شهر لیون سومین شهر بزرگ فرانسه است که با درنظرگرفتن مناطق حاشیه‌ای، بیش از دو‌میلیون و سیصدهزار نفر جمعیت در آن ساکن هستند و دومین منطقۀ پرجمعیت فرانسه به‌شمار می‌آید. قدمت این شهر به زمان روم باستان باز می‌گردد و از دورۀ رنسانس یکی از مراکز بزرگ اقتصادی بوده است. هم‌اکنون، اقتصاد شهر لیون به بانکداری و داروسازی و صنایع زیست‌فناوری وابسته است. دانشگاه لیون سال ۱۸۹۶ تأسیس شد و امروزه، دوازده زیرمجموعه دارد که از این میان می‌توان به مدرسۀ عالی نرمالۀ لیون، دانشگاه لیون ۱، دانشگاه لیون ۲ و دانشگاه لیون ۳ اشاره کرد. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه، چهار دانشگاه برتر برای تحصیل در لیون را معرفی می‌کنیم.

رشته‌های دانشگاه لیون ۲

دانشگاه لیون ۱

دومین دانشگاه معتبر برای تحصیل در لیون دانشگاه لیون ۱ است که در سال ۱۹۷۱ از ادغام دانشکده‌های علوم و پزشکی دانشگاه لیون شکل گرفت و نام آن از پزشک فرانسوی، کلاد برنارد، گرفته شده است. هم‌اکنون، این دانشگاه در سه پردیس خود از بیش از ۴۵هزار نفر دانشجو در ۱۳ رشتۀ کارشناسی و ۵۰ رشتۀ کارشناسی ارشد میزبانی می‌کند. دانشکده‌ها و دپارتمان‌های دانشگاه لیون ۱ از‌این‌قرارند: دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ دندان‌، دپارتمان زیست‌شناسی انسان، دپارتمان تربیت‌بدنی، دپارتمان شیمی و ریاضی و فیزیک، دپارتمان زیست‌شناسی و زیست‌شیمی، دپارتمان مهندسی برق، دپارتمان آی‌تی و دپارتمان مکانیک. در این دانشگاه، شماری از رشته‌ها به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند؛ ازجمله بازاریابی و مدیریت بین‌المللی، علوم مواد، فروش بین‌الملل، فناوری فیزیولوژی و پاتوفیزیولوژی، علوم زیستی، فیزیولوژی عضلات، ژنتیک سلول، بیماری‌های عفونی، زیست‌فناوری پزشکی، زیست‌فناوری گیاهان، زیست‌شناسی سرطان، تحلیل فیزیکی و شیمیایی، تصویربرداری سه‌بُعدی، ریاضی، مهندسی نانو، اخترفیزیک، فیزیک ریزاتمی، هواشناسی و دیرینه‌شناسی.

دانشگاه لیون 2

دانشگاه لیون ۲ یکی از سه دانشگاه وارث دانشگاه لیون است. این دانشگاه از سال ۱۹۷۳ کارش را در دو پردیس در شهر لیون شروع کرد و هم‌اکنون، بیش از ۲۹هزار نفر دانشجو در ۶ دانشکدۀ آن مشغول تحصیل هستند. این دانشگاه رشته‌های متنوعی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه‌های هنر و علوم انسانی و علوم اجتماعی ارائه می‌کند. علاوه‌‌بر‌این، ۳۲ آزمایشگاه پژوهشی در خود جای داده که میزبان پژوهشگران است.

رشته‌های دانشگاه لیون 2

دانشکده‌های دانشگاه لیون 2 از‌این‌قرارند: دانشکدۀ علوم سیاسی و جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ زبان، دانشکدۀ هنر و ادبیات و زبان‌شناسی، دانشکدۀ اقتصاد و مدیریت و دانشکدۀ جغرافیا و تاریخ و گردشگری. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی این دانشگاه عبارت‌اند از: جغرافیا و نقشه‌برداری، تاریخ، زبان‌های خارجی، روزنامه‌نگاری، ادبیات، ریاضیات، موسیقی‌شناسی، نوازندگی، آهنگ‌سازی، زبان‌شناسی، هنرهای نمایشی، مدیریت اقتصادی، علوم اجتماعی، علوم سیاسی، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، ارتباطات و علوم آموزش.

دانشگاه لیون ۲ فرانسه

شهریه و اسکالرشیپ‌های دانشگاه لیون ۲ فرانسه

این دانشگاه ازجمله دانشگاه‌هایی محسوب می‌شود که افزایش شهریه برای دانشجویان بین‌المللی را نپذیرفته و همچنان شهریۀ دانشگاه برای تمام دانشجویان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به‌ترتیب ۱۷۰ و ۲۴۳ یورو در سال است. این دانشگاه اسکالرشیپ خاصی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر نگرفته است؛ اما دانشجویان از بورسیه‌هایی می‌توانند استفاده کنند که دولت فرانسه اعطا می‌کند.

دانشگاه لیون ۳

آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل در لیون دانشگاه لیون ۳ است که در سال ۱۹۷۳ و پس از تقسیم دانشگاه لیون کارش را آغاز کرد. امروزه، بیش از ۲۹هزار نفر دانشجو در سه پردیس این دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند. دانشگاه لیون ۳ پنج دانشکده دارد: دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ زبان، دانشکدۀ هنر، دانشکدۀ فلسفه و مدرسۀ مدیریت. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه ‌از‌این‌قرارند: تجارت بین‌الملل، ارتباطات بین‌الملل، زبان و مدیریت، مطالعات انگلیسی، ادبیات مدرن، تاریخ باستان، زبان‌ و ادبیات باستان، مترجمی تجاری و حقوقی، حسابداری و حسابرسی، مدیریت، مدیریت اجتماعی و سلامت، قوانین تجارت، قوانین سینما، قوانین بیمه، قوانین مالیات، مدیریت سرمایه، مدیریت عملیات، مدیریت خرید، مدیریت تولید، مدیریت منابع انسانی، MBA بین‌المللی، تجارت خارجی، مدیریت کیفیت، بازاریابی، فروش، فلسفه، چاپ دیجیتال و تاریخ فلسفه.

شهریه و اسکالرشیپ‌های دانشگاه لیون ۳

شهریۀ دانشگاه لیون ۳ برای سال تحصیلی ۲۰۲۱ در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به‌ترتیب ۱۷۰ و ۲۴۳ یورو در سال اعلام شده است. این دانشگاه اسکالرشیپی برای دانشجویان بین‌المللی در نظر نگرفته است؛ اما دانشجویان از بورسیه‌های دولت فرانسه مانند بورسیه ایفل برای تحصیل می‌توانند استفاده کنند.

شهریه و اسکالرشیپ های دانشگاه لیون ۲

مدرسۀ عالی نرمالۀ لیون (ENS DE LYON)

تاریخ تأسیس مدرسۀ عالی نرمالۀ لیون به قرن نوزدهم و حدود سال ۱۸۸۰ باز می‌گردد. درحال‌حاضر، حدوداً ۲،۳۰۰ نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری مشغول تحصیل و ۸۰۰ نفر استاد و پژوهشگر در ۲۴ آزمایشگاه آن مشغول کار هستند. مدرسۀ نرماله بهترین دانشگاه برای تحصیل در لیون به‌شمار می‌آید و یازده دپارتمان دارد‌: دپارتمان هنر و ادبیات، ‌دپارتمان بیولوژی، دپارتمان شیمی، دپارتمان علوم کامپیوتر، دپارتمان علوم زمین، دپارتمان آموزش و علوم انسانی دیجیتال، دپارتمان زبان و ادبیات خارجی، دپارتمان علوم انسانی، دپارتمان ریاضی، دپارتمان فیزیک و دپارتمان علوم اجتماعی. ازجمله رشته‌های ارائه‌شده در این مدرسه عبارت‌اند از: مطالعات فیلم، تاریخ باستان، جغرافیای دیجیتال، ریاضی، آموزش و دانش در جامعه، تکامل جوامع، تحلیل جوامع معاصر، علوم و نوآوری، اقتصاد، علوم زیستی، شهرهای هوشمند، علوم زمین، تاریخ اندیشۀ سیاسی، تاریخ فلسفه، فلسفۀ معاصر، ادبیات مدرن‌ و علوم انسانی دیجیتال.

هزینۀ زندگی در شهر لیون

هزینۀ زندگی در شهر لیون برای هر نفر صرف‌نظر از اجاره‌بهای مسکن، حدود ۸۴۰ یورو در ماه است. اجارۀ آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۷۰۰ یورو و اجارۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۵۰۰ یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱۵۰۰ یورو و اجارۀ ماهانۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱۱۰۰ یورو تخمین زده می‌شود. ناگفته نماند بهای قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری ۱۵۰ یورو و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۳۱ یورو در ماه است. افزون‌براین، برای خرید بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۱.۹ و ۶۴ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت ۱۲ یورو و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر ۵۰ یورو برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح است: یک لیتر شیر ۱ یورو، دوازده عدد تخم‌مرغ ۳ یورو، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۹ یورو، یک کیلوگرم گوشت ۱۷ یورو، یک کیلوگرم موز ۱.۸ یورو، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۲.۶ یورو، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۱.۹ یورو و یک کیلوگرم پیاز ۲ یورو.

در صورتیکه قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید می توانید با مشاوران سیم آخر از طریق راه های زیر در ارتباط باشید:

02141405

مشاوره رایگان

سوالات متداول

رتبه جهانی دانشگاه لیون 2 چند است؟

رتبه جهانی این دانشگاه بین 1000 تا 1200 می باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه لیون 2 چیست؟

فرم درخواست آنلاین - انگیزه نامه - ریز‌نمرات تحصیلی به همراه ترجمه - دیپلم دبیرستان به همراه ترجمه - توصیه‌نامه - رزومه

منبع: