یکی از مزایای تحصیل در فرانسه رایگان بودن دانشگاه‌های دولتی است. اما باید هزینه‌های زندگی را نیز در نظر گرفت. استراسبورگ، شهری زیبا در فرانسه است که به عنوان محلی مناسب برای پیاده‌روی شناخته شده است. استراسبورگ در حقیقت شهری مدرن و پیشرفته است که تمامی افرادی که از آن بازدید کرده و یا در این شهر زندگی کرده‌اند، استراسبورگ را پیشنهاد می‌کنند. همانطور که پیش‌تر گفتیم استراسبورگ، شهری بسیار زیبا با موزه‌های فراوان و غذاهای لذیذ بوده که به علت قدمت و ارزشی که دارد به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود. افرادی که استراسبورگ را برای سفر و یا زندگی انتخاب کرده‌اند می‌توانند با مطالعه این مقاله به اطلاعات مفیدی درباره این شهر دسترسی پیدا کنند. در ادامه به شرایط زندگی در استراسبورگ، شرایط آب و هوا در استراسبورگ و هزینه زندگی در استراسبورگ می‌پردازیم.

شرایط زندگی در استراسبورگ

افرادی که استراسبورگ را برای زندگی انتخاب کرده‌اند علاوه بر آشنایی با هزینه زندگی در استراسبورگ باید با شرایط زندگی در این شهر نیز آشنا شوند. استراسبورگ در حقیقت شهری کاملاً اروپایی بوده که دارای ویژگی‌های آلمانی و فرانسوی است. قدمت این شهر نیز به دوره قرون وسطی بازمی‌گردد و دارای کوچه‌های پیچ‌درپیچ و خانه‌های کجِ نیمه چوبی نیز است. استراسبورگ، دومین شهر توریستی مشهور در فرانسه بوده و دارای کلیسای بسیار مشهوری با معماری گوتیک است. درست است که این کلیسا در طول زمان و از طریق بمباران هوایی که در سال ۱۹۴۴ اتفاق افتاد، دچار خرابی‌هایی شد ولی این کلیسا هنوز هم در مرکز شهر رخ‌نمایی می‌کند. استراسبورگ همچنین یکی از مراکز اتحادیه اروپا بوده و برخی از مؤسسات مهم اروپایی مانند شورای اروپا و دادگاه اروپایی حقوق بشر در آن واقع شده‌اند.

امروزه زبان رسمی مردم در استراسبورگ نیز فرانسوی بوده که البته تأثیرات زیادی که آلمانی‌ها طی جنگ جهانی اول و دوم بر این شهر داشته‌اند نشان‌دهنده این است که در گذشته مردم در استراسبورگ به زبان آلمانی صحبت می‌کردند.

به طور کلی اگر بخواهیم کیفیت زندگی را دراستراسبورگ مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم، توان خرید مردم حدود ۸۰%، شاخص امنیت در این شهر حدود ۷۰% است. شاخص آلودگی هوا حدود ۳۸% است. شاخص هزینه زندگی در استراسبورگ و قیمت اجناس نیز در این شهر به ترتیب حدود ۷۱% و ۹% است.

شرایط آب و هوا در استراسبورگ

آشنایی با شرایط آب و هواییِ یک شهر و یا کشور خاص یکی از موضوعاتی است که پیش از تصمیم گیری درباره مهاجرت و یا سفر به آن شهر و یا کشور باید مد نظر داشت. استراسبورگ به طور کلی دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های بسیار سرد دارد. دمای هوا در این شهر معمولاً از ۵/۰- درجه سانتی‌گراد تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد، متغیر بوده و دمای پایین‌تر از ۷- درجه سانتی‌گراد و یا بالاتر از ۳۱ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است. بر اساس اطلاعات گزارش شده، بهترین زمان برای بازدید از استراسبورگ اواسط ژوئن و اواسط سپتامبر است. فصل گرم سال در شهر استراسبورگ از ۲ ژوئن آغاز و تا ۱۰ سپتامبر با متوسط دمایی حدود ۲۱ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه پیدا می‌کند. گرم‌ترین روز سال در استراسبورگ، ۳ آگوست با حداکثر دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۴ درجه سانتی‌گراد است. هوای سرد (فصل سرد) در استراسبورگ نیز حدود ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد و از ۱۵ نوامبر تا ۲ مارس با دمایی کم‌تر از ۸ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال در استراسبورگ نیز ۹ فوریه بوده که دارای حداقل دمای ۵/۰- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۵ درجه سانتی‌گراد است.

افرادی که درباره میزان ابری بودن هوا در استراسبورگ کنجکاو شده‌اند باید بدانند که میزان ابری بودن هوا در استراسبورگ بسته به ماه‌ها و فصول مختلف سال، متفاوت است. برای مثال از ۱ ژوئن تا ۲۹ سپتامبر ما شاهد آسمان بی‌ابر در استراسبورگ هستیم ادامه می‌یابد. همچنین صاف‌ترین حالت آسمان دراستراسبورگ مربوط به ۲۲ جولای است. ۲۲ جولای را در استراسبورگ می‌توان به عنوان بی‌ابر ترین روز سال در نظر گرفت.

هزینه زندگی در استراسبورگ

یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید به آن توجه شود موضوع هزینه‌های زندگی است. بی‌شک افرادی که قصد سفر و یا زندگی در شهری خاص را دارند باید ابتدا از هزینه‌های مربوطه مطلع شوند. هزینه زندگی در استراسبورگ (صرف نظر از اجاره‌بها) برای یک نفر و یک خانواده ۴ نفر به ترتیب حدود ۸۰۰ یورو و ۲۹۰۰ یورو در ماه است. در ادامه به هزینه‌های مختلف زندگی در استراسبورگ می‌پردازیم.

هزینه اغذیه و رستوران

هزینه اغذیه و رستوران برای افرادی که در این شهر زندگی می‌کنند بسیار حائز اهمیت است و البته تا حدود زیادی بسته به سبک زندگی فرد و اینکه از چه نوع مواد غذایی به عنوان اغذیه پر مصرف استفاده می‌کند، متفاوت است. برای مثال هزینه ۱ لیتر شیر برابر ۹۵/۰ یورو، یک عدد نان سفید برابر ۱۵/۱ یورو، برنج سفید (۱ کیلوگرم) برابر ۶۸/۱ یورو، ۱۲ عدد تخم‌مرغ برابر ۵۶/۲ یورو، ۱ کیلوگرم پنیر محلی برابر ۳۳/۱۲ یورو، ۱ کیلوگرم فیله مرغ برابر ۱۲/۸ یورو، ۱ کیلوگرم گوشت گاو برابر ۳۳/۱۵ یورو، میوه شامل سیب، موز، پرتقال (هر کدام ۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۳۸/۲ یورو، ۸۲/۱ یورو و ۲ یورو است. هزینه گوجه‌فرنگی (۱ کیلوگرم)، سیب‌زمینی (۱ کیلوگرم) و پیاز (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۹۴/۲ یورو، ۸۳/۱ یورو و ۲ یورو است.

هزینه حمل و نقل

افرادی که در استراسبورگ زندگی می‌کنند می‌دانند که برای حمل و نقل در این شهر علاوه بر اتومبیل می‌توانند از تراموا، اتوبوس، دوچرخه نیز استفاده کنند و از آنجاییکه استراسبورگ، شهری بسیار مناسب برا ییاده‌روی است افرادی که در آن هستند می‌توانند برای مسافت‌های کوتاه از پیاده‌روی استفاده کنند. بی‌شک آشنایی با هزینه مربوط به حمل و نقل نیز بسیار مهم است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه در استراسبورگ برای حمل و نقل‌های داخلی برابر ۸۰/۱ یورو، هزینه بلیط یک‌ماهه برابر ۸۰/۵۰ یورو، هزینه کرایه تاکسی (ورودیه) برابر ۴ یورو و به ازای هر ۱ کیلومتر برابر ۲ یورو است. افرادی نیز می‌خواهند با اتومبیل حمل و نقل کنند خوب است بدانند که هزینه بنزین به ازای هر ۱ لیتر برابر ۴۵/۱ یورو است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه مربوط به قبوض و اینترنت از جمله هزینه‌هایی است که خیلی از افراد، آن را نادیده می‌گیرند اما در حقیقت می‌توان هزینه قبض و اینترنت را از جمله هزینه‌های مهم در نظر گرفت. هزینه قبض آب، برق، سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدودو ۲۰۰ یورو و هزینه اینترنت (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۰ یورو است.

هزینه مسکن

درست است که در احتساب هزینه زندگی در استراسبورگ، تمامی هزینه‌ها مهم هستند و باید تمامی مبالغ ریز و درشت را در نظر گرفت اما مهم‌ترین هزینه مربوط به اجاره‌بها است. هزینه اجاره مسکن در استراسبورگ برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر حدود ۵۸۰ یورو در ماه، برای آپارتمان ۱ خوابه خارج از مرکز شهر حدود ۴۳۰ یورو در ماه، برای آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۱۸۰ یورو در ماه و برای آپارتمان ۳ خوابه خارج از مرکز شهر حدود ۸۵۰ یورو در ماه است.

منبع: