دندانپزشکی در سراسر دنیا به‌عنوان یک شغل سخت و در عین حال پردرآمد شناخته می‌شود. این شغل در کانادا علاوه بر درآمد بالا، تقاضای بالایی هم دارد. علاوه بر این کانادا با توجه به پیشرو بودن از نظر تکنولوژی پزشکی، یک مقصد ایده‌آل برای پزشکان محسوب می‌شود. حالا سوال اینجا است که چگونه می‌توان مهاجرت تحصیلی به کانادا را در رشته دندانپزشکی را تجربه کرد؟ در این مقاله شرایط و مراحل تحصیل دندانپزشکی در کانادا را بررسی می‌کنیم.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا

برای اینکه بتوانید مجوز تحصیل دندانپزشکی در کانادا را کسب کنید لازم است ابتدا مدرک قبولی در آزمون DAT را ارائه کنید.این دوره باید یک سال قبل از تاریخ مورد نظر شما برای شروع تحصیل در کانادا به پایان رسیده باشد. DAT یا Dental Aptitude Test یک آزمون آنلاین سه ساعته است توانایی درک مطلب و تسلط به علوم طبیعی را می‌سنجد. برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا لازم است دیپلم تجربی یا لیسانس علوم پایه (مثل زیست شناسی) داشته باشید. در واقع متقاضیان تحصیل دندانپزشکی در کانادا لازم است ابتدا برای تحصیل علوم پایه در این کشور پذیرش و ویزا بگیرند و پس از اخذ لیسانس، برای شرکت در آزمون DAT و شروع تحصیل دندانپزشکی در کانادا اقدام کنند. سایر شرایط تحصیل دندانپزشکی در کانادا مشابه رشته‌های دیگر است. از جمله‌ی این شرایط می‌توان به مدرک زبان و تمکن مالی اشاره کرد. البته مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا نسبت به رشته‌های مهندسی، نمره بالاتری باید داشته باشد.

سن مناسب برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا

همانطور که گفتیم برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا ابتدا لازم است لیسانس علوم پایه خود را در این کشور به پایان برسانید. برای ورود به دوره لیسانس علوم پایه نباید فاصله (Gap) تحصیلی داشته باشید؛ یا اگر بین اخذ دیپلم تا اقدام برای ورود به مقطع لیسانس در کانادا فاصله افتاده است، بهتر است برای این فاصله دلیل خوبی وجود داشته باشد. برای مثال یک دلیل خوب می‌تواند داشتن رزومه کاری مرتبط با رشته مورد نظر باشد.

شرایط تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا.webp

هزینه تحصیل دندانپزشکی در کانادا

تحصیل رشته دندانپزشکی در کانادا به‌هیچ‌وجه ارزان نیست و با توجه به دانشگاه مورد نظرتان ممکن است تا ۱۰۰ هزار در سال برای شما هزینه داشته باشد. علاوه بر این کمک‌هزینه‌ها و بورسیه‌های تحصیلی کانادا بیشتر شامل رشته‌های غیر پزشکی می‌شوند. کسانی که قصد تحصیل رشته‌های پزشکی با هزینه کم را دارند بهتر است کشورهایی مثل آلمان و فرانسه را در نظر بگیرند. دانشگاه‌های دولتی در کشورهای پیشرفته اروپایی شهریه ندارند یا شهریه آن‌ها بسیار پایین است. از طرف دیگر پس از پایان تحصیل در کشوری مثل فرانسه می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید. چرا که استان کبک کانادا ارتباط بسیار خوبی با کشور فرانسه دارد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیل دندانپزشکی در کانادا

توجه داشته باشید که اخذ پذیرش مستقیم برای تحصیل دندانپزشکی در کانادا ممکن نیست و برای این کار باید ابتدا برای تحصیل علوم پایه در کانادا پذیرش بگیرید. مدارک لازم برای اخذ پذیرش معمولا در سایت دانشگاه مورد نظر قابل مشاهده خواهند بود. پس از گرفتن پذیرش لازم است مدارک زیر را برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به سفارت این کشور ارائه کنید:

 • پاسپورت معتبر
 • نشان دادن قبولی و پذیرش معتبر از یک موسسه یا دانشگاه
 • مدارک نشان دهنده تمکن مالی لازم
 • عکس به اندازه گذرنامه
 • نتیجه معاینات پزشکی مهاجرت
 • نمره آزمون مهارت زبان انگلیسی
 • انگیزه نامه
درآمد دندانپزشکی در کانادا.webp

گرفتن تخصص دندانپزشکی از کانادا

برای تحصیل تخصص دندانپزشکی در کانادا ابتدا لازم است مدارک شما معادل‌سازی شده و به تایید سازمان ارزیابی دندانپزشکی کانادا (NDEB) برسد. زمانی که این تایید را گرفتید، باید در آزمون ارزیابی دانش پایه پزشکی (The Assessment of Funamental Knowledge) شرکت کنید. این آزمون دو مرحله دارد و فقط دو بار فرصت دارید در این آزمون پذیرفته شوید. یعنی اگر دو بار در این آزمون شرکت کرده و نمره قبولی را اخذ نکنید، دیگر امکان گرفتن تخصص دندانپزشکی از کانادا را نخواهید داشت. برای قبولی در این آزمون لازم است ۷۵ امتیاز کسب کنید. پس از قبولی در این آزمون دو راه پیش روی شما وجود خواهد داشت:

۱. دوره دانشگاهی: این دوره ترکیبی از آموزش تئوری و علمی است و در تعداد محدودی از دانشگاه‌های کانادا برگزار می‌شود.

۲. دوره عملی: این دوره‌ همانطور که از اسم آن پیدا است بیشتر بر آموزش عملی تکیه دارد.

در نهایت زمانی که بتوانید آزمون ACJ (توانایی تشخیص) و ACS (مهارت بالینی) را با موفقیت پشت سر بگذارید دوره تخصص شما به پایان می‌رسد؛ اما برای اینکه بتوانید به‌عنوان دندانپزشک در کانادا شروع به کار کنید، یک آزمون دیگر را هم باید پشت سر بگذارید. این آزمون مربوط به اخلاق پزشکی است و مرحله نهایی تبدیل شدن به یک متخصص دندانپزشک در کانادا به حساب می‌آید. تحصیل تخصص‌هایی که در ادامه می‌گوییم در کانادا ممکن است:

 • ارتودونسی و ارتوپدی فک و صورت
 • دندانپزشکی کودکان
 • جراحی فک و دهان
 • درمان ریشه
 • پاتولوژی دهان
 • پروتز دندان
 • بهداشت عمومی دندان
 • لثه درمانی
 • رادیولوژی فک و دهان

جمع بندی

کانادا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل دندانپزشکی و مشغول به کار شدن در این زمینه است. البته باید توجه داشته باشید که تحصیل دندانپزشکی در کانادا هزینه زیادی دارد. به همین نسبت درآمد و تقاضای شغلی دندانپزشکی هم در کانادا بسیار بالا است. به عنوان نتیجه می‌توان گفت اگر تمکن مالی خوبی برای تحصیل دندانپزشکی در خارج از کشور دارید، تحصیل دندانپزشکی در کانادا بهترین گزینه برای شما است.