دانشجویان هنگام ورود به کشوری خارجی با قوانین و آداب و رسوم آن باید آشنا باشند؛ زیرا ممکن است انجام برخی از کارهای متداول در کشور مبدأ در کشور مقصد چندان رایج نباشد. در این مطلب، بر آن شدیم تا دربارۀ نبایدهای دانشجویی در فرانسه صحبت کنیم. اگر شما هم ازجمله افرادی هستید که به گذراندن دوره های زبان فرانسه در این کشور علاقه‌مندید یا در رشتۀ دلخواهتان در حال تحصیل در فرانسه هستید، توصیه می‌کنیم این مطلب را از دست ندهید.

بی‌توجهی و یادنگرفتن زبان فرانسه

یکی از مهم‌ترین نبایدهای دانشجویی در فرانسه این است که برخی دانشجویان خارجی به یادگیری و تسلط به زبان فرانسه بی‌توجهی می‌کنند و معتقدند اگر به زبان انگلیسی با دیگران ارتباط برقرار کنند، مشکلی به‌وجود نمی‌‌آید. این در حالی است که تسلط بیشتر و سریع‌تر به این زبان از واجبات زندگی و تحصیل در فرانسه است؛ زیرا مردم این کشور به زبان فرانسه بسیار حسا‌‌س‌اند.

محدودکردن روابط اجتماعی

محدودکردن روابط اجتماعی و تنهایی یکی دیگر از کارهای اشتباهی است که برخی از دانشجویان انجام می‌دهند و به هر دلیلی خود را از دایرۀ روابط اجتماعی دور می‌کنند. بنابراین، یکی از کارهای مهم دانشجویان این است که با دانشجویان اهل فرانسه ارتباط برقرار کنند تا علاوه‌بر یادگیری بهتر زبان فرانسه، با فرهنگ این کشور آشنا شوند.

گشت‌و‌گذارنکردن

از دیگر اشتباه‌های مهم دانشجویان در فرانسه این است که از جاذبه‌های گردشگری و زیبایی‌های فرانسه دیدن نمی‌کنند و خود را به همان محل سکونتشان محدود می‌کنند. بنابراین، گشت‌وگذارنکردن در جای‌جای این کشور یکی دیگر از نبایدهای دانشجویی در فرانسه است.

تأخیر در استفاده از CAF

تأخیر در استفاده از CAF (Caisses d’Allocations Familiales) نیز ازجمله اشتباه‌هایی است که احتمال دارد دانشجویان مرتکب شوند؛ زیرا CAF نوعی کمک مالی محسوب می‌شود که دولت برای دانشجویان در نظر گرفته است و به آنان در پرداخت هزینه‌های مربوط به محل اقامتشان کمک می‌کند. پس، تأخیر در استفاده از CAF یکی دیگر از نبایدهای دانشجویی در فرانسه به‌شمار می‌آید.

کشف‌نکردن فرهنگ فرانسه

تلاش‌نکردن برای کشف و فهمیدن فرهنگ فرانسه یکی دیگر از سهل‌انگاری‌های برخی از دانشجویان است. درحقیقت، نباید منتظر بمانید که دیگران فرهنگ فرانسه را به شما یاد بدهند؛ بلکه با تلاش و جست‌وجو باید سعی کنید فرهنگ این کشور را بفهمید تا در آنجا بتوانید راحت‌تر زندگی کنید.

جست‌وجو در فروشگاه‌ها در روزهای یکشنبه

از دیگر اشتباه‌های دانشجویان بین‌المللی این است که فکر می‌کنند روز یکشنبه (روز تعطیل) برنامۀ گشت‌و‌گذار و جست‌وجو در فروشگاه‌های فرانسه را برای خود می‌توانند ترتیب دهند. این تصوری اشتباه است؛ زیرا فرانسویان در این روز بیشتر تمایل دارند اوقاتشان را درکنار خانواده بگذرانند و بیشترِ فروشگاه‌ها نیز به‌دستور دولت بسته هستند و همین موضوع باعث می‌شود دانشجویان روز تعطیلشان را با برنامه‌ریزی اشتباه از دست بدهند.

بی‌توجهی به بورسیه‌ها

همان‌طورکه می‌دانید، بورسیه یکی از کمک‌هایی است که دانشگاه‌ها و دولت کشورهای مختلف در‌اختیار دانشجویان قرار می‌دهند؛ بنابراین، حین تحصیل به بورسیه‌ها توجه کنید تا فرصت بهره‌مندی از آن‌ها را از دست ندهید. برخی از بورسیه‌های مناسب در فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی عبارت‌اند از: Eiffel Excellence Scholarshipو École Normale Supérieure International Selection و Ampere Scholarships of Excellence در ENS لیون.

منبع: