شهر کارلسروهه یکی دیگری از شهرهای آلمانی است که بعد از اشتوتگارت به عنوان دومین شهر بزرگ واقع در ایالت بادن-وورتمبورگ شناخته می‌شود. این شهر همچنین دارای یکی از مؤسسات آموزش عالی (مؤسسه فناوری کارلسروهه) است که در سطح جهانی از جایگاه و کیفیت بسیار مناسبی برخوردار است و به همین جهت بسیاری از افراد علاقه‌مند به تحصیل در آلمان این شهر برای تحصیل انتخاب می‌کنند که البته ذکر این نکته الزامی است که دانشگاه‌ها و مؤسسات موجود در ایالت بادن-وورتمبورگ برای دانشجویان غیراروپایی رایگان نیستند. افرادی که شهر کارلسروهه را برای زندگی و یا تحصیل انتخاب می‌کنند نیز باید با اطلاعاتی کلی درباره این شهر آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر کارلسروهه

به طورکلی شهر کارلسروهه دارای مساحتی برابر 173.5 کیلومتر مربع و جمعیتی رو به افزایش است. جمیعت شهر کارلسروهه در سال 2020 حدود 318،000 نفر است که نسبت به سال 2019، 0.63 درصد افزایش داشته است.

شهرهای نزدیک آلمانی

شهر کارلسروهه به شهرهای دیگر آلمانی نظیر اشتوتگارت، فرانکورت و مونیخ نزدیک است که در ادامه فاصله هرکدام تا شهر کارلسروهه را مشاهده می‌کنیم:

  • شهر اشتورتگارت: 58 کیلومتر تا شهر کارلسروهه
  • شهر فرانکفورت: 139.64 کیلومتر تا شهر کارلسروهه
  • شهر مونیخ: 291.97 کیلومتر تا شهر کارلسروهه

کیفیت زندگی در شهر کارلسروهه

به طور کلی کیفیت زندگی نیز در شهر کارلسروهه بسیار بالا است و به همین دلیل شرایط زندگی را برای افراد و دانشجویانی که به این شهر می‌روند آسان می‌کند. در ادامه با اطلاعاتی درباره شاخص‌های مختلف کیفیت در شهر کارلسروهه آشنا خواهیم شد.

  • شاخص توان خرید مردم: بالا
  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

شرایط آب و هوایی شهر کارلسروهه

شهر کارلسروهه به طورکلی دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های بسیار سرد و طولانی به همراه باد و آسمان نیمه‌ابری است. متوسط دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از 1- درجه سانتی‌گراد تا 26 درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از 8- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر 33 درجه سانتی‌گراد در این شهر نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر کارلسروهه از 9 ماه ژوئن آغاز شده و تا 8 ماه سپتامبر با متوسط دمای 22 درجه سانتی‌گراد  در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، 3 ماه آگوست با حداقل دمای 15 درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای 26 درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از 13 ماه نوامبر تا 5 ماه مارس با متوسط دمای 9 درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال هم در این شهر، 9 ماه فوریه با حداقل دمای 1- درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای 5 درجه سانتی‌گراد است. همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر کارلسروهه از اواسط ماه ژوئن تا اواسط ماه سپتامبر است. دمای هوا نیز در این مدت بین 18 درجه سانتی‌گراد و 27 درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر کارلسروهه

به طورکلی متوسط هزینه زندگی در شهر کارلسروهه برای یکی نفر (صرف نظر از اجاره‌بها) حدود 700 یورو در ماه است. در ادامه نیز به برخی هزینه‌های مهم در شهر کارلسروهه نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال 2020 می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر 8.50 یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر 42.50 یورو برای 2 نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (1 لیتر)، نان سفید (1 عدد)، برنج سفید (1 کیلوگرم)، تخم‌مرغ (12 عدد) و پنیر محلی (1 کیلوگرم) به ترتیب برابر 0.73 یورو، 1.14 یورو، 1.88 یورو، 1.96 یورو و 8.03 یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر 7.72 و 8.50 یورو به ازای هر یک کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر 2.10 یورو، 1.43 یورو و 1.42 یورو به ازای هر 1 کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر 2.18 یورو، 1.09 یورو و 0.99 یورو به ازای هر یک کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر کارلسروهه نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود 3 یورو و 64 یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود 2 یورو به ازای هر یک کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر 3.50 یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر کارلسروهه حدود 1.43 یورو به ازای هر 1 لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. به طورکلی اجاره‌بها برای یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر کارلسروهه حدود 631 یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود 490 یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر حدود 1،236 یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود 965 یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر کارلسروهه را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود 4،287 یورو و 3،397 یورو به ازای هر یک متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان 85 متری حدود 171 یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (60 Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود 30 یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود 75 یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و...) حدود 36 یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود 86 یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود 114 یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود 38 یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس حدود 17 یورو به ازای هر 1 ساعت در آخر هفته است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر 12 یورو (به ازای 1 بلیط) است.

منابع: