مورسیا، مرکز استان مورسیا، در بخش جنوب شرقی کشور اسپانیا واقع شده است. مورسیا نیز به عنوان یکی از نواحی خودمختار اسپانیا شناخته می‌شود. همچنین یکی از بهترین دانشگاه‌های اسپانیا، دانشگاه مورسیا، در این شهر واقع شده است و بسیاری از افرادی که تمایل به تحصیل در اسپانیا دارند این شهر و این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب می‌کنند. افرادی که شهر مورسیا را برای تحصیل و یا زندگی انتخاب کرده‌اند باید با اطلاعاتی درباره این شهر آشنا شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

مساحت و جمعیت شهر مورسیا

شهر مورسیا در اسپانیا دارای مساحتی برابر ۸۸۱.۹ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۴۳۷۰۰۰ نفر است. شهر مورسیا همچنین به شهرهایی نظیر والنسیا و شهر آلیکانته نزدیک بوده و تنها ۲۲۹.۱۶ کیلومتر فاصله دارد.

کیفیت زندگی در شهر مورسیا

آشنایی با کیفیت زندگی در شهر مورسیا برای همه افرادی که این شهر را برای زندگی و یا تحصیل انتخاب کرده‌اند لازم است. به طور کلی کیفیت زندگی در شهر مورسیا بسیار بالا است. همچنین شاخص قدرت خرید مردم، متوسط، شاخص امنیت، بالا، شاخص مراقبت‌های درمانی، بسیار بالا و شاخص آلودگی هوا نیز در شهر مورسیا پایین است.

شرایط آب و هوایی شهر مورسیا

افرادی که تمایل به زندگی و یا تفریح در شهر مورسیا دارند بهتر است با اطلاعاتی درباره آب و هوا این شهر نیز آشنا شوند.

شهر مورسیا به طور کلی دارای تابستان‌های بسیار گرم و مرطوب به همراه آسمان صاف و بدون ابر است. زمستان‌های این شهر نیز طولانی و سرد به همراه آسمان نیمه ابری است. بارندگی نیز این شهر، بسیار کم است و می‌توان گفت که شهر مورسیا در طول سال بسیار خشک است. دمای هوا نیز در این شهر از ۴ درجه سانتی‌گراد تا ۳۳ درجه سانتی‌گراد در طول سال متغیر بوده و دمای کمتر از ۰ و یا بیشتر از ۳۶ درجه سانتی‌گراد در این شهر بسیار نادر است.

فصل گرم سال نیز در شهر مورسیا از ۱۵ ماه ژوئن آغاز شده و تا ۱۳ ماه سپتامبر با متوسط دمای ۳۰ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. گرم‌ترین روز سال هم در این شهر ۴ ماه آگوست با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۲۱ درجه سانتی‌گراد و ۳۳ درجه سانتی‌گراد است.

فصل سرد سال هم در شهر مورسیا از ۱۶ ماه نوامبر آغاز شده و تا ۱۳ ماه مارس با متوسط دمای ۲۰ درجه سانتی‌گراد در روز ادامه می‌یابد. سردترین روز سال نیز در این شهر ۷ ماه ژانویه با حداقل و حداکثر دمای به ترتیب ۴ درجه سانتی‌گراد و ۱۷ درجه سانتی‌گراد است.

بهترین زمان سال برای بازدید از شهر مورسیا نیز از اواسط ماه آوریل تا اواخر ماه ژوئن و از اواسط ماه سپتامبر تا اواخر ماه اکتبر با دمای بین ۱۸ درجه سانتی‌گراد و ۲۷ درجه سانتی‌گراد است.

هزینه زندگی در شهر مورسیا

هزینه زندگی در اسپانیا از فردی به فرد دیگر و از شهری به شهر دیگر، متفاوت است زیرا سبک زندگی افرادِ مختلف و هزینه‌ها در شهرهای مختلف با یکدیگر تمایز دارد اما به طور متوسط هزینه زندگی در شهر مورسیا برای یک نفر (صرف نظر از اجاره‌بها) حدود ۵۵۸ یورو در ماه است. در ادامه نیز به برخی هزینه‌های مهم در شهر مورسیا نظیر مواد غذایی و رستوران، هزینه حمل و نقل، هزینه مسکن و هزینه قبوض و اینترنت و سایر هزینه‌ها نیز می‌پردازیم.

هزینه مواد غذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و مواد غذایی از جمله هزینه‌های بسیار مهم برای زندگی است. برای مثال هزینه غذا در رستورانی ارزان برابر ۱۰ یورو و در رستورانی با قیمت متوسط برابر ۳۰ یورو برای ۲ نفر است. هزینه مواد غذایی پر مصرفی نظیر شیر (۱ لیتر)، نان سفید (۱ عدد)، برنج سفید (۱ کیلوگرم)، تخم‌مرغ (۱۲ عدد) و پنیر محلی (۱ کیلوگرم) به ترتیب برابر ۰.۷۶ یورو، ۱.۰۱ یورو، ۰.۹۵ یورو، ۱.۹۵ یورو و ۹.۴۶ یورو است. هزینه موادغذایی دیگری نظیر فیله مرغ و گوشت گاو به ترتیب برابر ۶.۶۰ و ۱۱ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. همچنین هزینه میوه‌هایی نظیر سیب، موز و پرتقال به ترتیب برابر ۱.۲۵ یورو، ۱.۷۱ یورو و ۰.۹۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم است. هزینه گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و پیاز نیز به ترتیب حدود ۱.۶۷ یورو، ۱.۲۵ یورو و ۱.۸۹ یورو به ازای هر ۱ کیلوگرم قیمت دارند.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهر مورسیا نیز یکی دیگر از هزینه‌های حیاتی است و بسته به نوع حمل و نقل افراد، متفاوت است. برای مثال هزینه بلیط یک‌طرفه (حمل و نقل داخلی) و بلیط یک‌ماهه به ترتیب برابر ۱.۴۰ یورو و ۲۵ یورو است. همچنین افرادی که از تاکسی برای حمل و نقل استفاده می‌کنند باید بدانند که کرایه تاکسی برابر ۱.۵۰ یورو به ازای هر ۱ کیلومتر و ورودیه تاکسی برابر ۳ یورو است. هزینه بنزین نیز برای آنهایی که از وسایل نقلیه شخصی استفاده می‌کنند بسیار مهم است. هزینه بنزین در شهر مورسیا برابر ۱.۳۲ یورو به ازای هر ۱ لیتر است.

هزینه مسکن

در میان هزینه‌های مربوط به زندگی هزینه مسکن را می‌توان به عنوان مهم‌ترین هزینه در نظر گرفت. این هزینه بسته به محل زندگی و سایز مسکن، متغیر است. برای مثال اجاره‌بها برای یک آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر مورسیا حدود ۵۰۰ یورو در ماه و برای آپارتمانی مشابه، خارج از مرکز شهر حدود ۳۸۰ یورو در ماه است. همچنین اجاره ماهیانه برای یک آپارتمان ۳ خوابه در مرکز شهر حدود ۷۳۰ یورو و برای همین آپارتمان خارج از مرکز شهر حدود ۵۵۸ یورو است. افرادی نیز که تمایل به خرید مسکن در شهر مورسیا را دارند باید بدانند که هزینه خرید یک آپارتمان در مرکز و خارج از مرکز شهر به ترتیب حدود ۲۴۰۰ یورو و ۱۴۷۵ یورو به ازای هر ۱ متر مربع است.

هزینه قبوض و اینترنت

هزینه قبوض نیز بسیار مهم بوده و بسته به سبک زندگی فرد و همچنین سایز آپارتمان، متفاوت است. برای مثال هزینه قبوض مربوط به آب، برق و سیستم گرمایشی و سرمایشی برای یک آپارتمان ۸۵ متری حدود ۱۳۱ یورو در ماه است. هزینه اینترنت نیز (۶۰ Mbps و یا بیشتر با دیتای نامحدود) حدود ۳۲ یورو است.

هزینه مدرسه کودکان

هزینه مدرسه و مهدکودک غیرانتفاعی (برای یک روز کامل) به ازای هر یک کودک حدود ۳۲۷ یورو در ماه است. هزینه مدرسه بین‌المللی ابتدایی برای یک کودک نیز حدود ۵۳۳۳ یورو در سال است.

سایر هزینه ها

هزینه‌های مربوط به زندگی علاوه بر هزینه‌های فوق شامل هزینه‌های دیگری نیز است. هزینه‌هایی مانند هزینه لباس و هزینه‌های مربوط به ورزش و تفریح برای برخی از افراد بسیار مهم هستند. در ادامه نگاهی به برخی از این هزینه‌های میاندازیم.

هزینه لباس

هزینه‌های مربوط به لباس بسته به نوع لباس و فروشگاهی که فرد از آن خرید می‌کند متفاوت است. برای مثال هزینه یک شلوار جین (با برند Levis 501 و یا برندی مشابه) حدود ۶۶ یورو و یک لباس تابستانی از یک فروشگاه زنجیره‌ای (با برند Zara، H&M و…) حدود ۳۱ یورو است. هزینه یک جفت کتانی ورزشی با قیمت متوسط نیز حدود ۶۳ یورو و یک جفت کفش رسمی چرمی مردانه نیز حدود ۷۳ یورو است.

هزینه ورزش و تفریح

هزینه‌های مربوط به ورزش و یا تفریح بسته به نوع ورزش و تفریح مورد نظر از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برای مثال شهریه باشگاه ورزشی برای یک نفر بزرگسال برابر ۲۸ یورو در ماه و هزینه اجاره زمین تنیس به ازای ۱ ساعت در آخر هفته حدود ۶.۲۵ یورو است. هزینه تفریحاتی نظیر رفتن به سینما برابر ۷.۲۵ یورو (به ازای ۱ بلیط) است.

منابع: