بازکردن حساب بانکی در فرانسه ازجمله کارهایی است که بهتر است به‌محض ورود به این کشور انجام داد؛ زیرا داشتن حساب بانکی برای کارهایی نظیر پرداخت قبوض برق و تلفن و خرید اینترنت و اجاره‌بها نیاز خواهد بود. گفتنی است افراد در بسیاری از مواقع می‌توانند از وجه نقد استفاده کنند؛ اما حمل کارت بانکی بسیار راحت‌تر از وجه نقد است و در‌صورت داشتن آن، دیگر به‌ همراه‌داشتن مقدار زیادی وجه نقد نیازی نیست. در این مطلب، دربارۀ نحوۀ افتتاح حساب بانکی در فرانسه سخن خواهیم گفت.

افتتاح حساب بانکی

افتتاح حساب بانکی در فرانسه برای افرادی که در حالتحصیل در فرانسه هستند نیز امکان‌پذیر خواهد بود و آنان می‌توانند با گرفتن وقت قبلی در بانک‌های فرانسه حساب باز کنند؛ البته دانشجویان ایرانی ملیت خود را باید به بانک مدنظر بگویند؛ زیرا برخی از بانک‌ها برای ایرانیان حساب باز نمی‌کنند.

معمولاً پس از هفت روز، بانک مدنظر وقتی را برای دانشجویان تعیین خواهد کرد و هفت روز پس از باز‌کردن حساب بانکی نیز‌، کارت بانکی در صندوق پستی قرار خواهد گرفت. مدارک لازم برای باز‌کردن حساب بانکی عبارت‌اند از: کارت شناسایی و ویزا و گواهی دال بر داشتن محلی برای سکونت و گواهی ثبت‌نام در دانشگاه یا کارت دانشجویی.

شایان ذکر است دانشجویانی که هنوز محلی برای سکونت ندارند، می‌توانند آدرسِ بخش روابط بین‌الملل مؤسسۀ محل تحصیل خود را به بانک مدنظر بدهند. همچنین، به افراد توصیه می‌شود که مدارک متعددی را به‌عنوان مدرک یا کارت شناسایی همراه داشته باشند.

هنگام بازکردن حساب بانکی در فرانسه، حتماً از کارمند بانک بخواهید که چند نسخه برگۀ RIB در‌اختیارتان قرار دهد. برگۀ RIB تمامی اطلاعات بانکی فرد را در خود جای داده است و از‌طریق آن می‌توان اجاره‌بها و قبوض برق و تلفن را نیز پرداخت کرد. پس از باز‌کردن حساب بانکی، افراد می‌توانند علاوه‌بر کارت بانکی، دسته‌چک هم داشته باشند و با آن‌ها پرداختی‌های مختلف را انجام دهند.

ازآنجاکه داشتن حساب بانکی در فرانسه بسیار اهمیت دارد، از دانشجویان خواسته می‌شود که پس از انجام کارهایی مانند خرید سیم‌کارت و ارائۀ برگۀ بیمۀ مسکن و فعال‌سازی کنتور برق، هرچه سریع‌تر برای باز‌کردن حساب بانکی اقدام کنند.

اگر پرسشی درباره راه های مهاجرت تحصیلی به فرانسه و شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارید، می‌توانید آن را به‌صورت کامنت مطرح کنید.

منبع: