مهاجرت تحصیلی هزینه‌های مختلفی دارد؛ از جمله هزینه ثبت‌نام در دانشگاه، هزینه‌ی بررسی مدارک و... . بسیاری از افراد بر این باورند که مهاجرت تحصیلی به طور کلی پروسه هزینه‌بری دارد؛ اما با انتخاب‌های درست می‌توانید این هزینه‌ها را به حداقل رسانده و مهاجرت تحصیلی ارزان را تجربه کنید. در این مقاله راه‌های مهاجرت ارزان تحصیلی را بررسی می‌کنیم.

کاهش هزینه های پروسه مهاجرت تحصیلی

برای مهاجرت تحصیلی لازم است یک سری مراحل را پشت سر بگذارید و هر کدام از این مراحل هزینه‌های مخصوص به خود را دارد. در ادامه هزینه‌های پروسه مهاجرت تحصیلی و راه‌های کاهش هر کدام را بررسی می‌کنیم:

 • هزینه اپلای (Application Fee): مسیر مهاجرت تحصیلی از اخذ پذیرش آغاز می‌شود و برای ثبت درخواست پذیرش لازم است مبلغی را به دانشگاه مقصد بپردازید. جالب است بدانید بعضی از دانشگاه‌ها اپلیکیشن فی ندارند؛ مثل دانشگاه تورین ایتالیا و دانشگاه لیدز انگلستان. در واقع با انتخاب هوشنمدانه می‌توانید این هزینه را کاملا حذف کنید.
 • هزینه درخواست ویزا و بررسی مدارک: پس از گرفتن پذیرش نوبت به اخذ ویزا می‌رسد و برای گرفتن ویزا لازم است هزینه ثبت درخواست و هزینه بررسی مدارک را به سفارت مورد نظر پرداخت کنید. از نظر هزینه‌های ویزا هر کشور شرایط خاص خود را دارد اما به‌طور کلی این هزینه در مقایسه با سایر هزینه‌ها زیاد نیست.
 • تمکن مالی: یکی دیگر از هزینه‌های پروسه ویزا، تمکن مالی است که باید در زمان درخواست ویزا موجودی حساب شما باشد. برای کاهش هزینه تمکن مالی لازم است کشوری را انتخاب کنید که هزینه‌های زندگی در آن کم باشد. برای مثال هزینه‌های اسپانیا ۱۲۳ درصد از کانادا ارزان‌تر است. به طور کلی اگر به مهاجرت تحصیلی ارزان علاقه دارید، ایتالیا و اسپانیا را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
مهاجرت تحصیلی ارزان.webp

تحصیل رایگان در خارج از کشور

بعضی از دانشگاه‌های خارجی شهریه ندارند و بعضی از کشورهای خارجی بورسیه‌ای ارائه می‌دهند که شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد و تحصیل رایگان را ممکن می‌کند. در ادامه راه های تحصیل رایگان در خارج از کشور را بررسی می‌کنیم:

 • تحصیل در دانشگاه‌های بدون شهریه: بعضی از دانشگاه‌های خارجی شهریه ندارند. برای مثال تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است و نیاز به پرداخت هیچ شهریه‌ای برای تحصیل در این دانشگاه‌ها ندارید. با انتخاب آلمان به‌عنوان مقصد تحصیلی خود می‌ةوانید تحصیل رایگان در خارج از کشور را تجربه کنید.
 • تحصیل با بورسیه تحصیلی در خارج از کشور: هر کدام از کشورهای پیشرفته دنیا، بورسیه‌های مخصوص به خود را دارند. برای مثال کانادا کمک‌هزینه شهریه با شرط معدل ارائه می‌کند و در فرانسه می‌توانید از کمک‌هزینه سازمان CAF استفاده کنید. بهترین کشور از نظر بورسیه تحصیلی ایتالیا است؛ چرا که در این کشور می‌توانید تا سقف ۷۰۰۰ یورو بورسیه بدون شرط معدل دریافت کنید.

بهترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ارزان

همانطور که در بخش‌های قبلی هم توضیح دادیم، یکی از نکات مهم و تاثیرگذار در مهاجرت ارزان، انتخاب کشور است. شما می‌توانید با انتخاب هوشمندانه مقصد، هزینه‌های خود را تا حد قابل توجهی کاهش دهید. در ادامه بهترین کشورها برای مهاجرت را معرفی می‌کنیم.

در ادامه پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل رایگان در انگلیس را نیز مطالعه نمایید.

کانادا بهترین کشور برای تحصیل رایگان

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیاست که هر ساله میزبان هزاران دانشجو برای مهاجرت تحصیلی ارزان است. وجود دانشگاه‌هایی با بهترین سطح علمی و نرخ بیکاری پایین باعث شده که کانادا یک مقصد مهاجرتی مناسب برای دانشجویان باشد. اما هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا نسبت به بیشتر کشورهای اروپایی، بالاست. خوشبختانه در کشور کانادا برنامه‌های بورسیه زیادی برای دانشجویان بین‌المللی وجود دارد و به همین دلیل در صورتی که سوابق تحصیلی و پژوهشی مناسبی داشته باشید می‌توانید کمک هزینه‌هایی برای تحصیل و زندگی در این کشور دریافت کنید.

مهاجرت تحصیلی ارزان به ایتالیا

ایتالیا به عقیده بسیاری از افراد بهترین کشور برای مهاجرت ارزان و تحصیل رایگان است. این عقیده با واقعیت مطابقت دارد؛ چرا که هزینه‌های زندگی در ایتالیا ۲۴ درصد ارزان‌تر از کانادا و ۹ درصد ارزان‌تر از آلمان است. در واقع بین کشورهای توسعه‌یافته، ایتالیا یکی از ارزان‌ترین گزینه‌ها برای تحصیل و زندگی به‌حساب می‌آید. علاوه بر این، ایتالیا یکی از بهترین بورسیه‌های اروپا را تحت عنوان بورسیه استانی ارائه می‌دهد. این بورسیه معمولا تمام شهریه و هزینه مسکن دانشجو را پوشش می‌دهد و از باقی‌مانده آن می‌توانید برای کمک‌‌هزینه زندگی استفاده کنید. جالب‌تر آن که این بورسیه هیچ شرط معدلی ندارد و تمام افراد شانس گرفتن آن را دارند.

تحصیل رایگان در هلند

تحصیل رایگان در هلند

دانشگاه‌های کشور هلند، شهریه‌ای در حدود ۱۴۰۰۰ یورو را به صورت سالانه از دانشجویان دریافت می‌کنند. اما دانشگاه‌های این کشور سطح علمی بسیار بالا و مدارک معتبری دارند و به همین دلیل در صورت تحصیل در هلند، می‌توانید شغل مناسبی در اتحادیه اروپا یا آمریکا پیدا کنید. البته دولت و دانشگاه‌ها بورسیه‌ها و برنامه‌های کمک تحصیلی زیادی به دانشجویان ارائه می‌دهند. با توجه به این که هزینه زندگی در این کشور هم متناسب با درآمد دانشجویی است، می‌توان گفت که تحصیل در هلند یک گزینه مقرون به صرفه برای دانشجویان به شمار می‌رود.

مهاجرت تحصیلی ارزان به ترکیه

هزینه پایین زندگی در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی، نزدیکی فرهنگی و عدم نیاز به دریافت ویزا یکی از دلایلی است که باعث شده دانشجویان زیادی این کشور را به عنوان مقصدی برای مهاجرت تحصیلی انتخاب کنند. در کشور ترکیه هم دانشگاه‌های دولتی و هم خصوصی وجود دارد که متناسب با شرایطتان می‌توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. دانشگاه‌های دولتی تنها به زبان ترکی اموزش دارند و شهریه آنها هم بسیار کمتر است، در حالی که در دانشگاه‌های خصوصی دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند و شهریه بالاتری هم از دانشجویان می‌گیرند. همچنین در صورتی که سوابق تحصیلی مناسبی داشته باشید می‌توانید از بورسیه این کشور استفاده کنید و به صورت رایگان در دانشگاه‌های ترکیه درس بخوانید.

اسپانیا

هزینه‌های زندگی در اسپانیا ۱۲۳ درصد از کانادا ارزان‌تر است. این کشور یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپا برای زندگی به‌حساب می‌آید. جالب است بدانید اسپانیا علاوه بر مهاجرت تحصیلی ارزان، امکان مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان را هم برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است. اگر قصد شما اقدام برای مقطع دکتری است، تحصیل رایگان مقطع دکتری در اسپانیا ممکن خواهد بود.

آلمان

تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان رایگان است. برای تحصیل رایگان در آلمان فقط کافی است پذیرش یکی از این دانشگاه‌ها را دریافت کنید. البته لازم است توجه داشته باشید که رقابت برای ورود به این دانشگاه‌ها بالا است و کسانی که معدل بالا، مقاله ISI‌ یا سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی خود را دارند، شانس بیشتری برای ورود به این دانشگاه‌ها خواهند داشت.

تحصیل رایگان در کشور نروژ

تحصیل رایگان در کشور نروژ

کشور نروژ امکان تحصیل رایگان در دانشگاه‌های این کشور در مقاطع مختلف را برای دانشجویان خارجی فراهم کرده است. تحصیل در نروژ نه تنها برای دانشجویان اروپایی، بلکه برای سایر افراد هم رایگان است و فقط باید مبلغی برای هزینه‌های اداری دانشگاه پرداخت شود. البته در مقطع لیسانس دروس معمولا به زبان نروژی تدریس می‌شوند اما در مقاطع ارشد و دکترا بیشتر دانشگاه‌ها از زبان انگلیسی برای آموزش استفاده می‌کنند.

مهاجرت تحصیلی ارزان در فنلاند

کشور فنلاند یکی دیگر از کشورهای شمال اروپا و منطقه اسکاندیناوی است که امکانات رفاهی و اجتماعی زیادی دارد. تحصیل در مقطع لیسانس و فوق لیسانس در این کشور برای دانشجویان اتحادیه اروپا رایگان است،‌ اما دانشجویان دیگر باید شهریه‌ای بین ۴۰۰۰ تا ۱۸۰۰۰ یورو در سال بپردازند. البته برای دانشجویان مقطع دکترا تحصیل در فنلاند کاملا رایگان است و این افراد نیازی به پرداخت شهریه ندارند. همچنین در صورتی که مدرک زبان فنلاندی و معدل خوبی داشته باشید، می‌توانید به صورت رایگان در مقطع کارشناسی دانشگاه‌های فنلاند تحصیل کنید.

فرانسه

تحصیل در فرانسه به طور کلی رایگان نیست اما برای بعضی از رشته‌ها و مقاطع می‌توانید تحصیل رایگان را تجربه کنید. علاوه بر این در فرانسه با در اختیار داشتن کارت دانشجویی می‌توانید از تخفیف‌های ویژه مثل تخفیف حمل و نقل بهره ببرید. بورسیه سازمان CAF هم یکی دیگر از راه‌های کاهش هزینه تحصیل در فرانسه است. دولت فرانسه نیز با ارائه وام مسکن از دانشجویان خارجی حمایت می‌کند.

تحصیل رایگان در اتریش

اتریش یکی از کشورهای اروپایی است که امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد و به نوعی بهترین کشور برای تحصیل رایگان است. هزینه تحصیل در دانشگاه‌های این کشور برای دانشجویان اروپایی تقریبا رایگان است. اما دانشجویان بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا هم می‌توانند با مبلغ بسیار کمی در حدود ۷۲۶ یورو در هر ترم، وارد دانشگاه‌های دولتی این کشور شوند. البته زبان رسمی و مورد استفاده در دانشگاه‌های این کشور، آلمانی است و شما برای پذیرش باید مدرک زبان آلمانی داشته باشید.

تحصیل رایگان در انگلستان

سطح علمی دانشگاه‌ها در کشور انگلستان بسیار بالاست و به همین دلیل هر ساله دانشجویان بین‌المللی زیادی به این کشور مهاجرت می‌کنند. البته هزینه‌های زندگی در انگلستان نسبتا بالاست و به همین دلیل تحصیل در این کشور به اندازه آلمان مقرون به صرفه نیست. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در انگلستان تنها یک سال طول می‌کشد و معمولا باید بین ۱۰۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ پوند به دانشگاه پرداخت کنید. البته بورسیه‌هایی توسط دانشگاه‌ها و دولت این کشور ارائه می‌شود که می‌توانند هزینه تحصیل در انگلیس را کاملا رایگان کنند.

مهاجرت تحصیلی ارزان به امریکا

مهاجرت تحصیلی ارزان به امریکا

تعداد دانشگاه‌ها در کشور آمریکا بسیار زیاد است و بنابر رتبه علمی و امکاناتی که دارند، شهریه آنها از ۵۰۰۰ دلار تا ۵۰۰۰۰ دلار متغیر است. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی و ارزان آمریکا برای دانشجویان خارجی ساده نیست،‌ اما با داشتن نمره زبان و معدل بالا،‌ توصیه‌نامه از اساتید و مقالات چاپ شده، می‌توانید از بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه بهره‌مند شوید. در مقطع دکترا هم در صورت جلب رضایت استاد راهنما می‌توانید از کمک هزینه‌هایی استفاده کنید که علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه‌های زندگی را هم پوشش می‌دهند.

به شما پیشنهاد می کنیم مقاله تحصیل رایگان پزشکی در ایتالیا را نیز مطالعه کنید.

تحصیل دندانپزشکی رایگان در خارج از کشور

برای تحصیل در رشته دندانپزشکی می‌توانید به سراغ کشورهایی مثل مجارستان، لهستان، اسلواکی، چک، کرواسی، ترکیه، روسیه و ایتالیا بروید. هزینه رندگی و تحصیل در این کشورها پایین‌تر از سایر کشورهاست اما برای پذیرش در آنها باید به زبان کشور مقصد مسلط باشید. همچنین در کشورهایی مانند ایتالیا، بورسیه‌هایی برای دانشجویان تحصیل دندانپزشکی در ایتالیا در نظر گرفته می‌شود که بخش زیادی از هزینه‌های تحصیل و زندگی را پوشش می‌دهد.

تحصیل ارزان پزشکی در خارج از کشور

به طور کلی پزشکی رشته پرهزینه‌ای برای تحصیل در خارج از کشور به‌حساب می‌آید. برای مثال اگر قصد تحصیل پزشکی در آمریکا را داشته باشید، لازم است حداقل ۱۶۰ هزار دلار در سال بپردازید. اما کشورهایی هستند که هزینه تحصیل پزشکی در آن‌ها به‌مراتب پایین‌تر از آمریکا، کانادا و آلمان است. برای مثال تحصیل پزشکی در چین تا ۶۰ درصد ارزان‌تر از تحصیل پزشکی در آمریکا است. جالب است بدانید برای تحصیل پزشکی عمومی، دندانپزشکی و داروسازی در چین نیاز نیست آزمون ورودی بدهید یا زبان چینی را یاد بگیرید. شما با ارائه دیپلم تجربی و مدرک آیلتس می‌توانید تحصیل ارزان پزشکی را در چین تجربه کنید. لازم به ذکر است که تمام دانشگاه‌های چین مورد قبول وزارت بهداشت بوده و با مدرک پزشکی چین می‌توانید در جاهای مختلف دنیا مشغول به کار شوید.

از دیگر کشورهایی که امکان تحصیل ارزان پزشکی را برای شما فراهم می‌کنند می‌توان به اسپانیا و فرانسه اشاره کرد. اسپانیا یکی از ارزان‌ترین کشورهای اروپا است که هزینه‌های زندگی در آن ۱۲۳ درصد از کانادا ارزان‌تر است و دولت فرانسه هم با ارائه یک‌سری حمایت‌های ویژه، هزینه‌های تحصیل دانشجویان خارجی را کاهش می‌دهد. از مهم‌ترین کمک هزینه های تحصیلی فرانسه می‌توان به کمک‌هزینه سازمان CAF و همچنین وام مسکن اشاره کرد. علاوه بر این‌ها در فرانسه با در اختیار داشتن کارت دانشجویی می‌توانید از تخفیف ویژه برای حمل‌ونقل عمومی و همچنین ورود به مکان‌های توریستی بهره ببرید.

مهاجرت تحصیلی ارزان با سیم آخر

ما در سیم‌آخر راه‌های مختلفی را برای مهاجرت ارزان پیش روی شما می‌گذاریم. کشورهای حوزه اقدام سیم‌آخر عبارتند از:

 • کانادا
 • آلمان
 • ایتالیا
 • اسپانیا
 • فرانسه
 • چین
 • انگلیس

و هر کدام از این کشورها شرایط خاص خود را برای مهاجرت تحصیلی ارزان دارد. برای مثال کانادا با ارائه فاند و تخفیف شهریه مسیر تحصیل ارزان را برای شما هموار می‌کند و آلمان با تحصیل بدون شهریه. ایتالیا هم بورسیه استانی ارائه می‌دهد که شرط معدل ندارد و برای همه در دسترس است. ما با تجربه بیش از ۲۰۰۰ پرونده مهاجرت تحصیلی، به شما کمک می‌کنیم مسیر مناسب خود را پیدا کنید و تا پایان این مسیر کنار شماییم.

اگر قصد تحصیل در خارج از کشور را دارید می توانید از راه های زیر با مشاوران سیم آخر در ارتباط باشید:

02141405

مشاوره رایگان

سوالات متداول

کدام کشورها برای مهاجرت تحصیلی ارزان بهترند؟

آلمان، نروژ، سوئد و فنلاند، ایتالیا بهترین کشورها برای تحصیل رایگان هستند.

آیا تحصیل رایگان شامل هزینه های زندگی مانند مسکن و غذا نیز می شود؟

خیر - در بیشتر نقاط جهان تحصیل رایگان صرفا مربوط به عدم پرداخت شهریه است و موارد اندکی هست که هزینه های زندگی را نیز پوشش دهد.