بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا (DIRITTO ALLO STUDIO UNIVERSITARIO) یا به اختصار DSU یکی از مهمترین و شاید اصلی‌ترین دلایل محبوبیت تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان بین‌المللی است. این بورسیه در واقع یکی از معروف‌ترین بورسیه‌های دولتی ایتالیا است و به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. در حقیقت دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا می‌تواند کمک بزرگی به دانشجویان در تامین بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی در این کشور باشد. نکته جالب در مورد بورسیه DSU این است که، رشته تحصیلی، زبان تحصیل، مقطع تحصیلی و همچنین سوابق تحصیلی برای دریافت این بورسیه تأثیری نداشته و تمامی دانشجویان می‌توانند برای دریافت بورسیه DSU، درخواست خود را ارائه دهند. بنابراین اگر به دنبال کسب تجربه تحصیل در دانشگاه‌های تاریخی و مطرح ایتالیا هستید، استفاده از این کمک هزینه دولتی می‌تواند شرایط بسیار مساعدی برای شما ایجاد کند. در ادامه نگاهی کوتاه به شرایط دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا و مدارک لازم برای دریافت آن خواهیم انداخت.

چرا بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا؟

ایتالیا هموراه یکی از کشور‌های مورد توجه دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در اروپا بوده است. دانشگاه‌های این کشور جر برترین دانشگاه‌های اروپا و جهان به شمار می‌روند و هر ساله دانشجویان زیادی در تلاش‌اند تا بتوانند به یکی از این دانشگاه‌های مطرح و طراز اول جهانی راه یابند. با این وجود سهم درآمد‌های ناشی از تحصیل دانشجویان بین‌المللی در ایتالیا به مراتب پایین‌تر از دیگر کشور‌های مطرح دنیا مانند آمریکا، کانادا، انگلیس، آلمان و فرانسه است. از این رو دولت ایتالیا برای افزایش سهم بازار دانشجویان بین‌المللی و درآمدهای ناشی از آن و همچنین کمک و تشویق دانشجویان به ادامه تحصیل در این کشور، کمک هزینه‌های را در نظر گرفته است که می‌تواند بخش قابل توجه‌ای از هزینه‌های تحصیل را پوشش دهد. علی‌رغم اینکه تحصیل در ایتالیا رایگان نیست و دانشجویان موظف به پرداخت شهریه دانشگاه هستند (به‌طور متوسط شهریه دانشگاه‌های دولتی در این کشور مبلغی بین ۰ تا ۵۰۰۰ یورو برای یک سال تحصیلی است)،  اما وجود این کمک‌های مالی از طرف دولت ایتالیا موجب شده تا این کشور همچنان یکی از مقاصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان بین‌المللی باشد.

شرایط دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا

شرایط دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا همان‌طور که در مقدمه به آن اشاره شد بر پایه نیاز (need-based) است و سوابق تحصیلی متقاضی مورد بررسی قرار نمی‌گیرد. این نوع بورسیه به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که بتوانند نشان دهند به دلیل وضعیت مالی قادر به پرداخت هزینه‌های تحصیل نیستند و این موضوع می‌تواند مانع بزرگی برای دست‌یابی به اهداف تحصیلی آن‌ها (تحصیل در ایتالیا) باشد. در این نوع بورسیه، اگر دانشجو هنوز تحت پوشش والدین خود باشد و والدین به دلیل مشکلات مالی نتوانند هزینه‌های تحصیل فرزند خو را تامین کنند، می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست خود را ارائه دهند. البته ممکن است فاکتورهای دیگری از طرف اعطا کنندگان این نوع بورسیه مورد بررسی قرار بگیرید. به عنوان مثال:

 • شرایط سنی متقاضی
 • میزان درآمد سالانه خانواده
 • وضعیت مسکن در ایران
 • تعداد خواهران و برادران

همچنین اگر دانشجو شاغل باشد مدارک مربوط به درآمد دانشجو مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توان گفت بورسیه­ های دولتی به دانشجویانی تعلق خواهد گرفت که والدین آن­ها قادر به پرداخت شهریه دانشگاه نباشند. حتی در بعضی موارد ممکن است یک دانشجو به دلیل سوابق تحصیلی عالی بتواند علاوه‌بر این بورسیه (need-based)، بورسیه شایستگی (merit-based) با توجه به نوع دوره تحصیلی و دانشگاه را بدست آورد.

بورسیه استانی موارد زیر را پوشش می‌دهد:

 • معافیت از پرداخت شهریه دانشگاه
 • خوابگاه رایگان + یک وعده غذای رایگان (در روز) + کمک‌هزینه نقدی تا ۳۰۰۰ یورو در سال و در صورت عدم اختصاص خوابگاه و غذا به متقاضی، کمک‌هزینه تا ۵۲۰۰ یورو در سال خواهد بود
 • تخفیف استفاده از حمل و نقل عمومی

مهم:

پرداخت اولین قسط بورسیه استانی ایتالیا ۳-۲ ماه پس از شروع تحصیل انجام می‌شود. از این رو دانشجویان برای ماه‌های نخست تحصیل باید مبلغی را در نظر بگیرد. هزینه زندگی شامل غذا، مسکن و… در شهرهای مختلف متفاوت است که مهم‌ترین تفاوت آنها هزینه اجاره مسکن است؛ به عنوان مثال هزینه مسکن در شهرهایی که از این نظر ارزانتر هستند مانند جنوا، باری، تورین و… ۶۰۰-۵۰۰ یورو در ماه و برای شهرهای گران‌تری مانند میلان تا ۹۰۰-۸۰۰ نیز می‌تواند برسد. بنابراین دانشجویان باید مبلغی حدود ۳۰۰۰-۲۰۰۰ یورو را برای سال نخست تحصیل در ایتالیا لحاظ کنند.

مدارک مورد نیاز جهت دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا

برای دریافت این بورسیه؛ اولین قدم اخذ پذیرش از دانشگاه‌های دولتی ایتالیا است. البته دانشجویانی که موفق به اخذ پذیرش از آکادمی‌های هنری و کنسرواتوارهای موسیقی دولتی (AFAM) شده‌‌اند می‌توانند برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. علاوه‌بر نامه پذیرش از دانشگاه (Admission Letter)، مدارک زیر جهت اقدام برای دریافت بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا لازم است. همه این مدارک باید به زبان ایتالیایی ترجمه شده و به تأیید وزارت امورخارجه، وزارت دادگستری و سفارت ایتالیا در تهران برسد:

 • فیش حقوقی سرپرست خانواده مربوط به سال قبل با درآمد سالیانه کمتر از ۱۸۰۰۰ یورو (حدود ۸۵ میلیون تومان)
 • اجاره نامه محضری مربوط به سال قبل
 • اقرارنامه
 • شناسنامه سرپرست خانواده
 • پرینت حساب سرپرست خانواده