شهر وایادولید که به لاتین Valladolid نوشته می‌شود شهری است در اسپانیا که در بخش خودمختار کاستئا و لئون واقع  شده است. این شهر با مساحتی برابر ۱۹۷.۹ کیلومتر مربع دارای جمعیتی رو به افزایش است که نسبت به سال گذشته (۲۰۱۹) حدود ۰.۶۵ درصد رشد داشته است و در حال حاضر حدود ۳۰۵۰۰۰ نفر جمعیت دارد. اگر به تحصیل در اسپانیا و زندگی در این کشور علاقه‌مند هستید، آشنایی با شهر‌های مهم این کشور می‌تواند اطلاعات مفیدی در اختیار شما قرار دهد. در ادامه به اطلاعات بیشتری درباره این شهر خواهیم پرداخت.

کیفیت زندگی در شهر وایادولید

به طورکلی کیفیت زندگی در شهر وایادولید بسیار بالا است در ادامه نیز کیفیت شاخص‌های مختلف زندگی را در این شهر مشاهده می‌کنیم:

  • شاخص امنیت: بسیار بالا
  • شاخص مراقبت‌های درمانی: بالا
  • شاخص وضعیت اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

آب و هوای شهر وایادولید

به طور کلی شهر وایادولید دارای تابستان‌های کوتاه، گرم و بدون باران به همراه آسمان صاف و زمستان‌های بسیار سرد به همراه آسمان نیمه-ابری است. دمای هوا نیز در شهر وایادولید در طول سال از ۱ درجه سانتی‌گراد تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد متغیر بوده و دمای کم‌تر از ۴- درجه سانتی‌گراد و یا بیشتر از ۳۵ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیارنادر است.

فصل گرم سال نیز در این شهر از ۱۵ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۰ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۶ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یاید. گرم‌ترین روز سال هم در شهر وایادولید، ۳۰ ماه جولای با حداکثر دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد است.

همچنین فصل سرد سال در شهر وایادولید از ۱۴ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۱ ماه مارس با متوسط دمای ۱۲ درجه سانتی‌گراد ادامه دارد. سردترین روز سال نیز در این شهر، ۱۵ ماه ژانویه با حداکثر دمای ۸ درجه سانتی‌گراد و حداقل دمای ۱ درجه سانتی‌گراد است.

بر اساس آنچه گردشگران گزارش کرده‌اند بهترین زمان سال برای بازدید از شهر وایادولید از اوایل ماه ژوئن تا اواسط ماه سپتامبر است که دمای هوا در این مدت نیز بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر وایادولید  ۲۰۲۰

هزینه زندگی در شهر وایادولید  ۲۰۲۰

هزینه‌های مربوط به زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر وایادولید  نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها در سال ۲۰۲۰ می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۳۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۰ یورو، ۱.۰۷ یورو، ۱.۰۵ یورو، ۲.۱۹ یورو و ۱۶.۳۳ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۵.۹۲ و ۱۲.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب حدود ۱.۵۵ یورو، ۱.۸۰ یورو و ۱.۲۶ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب برابر ۱.۵۵ یورو، ۰.۸۸ یورو و ۰.۷۸ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر وایادولید  نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۵۰ یورو و ۳۸ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۱ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۲ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر وایادولید  حدود ۱.۳۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر وایادولید  برابر ۵۸۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر برابر ۳۸۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۸۸۳ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۵۴۲ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر وایادولید  را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب برابر ۴۵۰۰ یورو و ۲۲۶۷ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۹۵ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۴۳ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌ها خواهیم انداخت.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۵۵ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) برابر ۳۵ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۵۴ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۱۰۰ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۳ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۱۱.۱۲ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۷.۵۰ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع: