استان نیوبرانزویک یکی از چهار استان آتلانتیک، یعنی نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا، پرنس ادوارد و نیوفاندلند و زبان رسمی آن دو زبان انگلیسی و فرانسوی است. این استان نزدیک به هشتصدهزار نفر جمعیت دارد که دوسوم آن انگلیسی‌زبان و یک‌سوم فرانسوی‌زبان هستند. حدود نیمی از این جمعیت در سه منطقۀ شهری سکونت دارند: مونکتون و سنت‌جان و فردریکتون (مرکز استان نیوبرانزویک). بیش از ۸۰درصد استان نیوبرانزویک پوشش جنگلی دارد؛ به‌همین‌سبب، در گذشته اقتصاد این استان بر کشتی‌سازی و چوب‌بری استوار بود. با مرورِزمان این دو حرفه کم‌رونق شد؛ اما هنوز ساخت‌وساز و کارگاه‌های تولیدی بخش بزرگی از اقتصاد این استان را تشکیل می‌دهند. در‌کنار این دو، گردشگری، کشاورزی، معدن و استخراج نفت‌و‌گاز بخش‌های دیگر اقتصاد استان نیوبرانزویک هستند. در این مقاله، برای علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا، با بررسی هزینۀ زندگی در سه شهر بزرگ این استان، هزینه زندگی در نیوبرانزویک را تشریح می‌کنیم.

شهر مونکتون

هزینۀ زندگی در شهر مونکتون برای یک نفر صرف‌نظر از هزینۀ اجاره‌بها، حدود ۱،۰۰۰ دلار کانادا در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۸۷۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۷۱۶ دلار کانادا در ماه است. همچنین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۵۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱،۱۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود. هزینۀ بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۲.۷۵ و ۶۵ دلار کاناداست. ناگفته نماند هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت تقریباً ۱۵ دلار کانادا و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر درحدود ۷۰ دلار کانادا برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح است: یک لیتر شیر ۳ دلار، دوازده عدد تخم‌مرغ ۳ دلار، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۱۲ دلار، یک کیلوگرم گوشت ۸ دلار، یک کیلوگرم موز ۳ دلار، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۳ دلار، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۴ دلار و یک کیلوگرم پیاز ۱.۵ دلار. هزینۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طور متوسط ۱۷۳ دلار کانادا و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۸۲ دلار کانادا در ماه است.

شهر سنت جان

شهر سنت جان

هزینۀ زندگی در شهر سنت‌جان برای یک نفر صرف‌نظر از هزینۀ اجاره‌بها، حدود ۱،۲۰۰ دلار کانادا در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۸۹۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۷۰۰ دلار کانادا در ماه است. علاوه‌براین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۴۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱،۱۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود. قیمت بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۲.۷۵ و ۷۷ دلار کاناداست. گفتنی است هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت تقریباً ۱۵ دلار کانادا و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر درحدود ۸۰ دلار کانادا برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح است: یک لیتر شیر ۳ دلار، دوازده عدد تخم‌مرغ ۳.۵ دلار، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۱۵ دلار، یک کیلوگرم گوشت ۱۳ دلار، یک کیلوگرم موز ۲ دلار، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۳ دلار، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۲.۵ دلار و یک کیلوگرم پیاز ۳.۵ دلار. هزینۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طور متوسط ۲۱۶ دلار کانادا و هزینۀ اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۸۴ دلار کانادا در ماه است.

شهر فردریکتون

آشنایی با هزینۀ زندگی در سه شهر مونکتون و سنت جان و فردریکتون معیار خوبی برای برآورد هزینه زندگی در نیوبرانزویک است. هزینۀ زندگی در شهر فردریکتون برای یک نفر صرف‌نظر از هزینۀ اجاره‌بها، حدود ۱،۱۷۵ دلار کانادا در ماه است. اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۱،۱۰۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۸۰۰ دلار کانادا در ماه است. افزون‌براین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱،۵۵۰ دلار کانادا و اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۱،۱۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود. هزینۀ بلیت تک‌سفره و یک‌ماهۀ وسایل حمل‌ونقل عمومی به‌ترتیب ۲.۷۵ و ۸۰ دلار کاناداست. ناگفته نماند هزینۀ خرید غذا برای یک نفر از رستورانی ارزان‌قیمت تقریباً ۲۰ دلار کانادا و برای دو نفر از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت‌تر درحدود ۷۵دلار کانادا برآورد می‌شود. اگر بخواهید در خانه غذا بپزید، قیمت برخی از اقلام غذایی بدین‌شرح است: یک لیتر شیر ۳ دلار، دوازده عدد تخم‌مرغ ۴ دلار، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ ۱۴ دلار، یک کیلوگرم گوشت ۱۴ دلار، یک کیلوگرم موز ۲ دلار، یک کیلوگرم گوجه‌فرنگی ۵ دلار، یک کیلوگرم سیب‌زمینی ۳ دلار و یک کیلوگرم پیاز ۳ دلار. بابت هزینۀ قبوض و خدمات شهری همچون آب، برق، سیستم گرمایش و سرمایش و حمل پسماند برای آپارتمان هشتادمتری به‌طور متوسط ۱۶۸ دلار کانادا و بابت اینترنت نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیه ۸۳ دلار کانادا در ماه باید پرداخت کرد.

منبع: