شهر پروجا ایتالیا یکی از شهرهای محبوب این کشور محسوب می‌شود که دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی متعددی نظیر دانشگاه پروجا را در خود جای داده است. این شهر حدود 120هزار نفر جمعیت و  499.9 کیلومترمربع مساحت دارد. در این مقاله، با شهر پروجا ایتالیا بیشتر آشنا خواهیم شد.

کیفیت زندگی در شهر پروجا ایتالیا

کیفیت زندگی در شهر پروجا ایتالیا مطلوب است و میانگین کیفیت شاخص‌های گوناگون در این شهر عبارت‌اند از:

  • شاخص امنیت: متوسط
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: متوسط
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

شهرهای نزدیک ایتالیایی

شهرهای ایتالیایی نزدیک به پروجا و فاصلۀ آن‌ها با این شهر به‌شرح زیر است:

  • شهر رم: 182.54 کیلومتر
  • شهر بولونیا: 255.23 کیلومتر

وضعیت آب‌وهوایی شهر پروجا ایتالیا

شهر پروجا ایتالیا تابستان‌های گرم و کوتاه به‌همراه آسمان تقریباً صاف و زمستان‌های طولانی و بسیار سرد به‌همراه باد و آسمان نیمه‌ابری دارد. دمای هوای این شهر در طول سال از صفر تا 30 درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از منفی 5 و بیشتر از ۳۵ درجۀ سانتی‌گراد در آنجا به‌ندرت دیده می‌شود. فصل گرم سال در شهر پروجا ایتالیا از 14ژوئن آغاز می‌شود و تا 8سپتامبر با متوسط دمای 26 درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. شایان ذکر است که گرم‌ترین روز سال در پروجا 3آگوست با حداکثر و حداقل دمای 30 و 16 درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال در شهر پروجا ایتالیا نیز از 17نوامبر تا 8مارس با متوسط دمای 12 درجۀ سانتی‌گراد است. ناگفته نماند سردترین روز سال در این شهر 15ژانویه است که حداقل و حداکثر دما به صفر و 8 درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. گردشگران نیز بهترین زمان سال برای سفر به شهر پروجا را از اواخر مه تا اواخر سپتامبر می‌دانند.

هزینه‌های زندگی در شهر پروجا ایتالیا

هزینه‌های زندگی باتوجه‌به سبک زندگی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است؛ اما هزینۀ زندگی در این شهر برای هر نفر صرف‌نظر از اجاره‌بها، حدود 730 یورو در ماه است. درادامۀ مقاله، برخی از هزینه‌های مهم زندگی در شهر پروجا ایتالیا نظیر موادغذایی و رستوران، هزینۀ حمل‌ونقل، هزینۀ مسکن، هزینۀ قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها را شرح خواهیم داد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینۀ مربوط به رستوران و موادغذایی، ازجمله هزینه‌های مهم زندگی در هر شهر است. قیمت خرید غذا در رستورانی ارزان‌قیمت در پروجا 11.50 یورو و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت 50 یورو برای دو نفر است. برای تهیۀ موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک قرص)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد) و پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب 0.72، 1.43، 2.25، 3.08، 10.95، 7.74 و 12.05 یورو باید پرداخت کرد. افزون‌براین، هزینۀ خرید هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب 1.25 و 1.24 و 1.43 یورو و نیز هزینۀ خرید هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب 1.88 و 1.18 و 1.70 یوروست.

هزینۀ حمل‌ونقل

قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی در پروجا به‌ترتیب 1.50 و 55 یورو برآورد می‌شود. افرادی که از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند، باید بدانند کرایۀ تاکسی 1.20 یورو به‌ازای هر کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی 19.20 یوروست. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شهر پروجا ایتالیا 1.51 یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

در میان هزینه‌های زندگی، هزینۀ مسکن را می‌توان مهم‌ترین هزینه دانست که بسته به محل زندگی و متراژ آپارتمان، متغیر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر پروجا ایتالیا 335.71 یورو و اجاره‌بهای آپارتمانی مشابه خارج از مرکز شهر حدود 273.29 یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب 873.33 و 658.33 یورو تخمین زده می‌شود. شایان ذکر است هزینۀ خرید آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب 1،675 یورو و 1،308.50 یورو برای هر مترمربع است.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز باتوجه‌به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان، متفاوت است. به‌عنوان نمونه، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری در پروجا حدود 190 یورو و هزینۀ اینترنت با سرعت شصت مگابیت‌برثانیۀ نامحدود 26 یورو در ماه است.

هزینۀ مدرسۀ کودکان

هزینۀ پیش‌دبستانی یا مهدکودک در شهر پروجا ایتالیا با درنظرگرفتن یک روز کامل خصوصی، 340.33 یورو در ماه برای هر کودک است. گفتنی است که هزینۀ مدرسۀ بین‌المللی حدود 3،150 یورو در سال برای هر کودک برآورد می‌شود.

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در شهر پروجا باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ لباس

قیمت خرید شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) و لباس تابستانی (با برند Zara، H&M و...) از فروشگاه زنجیره‌ای به‌ترتیب 80 و ۵۰ یورو برآورد می‌شود. همچنین، قیمت متوسط یک جفت کتانی ورزشی و یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه به‌ترتیب حدود 74 و 77 یوروست.

هزینۀ ورزش و تفریح

شهریۀ باشگاه ورزشی در پروجا برای هر فرد بزرگ‌سال 36.04 یورو در ماه و هزینۀ اجارۀ زمین تنیس در آخر هفته به‌ازای هر ساعت 30.50 یورو تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، هزینۀ تفریحاتی نظیر رفتن به سینما 8 یورو به‌ازای هر بلیت است.

اگر به زندگی و یا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا علاقمندید با سیم آخر همراه باشید.

منابع: