همانطور که می‌دانید شهر کن فرانسه یکی از شهرهای مشهور جهان است که مهم‌ترین دلیل محبوبیت و شهرت آن، جشنواره فیلم کن، است. این جشنواره، هر سال در این شهر برگزار می‌شود و به عنوان یکی از باشکوه‌ترین وقایع در حوزه سینما به شمار می‌آید. شهر کن فرانسه همچنین در بخش جنوب شرقی این کشور واقع شده و دارای مساحتی برابر ۱۹.۶۲ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۹۴۲۰۰۰ نفر در سال ۲۰۲۰ است. اگر قصد تحصیل در فرانسه را دارید و شهر زیبای کن را به عنوان محل زندگی و تحصیل خود انتخاب کردید، بهتر است با این شهر و شرایط زندگی در آن آشنا شوید. در این مطلب نگاهی کوتاه به آب و هوا در شهر کن و شرایط زندگی در آن خواهیم پرداخت.

آب و هوا در شهر کن فرانسه

آشنایی با آب و هوای یک کشور یا شهر خاص را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین ملاک‌ها برای انتخاب آن شهر در نظر گرفت. در این بخش به شرایط کلی آب و هوایی در شهر کن فرانسه می‌پردازیم.

به طور کلی شهر کن فرانسه دارای تابستان‌های گرم، مرطوب و کوتاه و زمستان‌های بلند و سرد است. دمای هوا نیز در این شهر از ۴ درجه سانتی‌گراد تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کم‌تر از ۰ یا بیشتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد در شهر کن فرانسه بسیار نادر است.

همچنین فصل گرم سال در این شهر از بیستم ماه ژوئن آغاز شده و تا سیزدهم ماه سپتامبر با متوسط دمای حدود ۲۵ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در شهر کن فرانسه، هفتم آگوست بوده و حداقل و حداکثر دمای هوا در آن به ترتیب ۱۹ و ۲۸ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال نیز در این شهر از بیستم ماه نوامبر تا بیست و پنجم ماه مارس با متوسط دمای حدود ۱۶ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین دوازدهم ماه ژانویه به عنوان سردترین روز سال در این شهر به حساب می‌آید که حداقل و حداکثر دما در آن به ترتیب ۴ و ۱۳ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال نیز برای بازدید از شهر کن فرانسه اواخر ماه می تا اواخر ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر کن فرانسه

همانطور که می‌دانید هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تفاوت دارد. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر کن فرانسه نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن، هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۴ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۱ یورو، ۳۷/۱ یورو، ۷۲/۱ یورو، ۲۰/۳ یورو و ۱۳ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب حدود ۱۰ و ۸۰/۱۶ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌هایی مانند سیب، موز و پرتقال به ترتیب برابر ۷۶/۲ یورو، ۸۲/۱ یورو و ۶۲/۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۳ یورو، ۸۶/۱ یورو و ۱۷/۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر کن فرانسه نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۵۰/۱ یورو و ۴۵ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند، باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۴ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند، بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر کن فرانسه برابر ۵۰/۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر برابر ۳۶/۵۴۸ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر برابر ۵۰۰ یورو در ماه است. افرادی که به خرید مسکن در شهر کن فرانسه تمایل دارند، باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب برابر ۵۰/۷۲۳۲ یورو و ۳۵۰۰ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری برابر ۲۰/۱۰۹ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۲۷ یورو است.

سایر هزینه ها  در شهر کن فرانسه

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کنید، متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 یا برندی مشابه) برابر ۶۷/۶۹ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۵۰/۳۳ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۸۴ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۳۵ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۰ یورو در ماه و هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۳۵/۱۰ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

اگر پرسشی درباره راه های مهاجرت تحصیلی به فرانسه و شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه دارید، می‌توانید آن را به‌صورت کامنت مطرح کنید.

منبع: