شهر لچه ایتالیا (Lecce) مرکز استان لچه است و در ناحیۀ پولیا و جنوب ایتالیا قرار دارد. استان لچه دومین استان پرجمعیت منطقۀ پولیاست و شهر لچه از شهرهای مهم این منطقه به‌شمار می‌رود. لچه شهری کهن با آثار باستانی متعدد و معماری بسیار زیباست؛ ازاین‌رو، آن را «فلورانس جنوب ایتالیا» لقب داده‌اند. علاوه‌براین، این شهر از دانشگاه سالنتو، ازجمله دانشگاه‌های قدیمی و معتبر ایتالیا، میزبانی می‌کند. در این مطلب برای علاقه‌مندان به تحصیل در ایتالیا، دربارۀ شهر لچه اطلاعات بیشتری بیان خواهیم کرد.

مساحت و جمعیت شهر لچه

مساحت شهر لچه ایتالیا تقریباً ۲۳۸ کیلومترمربع است و براساس سرشماری سال ۲۰۱۵، تقریباً ۹۶،۷۶۶ نفر در این شهر ساکن‌اند. گفتنی است تراکم جمعیت در این شهر ۴۰۰ نفر در هر کیلومترمربع است.

وضعیت آب‌وهوایی شهر لچه ایتالیا

وضعیت آب‌وهوایی شهر لچه ایتالیا

آب‌وهوای شهر لچه ایتالیا در تابستان‌ها گرم و خشک و نسبتاً صاف و در زمستان‌ها سرد و نیمه‌ابری همراه با وزش باد است. در طول سال، میانگین دمای هوا در این شهر از ۵ تا ۳۲ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و به‌ندرت به کمتر از ۱ یا بیشتر از ۳۵ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. بهترین زمان برای سفر به لچه و انجام فعالیت‌های مخصوص هوای گرم از اواسط ژوئن تا اوایل سپتامبر است. شهر لچه تابستان‌های کوتاه و زمستان‌های طولانی دارد. فصل گرم این شهر ۲.۹ ماه، یعنی از ۱۲ژوئن تا ۱۰سپتامبر، طول می‌کشد و میانگین دما در این دوره بیش از ۲۸ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال نیز ۴.۱ ماه، یعنی از ۲۲نوامبر تا ۲۶مارس است و میانگین دما در این بازۀ زمانی به کمتر از ۱۶ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد.

کیفیت زندگی در شهر لچه

لچه شهری کهن و بسیار زیبا و پویاست و مردمی خون‌گرم و مهمان‌نواز دارد. در این منطقه و شهرهای کوچک اطرافش، مکان‌های دیدنی بسیار زیادی به‌چشم می‌خورد. به‌طورکلی، می‌توان گفت کیفیت زندگی در شهر لچه را در سطح بسیار مطلوبی ارزیابی کرد. درادامه، سطح کیفیت زندگی در شاخص‌های مختلف را می‌خوانید. این داده‌ها از وبگاه Numbeo در می۲۰۲۱ استخراج شده است.

  • شاخص قدرت خرید: پایین
  • شاخص امنیت: بالا
  • شاخص خدمات بهداشتی: بالا
  • شاخص اقلیمی: بسیار بالا
  • شاخص هزینه‌های زندگی: متوسط
  • شاخص نسبت قیمت ملک به درآمد: پایین
  • شاخص زمان ترافیک: بسیار پایین
  • شاخص آلودگی هوا: متوسط

دانشگاه‌های شهر لچه ایتالیا

دانشگاه سالنتو دانشگاه اصلی شهر لچه محسوب می‌شود. دانشگاه مذکور سال ۱۹۵۵ تأسیس شده است و از دانشگاه‌های معتبر ایتالیا محسوب می‌شود.

دانشگاه سالنتو

دانشگاه سالنتو (University of Salento) در شهر لچه واقع است. این دانشگاه هشت دانشکده دارد و بیش از شانزده‌هزار نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری در آن مشغول تحصیل هستند. هشت دانشکدۀ دانشگاه سالنتو از‌این‌قرارند: دانشکدۀ میراث فرهنگی، دانشکدۀ مهندسی، دانشکدۀ ریاضی و فیزیک، دانشکدۀ علوم مدیریت، دانشکدۀ علوم زیست‌شناسی و محیط‌زیست، دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ علوم تاریخی و دانشکدۀ علوم انسانی.

هزینه زندگی در شهر لچه ایتالیا

هزینه زندگی در شهر لچه ایتالیا

همان‌طورکه می‌دانید، هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی هر فرد متغیر است. به‌طورکلی، هزینه زندگی در شهر لچه درمقایسه‌با شهرهای بزرگ ایتالیا مانند رُم و میلان کمتر ارزیابی می‌شود. درادامه، جزئیات میانگین هزینه‌های اصلی زندگی در شهر لچه در سال ۲۰۲۱ را شرح داده‌ایم. این اطلاعات از جدیدترین داده‌های وبگاه Numbeo در می۲۰۲۱ استخراج شده‌ است.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و موادغذایی از هزینه‌های بسیار مهم زندگی است. در شهر لچه، هزینۀ غذا در رستورانی ارزان‌قیمت ۱۵ یورو و در رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۵۰ یورو برای سه کورس غذای دو نفر است. علاوه‌براین، قیمت خرید موادغذایی پرمصرفی نظیر یک لیتر شیر، یک قرص پانصدگرمی نان سفید، یک کیلوگرم برنج سفید‌، دوازده عدد تخم‌مرغ، یک کیلوگرم پنیر محلی، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ و یک کیلوگرم گوشت گاو به‌ترتیب ۰.۸۱، ۱.۷۰، ۱.۵۰، ۲.۶۲، ۱۰، ۶.۶۷ و ۱۲.۲۵ یورو تخمین زده می‌شود. همچنین، هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۱.۶۰ و ۱.۴۵و ۱.۵۸ یورو و هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز نیز به‌ترتیب ۱.۳۷ و ۱.۳۴ و ۱.۲۳ یورو قیمت دارند.

هزینۀ حمل‌و‌‌نقل

هزینۀ حمل‌و‌نقل نیز یکی دیگر از هزینه‌های مهم به‌حساب می‌آید. در شهر لچه، قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌و‌نقل داخلی به‌ترتیب ۱.۲۵ و ۳۵ یوروست. افزون‌براین، مبلغ ورودی تاکسی ۴ یورو و کرایه ۱ یورو به‌ازای هر کیلومتر و هزینۀ هر ساعت انتظار تاکسی ۲۰ یورو برآورد می‌شود. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در لچه ۱.۵۸ یورو باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

هزینۀ مسکن مهم‌ترین هزینۀ زندگی به‌حساب می‌آید که بسته به محل زندگی و متراژ خانه متغیر است. به‌طورکلی، هزینۀ اجارۀ مسکن در شهر لچه در‌مقایسه‌با شهرهای بزرگ ایتالیا، مانند رُم و فلورانس و میلان مقرون‌به‌صرفه‌تر است. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۴۳۳.۳۳ یورو و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۳۳۸.۳۳ یورو در ماه است. همچنین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۷۸۳.۳۳ یورو و اجاره‌بهای ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۶۱۶.۶۷ یورو تخمین زده می‌شود.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان بستگی دارد. در شهر لچه ایتالیا، بهای قبوض آب، برق، سیستم گرمایشی و سرمایشی و حمل زباله برای آپارتمان ۸۵متری ۱۱۴.۱۸ یورو و هزینۀ اینترنت ADSL یا کابلی با حداقل سرعت شصت مگابیت‌بر‌ثانیۀ نامحدود ۲۸.۷۵ یورو در ماه است.منابع: