دانشگاه مک گیل یکی از محبوب‌ترین دانشگاه ها در میان علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا است. دانشگاه مک گیل که در شهر مونترال قرار دارد یکی از معتبرترین دانشگاه های کانادا است که هر سال هزاران دانشجوی بین المللی را از بیش از ۱۵۰ کشور جهان و بالاترین درصد دانشجویان دکتری در بین تمام دانشگاه های تحقیقاتی کانادا را به خود جذب می‌کند. دانشگاه مک گیل شهرت خود را مرهون ۵۰ مرکز و مؤسسه تحقیقاتی، بیش از ۴۰۰ دوره تحصیلی، تاریخ غنی و شبکه فارغ‌التحصیلان موفق با حدود ۲۵۰۰۰۰ نفر عضو در سراسر جهان است. دانشگاه مک گیل رتبه ۳۵ برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۰ و رتبه دوم برترین دانشگاه های کانادا در سال ۲۰۲۰ را به خود اختصاص داده است.

امتیازات دانشگاه مک گیل کانادا

درجه اعتبار دانشگاه مک گیل و فارغ‌التحصیلان آن در بین کارفرمایان بسیار بالاست. در ادامه می‌توانید درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه مک گیل که ۲ سال پس از پایان تحصیل، مشغول به کار یا ادامه تحصیل هستند را مشاهده کنید:

 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های مهندسی: ۹۵%
 • فارغ‌التحصیلان رشته پزشکی: ۹۱%
 • فارغ‌التحصیلان رشته علوم: ۸۴%
 • فارغ‌التحصیلان رشته‌های هنری: ۸۱%

همچنین شهر مونترال کانادا در رتبه‌بندی بهترین شهرهای دانشجویی جهان (بهترین شهرهای جهان برای دانشجویان) در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب رتبه ۱ و ۴ را کسب کرد. شهر مونترال که سرشار از هنر و فرهنگ‌های گوناگون است، امنیت بالا و هزینه زندگی نسبتاً پایینی دارد. از ۳/۵ میلیون نفر جمعیت کلان‌شهر مونترال، ۸۰۰ هزار نفر در دیگر نقاط جهان متولد شده‌اند و ۲۲۰ هزار نفر تحصیلات دانشگاهی دارند. هزینه مسکن در شهر مونترال، پایین‌تر از دیگر شهرهای بزرگ دانشگاهی است. مؤسسات بین‌المللی، شرکت‌های داروسازی، شرکت‌های مالی و شرکت‌های هوانوردی بسیاری در شهر مونترال قرار دارند که فرصت‌های استخدامی فراوانی را برای دانشجویان فراهم می‌سازند.

حدود ۳۲% فارغ‌التحصیلان دانشگاه مک گیل را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.

دانشگاه مک گیل ۱۳ سال متوالی برترین دانشگاه کانادا در زمینه دکتری پزشکی بوده است

دانشکده های دانشگاه مک گیل کانادا

در فهرست زیر می‌توانید نام دانشکده های دانشگاه مک گیل را به‌ترتیب حروف الفبا مشاهده کنید:

دانشکده آموزش دانشکده علوم دانشکده مطالعات ادیان
دانشکده برنامه‌ریزی شهری دانشکده علوم ارتباطات و اختلالات ارتباطی دانشکده مطالعات اطلاعات
دانشکده پرستاری INGRAM دانشکده علوم تغذیه انسانی دانشکده مطالعات تکمیلی
دانشکده پزشکی دانشکده علوم کامپیوتر دانشکده معماری
دانشکده تحصیلات تکمیلی و پسادکتری دانشکده فیزیوتراپی و کاردرمانی دانشکده موسیقی SCHULICH
دانشکده حقوق دانشکده کشاورزی و علوم زیست‌محیطی دانشکده مهندسی
دانشکده خدمات اجتماعی دانشکده محیط زیست MCGILL دانشکده هنر
دانشکده دندانپزشکی دانشکده مدیریت DESAUTELS
دانشکده سیاست عمومی MAX BELL دانشکده مدیریت فروش BENSADOUN

شرایط پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا

دانشگاه مک گیل در شهر مونترال استان کبک کانادا قرار دارد و از نظر رتبه بندی در مقام سوم میان دانشگاه های کانادا و رتبه ۳۵ میان دانشگاه های دنیا قرار دارد. این دانشگاه یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل دانشجویان در کانادا می‌باشد. در ادامه شرایط و مدارک لازم برای اپلای و گرفتن پذیرش از این دانشگاه را بیشتر توضیح می‌دهیم.

رشته تحصیلی و زمینه تحقیقاتی

اولین گام برای اپلای کردن برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری پیدا کردن رشته و زمینه تحقیق مرتبط با پیشینه تحصیلی فرد می‌باشد. با جست و جو در سایت دانشگاه مک گیل و دانشکده های مختلف آن می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره‌ی رشته‌های تحصیلی و موضوعات تحقیقاتی دانشگاه بدست بیاورید.

ارتباط با اساتید و دانشکده

گام بعدی برقراری ارتباط با دپارتمان و دانشکده می‌باشد. به پیشنهاد دانشگاه، بهتر است قبل از اپلای کردن با هماهنگ کننده پذیرش در دانشکده مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید و برای گرفتن پذیرش با او مشورت کنید.

همچنین برقراری ارتباط با اساتید و آشنا شدن با فعالیت‌های علمی آن‌ها از مهمترین کارهایی است که متقاضیان باید انجام دهند. حتما قبل از اپلای کردن باید با اساتیدی که زمینه کاری مرتبط با شما دارند مکاتبه کنید. مکاتبه با اساتید از این جهت مهم است که برای تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد به بالا، دانشجویان باید تحت نظر یک استاد و یا به اصطلاح supervisor فعالیت کنند. به همین دلیل قبل از اپلای کردن باید یکی از اساتید قبول کند که supervisor شما شود و به شما فرصت تحقیقات و تحصیل بدهد.

مدارک مورد نیازبرای پذیرش دانشگاه مک گیل کانادا

 • اصل و ترجمه مدارک تحصیلی تمامی مقاطع قبلی
 • اصل و ترجمه کارنامه و ریزنمرات تمامی مقاطع تحصیلی قبلی
 • داشتن مدرک تحصیلی از دانشگاه معتبر با حداقل معدل ۳از ۴
 • حداقل ۲ توصیه ‌نامه از اساتیدی که با کار شما آشنا هستند
 • مدرک زبان ( ایلتس ۶.۵ به بالا و تافل ۸۶ به بالا) نمره تافل در هر بخش مثل اسپیکینگ و رایتینگ و غیره نباید کمتر از ۲۰ باشد.
 • انگیزه‌نامه تحصیلی (personal statement)
 • GRE و GMAT در صورت نیاز

لازم به ذکر است که امکان دارد هر دانشکده مدارک اضافه‌تری برای اپلای از متقاضیان بخواهد پس حتما با مراجعه به سایت دانشکده مورد نظر از تمامی مدارک مورد نیاز برای اپلای کردن مطلع شوید. همچنین به تاریخ ها و ددلاین‌های دانشکده توجه داشته باشید که تا قبل از پایان ددلاین‌ها فرآیند اپلای را کامل انجام داده باشید.

شهریه دانشگاه مک گیل کانادا

شهریه دانشگاه مک گیل کانادا

شهریه دانشگاه مک گیل در رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف، متفاوت است. در این بخش شهریه دانشگاه مک گیل را در مقاطع تحصیلی مختلف ارائه می‌دهیم:

مقطع کارشناسی

دانشجویان باید در دوره کارشناسی ۱۲۰ واحد را بگذرانند و با گذراندن ۳۰ واحد در هر سال تحصیلی، طول دوره کارشناسی ۴ سال خواهد بود. شهریه دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۲۰-۲۰۱۹ از ۱۸۰۰۰ تا ۴۹۰۰۰ دلار کانادا در سال است. برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد شهریه رشته های مختلف، جدول زیر را مشاهده کنید:

دانشکده شهریه سالانه (دلار کانادا) دانشکده شهریه سالانه (دلار کانادا)
دانشکده علومدانشکده مهندسیدانشکده حقوق ۴۲,۳۹۲ دانشکده پرستاریدانشکده کشاورزیدانشکده فیزیوتراپی و کاردرمانی ۲۰,۲۲۹
دانشکده هنردانشکده آموزش ۱۸,۱۱۰ دانشکده مدیریت ۴۸,۷۴۸

دوره های پزشکی و دندانپزشکی

در مورد رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی با توجه به اینکه در سال‌های مختلف تحصیل، تعداد متفاوتی واحد اخذ می‌کنند، شهریه نیز متفاوت است. در جدول زیر شهریه دانشگاه مک گیل برای این دو رشته (به‌طور تقریبی) در سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۱۹ برای سال‌های مختلف تحصیل آورده شده است:

دوره شهریه سال اول (دلار کانادا) شهریه سال دوم (دلار کانادا) شهریه سال سوم (دلار کانادا) شهریه سال چهارم (دلار کانادا)
پزشکی و جراحی ۴۲۰۰۰ ۳۳۰۰۰ ۳۳۰۰۰ ۲۳۰۰۰
دندان‌پزشکی ۴۳۰۰۰ ۳۸۰۰۰ ۳۷۰۰۰ ۲۵۰۰۰

مقطع کارشناسی ارشد و دکتری

شهریه دانشگاه مک گیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ برای دوره‌های عادی، عبارت است از:

دوره مقطع کارشناسی ارشد (دلار کانادا) مقطع دکتری (دلار کانادا)
هزینه اخذ هر واحد درسی ۶۰۴ -
ترم‌های تمام‌وقت پایان‌نامه ۸,۷۱۰ ۷,۸۱۹
ترم‌های اضافه پایان‌نامه ۷۷۰ ۷۷۰

شهریه برای دوره‌های MBA و دوره ارشد بین‌المللی برای مدیران (IMPM*) عبارت است از:

دوره شهریه (دلار کانادا)
دوره MBA دو ساله ۲۲,۲۵۰ در سال
دوره MBA سه ساله ۱۴,۸۳۳ در سال
دوره ارشد بین‌المللی برای مدیران ۴۸,۰۰۰ دلار برای کل دوره