زبان فرانسه یکی از زبان‌های زیبای دنیاست که قواعد و قوانین خاص آن را باید بیشتر به ذهن سپرد و حفظ این قواعد یکی از مشکلات پیش روی علاقه‌مندان است؛ چراکه در بزرگ‌سالی نمی‌توان مانند سنین کودکی و نوجوانی زبانی را آموخت و زمان بیشتری برای یادگیری باید صرف کرد. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه، نکته‌هایی برای حفظ اطلاعات جدید در طولانی‌مدت و نحوه یادگیری زبان فرانسه بیان خواهیم کرد.

مزایای-یادگیری-زبان-فرانسوی-در-ک.webp

زبان فرانسه را بشنوید

یکی از حقایق مهمی که علاقه‌مندان به یادگیری زبان فرانسه با آن مواجه می‌شوند، آن است که این زبان در نوشتار و گفتار بسیار باهم تفاوت دارد. بسیاری از دانش‌آموزان فقط با منابع مکتوب سروکار دارند و دربارۀ گرامر و صرف فعل می‌آموزند؛ اما اگر می‌خواهید به این زبان صحبت کنید و فقط آزمون‌ها را پشت‌سر نگذارید، زبان فرانسه را باید بشنوید.

خودآموزی برای همه مناسب نیست

سبک‌های یادگیری افراد هنگام زبان‌آموزی متفاوت است و بعضی راحت‌تر زبانی جدید را فرا‌می‌گیرند و بعضی دیگر مشکل‌تر. این بدان‌معنا نیست که بعضی افراد استعداد یادگیری زبان فرانسه را ندارند؛ بلکه یعنی خودآموزی شاید انتخاب مناسبی برایشان نباشد. برخی از زبان‌آموزان به تخصص و مهارت معلم زبان احتیاج دارند تا در تحصیل کمکشان کند و به آنان انگیزه دهد و راه‌حل‌های خلاقانه پیشنهاد کند.

از فرانسه به انگلیسی ترجمه نکنید

زمانی‌که به‌عنوان نوآموز یادگیری زبان فرانسه را شروع می‌کنید، شاید ناخودآگاه در ذهنتان جمله‌های فرانسه را ترجمه کنید. با گذشت زمان و یادگیری بیشتر، ترجمه‌کردن را باید به‌حداقل برسانید؛ چرا‌که در روند صحبت‌کردنتان وقفه ایجاد می‌کند. به‌جای اینکه در مکالمه ابتدا جمله‌ای را به انگلیسی در ذهنتان در نظر بگیرید و سپس آن را به فرانسه ترجمه کنید، کلمه‌های فرانسوی را با تصویرها و موقعیت‌های تصویری یاد بگیرید. برای مثال، اگر می‌خواهید بگویید «سردم است»، به‌جای فکرکردن به معادل فارسی یا انگلیسی‌اش،‌ تصویر لرزیدن را به‌خاطر بسپارید.

پیشنهاد می کنیم مقاله مزایای تحصیل در فرانسه را نیز مطالعه نمایید.

از فرانسه به انگلیسی ترجمه نکنید

به کلمه‌های مشابه دقت کنید

در زبان فارسی و انگلیسی کلمه‌هایی مشابه زبان فرانسه وجود دارد. بسیاری از دانش‌آموزان فکر می‌کنند این کلمه‌ها را بلدند و به آن توجه کافی نمی‌کنند؛ اما وقتی می‌خواهند یکی از این کلمه‌ها را در مکالمۀ فرانسوی به‌کار ببرند، فراموش می‌کنند که این کلمه همان کلمۀ انگلیسی یا فارسی است. علاوه‌بر‌این، تلفظ این کلمه‌های مشترک در زبان فرانسه متفاوت و ممکن است ذهنتان هنگام یادگیری زبان فرانسه دربرابر تلفظ فرانسوی مقاومت کند.

بیشتر بخوانید: مهاجرت تحصیلی به فرانسه

زبان فرانسه را در جمله بیاموزید

وقتی زبان فرانسه را در قالب موضوعی خاص یا جمله‌های مختلف می‌آموزید، کلمه‌های فرانسوی راحت‌تر در ذهنتان باقی می‌مانند و بدین‌شکل گروهی از کلمه‌ها را یاد می‌گیرید که با‌هم تناسب دارند و در دفعه‌های بعد از آن‌ها می‌توانید استفاده کنید. موقع یادگیری زبان فرانسه جمله‌هایی را پیدا کنید که با آن‌ها موافق هستید و درکشان برایتان آسان است. بدین‌ترتیب ذهنتان جمله‌هایی را که راحت‌تر می‌فهمد، راحت‌تر یاد می‌گیرد و به‌یاد می‌آورد.

آهسته و پیوسته حرکت کنید

اگر بخواهید در یک بعد‌ازظهر زبان فرانسه را یاد بگیرید، تنها ذهنتان را خسته می‌کنید و انگیزه‌تان را از دست می‌دهید. روزانه پانزده تا سی دقیقه مطالعۀ متمرکز تأثیرش بسیار بهتر از دو ساعت مطالعۀ پراکنده در آخر هفته است. فراموش نکنید مطالبی که آموخته‌اید، مرتب دوره کنید. شاید بزرگ‌ترین اشتباه دانش‌آموزان این باشد که با یادگیری موضوع‌های جدید، دیگر سراغ موضوع‌های قدیمی‌تر نمی‌روند. فراموش نکنید اصلی‌ترین راه یادگیری زبان فرانسه این است که آهسته و پیوسته مطالعه و دوره کنید.

در ادامه می توانید از مقاله مزایای یادگیری زبان فرانسه نیز بازدید کنید.

مزیت‌های یادگیری زبان فرانسه

همان‌طور که در مقدمه اشاره شد، یادگیری زبان فرانسه در خود این کشور دارای مزیت‌های مهم و متعددی است که ‌می‌تواند شرایط تحصیل در این کشور را به مراتب ساده‌تر کند. این مزیت‌ها عبارتند از:

  • یادگیری سریع

به طور کلی یادگیری یک زبان در کشوری که مردم به آن زبان صحبت می‌کنند، بسیار به فرآیند یادگیری زبان کمک می‌کند. قرار گرفتن در محیط و ارتباط با مردم، یادگیری مستقیم و مستمر، به کار بردن آموخته‌ها به‌طور روزانه و… باعث می‌شود که زبان را بسیار سریع‌تر و مانند یک فرد بومی یاد بگیرید.

نحوه یادگیری زبان فرانسه

  • غوطه‌ور شدن و استفاده مکرر از زبان

زندگی در فرانسه شما را وادار به استفاده از زبان فرانسوی خواهد کرد. شما باید برای رفع نیازهای روزمره مانند رفت و آمد، خرید و… با مردم صحبت کنید. مردم به زبان فرانسوی صحبت می‌کنند و تابلوی مغازه‌ها، تبلیغات و برنامه‌های تلویزیونی به زبان فرانسوی هستند. هر نوع ارتباطی با فرهنگ محلی، به دامنه لغات شما خواهد افزود و آنها را در ذهن شما تثبیت خواهد کرد و درک شما از زبان فرانسوی را بالا خواهد برد.

  • آشنایی با فرهنگ این کشور قبل از ورود به دانشگاه

پس از رفتن به فرانسه برای شرکت در دوره‌های زبان فرانسوی، شما هر روز با مردم و دیگر زبان‌آموزان در ارتباط خواهید بود. زندگی در فرانسه به شما فرصت درک فرهنگ مردم این کشور را خواهد داد. همچنین ارتباط با دیگر زبان‌آموزان، بستری را برای درک فرهنگ کشورهای مختلف برای شما فراهم خواهد نمود.

  • تقویت رزومه تحصیلی و کسب امتیاز ویژه جهت اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مطرح این کشور

علاوه بر یادگیری زبان فرانسوی و اهمیت آن در رزومه تحصیلی و کاری، گذراندن دوره زبان در کشوری غیر از کشور محل زندگی، امتیاز مثتبی در رزومه شما محسوب خواهد شد. پذیرفتن این چالش ضمن نشان دادن علاقه شما به زبان فرانسوی، تلاش شما را برای یادگیری موضوعات مورد علاقه‌تان را نشان می‌دهد و این می‌تواند دلیلی قانع کننده برای کمیته پذیرش دانشگاه جهت اعطا پذیرش به شما باشد.

  • بهره‌مندی از کمک‌هزینه مسکن

دولت فرانسه در راستای حمایت از دانشجویان و زبان‌آموزان، کمک‌هزینه‌ای را برای مسکن آنها اعطا می‌کند. این کمک‌هزینه حدود ۴۰% اجاره مسکن را پوشش می‌دهد.

  • اجازه انجام کار در حین تحصیل

دولت فرانسه امکان انجام ۲۰ ساعت کار در هفته را به دانشجویان و زبان‌آموزان می‌دهد. برای اشتغال به کار پاره‌وقت دانشجویی دیگر نیازی به دریافت «اجازه موقت اشتغال به کار» یا Autorisation Provisoire de Travail نیست.

  • امکان ادامه تحصیل در دانشگاه‌ های فرانسه پس از گذراندن دوره

زبان‌آموزان پس از پایان دوره زبان در فرانسه می‌توانند برای تحصیل وارد دانشگاه های این کشور شوند. در این صورت، برای تمدید ویزا نیازی به بازگشت به ایران نیست و می‌توان در خود کشور فرانسه اقدام کرد.

  • استفاده از زبان فراسنه در دیگر کشورها

علاوه بر فرانسه، بلژیک (شهر والونی)، بروندی، کامرون، کانادا (استان کبک)، چاد، کومور، جیبوتی، دومینیکا، گینه استوایی، هائیتی، ماداگاسکار، رواندا، سنت لوسیا، ، سیشل، سوئیس و واناتو از جمله کشورهایی هستند که به این زبان صحبت می‌کنند و در نتیجه یادگیری این زبان می‌تواند شرایط بهتری را برای مهاجرت به دیگر کشورها فراهم کند.

برای کسب اطلاعات درباره ی شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید می توانید از راه های زیر با مشاوران سیم آخر در ارتباط باشید:

02141405

مشاوره رایگان

سوالات متداول

دوره‌های زبان فرانسه در CLA شامل چه مواردی می شود؟

دورۀ B1

این دوره خود از دو بخش B1.1 و B1.2 تشکیل شده است. هر نیمسال دورۀ B1 سیزده هفته به‌طول می‌انجامد و سطح زبان فرانسه دانشجویان برای ورود به آن باید A2 باشد. شایان ذکر است مجموع ساعات تدریس در هر هفته هجده ساعت است.

دورۀ B2

دورۀ بعدی B2 است که دانشجویان برای ورود به آن باید در سطح B1 فرانسوی باشند. هر نیمسال دورۀ مذکور مانند دورۀ پیشین سیزده هفته طول می‌کشد و مجموع ساعات تدریس در هفته هجده ساعت است.

دورۀ C1

سطح موردنیاز برای ورود به این دوره B2 فرانسوی و مدت زمان هر نیمسال و مجموع ساعات تدریس در هفته مشابه دوره‌های پیشین است.

بهترین روش برای آموزش زبان فرانسه کدام است؟

حقیقت این است روش مشخصی برای همه دانش‌آموزان وجود ندارد و برای هر دانش‌آموز متفاوت است. متدی که برای شما مؤثر است، شاید برای دوستتان مؤثر نباشد. توصیۀ مهم این است که ترکیبی از همۀ متدهای آموزش زبان فرانسه ذکرشده در این مقاله استفاده کنید.

منبع: