادووا رتبۀ دویستوشانزدهمین دانشگاه برتر جهان را ازآنِ خود کرده است. تحصیل رشته تاریخ گرایش «علوم کاربردی در زمینۀ هنر، مواد باستانشناسی و اماکن» در این دانشگاه دوساله و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

دانشگاه پیزا (University of Pisa)

دانشگاه تحقیقاتی دولتی پیزا در منطقۀ پیزا واقع شده و در فهرست دانشگاه‌های برتر دنیا در سال 2021، در ردۀ سیصدوهشتادوسوم دنیا جای گرفته است. تحصیل رشته تاریخ در مقطع دکتری این دانشگاه سهساله و تمام‌وقت و زبان تحصیل نیز انگلیسی است.

دانشگاه توروِرگاتا رُم (University of Rome Tor Vergata)

دانشگاه توروِرگاتا رُم یکی از دانشگاه‌های دولتی ایتالیاست که در شهر رُم قرار دارد. تحصیل رشته تاریخ گرایش «تاریخ اروپا» در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه توروِرگاتا رُم دو ‌سال طول می‌کشد و تمام‌وقت است و دروس به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند.

بورسیه‌های متنوع برای تحصیل رشته تاریخ

شهریۀ دانشگاه‌های ایتالیا ارزان‌تر از دیگر کشورهای اروپایی و البته آمریکا و کاناداست و این موضوع یکی از دلایل اصلی محبوبیت تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود. البته دولت و دانشگاه‌های ایتالیا نیز با اعطای بورسیه‌های مختلف، شرایطی فراهم می‌کنند تا دانشجویان تحصیل رایگان و مقرون‌به‌صرفه را در این کشور تجربه کنند. بورسیۀ استانی و بورسیۀ وزارت خارجه و بورسیۀ استعدادیابی، از‌جمله بورسیه‌های دولتی هستند که دانشجویان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

منابع: