همه ما در مورد مهاجرت با مدرک لیسانس یا دکتری شنیده و خوانده‌ایم. اما کمتر کسی در مورد مهاجرت فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها و دارندگان مدرک فنی حرفه ای صحبت می‌کند. این افراد در صورتی که مدرک معادل فوق دیپلم و همچنین سابقه کاری حداقل سه ساله داشته باشند، می‌توانند برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کنند. در این مقاله قصد داریم به مراحل و شرایط مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای بپردازیم.

مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای مناسب چه کسانی است؟

کسانی که از هنرستان یا سازمان فنی‌حرفه‌ای مدرک گرفته‌اند، اساسی‌ترین شرط برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای را دارند. اما آیا مهاجرت با مدرک فنی حرفه ای برای همه این افراد مناسب است؟ در جواب این سوال باید بگوییم اگر مدرک شما معادل فوق دیپلم است و در راستای مدرک خود کار کرده‌اید، شانس خوبی برای اخذ ویزای کاری کانادا از طریق مدرک فنی حرفه ای خواهید داشت. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت این روش مناسب کسانی است که بلافاصله پس از پایان دوره تحصیلی فنی حرفه ای خود، وارد بازار کار شده‌اند. ضمنا لازم است توجه داشته باشید که برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای نیاز است تمکن مالی بیشتر از ۱۲ هزار دلار کانادا ارائه دهید.

شرایط-مهاجرت-به-کانادا-با-مدرک-فنی-حرفه-ای.webp

شرایط مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

برای اینکه بتوانید با مدرک فنی حرفه ای خود به کانادا مهاجرت کنید لازم است علاوه بر مدرک فنی حرفه ای، این شرایط را هم داشته باشید:

 • رزومه کاری: برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای لازم است رزومه‌ای ارائه دهید که ۳۱۲۰ ساعت سابقه کاری در آن وجود داشته باشد. این سابقه اگر در پنج سال اخیر اتفاق افتاده باشد، برای دولت کانادا مورد قبول خواهد بود. در واقع شما برای استفاده از این روش باید در پنج سال اخیر دو سال کار تمام وقت (یا معادل آن به صورت پاره‌وقت) را در زمینه رشته خود انجام داده باشید.
 • برخورداری از مدارک مورد قبول کانادا: دولت کانادا لیستی را تحت عنوان NOC ارائه داده است که در آن مهارت‌ها و مشاغل دسته‌بندی می‌شوند و به عهده گرفتن هر کدام از این شغل‌ها، شرایط و آموزش‌های مخصوص به خود را دارد. برای مثال یک معمار فقط با ارائه مدرک دانشگاهی می‌تواند در کانادا مشغول به کار شود اما یک برق‌کار برای مهاجرت کاری به کانادا باید دوره‌ کارآموزی تخصصی را بگذراند.
 • پیشنهاد شغلی (جاب آفر): یکی از شرط‌های مهم مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای داشتن یک جاب آفر از کارفرمای کانادایی است. این پیشنهاد شغلی باید برای مدت یک سال با ۳۰ ساعت کار در هفته صادر شده باشد.
 • گواهی تایید مهارت: هر کدام از ایالت‌های کانادا شرایط خاص خود را برای پذیرش نیروی کار خارجی دارند. در همین راستا شرایط شما توسط ایالت مقصدتان مورد بررسی قرار می‌گیرد و همچنین با برگزاری یک آزمون، سطح مهارت شما را می‌سنجند. فرآیند تایید مهارت فنی حرفه ای در هر ایالت کانادا متفاوت است.
 • مدرک تحصیلی: همانطور که گفتیم با مدرک معادل فوق‌دیپلم می‌توانید برای مهاجرت به کانادا از طریق مدرک فنی حرفه ای اقدام کنید. توجه داشته باشید که تحصیل در مقطع‌های بالاتر از فوق دیپلم و همچنین کانادایی بودن مدرک برای شما امتیاز مثبت محسوب خواهد شد.
 • تمکن مالی: اگر در زمان درخواست برای ویزا جاب آفر رسمی ندارید، لازم است تمکن مالی خود را برای زندگی در کانادا اثبات کنید. تمکن مالی برای مهاجرت کاری یک نفر به کانادا در حال حاضر ۱۳۳۱۰ دلار کانادا برای یک سال است. به ازای هر همراه ۳۵۸۶ دلار کانادا به این مبلغ اضافه خواهد شد.
 • شرایط سنی: شرط سن بیشتر برای مهاجرت تحصیلی مطرح می‌شود اما برای مهاجرت کاری هم بی‌تاثیر نیست. در واقع می‌توان گفت کسانی که بین ۲۳ تا ۳۰ سال دارند شانس بیشتری برای اخذ ویزای کاری کانادا در رشته های فنی حرفه ای خواهند داشت.
 • سطح زبان: زبان هم مثل سن بیشتر برای مهاجرت تحصیلی مطرح می‌شود و برای مهاجرت کاری به نمره کمتری از زبان نیاز دارید. برای مثال نمره‌ای بین چهار تا پنج از آیلتس، برای مهاجرت کاری به کانادا کافی است. در حالی که برای مهاجرت تحصیلی به آیلتس با نمره بالای ۶/۵ نیاز دارید.
کار-در-کانادا-فنی-حرفه-ای.webp

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

تحویل مدارک برای این روش دو مرحله دارد. مرحله اول زمانی است که می‌خواهید برای اخذ ویزای کاری کانادا اقدام کنید. در این مرحله لازم است مدارک زیر را به سفارت این کشور ارائه دهید:

 • پاسپورت
 • نمره‌ی زبان
 • مدرک تحصیلی کانادایی یا گزارش ارزشیابی مدارک غیر کانادایی
 • جاب آفر (در صورت وجود)
 • مدارک مربوط به اثبات سابقه کاری
 • گواهی احراز صلاحیت (در صورت وجود)
 • مدارک اثبات توانایی مالی

در صورتی که درخواست ویزای شما مورد قبول سفارت کانادا واقع شود، برای شما دعوتنامه‌ای ارسال می‌کنند که دعوتنامه فدرال نام دارد. بعد از دریافت این دعوتنامه لازم است این مدارک را برای اخذ اقامت ارائه کنید:

 • گواهی عدم سوء پیشینه
 • گواهی سلامت
 • شناسنامه و ترجمه آن
 • فرم‌های تکمیل شده درخواست اقامت
ویزای-کاری-کانادا-فنی-حرفه-ای.webp

مراحل مهاجرت به کانادا با مدرک فنی حرفه ای

به طور کلی برای مهاجرت کاری به کانادا با مدرک فنی حرفه‌ای لازم است مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. ایجاد پروفایل در اکسپرس انتری و ورود به لیست (pool): در این مرحله شما سوابق و شرایطتان را در اکسپرس انتری وارد می‌کنید تا با بررسی آن‌ها به شما امتیازی داده شود. بهتر است قبل از ایجاد پروفایل امتیاز اکسپرس انتری خود را محاسبه کنید تا وقتتان تلف نشود.
 2. اقدام برای ویزا: کانادا اطلاعات همه متقاضیان را جمع کرده و رتبه‌بندی می‌کند. برترین‌ها در این لیست ITA یا دعوتنامه برای اپلای (invitation to apply) دریافت می‌کنند. پس از دریافت این دعوتنامه لازم است مدارک لازم برای اخذ ویزا را به سفارت کانادا ارائه کنید.
 3. اقدام برای اخذ اقامت: زمانی که ویزای شما صادر شد باید مجوز اقامت در کانادا را دریافت کنید تا شرایط برای ورود شما به این کشور و شروع فعالیت آماده شود. در بخش قبل گفتیم که چه مدارکی لازم است در این بخش ارائه شوند.

نتیجه گیری

کسانی که مدرک فنی حرفه ای دارند و در زمینه مرتبط با مدرکشان سابقه کاری سه ساله داشته‌اند، شانس خوبی برای مهاجرت کاری به کانادا خواهند داشت. این افراد باید سوابق خود را وارد سیستم امتیازدهی اکسپرس انتری کرده و سپس برای اخذ دعوتنامه صبر کنند. داشتن یک پیشنهاد کاری از کانادا شانس شما را برای مهاجرت به کانادا از طریق مدرک فنی حرفه‌ای بالا می‌برد.