تحصیل در رشته پزشکی در کانادا، مانند اکثر کشور‌های دنیا، شرایطی بسیار رقابتی دارد. هزینه تحصیل در دانشکده‌های پزشکی کانادا نسبت به دیگر کشور‌های انگلیسی زبان کمتر است. به عنوان مثال، هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های کانادا در حدود یک سوم هزینه تحصیل پزشکی در دانشگاه‌های آمریکا است. همچنین دانشکده‌های پزشکی کانادا جزء برترین دانشکده‌های پزشکی دنیا هستند. تمامی این عوامل باعث شده تا تحصیل در رشته پزشکی در کانادا بسیار پرطرفدار شود. در ادامه بیشتر در مورد شرایط پذیرش و تحصیل پزشکی در کانادا صحبت می‌کنیم.

نحوه پذیرش

علی‌رقم اینکه کشور کانادا نیاز شدیدی به پزشک دارد، اما دانشگاه‌های کانادا تنها تعداد محدودی پذیرش در سال دارند. به دلیل محدود بودن دانشکده‌های پزشکی، بیمارستان‌ها و بالا بودن سطح آموزشی در دانشکده‌های پزشکی، در سال‌های اخیر تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد از متقاضیان تحصیل پزشکی در کانادا موفق به اخذ پذیرش شده‌اند. کشور کانادا نیاز زیادی به پزشک دارد و به همین دلیل، اغلب دانشگاه‌ها به دانشجویانی پذیرش می‌دهند که علاوه بر رزومه تحصیلی قوی و توانایی‌های علمی بالا، قصد ماندن در کانادا و انجام خدمت در کشور کانادا را داشته باشد.

تحصیل دانشجویان بین‌المللی در دانشکده‌های پزشکی کانادا

در حدود ۱۷ دانشکده پزشکی در کانادا وجود دارد که ۷ دانشگاه از این تعداد، به هیچ عنوان دانشجوی بین‌المللی نمی‌پذیرند. از ۱۰ دانشگاهی که به دانشجویان بین‌الملل پذیرش می‌دهند، ۲ دانشگاه تنها به دانشجویان کشور‌هایی که با آنها قرارداد دارند پذیرش می‌دهند. پس افرادی که قصد دارند در دانشکده‌های پزشکی کانادا تحصیل کنند تنها می‌توانند برای ۸ دانشگاه اپلای کنند. نکته مهم این است که امکان دارد تعدادی از این دانشگاه‌ها در سال‌های مختلف هیچ دانشجویی بین‌المللی را نپذیرند و در صورتی هم که این دانشگاه‌ها دانشجویان بین‌المللی را بپذیرند، تعداد دانشجویان پذیرفته شده بسیار کم و تک رقمی خواهد بود. به عنوان مثال دانشگاه مک گیل تنها دو نفر در سال ۲۰۱۹ دانشجوی بین‌المللی پذیرفته است. تمامی این سختگیری ها به این دلیل است که دولت کانادا قصد دارد تا بیشتر خود کانادایی‌ها در رشته پزشکی تحصیل کنند و در خود کشور کانادا مشغول به کار شوند. پس همانطور که مشخص است، گرفتن پذیرش پزشکی از دانشگاه‌های کانادا فرآیندی بسیار سخت و رقابتی است.

افرادی قصد گرفتن پذیرش پزشکی از دانشگاه‌های کانادا را دارند در ابتدا باید در دوره‌های pre-Med شرکت کنند و یک مدرک کارشناسی مرتبط با بیولوژی و یا رشته‌های مرتبط دیگر دریافت کنند. پس از پایان دوره pre-Med  دانشجویان باید در آزمون MCAT شرکت کنند. آزمون MCAT آزمونی چند گزینه‌ای است که از چهار بخش وربال، علوم فیزیک، علوم بیولوژی و رایتینگ تشکیل شده است. مدت زمان این آزمون در حدود ۴ ساعت و نیم است. دانشجویانی که قصد گرفتن پذیرش از دانشکده‌های پزشکی کانادا را دارند باید علاوه بر اتمام دوره  pre-Med، نمره بالایی در آزمون MCAT دریافت کنند.

مهم‌ترین موارد برای اپلای برای دانشکده‌های پزشکی نمره GPA  و MCAT است. حداقل GPA و یا همان معدل لازم برای گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در حدود ۳.۷ است. پرونده افرادی که نمره معدل آنها کمتر از حداقل اعلام شده از سمت دانشگاه باشد بررسی نمی‌شود.

همانطور که قبلتر گفتیم، گرفتن پذیرش از دانشکده‌های پزشکی کانادا هم برای دانشجویان کانادایی دشوار است و هم برای دانشجویان بین‌المللی. به صورت متوسط ۱۰ تا ۱۵ درصد از دانشجویان کانادایی مقطع pre-Med موفق به اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه‌های کانادا می‌شوند و در حدود ۱ تا ۲ درصد از دانشجویان بین‌المللی موفق به اخذ پذیرش پزشکی از دانشگاه‌های کانادا می‌شوند.



منابع