یکی از سؤالات و ابهاماتی که ذهن دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کانادا را به خود مشغول می‌کند دربارهٔ شرایط بارداری حین تحصیل در این کشور است. همچنین افراد زیادی هستند که با هدف ایجاد شرایط بهتر، تمایل دارند فرزاندانشان را آنجا به‌دنیا بیاورند؛ زیرا اگر کودکی در خاک کانادا متولد شود، به‌عنوان شهروند این کشور به‌حساب می‌آید و از مزایای شهروندی می‌تواند استفاده کند. در مطلب حاضر، دربارۀ بارداری حین تحصیل در کانادا بیشتر صحبت خواهیم کرد.

بارداری حین تحصیل در کانادا چگونه است؟

ممکن است بارداری حین تحصیل در کانادا کمی برای دانشجو سخت باشد؛ زیرا تغییرات جسمانی و روحی ناشی از بارداری تأثیر فراوانی بر خلق‌‌و‌خوی وی خواهد گذاشت و همین موضوع درس‌خواندن را تا حدودی سخت خواهد کرد. بنابراین پیش از به‌دنیا‌آمدن کودک، باید به تمامی مسئولیت‌های قبل و بعد از بارداری فکر کرد و در‌صورت تمایل‌نداشتن به ادامۀ بارداری، به آن پایان داد؛ چون درصورتی‌که مادر پیش از هفتۀ بیست‌وسوم بارداری قرار داشته باشد، سقط جنین در کانادا قانونی خواهد بود.

دانشجویانی که به ادامۀ بارداری تمایل دارند، مطمئناً به‌دنبال بیمه خواهند بود؛ زیرا بیمه تمامی هزینه‌های آزمایش‌ها و بیمارستان را پوشش می‌دهد. بیمه‌ای که دانشجویان در دانشگاه یا کالج زیر پوشش آن هستند، تنها درصورتی هزینه‌های بارداری را تأمین می‌کند که دانشجو پس از شروع دوران تحصیل (پس از ورود به خاک کانادا) باردار شده باشد. گفتنی است افرادی که پیش از ورود به خاک کانادا باردار شده‌اند، اجازه نخواهند داشت از بیمه استفاده کنند و بیمه هزینه‌های مراقبت‌های بارداری آنان را پوشش نخواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر دربارۀ وضعیت بیمه در کانادا، به این صفحه مراجعه کنید.

همان‌طورکه گفتیم، بیمه هزینه‌های مربوط به بارداری کسانی که پیش از ورود به خاک کانادا باردار شده‌اند، پرداخت نخواهد کرد؛ اما راهی وجود دارد که تا حدودی از این هزینه‌ها کم می‌کند. دانشجویان باردار باید به‌دنبال پزشک یا Medical Provider باشند. برای این منظور، آنان می‌توانند به بخش بین‌الملل دانشگاه یا مؤسسۀ آموزشی خود بروند و نامه‌ای برای مراجعه به ماما دریافت کنند. برای ملاقات با ماما، باید به‌صورت آنلاین ثبت‌نام کرد که درصورت خالی‌شدن جا، ازطریق ارسال ایمیل اطلاع‌رسانی خواهد شد.

اگر مادران باردار بتوانند از خدمات Medical Provider استفاده کنند، سونوگرافی، آزمایش و... برایشان رایگان خواهد شد. توصیۀ ما به این دسته از افراد این است که حتماً به دفتر Medical Provider نیز مراجعه کنند تا از خدماتی مانند آزمایش بهره‌مند شوند. همچنین، بروشورهایی در آنجا وجود دارد که نکته‌های مفیدی دربارۀ مراقبت‌های بعد از وضع حمل (نظیر درمان افسردگی بعد از زایمان)، چگونگی پیدا‌کردن وکیل (درصورت مواجهه با تجاوز)، شیر‌دادن به کودک و... در‌اختیار آنان قرار خواهد داد.

گفتنی است که استادان دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی کانادا افراد بسیار باملاحظه‌ای هستند و به‌محض اطلاع از بارداری دانشجو، تمام تلاش خود را برای سهولت شرایط خواهند کرد. برای مثال، به دانشجویان باردار اجازه می‌دهند که در کلاس‌ها به‌صورت آنلاین شرکت کنند. نکتۀ مهم دیگر اینکه دانشجویان باردار می‌توانند مرخصی تحصیلی بگیرند که در این صورت، حق ندارند کار کنند. بنابراین، اگر به حقوق کار دانشجویی نیاز دارید، بهتر است مرخصی تحصیلی نگیرید.