شهر روآن فرانسه نیز یکی دیگر از شهرهای این کشور است که در بخش شمالی این کشور واقع شده است. این شهر همچنین دارای جمعیتی حدد ۱۱۲۰۰۰ نفر و مساحتی برابر ۲۱.۳۸ کیلومتر است. شهر روآن درحقیقت یکی از شهرهای تاریخی فرانسه است که افراد با بازدید از آن می‌توانند به اطلاعات جامعی درباره تاریخ این کشور دسترسی پیدا کنند. شهر روآن فرانسه همچنین به شهر پاریس نزدیک بوده و تنها فاصله‌ای حدود ۱۳۲.۴۳ کیلومتر دارد. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره این شهر خواهیم پرداخت.

اگر به زندگی و یا تحصیل در فرانسه علاقمندید با ما همراه باشید.

کیفیت زندگی در شهر روآن فرانسه

شهر روآن فرانسه از نظر کیفیت زندگی در سطح نسبتاً بالایی قرار دارد. در ادامه نیز سطح کیفیت شاخص‌های مختلف زندگی را مشاهده می‌کنیم.

  • شاخص امنیت: متوسط
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بسیار بالا
  • شاخص کیفیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بالا

شرایط آب و هوایی شهر روآن فرانسه

شرایط آب و هوایی در تابستان‌های شهر روآن فرانسه، معتدل به همراه آسمان نیمه ابری است. این شهر همچنین دارای زمستان‌های طولانی و بسیار سرد به همراه باد و آسمان ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر روآن فرانسه از ۲ درجه سانتی‌گراد تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۴- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۲۹ درجه سانتی‌گراد در این شهر، نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر روآن فرانسه از ۱۲ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۱ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۳ ماه آگوست با حداکثر دمای ۲۳ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال نیز در این شهر از ۱۷ ماه نوامبر تا ۸ ماه مارس بوده و دمای هوا در این مدت به طور متوسط، ۱۰ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم ۸ ماه فوریه با حداقل دمای ۲ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۷ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از شهر روآن فرانسه از اواخر ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت، بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر روآن فرانسه

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر روآن فرانسه نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت ، هزینه مدرسه کودکان و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان حدود ۱۳ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۴۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۹۴ یورو، ۱.۴۷ یورو، ۱.۹۸ یورو، ۲.۴۷ یورو و ۱۰.۶۹ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۹.۷۰ و ۱۱.۵۸ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲.۴۸ یورو، ۱.۹۵ یورو و ۲.۲۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۲.۱۶ یورو، ۱ یورو و ۱.۶۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر روآن فرانسه نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود ۱.۷۰ یورو و ۵۳.۵۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۲.۲۶ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر روآن فرانسه برابر ۱.۴۴ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر روآن فرانسه حدود ۵۰۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۴۲۱ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۹۸۷.۵۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۷۳۵ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر روآن فرانسه را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب برابر ۳۷۱۹ یورو و ۲۸۳۲ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۱۲ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۵۴۰ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز برابر ۵۰۰۰ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۷۲ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۳۲ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۷۲ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۹۲ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۲ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۱۴ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۹ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: