امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی برای آن دسته از دانشجویانی که به زبان فرانسوی آشنا نیستند، میسر است. این کشور همانند کشورهای دیگر حوزه اتحادیه اروپا به دنبال جذب بیشتر دانشجویان بین‌المللی از سراسر جهان است. این موضوع باعث شده تا دانشگاه‌های فرانسه تعداد دوره‌های که تماماً به صورت انگلیسی تدریس می‌شود را به طور چشمگیری افرایش دهد. بنابراین اگر قصد تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی را دارید، این کشور در کنار تحصیل در ایتالیا و آلمان می‌تواند یک گزینه عالی برای شما باشد. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌ها و شرایط تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی خواهیم پرداخت.

چرا تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی؟

وجود دانشگاه‌های معتبر، فرصت بازدید از جاذبه‌های گردشگری متعدد فرانسه و نیز یادگیری زبان شیرین فرانسوی، از جمله دلایل علاقه دانشجویان به تحصیل در فرانسه است. از دیگر دلایل تحصیل در فرانسه می‌توان به پایین بودن هزینه تحصیل در فرانسه در مقایسه با اکثر کشورهای پرطرفدار در بین دانشجویان بین‌المللی (مانند امریکا، انگلستان، استرالیا و کانادا) و نیز امکان استفاده از کمک هزینه مسکن در فرانسه اشاره کرد. این موارد در کنار امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی باعث شده تا فرانسه یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی در میان دانشجویان بین‌المللی باشد؛ بیش از ۳۴۳۰۰۰ دانشجوی غیرفرانسوی در سال ۲۰۱۸ در فرانسه مشغول به تحصیل بوده‌اند که ۶% بیشتر از سال ۲۰۱۷ بوده است. از دیگر مزایای تحصیل در فرانسه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم تبعیض آموزشی بین دانشجویان خارجی و داخلی
 • کیفیت بالای آموزش با توجه به نیاز دانشجو
 • بیش از ۱۳۰۰ برنامه تحصیلی به زبان انگلیسی
 • رتبه ۶ جهانی در بخش تحقیق و توسعه ( بیش از ۴۲ درصد دانشجویان در مقطع دکترا ملیتی غیر از فرانسوی دارند)
 • پنجمین قدرت اقتصادی در جهان
 • صنایع پیشرفته و پیشرو در زمینه خود ( ۳۹ شرکت فرانسوی در میان ۵۰۰ واحد از بزرگ­ترین شرکت­های جهانی قرار دارند)
 • محیطی مناسب برای شکوفایی استعداد، نوآوری و کارآفرینی
 • فرصت یادگیری زبان فرانسوی
 • بیمه درمانی دانشجویی رایگان
 • رتبه سوم جهان در جذب دانشجوی بین‌المللی

شرایط تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه و تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی متقاضیان می‌بایست گواهی تسلط به زبان انگلیسی (IELTS یا TOEFL) را ارائه دهند. حداقل نمره زبان برای ورود به دانشگاه با توجه به نوع دانشگاه و نوع دوره انتخابی برای تحصیل متفاوت است. بنابراین این موضوع بسیار مهم است که برای آماده سازی مدارک جهت تحصیل در این کشور، می‌بایست به سایت دانشگاه مربوطه مراجعه کنید و از شرایط تحصیل و حداقل نمره زبان مطلع شوید. البته دانشجویانی که جهت تحصیل اقدام می‌‌کنند به هیچ عنوان نباید از تحصیل دوره‌های آموزشی زبان فرانسه غافل شوند. برای ارتباط گرفتن با جامعه فرانسه در هنگام تحصیل در این کشور تسلط به زبان فرانسوی اهمیت ویژه‌ای دارد.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های معتبر این کشور

فرانسه دارای دانشگاه‌های متعددی در رشته‌های مختلف علمی است. در رتبه‌بندی جدید منتشرشده توسط مؤسسه QS  (برای سال ۲۰۲۰)، ۳۱ دانشگاه فرانسه در میان ۱۰۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند. در ادامه به معرفی برخی از دانشگاه‌های مطرح این کشور خواهیم پرداخت که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آن‌ها وجود دارد.

دانشگاه ساینس پو

دانشگاه ساینس پو فرانسه یکی از دانشگاه‌های برتر فرانسه در زمینه علوم اجتماعی بوده و دارای ۷ پردیس جداگانه در این کشور است. ساینس پو در حقیقت، دانشگاهی تحقیق-محور بوده که با تنظیم کردن بالاترین استاندارندهای ممکن برای دانشکده و دانشجویان، همواره بر تعالی، پیشرفت و رشد دانشجویان و دانشگاه تمرکز دارد. مسئولیت اجتماعی برای دانشگاه ساینس پو یکی از موضوعات مهم بوده و همواره در تلاش است که نقش پیشتازی در موضوع آموزشی و تحصیلات عالی داشته باشد.

این دانشگاه رشته‌های مانند علوم اجتماعی (اروپا-آسیا ، اروپا-آمریکای شمالی ، و مطالعات خاورمیانه و مدیترانه) در مقاطع کارشناسی و همچنین رشته‌های مانند امنیت بین‌الملل، مدیریت دولتی بین‌المللی، سیاست اقتصادی بین‌الملل، توسعه بین‌الملل، رشته حقوق بشر و فعالیت‌های انسان‌دوستانه، سیاست زیست‌محیطی، انرژی بین‌الملل، روزنامه‌نگاری و روابط بین‌الملل، رشته روابط اروپایی، سیاست‌گذاری عمومی، مدیریت پایداری بین‌المللی، ارتباطات، رسانه و صنایع خلاق، new luxury، حقوق اقتصادی، کنترل کلان‌شهرها و اقتصاد را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. دانشگاه ساینس پو همچنین رشته اقتصاد را در مقطع دکتری به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد.

دانشگاه گرونوبل آلپ

دانشگاه Grenble-Alpes فرانسه یک دانشگاه تحقیقاتی در فرانسه است که در سال ۱۳۳۹ در شهر گرنوبل تاسیس شده است. این دانشگاه یکی از بزرگترین دانشگاه های فرانسه است به بیشتر به مطالعه بر روی علوم طبیعی و مهندسی- اقتصاد و زبان شناسی و البته علوم سیاسی و انسانی تمرکز دارد. این دانشگاه که  در نزدیکی رشته کوه های آلپ واقع شده است، یکی از زیبا‌ترین دانشگاه‌های جهان است. یکی از معروف‌ترین رشته‌های این دانشگاه برای تحصیل به زبان انگلیسی تحصیل در رشته مهندسی زلزله (earthquake engineering) و زلزله شناسی (engineering seismology) است. این دانشگاه همچنین دوره‌هایی مثل کسب و کار، مدیریت، شیمی، فیزک، علوم مواد و … برای مقطع کارشناسی به زبان انگلیسی و فرانسوی ارائه می‌دهد.

دانشگاه نانت

دانشگاه نانت یا Université de Nantes در سال ۱۴۶۰ میلادی توسط فرانسیس دوم، دوک بریتانی تاسیس شد. از زمان تاسیس، این دانشگاه همواره به عنوان قطب اصلی آموزش عالی و تحقیق در غرب فرانسه شناخته می‌شود. بر اساس جدید‌ترین نظر سنجی صورت گرفته توسط موسسه تایمز در سال ۲۰۲۰، این دانشگاه در رتبه ۸۰۱-۱۰۰۰ در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. بیشتر رشته‌های ارائه شده به زبان انگلیسی در این دانشگاه دوره‌های فنی و مهندسی است. در مجموع ۱۶ دوره مختلف به زبان انگلیسی در این دانشگاه ارائه می‌شود که می‌توان به دوره‌های زیر اشاره کرد.

 • رباتیک پیشرفته
 • هیدرودینامیک در مهندسی اقیانوس
 • مدیریت پروژه سیستم‌های اطلاعاتی (Project Management of Information Systems)
 • بهینه سازی در تحقیقات عملیاتی (Optimization in Operation Research)
 • انرژی الکتریکی
 • علم حرارت و انرژی
 • زمین ، علوم سیاره ای و علوم محیطی (Earth, Planetary and Environmental Sciences )
 • نانو ، نانومواد و فناوری نانو
 • بیوانفورماتیک برای زیست شناسان
 • بیوتکنولوژی جلبک (Microalgae Bioprocess Engineering)

دانشگاه بوردو

انشگاه بوردو (Université de Bordeaux) در سال ۱۴۴۱ در فرانسه تاسیس شد. این دانشگاه یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های فرانسه است که طیف گسترده‌ای از دوره‌های انگلیسی زبان در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد. برای مثال، در مقطع کارشناسی دوره‌های مانند حقوق، علوم سیاسی، اقتصاد، مدیریت، علوم تکنولوژی وعلوم بهداشتی کاملاً به صورت انگلیسی تدریس می‌شود. همچنین در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانید یکی از رشته‌های زیر را به زبان انگلیسی دنبال کنید.

 • اقتصاد
 • مدیریت تجارت اروپا
 • مدیریت بازرگانی
 • شیمی
 • کشاورزی
 • تکنولوژی‌های نو
 • داروسازی و فارماکوئیدمیولوژی

بر اساس رنکینگ جهانی ۲۰۲۰، دانشگاه بوردو در رتبه ۴۵۸ در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد.

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن از به هم پیوستن دو دانشگاه پیشتاز در پاریس (دانشگاه پاریس-سوربن و دانشگاه پیر و ماری کوری) ایجاد شده و تجربه قرن‌ها تحقیق و آموزش را در خود گنجانده است. سوربن دانشگاهی تحقیق-محور بوده و بازه گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی نظیر هنر، علوم انسانی، علوم اجتماعی، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی را ارائه می‌دهد. شیوه آموزش و تحقیق در دانشگاه سوربن به گونه‌ای طراحی شده است که با چالش‌های علمی و روشن‌فکرانه قرن ۲۱ هم راستا باشد. این دانشگاه در رتبه ۷۷ در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار دارد. دانشگاه سوربن دوره‌های مختلفی به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارائه می‌دهد که می‌توان به زیست شناسی سلولی و مولکولی، بیولوژی سیستم ها، علوم اعصاب، ایمونولوژی، اقیانوس‌شناسی و محیط زیست دریایی، مدل سازی و بیوانفورماتیک، سیستم‌های مکاترونیک برای توانبخشی، ریاضیات و زیست شناسی، آموزش فیزیک و علوم مواد و نانو اشاره کرد.

این دانشگاه همچنین دوره‌های مختلفی را با همکاری سایر دانشگاه‌های مطرح برگزار می‌کند که تماماً به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. برای مثال دوره کارشناسی ارشد ریاضیات کاربردی با همکاری دانشگاه‌های بن آلمان و آتونومای مادرید به زبان انگلیسی برگزار می‌شود.

البته علاوه بر دانشگاه‌های اشاره شده در بالا، دانشگاه و موسسات آموزشی بیشماری در فرانسه وجود دارد که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آن‌ها وجود دارد. می‌توانید با مراجعه به سایت کامپوس فرانس رشته‌ها و هزینه تمام شده تحصیلات به زبان انگلیسی را مشاهده کنید.

برای کسب اطلاعات در زمینه شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.

منبع:

frenchly.us