شهر ژیرونا در اسپانیا در شمال کاتالونیا واقع است و حدود ۹۶هزار نفر جمعیت و ‍۳۹.۱۴ کیلومترمربع مساحت دارد. شهر ژیرونا (خیرونا) ازجمله شهرهایی است که بسیاری از افراد آن را برای زندگی یا تحصیل در اسپانیا انتخاب می‌کنند. در این شهر، مدرسۀ Jaume Vicens Vives برای تحصیل مقطع متوسطه و دانشگاه ژیرونا (خیرونا) به‌چشم می‌خورد؛ به‌همین‌دلیل، مقصد محبوبی برای تحصیل به‌حساب می‌آید. سیستم حمل‌ونقل شهر ژیرونا بسیار پیشرفته است و دانشجویان با استفاده از اتوبوس و قطار و هواپیما به مقاصد مدنظرشان می‌توانند سفر کنند. در این مقاله، با شهر ژیرونا در اسپانیا بیشتر آشنا خواهیم شد.

مزایای زندگی در شهر ژیرونا

زندگی در شهر ژیرونا در اسپانیا مزایای فراوانی دارد که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

۱. سبک زندگی: مردم شهر ژیرونا در آرامش‌ بسیاری زندگی می‌کنند و امنیت فراوان حاکم بر آن سبب شده است آنان حتی در نیمه‌شب‌ها با آسودگی خاطر پیاده‌روی کنند و از زیبایی شهر لذت ببرند؛

۲. آب‌وهوا: آب‌وهوای این شهر بسیار متبوع است که در بخش وضعیت آب‌وهوایی همین مقاله، به‌تفصیل با آن آشنا خواهیم شد؛

۳. غذا: ژیرونا ازجمله شهرهای است که شماری از رستوران‌های مشهور و باکیفیت اسپانیا را در خود گنجانده است که به‌راحتی می‌توانند پاسخ‌گوی افراد با ذائقه‌های متنوع باشند.

۴. مردم شهر: مردم شهر ژیرونا مانند مردم دیگر شهرهای اسپانیا بسیار خون‌گرم‌اند و معاشرت با آنان حتی برای غریبه‌ها احساس خوشایندی به‌وجود می‌آورد.

کیفیت زندگی در شهر ژیرونا در اسپانیا

به‌طورکلی ،کیفیت زندگی در شهر ژیرونا اسپانیا مطلوب ارزیابی می‌شود و وضعیت شاخص‌های مهم زندگی در آنجا ازاین‌قرار است:

  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

وضعیت آب‌وهوایی شهر ژیرونا در اسپانیا

شهر ژیرونا در اسپانیا تابستان‌های کوتاه و گرم و خشک و زمستان‌های سرد به‌همراه آسمان نیمه‌ابری دارد. دمای هوای این شهر در طول سال از ۲ تا ‍۳۱ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و دمای کمتر از منفی ‍۳ و بیشتر از ‍۳۴ درجۀ سانتی‌گراد در آنجا به‌ندرت دیده می‌شود. فصل گرم سال در شهر ژیرونا در اسپانیا از ۱۷ژوئن آغاز می‌شود و تا ۹سپتامبر با متوسط دمای ۲۰ درجۀ سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال در ژیرونا ۴آگوست با حداکثر و حداقل دمای ‍۳۱ و ۱۸ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال در شهر ژیرونا در اسپانیا نیز با متوسط دمای ۱۷ درجۀ سانتی‌گراد از ۱۵نوامبر آغاز می‌شود و تا ۱۴مارس ادامه می‌یابد. ناگفته نماند سردترین روز سال در این شهر ۱۰ژانویه است که حداقل و حداکثر دما به ۲ و ۱‍۳ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. گردشگران نیز بهترین زمان سال برای سفر به شهر ژیرونا را از اواسط می تا اوایل اکتبر می‌دانند.

هزینه‌های زندگی در شهر ژیرونا در اسپانیا

هزینه‌های زندگی باتوجه‌به سبک زندگی، از فردی به فرد دیگر متفاوت است. درادامۀ مقاله، برخی از هزینه‌های مهم زندگی در شهر ژیرونا در اسپانیا نظیر موادغذایی و رستوران، هزینۀ حمل‌ونقل، هزینۀ مسکن، هزینۀ قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها را شرح خواهیم داد.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینۀ مربوط به رستوران و موادغذایی، ازجمله هزینه‌های مهم زندگی در هر شهر است. قیمت خرید غذا در رستورانی ارزان‌قیمت در ژیرونا ۱۱ یورو و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۴۰ یورو برای دو نفر است. برای تهیۀ موادغذایی پرمصرفی نظیر شیر (یک لیتر)، نان سفید (یک قرص)، برنج سفید (یک کیلوگرم)، تخم‌مرغ (دوازده عدد) و پنیر محلی (یک کیلوگرم)، فیلۀ مرغ (یک کیلوگرم) و گوشت گاو (یک کیلوگرم) به‌ترتیب ۰.۷۹، ۱.۱۰، ۰.۹۴، ۲.۰‍۳، ۱۱.‍۳‍۳، ۷.‍۳۸ و ۱۱.‍۳‍۳ یورو باید پرداخت کرد. افزون‌براین، هزینۀ خرید هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۱.۶۱ و ۲.۹۰ و ۱.۵۴ یورو و نیز هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز به‌ترتیب ۲.۲۱ و ۱.۲‍۳ و ۱.۷۵ یوروست.

هزینۀ حمل‌ونقل

قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌ونقل داخلی در ژیرونا به‌ترتیب ۱.۴۰ و ‍۳۰ یورو برآورد می‌شود. افرادی که از تاکسی برای رفت‌وآمد استفاده می‌کنند، باید بدانند کرایۀ تاکسی ۰.۹۶ یورو به‌ازای هر کیلومتر و مبلغ ورودی تاکسی ‍۳ یوروست. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در شهر ژیرونا در اسپانیا ۱.‍۳۲ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

در میان هزینه‌های زندگی، هزینۀ مسکن را می‌توان مهم‌ترین هزینه دانست که بسته به محل زندگی و متراژ آپارتمان، متغیر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ژیرونا در اسپانیا حدود ششصد یورو و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر حدود چهارصد یورو در ماه است. همچنین، اجارۀ ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۹۳۰ یورو و اجارۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۷‍۳۰ یورو تخمین زده می‌شود. ناگفته نماند قیمت خرید هر مترمربع آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به‌ترتیب حدود ‍۳،۰۰۰ و ۱،۷۰۰ یوروست.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز باتوجه‌به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان متفاوت است. به‌عنوان نمونه، هزینۀ قبوض مربوط به آب و برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای آپارتمان ۸۵متری در ژیرونا ۱۱۴.۲۹ یورو و هزینۀ اینترنت با حداقل سرعت شصت مگابیت‌برثانیۀ نامحدود ‍۳۹.۱۴ یورو در ماه برآورد می‌شود.

هزینۀ مدرسۀ کودکان

هزینۀ پیش‌دبستانی یا مهدکودک در شهر ژیرونا در اسپانیا با درنظرگرفتن یک روز کامل خصوصی، حدود سیصد یورو در ماه برای هر کودک و هزینۀ مدرسۀ ابتدایی بین‌المللی برای یک نفر حدود هشت‌هزار یورو در سال است.

سایر هزینه‌ها

درکنار هزینه‌های زندگی گفته‌شده، هزینه‌های دیگری همچون لباس و ورزش و تفریح نیز برای برخی افراد اهمیت دارد. درادامه، وضعیت این هزینه‌ها را در شهر ژیرونا باهم مرور خواهیم کرد.

هزینۀ لباس

قیمت خرید شلوار جین (با برند Levis ۵۰۱ یا برندی مشابه) از فروشگاه زنجیره‌ای حدود هشتاد یورو و قیمت خرید لباس تابستانی حدود سی یورو برآورد می‌شود. همچنین، قیمت متوسط یک جفت کتانی ورزشی و یک جفت کفش چرمی رسمی مردانه به‌ترتیب  ۶۶ و ۸‍۳.‍۳‍۳ یوروست.

هزینۀ ورزش و تفریح

شهریۀ باشگاه ورزشی در ژیرونا برای هر فرد بزرگ‌سال ‍۳۷.۵۰ یورو در ماه و هزینۀ اجارۀ زمین تنیس در آخر هفته به‌ازای هر ساعت ۱۶.‍۳‍۳ یورو تخمین زده می‌شود. علاوه‌براین، هزینۀ تفریحاتی نظیر رفتن به سینما هشت یورو به‌ازای هر بلیت است.

منابع: