شهر رنس یا همان Reims یکی دیگر از شهرهای فرانسه بوده و از نظر تلفظ بسیار شبیه به شهر شهر رن فرانسه است اما نباید با این شهر اشتباه گرفته شود. درحقیقت شهر رنس فرانسه در بخش شمال شرقی این کشور واقع شده و در تاریخ فرانسه نیز دارای اهمیت بسیاری است. این شهر همچنین سال‌ها با عنوان شهر پادشاهان شناخته شده است زیرا از سال ۸۱۶ به بعد پادشاهان فرانسه در کلیسای رنس به تاج و تخت رسیدند. به طور کلی شهر رنس فرانسه یکی از شهرهای مهمی است که بازدید از آن، دریچه مهمی از تاریخ فرانسه را به روی علاقه‌مندان می‌گشاید. در ادامه نیز به اطلاعات بیشتری درباره این شهر خواهیم پرداخت. اگر به مهاجرت تحصیلی به فرانسه علاقه دارید با سیم آخر همراه باشید.

مساحت و جمعیت شهر رنس فرانسه

شهر رنس فرانسه دارای مساحتی برابر ۴۶.۹ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۱۹۶۰۰۰ نفر است. این شهر همچنین به پاریس و لیل نزدیک بوده و به ترتیب حدود ۱۴۳.۲۳ کیلومتر و ۱۹۸.۸۱ کیلومتر فاصله دارد.

کیفیت زندگی در شهر رنس فرانسه

به طور کلی شهر رنس فرانسه دارای کیفیت نسبتاً بالایی برای زندگی است که در ادامه سطح کیفیت شاخص‌های مختلف زندگی را در این شهر مشاهده خواهیم کرد:

  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

شرایط آب و هوایی شهر رنس فرانسه

آشنایی با شرایط آب‌ و‌هوایی در شهر رنس فرانسه برای افرادی که تصمیم به زندگی، تحصیل در فرانسه و یا در تفریح در این شهر دارند بسیار مهم است. به طور کلی آب و هوا در تابستان‌های شهر رنس فرانسه، معتدل و کوتاه است. این شهر همچنین دارای زمستان‌های بسیار سرد به همراه باد و آسمان ابری است. دمای هوا نیز در طول سال در شهر رنس فرانسه از ۰ درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۶- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر، نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر رنس فرانسه از ۱۰ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۶ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۳۰ ماه جولای با حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال نیز در این شهر از ۱۵ ماه نوامبر تا ۵ ماه مارس بوده و دمای هوا در این مدت به طور متوسط، ۱۰ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم ۸ ماه فوریه با حداقل دمای ۰ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۷ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از شهر رنس فرانسه از اواسط ماه ژوئن تا اوایل ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت، بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر رنس فرانسه

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر رنس فرانسه نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت ، هزینه مدرسه کودکان و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۵ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۶۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۸۷ یورو، ۰.۹۶ یورو، ۲.۴۰ یورو، ۲.۵۰ یورو و ۸ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۱۰ و ۲۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۲ یورو، ۲ یورو و ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۱.۵۰ یورو، ۲ یورو و ۲.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر رنس فرانسه نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۶۰ یورو و ۳۸.۵۵ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۹۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۲.۸۰ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر رنس فرانسه برابر ۱.۴۷ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر رنس فرانسه حدود ۳۸۳ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۴۱۳ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۱۰۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۸۸۰ یورو است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۰۰ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۲۳ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۸۵ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۰ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۸۲ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۸۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال برابر ۲۲.۵۰ یورو در ماه است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۰ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

در صورت تمایل می توانید برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه با ما همراه باشید.

منابع: