شهر مونیخ آلمان از شهرهای برتر این کشور است که بسیاری از افراد آن را برای زندگی و یا تحصیل انتخاب می‌کنند. این شهر که دارای مساحتی برابر ۴/۳۱۰ کیلومتر مربع است جمعیتی حدود ۱۴۵۶۰۳۹ نفر در سال ۲۰۲۰ است. افرادی که تحصیل در آلمان و شهر مونیخ را برای تحصیل و زندگی انتخاب کرده‌اند باید با اطلاعاتی نظیر آب و هوا در شهر مونیخ آلمان و هزینه زندگی در شهر مونیخ آلمان آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

آب و هوا در شهر مونیخ آلمان

به طور کلی شهر مونیخ آلمان دارای تابستان‌های معتدل و زمستان‌های بسیار سرد به همراه آسمان ابری است. دمای هوا در این شهر در طول سال از ۴- درجه سانتیگراد تا ۲۴ درجه سانتیگراد متغیر بوده و دمای کمتر از ۱۲- درجه سانتیگراد و بیشتر از ۳۰ درجه سانتیگراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر مونیخ آلمان از ۳۱ ماه می آغاز شده و ۹ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۲۰ درجه سانتی سانتیگراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۳ ماه آگوست است که حداکثر و حداقل دمای هوا در آن به ترتیب برابر ۲۴ و ۱۳ درجه سانتیگراد است.

همچنین فصل سرد سال در شهر مونیخ آلمان از ۱۶ ماه نوامبر تا ۴ ماه مارس ادامه داشته و متوسط دمای هوا نیز در این مدت حدود ۷ درجه سانتیگراد در روز است. سردترین روز سال نیز در این شهر ۲۳ ماه ژانویه بوده که حداقل و حداکثر دمای هوا در آن به ترتیب ۴- و ۳ درجه سانتیگراد است.

بهترین زمان سال هم برای بازدید از این شهر از اواخر ماه ژوئن تا اواخر ماه آگوست است. دمای هوا نیز در این مدت بین ۱۸ درجه سانتیگراد تا ۲۷ درجه سانتیگراد است.

هزینه زندگی در شهر مونیخ آلمان

هزینه‌های مربوط زندگی از فردی به فرد دیگر متفاوت است زیرا سبک زندگی افراد مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور کلی هزینه متوسط زندگی در شهر مونیخ آلمان برای یک نفر حدود ۱۱/۸۵۱ یورو در ماه است. در ادامه به برخی هزینه‌های مهم در شهر مونیخ آلمان نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۷۵/۱۲ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۶۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۸۸/۰ یورو، ۶۴/۱ یورو، ۸۸/۱ یورو، ۵۱/۲ یورو و ۴۹/۱۱ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۹۰/۷ و ۹۹/۱۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه میو‌ه‌های مانند سیب و موز و پرتقال به ترتیب برابر ۳۴/۲ یورو، ۷۹/۱ یورو و ۲۲/۲ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۶۷/۲ یورو، ۳۵/۱ یورو و ۳۲/۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر مونیخ آلمان نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱۰/۳ یورو و ۶۰ یورو است. افرادی نیز که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی حدود ۲ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی حدود ۷۰/۳ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر مونیخ آلمان حدود ۴۴/۱ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر مونیخ آلمان حدود ۱۲۵۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۹۰۷ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر برابر ۲۲۶۵ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر برابر ۱۷۴۴ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر مونیخ آلمان را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب برابر ۱۰۵۶۱ یورو و ۷۶۲۹ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۲۴۷ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۵ یورو است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) برابر ۱۴/۸۰ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۴ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز برابر ۶۳/۸۳ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز برابر ۶۶/۱۲۳ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال حدود ۳۵ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته برابر ۶۴/۲۱ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۱۲ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منبع: