سالیان سال است که دانشجویان ایرانی به تحصیل در آلمان علاقۀ فراوانی پیدا کرده‌اند و مهم‌ترین دلیلش نیز وجود دانشگاه‌های معتبر، امکان تحصیل رایگان، آموزش باکیفیت و استاندارد و شرایط مناسبِ زندگی در این کشور است. ازآنجاکه مراجعه‌کنندگان پرسش‌های فراوانی دربارۀ تحصیل در آلمان مطرح می‌کنند، تصمیم گرفتیم با دپارتمان آلمان سیم آخر مصاحبه‌ای کنیم تا به پرسش ‌های متداول تحصیل در آلمان پاسخ دهیم. درصورت داشتن سؤال یا ابهام و نیز کسب اطلاعات بیشتر، فرم مشاوره رایگان را پر کنید یا با ما تماس بگیرید.

آیا تحصیل به زبان انگلیسی هم رایگان است؟

در پاسخ به این پرسش، باید بگوییم که امکان تحصیل در آلمان به زبان انگلیسی برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد؛ اما متقاضیان نمی‌توانند در مقطع کارشناسی یا برای کالج به زبان انگلیسی تحصیل کنند و دروس به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. شایان ذکر است امکان تحصیل رایگان در تمامی مقاطع یادشده نیز امکان‌پذیر است.

چه مبلغی باید با خود همراه داشته باشم؟

متقاضیان باید حداقل مبلغ ۱۰،۳۳۲ یورو با خود به آلمان ببرند. در برخی از ایالت‌های آلمان، این مبلغ مسدود می‌شود و افراد می‌توانند ماهانه یک‌دوازدهم آن را برداشت کنند؛ اما در بعضی از ایالت‌ها، مسدود نمی‌شود و متقاضیان فقط هنگام ورود به آلمان این مبلغ را باید همراه داشته باشند.

آیا حین تحصیل اجازۀ کار دارم؟

بله، افراد در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه‌های آلمان اجازه دارند در هفته ۲۰ ساعت کار کنند‌؛ اما افراد در حال تحصیل در کالج‌های این کشور اجازه ندارند حین تحصیل کار کنند.

مدارکم باید به چه زبانی ترجمه شود؟

تمامی مدارک متقاضیان، حتی CV و SOP برای مراجعه به سفارت باید به زبان آلمانی ترجمه شود.

آیا در‌حال‌حاضر سفارت آلمان وقت می‌دهد؟

یکی دیگر از پرسش‌ های متداول تحصیل در آلمان دربارۀ وقت‌دهی سفارت این کشور است که در پاسخ به این پرسش، باید بگوییم که بله، در‌حال‌حاضر سفارت آلمان به متقاضیان وقت می‌دهد.

امکان یافتن کار به زبان انگلیسی وجود دارد؟

احتمال یافتن کار به زبان انگلیسی در آلمان بسیار کم است و از متقاضیان خواسته می‌شود که به‌اندازۀ کافی به آلمانی مسلط باشند تا به زبان آلمانی بتوانند شغل پیدا کنند.

دانشگاه‌های آلمان چند Intake دارند؟

یکی دیگر از پرسش‌ های متداول تحصیل در آلمان دربارۀ intakeهای دانشگاه‌ها است. دانشگاه‌های آلمان دو Intake دارند: ترم اصلی برای دریافت پذیرش زمستان (ورودی شهریور و مهر) و ترم بعدی تابستان (ورودی فروردین) است.

مدرک زبان موردنیاز برای تحصیل در آلمان چیست؟

یکی دیگر از پرسش‌ های متداول تحصیل در آلمان دربارۀ مدرک زبان موردنیاز برای تحصیل در این کشور است. مدرک زبان موردنیاز برای رشته‌های انگلیسی‌زبان در مقطع کارشناسی ارشد حداقل آیلتس ۶ تا ۶.۵ و برای رشته‌های آلمانی‌زبان حداقل B2 آلمانی است. متقاضیان تحصیل در کالج‌های این کشور می‌توانند با داشتن مدرک B1 آلمانی نیز پذیرش بگیرند؛ اما بهتر است مدرک B2 به سفارت ارائه دهند.

آیا برای پذیرش Conditional ویزا صادر می‌شود؟

سفارت برای پذیرش مشروط (Conditional) که براساس آن از متقاضیان خواسته می‌شود ابتدا در آلمان دورۀ زبان آلمانی را بگذرانند و تحصیل آنان مشروط به موفقیت در دوره‌های زبان است، ویزا صادر نخواهد کرد.

برای کسب اطلاعات در زمینه شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید به صفحه مربوطه مراجعه کنید.