دانشگاه کوت دازور (Université Côte d’Azur) از سال ۲۰۲۰ و پس از ادغام با دانشگاه نیس سوفیا آنتی‌پولیس (UniversitéNice Sophia Antipolis) روند تازه‌ای در آموزش را آغاز کرده‌ است. دانشگاه نیس سوفیا آنتی‌پولیس دانشگاهی بود که سال ۱۹۶۵ تأسیس شد. دانشگاه کوت دازور در شهر نیس قرار دارد و میزبان بیش از ۳۵هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری است. امروزه، این دانشگاه به‌عنوان دانشگاهی تجربی شناخته می‌شود و با هدف کنار‌زدن موانع آموزش و پژوهش در سیستم آموزشی فرانسه و افزایش چابکی و پاسخ‌گویی از‌طریق افزایش خودمختاری واحدهای دانشگاه فعالیت می‌کند. در این مقاله‌، برای علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه، دانشگاه کوت دازور را معرفی می‌کنیم.

رشته‌های دانشگاه کوت دازور

برخی از رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی دانشگاه کوت دازور از‌این‌قرارند: هنرهای نمایشی، شیمی، حقوق، اقتصاد و مدیریت، الکترونیک، تاریخ، ارتباطات، زبان‌های خارجی، ادبیات، ریاضی، موسیقی‌شناسی،‌ فلسفه‌، فیزیک، روان‌شناسی و علوم زمین. این دانشگاه رشته‌های گوناگونی در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌کند که از میانشان می‌توان به این‌ها اشاره کرد: هنر، شیمی مولکولی، تمدن و فرهنگ، علوم ادراکی، حسابرسی، علوم کامپیوتر، قانون تجارت، اقتصاد،‌ الکترونیک، مدیریت، مدیریت کسب‌وکار، مدیریت محیط‌زیستی، مدیریت سرمایه، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی، مهندسی سلامت، ادبیات، ریاضی، آموزش، بانکداری و امورمالی، روان‌شناسی، علوم زمین، علوم سیاسی، مواد و مهندسی، علوم اجتماعی و گردشگری.

شهریه و اسکالرشیپ‌های دانشگاه کوت دازور

شهریۀ تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه کوت دازور برای افراد مقیم فرانسه یا شهروندان اتحادیۀ اروپا به‌ترتیب ۱۷۰ و ۲۳۰ یورو در سال است. گفتنی است برای پوشش هزینه‌های زندگی، دانشجویان از اسکالرشیپ‌های مختلفی می‌توانند بهره ببرند که یکی از آن‌ها بورسیۀ عالی ایفل است. کامپوس‌فرانس این بورسیه را به دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری رشته‌های حقوق، مدیریت و اقتصاد، علوم مهندسی و علوم سیاسی اعطا می‌کند. ناگفته نماند اسامی نامزدهای این بورسیه را دانشگاه‌ها به کامپوس‌فرانس ارسال می‌کنند و به‌منظور ارائۀ درخواست برای بهره‌مندی از آن، به دانشگاه محل تحصیلتان باید مراجعه کنید. بورسیۀ ایفل برای دورۀ کارشناسی ارشد به‌مدت دو سال (هر ماه ۱،۲۰۰ یورو) و برای دورۀ دکتری به‌مدت یک سال (هر ماه ۱۷۰۰ یورو) پرداخت می‌شود.

شهریه و اسکالرشیپ های دانشگاه کوت دازور

هزینه زندگی در نیس

هزینۀ زندگی در شهر نیس برای هر نفر بدون درنظرگرفتن اجارۀ مسکن، حدود ۸۶۰ یورو در ماه است. اجارۀ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۸۵۰ یورو و اجارۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۷۳۰ یورو در ماه برآورد می‌شود. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر به ۱،۹۰۰ یورو و اجارۀ ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر به ۱،۴۰۰ یورو می‌رسد. گفتنی است بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طورمتوسط به حدود ۱۵۴ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه به حدود ۳۰ یورو در ماه می‌رسد. علاوه‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۱.۵ و ۳۵ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت تقریباً ۱۵ یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر درحدود ۵۵ یورو برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی عبارت‌اند از: یک لیتر شیر ۱ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۳ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۱۱ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۱۸ یورو، یک کیلوگرم موز ۲ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۳ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۲ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۳ یورو.

منبع: