شهر پامپلونا یکی دیگر از شهرهای اسپانیایی است که به عنوان مرکز ناحیه خودمختار ناوارا در اسپانیا شناخته می‌شود. این شهر درحقیقت به عنوان مرکز اصلی خدمات تجاری در ناوارا شهرت داشته و محل قرارگیری یکی از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا، دانشگاه ناوارا است. این شهر همچنین دارای مساحتی برابر ۲۵.۱۴ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۲۰۰۰۰۰ نفر است. دانشجویانی که قصد تحصیل در دانشگاه ناوارا را دارند باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر پامپلونا

کیفیت زندگی در شهر پامپلونا

به طور کلی کیفیت زندگی نیز در شهر پامپلونا بالا است و به همین دلیل شرایط زندگی را برای افراد و دانشجویانی که به این شهر می‌روند آسان می‌کند. در ادامه با اطلاعاتی درباره شاخص‌های مختلف کیفیت در شهر پامپلونا آشنا خواهیم شد.

  • شاخص امنیت: بسیار بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: بسیار پایین

شهرهای نزدیک اسپانیا

شهر پامپلونا به شهرهای دیگر اسپانیا نیز نزدیک است و از همین جهت فرصت سفر به دیگر نقاط اسپانیا را برای ساکنین خود فراهم می‌کند. شهرهای نزدیک اسپانیای به شهر پامپلونا عبارتند از:

  • شهر سان سباستین: ۸۴.۳۳ کیلومتر تا شهر پامپلونا
  • شهر بیلبائو: ۱۵۵.۴۲ کیلومتر تا شهر پامپلونا
  • شهر اوئسکا: ۱۶۴.۵۳ کیلومتر تا شهر پامپلونا
  • شهر لئون: ۳۹۰.۱۹ کیلومتر تا شهر پامپلونا

شرایط آب و هوایی شهر پامپلونا

شهر پامپلونا به طورکلی دارای تابستان‌های گرم به همراه آسمان صاف و زمستان‌های بسیار سرد به همراه آسمان نیمه-ابری است. متوسط دمای هوا نیز در طول سال در این شهر از ۰ درجه سانتی‌گراد تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۵- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر ۳۴ درجه سانتی‌گراد در این آن نادر است. فصل گرم سال نیز در شهر پامپلونا از ۱۵ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۴ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۴ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. همچنین گرم‌ترین روز سال در این شهر، ۳ ماه آگوست با حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۲۸ درجه سانتی‌گراد است. فصل سرد سال هم در این شهر از ۱۶ ماه نوامبر تا ۶ ماه مارس با متوسط دمای ۱۳ درجه سانتی‌گراد در روز است. سردترین روز سال نیز در این شهر، ۳۱ ماه ژانویه با حداقل دمای ۰ درجه سانتی‌گراد و حداکثر دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد است. همچنین براساس نظرات گردشگران، بهترین زمان برای بازدید از شهر پامپلونا از اواخر ماه ژوئن تا اواسط ماه سپتامبر است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر پامپلونا

در ادامه برخی هزینه‌های مهم در شهر پامپلونا نظیر هزینه مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ را مشاهده می‌کنیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به مواد غذایی و رستوران از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰.۵۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۳۷.۵۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۰ یورو، ۱.۵۰ یورو، ۰.۷۰ یورو، ۲.۱۹ یورو و ۱۱.۵۰ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۵.۹۲ یورو و ۱۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱.۵۵ یورو، ۱.۵۰ یورو و ۱.۲۶ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۱.۵۵ یورو، ۰.۸۸ یورو و ۰.۷۸ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر پامپلونا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب حدود ۱ یورو و ۳۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۰.۹۵ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۴ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر پامپلونا حدود ۱.۲۹ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. به طورکلی اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر پامپلونا حدود ۶۶۴ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۵۲۵ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۱۰۰۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۷۹۰ یورو است. میزان هزینه موردنیاز برای خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۳۸۴۸ یورو و ۱۸۰۰ یورو به ازای هر یک متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۹۵ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۴۳ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌ها می‌اندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۵۵ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۱ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۵۴ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۰۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال برابر ۳۴.۵۰ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس برابر ۸ یورو به ازای هر ۱ ساعت در آخر هفته است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما حدود ۷ یورو (به ازای هر بلیط) است.

منابع: