امروزه، دانشگاه‌ها بورسیه‌های تحصیلی متنوعی به دانشجویان ارائه می‌دهند. مدیران بورسیه‌های تحصیلی به‌دنبال جذب دانشجویانی هستند که تأثیرگذار باشند؛ بنابراین، متقاضیان هنگام درخواست بورسیۀ تحصیلی از کلمات مناسبی باید استفاده و توجه مدیران را به خود جلب کنند. آشنایی با کلمات مناسب برای دریافت بورسیه و استفاده از آن‌ها کمک می‌کند احتمال دریافت بورسیه‌های تحصیلی افزایش یابد؛ ازاین‌رو در این مطلب، قصد داریم کاربرد کلمات مناسب برای دریافت بورسیه را بررسی کنیم.

درخواست بورسیۀ تحصیلی مانند درخواست کار است. متقاضیان تمایل دارند مهارت‌ها و شایستگی‌ها و ویژگی‌هایشان را در‌کنار صادق و معتمد و دلسوز بودن به‌نمایش بگذارند. واقعیت این است نمی‌توان تضمین کرد درخواست بورسیۀ تحصیلی متقاضیان را مدیران می‌خوانند یا رایانه خودکار آن‌ها را بررسی می‌کند؛ بنابراین، بسیار اهمیت دارد در درخواستتان حتماً کاربرد کلمات مناسب برای دریافت بورسیه را بدانید و از آن‌ها استفاده کنید تا رایانه درخواستتان را «مطلوب» دسته‌بندی کند. ناگفته نماند فقط ذکر کلمات مناسب کافی نیست و این احتمال هم وجود دارد که مدیران به‌دقت درخواست‌ها را بررسی کنند؛ ازاین‌رو، در متن درخواست بورسیه‌تان، از این کلمات همراه با توضیحات کافی باید استفاده کنید.

کاربرد کلمات مناسب برای دریافت بورسیه کانادا

وبگاه Scholarships Canada  با بررسی متن نامه‌های درخواست بورسیۀ کانادا، کلمات کلیدی مناسب و پرتکرار را در مقاله‌‌ منتشر کرد. کلمات کاربردی و مناسب برای دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در مقالۀ این وبگاه از قرار زیر است: رهبری (Leadership)، فعالیت‌های داوطلبانه (Volunteer)، مشارکت در مدرسه یا جامعه (School or Community Involvement)، پیشرفت تحصیلی (Academic Achievement)، ورزش‌کاری (Athletics)، نیاز مالی (Financial Need) و فعالیت‌های فوق‌برنامه (Extracurricular Activities). متقاضیان با استفاده از این کلمات کلیدی مهارت‌ها و شایستگی‌ها و ویژگی‌هایشان را می‌توانند ذکر کنند و بخت دریافت بورسیه را افزایش دهند. درادامۀ مقاله، دربارۀ کلمات مناسب برای دریافت بورسیه کانادا توضیحاتی خواهیم داد.

رهبری (Leadership): استفاده از عبارت کلیدی رهبری، چه ریاست شورای دانش‌آموزی باشد، چه مسئولیت بخش کتابخانه مدرسه، ویژگی مناسبی در رزومه به‌حساب می‌آید. برای ذکر عبارت کلیدی رهبری در رزومه‌تان، نیاز نیست کار دشواری انجام دهید؛ فقط کافی است نشان دهید از دیدگاهی قوی برخوردارید و به هم‌سالانتان می‌توانید کمک و آنان را راهنمایی کنید.

فعالیت‌های داوطلبانه (Volunteer): بیشترِ دبیرستان‌های کانادا برای فارغ‌التحصیلی به چهل ساعت خدمات داوطلبانه نیاز دارند. ممکن است شما هم خدمات داوطلبانه را تجربه کرده باشید؛ ولی اگر تجربۀ انجام فعالیت‌های داوطلبانه را ندارید، حتماً به فکرش باشید. بدون توجه به مشغله‌های احتمالی کاری، فرصت‌های زیادی برای انجام فعالیت‌های داوطلبانه دارید. عبارت «فعالیت‌های داوطلبانه» از‌جمله کلیدواژه‌های مهم در فهرست کاربرد کلمات مناسب برای دریافت بورسیه به‌شمار می‌رود.

مشارکت در مدرسه یا جامعه (School or Community Involvement): منظور از مشارکت در مدرسه یا جامعه این است که در فعالیت‌های معمول مدرسه و جامعه مشارکت کنید. برای نمونه، اعلامیه‌های صبح را به مدرسه تحویل دهید و به همسایۀ مسنتان کمک و برف پشت‌بامش را پارو کنید. اگر توجه کنید، می‌بینید با فعالیت‌های این‌چنینی عضوی از جامعه خواهید بود.

پیشرفت تحصیلی ((Academic Achievement: پیشرفت تحصیلی فقط به‌معنای گرفتن نمرۀ عالی نیست؛ بلکه به‌معنای احساس پیشرفت است. به‌عنوان مثال، اگر نیمسال تحصیلی‌تان را با نمره‌های ناامیدکننده شروع کرده باشید؛ اما بیشتر از هر زمان دیگری تلاش و پیشرفت کرده باشید، به دستاوردتان می‌توانید ببالید. نداشتن نمره‌های عالی به‌معنای صلاحیت‌نداشتنتان نیست. بسیاری از مدیران به روند پیشرفت داوطلب اهمیت می‌دهند، نه به نمرۀ نهایی‌شان. پس اگر شرایط مشابهی دارید، حتماً کلمۀ کلیدی «پیشرفت تحصیلی» را در رزومه‌تان به‌کار بیرید.

ورزش‌کاری (Athletics): اگرچه برخی بورسیه‌های تحصیلی فقط به ورزش‌کاران برتر تعلق می‌گیرد، ورزش‌کار‌بودن و انجام فعالیت‌های بدنی ویژگی برتری است که احتمال دریافت بورسیۀ تحصیلی را می‌تواند افزایش دهد. فرقی نمی‌کند در ورزش‌های گروهی فعالیت می‌کنید یا در ورزش‌های انفرادی، از نظر مدیران دانشگاه‌ها، ورزش‌کار‌بودن رزومه‌تان را پربار می‌کند.

نیاز مالی (Financial Need): قبل از ذکر این کلمۀ کلیدی در متن رزومه، باید بدانید «نیاز مالی» چه معانی مختلفی ممکن است داشته باشد. «نیاز مالی» تعاریف مختلفی دارد و در دانشگاه‌ها نیز تعریف واحدی ندارد. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است تنها به علامت‌زدن گزینه‌ای بسنده کنند و برخی دیگر از شما بخواهند اظهارنامۀ مالیاتی ارائه دهید یا اطلاعات مالی‌تان را همراه با درخواستتان ارسال کنید. اگر دانشگاه مدنظرتان توضیح چندانی نداده است، با آن باید تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. ناگفته نماند ذکر مشکل‌های اقتصادی در متن رزومه، راهی مناسب برای استفاده از کلمۀ کلیدی «نیاز مالی» و جلب توجه در درخواست بورسیه می‌تواند باشد.

فعالیت‌های فوق‌برنامه (Extracurricular Activities): استفاده از کلمۀ کلیدی «فعالیت‌های فوق‌برنامه» برای مدیران دانشگاه‌ها جذاب است. باشگاه‌ها، جلسه‌های گروهی درسی، ورزش‌های متنوع و سرگرمی‌ها در گروه «فعالیت‌های فوق‌برنامه» می‌گنجد. بنابراین، اگر در موارد یادشده شرکت و موقعیت‌های داوطلبانه را رهبری می‌کنید، با استفاده از کلمۀ کلیدی «فعالیت‌های فوق‌برنامه» در متن رزومه و درخواستتان، بخت دریافت بورسیۀ تحصیلی را افزایش دهید.

در انتهای مطلب کاربرد کلمات مناسب برای دریافت بورسیه، باید اشاره کنیم کلمات کلیدی مناسب برای دریافت بورسیۀ تحصیلی زیاد است؛ اما بهتر است بدانید هنگام اقدام برای بورسیۀ تحصیلی، اولین اصل این است که صادق باشید و تجربه‌های خود را با دیدگاهی مثبت ذکر کنید. بهتر است به این فکر کنید می‌خواهید به کجا بروید و به موقعیت فعلی‌تان توجه نکنید. بورسیۀ تحصیلی برای آیندۀ شماست؛ پس چشم‌اندازی مثبت دربارۀ آینده‌تان باید ترسیم کنید.

منبع: