دانشجویان رشته مهندسی عمران می‌آموزند که سازه‌ها و ساختمان‌ها به چه صورت طراحی، احداث و نگه‌داری می‌شوند. برای تحصیل در کانادا در رشته مهندسی عمران، دانشجویان در ابتدا باید دوره چهار ساله کارشناسی مهندسی عمران را بگذرانند. در دوره کارشناسی، دانشجویان مباحثی چون خواص مواد، علوم محیط زیستی، نقشه برداری و طراحی را می‌آموزند. در ادامه تعدادی از برترین دانشگاه ‌های مهندسی عمران در کانادا را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه واترلو

دانشگاه واترلو یکی از برترین دانشگاه‌ های مهندسی عمران در کانادا و از دانشگاه‌های دولتی و تحقیقات محور این کشور است که در شهر واترلو استان اونتاریو قرار دارد. دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه واترلو یکی از برترین دپارتمان‌های مهندسی عمران در کانادا است. دانشجویان در این دانشگاه مباحث پایه‌ای مهندسی عمران را می‌آموزند و فرصت طراحی زیر ساخت‌هایی چون پل، سد و بزرگراه را تجربه می‌کنند. همچنین دانشجویان رشته مهندسی عمران در دانشگاه واترلو به آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌های بسیار پیشرفته‌ای دسترسی دارند.

افرادی که از دانشگاه واترلو پذیرش دریافت می‌کنند می‌توانند در ۶ ترم کوآپ (co-op) شرکت کنند. دانشجویانی که ترم کوآپ را انتخاب می‌کنند می‌توانند در کنار تحصیل خود کار کنند و موقعیت‌های شغلی مختلفی که با رشته آنها در ارتباط است را تجربه کنند. دانشجویان در ترم‌های کوآپ در حدود ۱۷۸۰۰ دلار نیز درآمد دارند که این مبلغ می‌تواند کمک زیادی به پرداخت مخارج و شهریه دانشگاه آنها بکند.

دانشگاه تورنتو

دانشگاه تورنتو یکی دیگر از برترین دانشگاه‌ های مهندسی عمران در کانادا و البته دنیا است که در مرکز شهر تورنتو قرار دارد. دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه تورنتو در سال ۱۸۷۳ تأسیس شده است. این دپارتمان علاوه بر آموزش و تربیت دانشجویان متخصص در مقطع کارشناسی، در مقاطع تحصیلات تکمیلی برنامه‌های تحقیقاتی بسیار متنوعی دارد. به دلیل اینکه دانشگاه تورنتو در بزرگترین شهر کانادا و در مرکز این شهر قرار دارد، دانشجویان با محیط‌های شهری و شهرسازی در ارتباط هستند و می‌توانند تحقیقات دسته اول و مطالعات میدانی زیادی را انجام دهند.

دانشجویانی که برای تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه تورنتو پذیرفته شده‌اند می‌توانند تحصیلات خود را در زمینه‌هایی چون مهندسی سازه، برنامه ریزی حمل و نقل و یا جئومکانیک ادامه دهند. گرفتن پذیرش از دانشگاه تورنتو بسیار رقابتی است و هر ساله دانشگاه تورنتو تنها به برترین متقاضیان تحصیل از سراسر دنیا پذیرش می‌دهد.

دانشگاه مک گیل

دانشگاه مک گیل یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا و کانادا است که در شهر مونترال استان کبک کانادا قرار دارد. دانشجویان مهندسی عمران در دانشگاه مک گیل با بهره‌مندی از فرصت تحصیل در این دانشگاه، مباحثی چون مکانیک خاک، مکانیک سیالات، مهندسی محیط زیست و مهندسی سازه را در طول تحصیل خود می‌آموزند. پس از گذراندن دروس پایه، دانشجویان می‌توانند گرایش مورد نظر خود را انتخاب کرده و در گرایش مورد علاقه خود معلومات عمیق‌تری را کسب کنند. از جمله گرایش‌های مهندسی عمران در دانشگاه مک گیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مهندسی محیط زیست
  • مهندسی حمل و نقل
  • مهندسی منابع آب

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیا یکی از دانشگاه‌های دولتی کانادا است که در شهر ونکوور استان بریتیش کلمبیا قرار دارد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی عمران در دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشجویان باید یکسال دوره مهندسی عمومی را در دانشگاه بریتیش کلمبیا و یا کالج‌های مورد تأیید این دانشگاه گذرانده باشند.

پس از اخذ پذیرش از دانشگاه بریتیش کلمبیا دانشجویان می‌توانند در رشته‌های کوآپ و یا دوگانه این دانشگاه نیز شرکت کنند. دانشجویانی که رشته‌های کوآپ را انتخاب می‌کنند فرصت این را دارند که در کنار تحصیل، در موقعیت‌های شغلی مرتبط با رشته خود کار کرده و درآمد داشته باشند.

دانشگاه آلبرتا

دانشگاه آلبرتا یکی دیگر از دانشگاه‌های برتر کانادا در رشته‌های مهندسی است. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر ادمونتون استان آلبرتا قرار دارد. دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه آلبرتا در دانشکده مهندسی این دانشگاه قرار دارد. تجهیزات تحقیقاتی پیشرفته این دانشگاه و محیط و سطح علمی بالای دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه آلبرتا باعث شده است تا ۹۰۰ دانشجوی کارشناسی و ۵۰۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی برای تحصیل در این دپارتمان جذب شوند.

دانشجویانی که قصد تحصیل در مقطع کارشناسی مهندسی عمران در دانشگاه آلبرتا را دارند باید یکسال مهندسی عمومی را گذرانده باشند. این دانشجویان می‌توانند انتخاب کنند که در دوره‌ ۴ ساله مهندسی عمران تحصیل کنند و یا در دوره کوآپ مهندسی عمران به تحصیل خود ادامه دهند. دانشجویانی که دوره کوآپ را انتخاب می‌کنند باید یکسال بیشتر تحصیل کنند و در طول تحصیل خود می‌توانند تا ۱۸ ماه در صنایع مرتبط با رشته خود اشتغال داشته باشند.

دانشگاه دالهاوزی

دانشگاه دالهاوزی در شهر هالیفاکس استان نوا اسکوچا قرار دارد. دانشکده مهندسی دانشگاه دالهاوزی یکی از دانشکده‌های معتبر این دانشگاه است که دپارتمان مهندسی عمران نیز از زیر مجموعه‌های آن است. دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه دالهاوزی در حدود ۳۰۰ دانشجوی کارشناسی و ۷۰ دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد.

دانشجویان برای تحصیل در رشته مهندسی عمران در ابتدا باید دوره یکساله مهندسی عمومی را گذرانده باشند. پس از قبولی در رشته مهندسی عمران، دانشجویان باید یکی از موضوعات زیر ساخت و یا محیط زیست را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند. دانشجویان دانشگاه دالهاوزی نیز می‌توانند دوره‌های ۵ ساله کوآپ را نیز انتخاب کرده و در کنار تحصیل به کار هم مشغول باشند.

دانشگاه کنکوردیا

دانشگاه کنکوردیا در شهر مونترال استان کبک کانادا قرار دارد. دانشگاه کنکوردیا در مقطع کارشناسی دوره‌های ۴ ساله را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. از گرایش‌هایی که دانشجویان مهندسی عمران این دانشگاه می‌توانند در آنها تحصیل کنند می‌توان موارد زیر را نام برد:

  • مهندسی عمران زیر ساخت با تمرکز بر طراحی و ساخت پل، سد و سازه‌های عظیم
  • محیط زیست با تمرکز بر سیستم‌های تصفیه و جمع‌آوری آب
  • مهندسی ساختمان با تمرکز بر اصول طراحی و ساخت در صنعت ساختمان

دانشگاه وسترن

دانشگاه وسترن یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیقات محور کانادا است که در شهر لندن استان اونتاریو قرار دارد. دانشگاه وسترن علاوه بر سطح تحصیلاتی بالایی که دارد، در زمینه‌های تحقیقاتی نیز بسیار شناخته شده است. یکی از نکات برجسته تحصیل در رشته مهندسی عمران در دانشگاه وسترن پروژه سال آخر دانشجویان است. دانشگاه وسترن با مشارکت شهرداری شهر لندن، فرصتی را برای دانشجویان خود فراهم کرده است که در پروژه پایان دوره تحصیلی خود بتوانند از نزدیک در پروژه‌های شهری شرکت داشته و از تجربیات متخصصان استفاده کنند.

دانشگاه وسترن گرایش‌های متنوعی از رشته مهنسی عمران را در اختیار دانشجویان خود قرار داده است. گرایش‌هایی چون محیط زیست، مهندسی سازه، مهندسی عمران و بیزنس، مهندسی عمران وحقوق.

دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری یکی از دانشگاه‌های دولتی کانادا است که درشهر کلگری استان آلبرتا قرار دارد. دپارتمان مهندسی عمران دانشگاه کلگری از زیر مجموعه‌های دانشکده مهندسی این دانشگاه است. رشته مهندسی عمران دانشگاه کلگری دارای ۴ گرایش سازه، حمل و نقل، کارآفرینی و مدیریت است. دانشجویان متقاضی برای تحصیل در رشته مهندسی عمران دانشگاه کلگری در ابتدا باید برای دانشکده مهندسی این دانشگاه اپلای کنند و پس از گذراندن یکسال دوره مهندسی عمومی، در رشته مهندسی عمران به تحصیل خود ادامه دهند.

برای کسب اطلاعات در مورد شرایط اخذ ویزای تحصیلی کانادا می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

منابع