شهر پواتیه یکی از شهرهای فرانسه است که در غرب این کشور قرار دارد و به‌عنوان مرکز ناحیۀ پواتوشارنت و بخش وین شناخته می‌شود. مساحت این شهر ۴۲.۱۱ کیلومترمربع و جمعیتش درحدود ۸۶هزار نفر است و یکی از شهرهای تاریخی فرانسه به‌شمار می‌آید. ناگفته نماند شهر پواتیه از‌جمله شهرهای مناسب برای دانشجویان است و از این نظر در فرانسه شهرت دارد. در این مقاله، با موضوع‌های مختلفی دربارۀ شهر پواتیه در فرانسه مانند شهرهای نزدیک فرانسوی، وضعیت آب‌و‌هوایی، تحصیل‌، جاذبۀ گردشگری و هزینۀ زندگی در این شهر بیشتر صحبت خواهیم کرد. در صورت تمایل به زندگی و تحصیل در فرانسه، با ما همراه باشید.

شهرهای نزدیک فرانسوی

شهرهای فرانسوی نزدیک به پواتیه و فاصله‌شان با این شهر ازاین‌قرار است:

  • شهر نانت: ۲۱۷.۵۴ کیلومتر
  • شهر بوردو: ۲۵۰.۳۱ کیلومتر

وضعیت آب‌وهوایی شهر پواتیه در فرانسه

شهر پواتیه در فرانسه تابستان‌های گرم و بدون باران به‌همراه آسمان نیمه‌ابری و زمستان‌های بسیار سرد به‌همراه باد و آسمان ابری دارد. دمای هوای این شهر در طول سال از ۱ تا ۲۶ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از منفی ۵ و بیشتر از ۳۲ درجۀ سانتی‌گراد در آنجا به‌ندرت دیده می‌شود. فصل گرم سال در شهر پواتیه در فرانسه از ۱۱ژوئن آغاز می‌شود و تا ۱۲سپتامبر با متوسط دمای ۲۲ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال در این شهر ۲آگوست با حداکثر و حداقل دمای ۲۶ و ۱۴ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال در شهر پواتیه در فرانسه نیز از ۱۶نوامبر تا ۵مارس با متوسط دمای ۱۱ درجۀ سانتی‌گراد است. ناگفته نماند سردترین روز سال در این شهر ۸فوریه است که حداقل و حداکثر دما به منفی ۱ و ۸ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. گردشگران بهترین زمان سال برای سفر به شهر پواتیه را از اواسط ژوئن تا اواسط سپتامبر می‌دانند.

تحصیل در شهر پواتیه در فرانسه

همان‌طورکه در مقدمه گفتیم، شهر پواتیه ازجمله شهرهای باکیفیت دانشجویی است که بهترین دانشگاهِ آن، دانشگاه پواتیه، در سال ۱۴۳۱م تأسیس شد. در طول تاریخ، این دانشگاه فلاسفه و دانشمندان بسیاری تربیت کرده که همین موضوع سبب محبوبیت بیش‌از‌پیش آن شده است. گفتنی است امروزه پواتیه حتی از شهرهای بزرگ فرانسه هم دانشجویان بیشتری دارد. به‌طورکلی، درحدود ۲۷هزار نفر دانشجو در این شهر تحصیل می‌کنند که از این تعداد، چهارهزار نفر دانشجویان بین‌المللی از ۱۱۷ کشور مختلف هستند. دانشگاه پواتیه تمامی زمینه‌های تحصیلی از علوم پایه تا جغرافی، تاریخ، اقتصاد، زبان و حقوق را ارائه می‌دهد و مدرک حقوق این دانشگاه یکی از مدارک معتبر در کل کشور فرانسه است. علاوه‌بر دانشگاه پواتیه، این شهر دو مدرسۀ مهندسی به نام‌های مدرسۀ عالی مکانیک و هوافضای ENSMA، مدرسۀ ملی عالی مهندسی ENSIP و دو بیزینس اسکول به نام‌های بیزینس اسکول FBS و مؤسسۀ مدیریت بازرگانی IAE دارد.

اگر به مهاجرت تحصیلی به فرانسه و این شهر علاقمندید با ما همراه باشید.

جاذبۀ گردشگری شهر پواتیه در فرانسه

پواتیه کلیساهای قدیمی و تاریخی، به‌ویژه به سبک رومانی بسیاری دارد که به‌عنوان جاذبۀ گردشگری اصلیِ این شهر شناخته می‌شوند. آثار ارزشمند معماری موجود در مرکز شهر، مغازه‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها از دیگر جاذبه‌های گردشگری پواتیه به‌شمار می‌آیند. به‌طورکلی، این شهر به‌دلیل قدمت و حال‌و‌هوای سنتی‌اش در کانون توجه گردشگران است.

هزینه‌های زندگی در شهر پواتیه در فرانسه

هزینه‌های زندگی باتوجه‌به سبک زندگی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. درادامۀ مقاله، برخی از هزینه‌های مهم زندگی در شهر پواتیه نظیر موادغذایی و رستوران، هزینۀ حمل‌ونقل، هزینۀ مسکن، هزینۀ قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها را شرح خواهیم داد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینۀ مربوط به رستوران و موادغذایی، ازجمله هزینه‌های مهم زندگی در هر شهر است. قیمت خرید غذا در رستورانی ارزان‌قیمت در پواتیه ۹ یورو و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۳۶ یورو برای دو نفر است. برای تهیۀ موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک قرص)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد) و پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۰.۷۰، ۱.۳۶، ۱.۱۵، ۱.۵۰، ۸، ۷ و ۶.۵۰ یورو باید پرداخت کرد. افزون‌براین، هزینۀ خرید هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۱.۸۰ و ۱.۶۰ و ۲ یورو و نیز هزینۀ خرید هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب ۲ و ۱.۵۰ و ۱.۴۰ یوروست.

هزینۀ حمل‌ونقل

قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی در پواتیه به‌ترتیب ۱.۷۰ و ۲۷ یورو برآورد می‌شود. افرادی که از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند، باید بدانند کرایۀ تاکسی ۱.۶۶ یورو به‌ازای هر کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی ۷ یوروست. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شهر پواتیه ۱.۶۶ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

در میان هزینه‌های زندگی، هزینۀ مسکن را می‌توان مهم‌ترین هزینه دانست که بسته به محل زندگی و متراژ آپارتمان، متغیر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر پواتیه حدود ۴۰۰ یورو و اجاره‌بهای آپارتمانی مشابه خارج از مرکز شهر حدود ۳۷۰ یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب ۷۷۵ و ۶۰۰ یورو تخمین زده می‌شود.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز باتوجه‌به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان، متفاوت است. به‌عنوان نمونه، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری در پواتیه حدود ۱۱۲ یورو و هزینۀ اینترنت با سرعت شصت مگابیت‌برثانیۀ نامحدود ۲۰.۳۳ یورو در ماه است.

هزینۀ مدرسۀ کودکان

هزینۀ پیش‌دبستانی یا مهدکودک در شهر پواتیه در فرانسه با درنظرگرفتن یک روز کامل خصوصی، ۴۳۳ یورو در ماه برای هر کودک است. گفتنی است هزینۀ مدرسۀ بین‌المللی نیز حدود ۳،۶۰۰ یورو در سال برای هر کودک برآورد می‌شود.

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در شهر پواتیه باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ لباس

قیمت خرید شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) و لباس تابستانی (با برند Zara، H&M و...) از فروشگاه زنجیره‌ای به‌ترتیب ۸۰.۷۱ و ۳۳.۱۲ یورو برآورد می‌شود. همچنین، قیمت متوسط یک جفت کتانی ورزشی و یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه به‌ترتیب ۸۴.۲۵ و ۱۲۸ یوروست.

هزینۀ ورزش و تفریح

شهریۀ باشگاه ورزشی در پواتیه برای هر فرد بزرگ‌سال ۲۳.۳۳ یورو در ماه و هزینۀ تفریحاتی نظیر رفتن به سینما ۸ یورو به‌ازای هر بلیت است.

برای کسب اطلاعات در زمینه شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

منابع: