شهر فردریکستاد نروژ (Fredrikstad) شهری در ویکن کانتی نروژ است و همراه با شهر سرپسبرگ پنجمین شهر بزرگ نروژ محسوب می‌شود. این شهر درکنار رود گلوما در بیست‌کیلومتری مرز سوئد قرار گرفته است. در سال ۲۰۱۷، شهر فردریکستاد جایزۀ جذاب‌ترین شهر نروژ را ازآنِ کرده است. دولت نروژ این جایزه را هر سال براساس معیارهایی مانند وضعیت اجتماعی و اقتصادی و محیط‌زیست به شهرهای مختلف اعطا می‌کند. همچنین، یکی از پردیس‌های دانشگاه اوستفولد نروژ در این شهر قرار گرفته است. در این مقاله برای علاقه‌مندان به زندگی و تحصیل در نروژ، دربارۀ شهر فردریکستاد بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مساحت و جمعیت شهر فردریکستاد

مساحت شهر فردریکستاد نروژ تقریباً ۲۸۵.۹ کیلومترمربع است و براساس آمار سال ۲۰۱۹، تقریباً ۸۲،۳۰۱ نفر در این شهر و حومۀ آن ساکن‌اند. تراکم جمعیت در شهر فردریکستاد حدود ۲۸۳ نفر در هر کیلومترمربع برآورد می‌شود.

وضعیت آب‌وهوایی شهر فردریکستاد نروژ

وضعیت آب‌وهوایی شهر فردریکستاد نروژ


آب‌وهوای شهر فردریکستاد نروژ در تابستان‌ها نسبتاً گرم و نیمه‌ابری و در زمستان‌ها بسیار سرد و همواره ابری است. فردریکستاد زمستان‌های بلندی دارد و در طول سال، میانگین دمای هوای این شهر از ۵- تا ۲۱ درجۀ سانتی‌گراد متغیر است و به‌ندرت به کمتر از ۱۴- یا بیشتر از ۲۵ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد. بهترین زمان برای سفر به فردریکستاد و انجام فعالیت‌های مخصوص هوای گرم از اواخر ژوئن تا اواسط اوت است. فصل گرم این شهر ۳.۳ ماه، یعنی از ۳۱می تا ۸سپتامبر، طول می‌کشد و میانگین دما در این دوره بیش از ۱۷ درجۀ سانتی‌گراد است. فصل سرد سال نیز ۳.۹ ماه، یعنی از ۲۱نوامبر تا ۱۷مارس است و میانگین دما در این بازۀ زمانی به کمتر از ۵ درجۀ سانتی‌گراد می‌رسد.

کیفیت زندگی در شهر فردریکستاد

فردریکستاد شهری زیباست و همان‌طور که گفتیم، در سال ۲۰۱۷ جایزۀ جذاب‌ترین شهر نروژ ازنظر معیارهای وضعیت اجتماعی و اقتصادی و محیط‌زیستی را کسب کرده است. به‌طورکلی، کیفیت زندگی در کشور نروژ و شهر فردریکستاد بسیار مطلوب ارزیابی می‌شود. درادامه، سطح کیفیت زندگی در شاخص‌های مختلف را می‌خوانید. این داده‌ها از وبگاه Numbeo در می۲۰۲۱ استخراج شده است.

  • شاخص امنیت: متوسط
  • شاخص خدمات بهداشتی: بسیار بالا
  • شاخص اقلیمی: بالا
  • شاخص نسبت قیمت ملک به درآمد: پایین
  • شاخص زمان ترافیک: پایین
  • شاخص آلودگی هوا: پایین

دانشگاه‌های شهر فردریکستاد نروژ

یکی از پردیس‌های کالج دانشگاه اوستفولد در شهر فردریکستاد قرار دارد. کالج دانشگاه اوستفولد یکی از کالج‌های دانشگاهی نروژ است و دانشگاه اصلی شهر فردریکستاد محسوب می‌شود.

دانشگاه استفولد نروژ

کالج دانشگاه استفولد (Østfold University College - HiØ) دانشگاهی دولتی است که دو پردیس در شهرهای هالدن و فردریسکتاد نروژ دارد. امروزه در این دانشگاه، حدود ۷هزار نفر دانشجو مشغول تحصیل و ۵۵۰ نفر کارمند مشغول فعالیت هستند. دانشگاه اوستفولد شش دانشکده دارد که دانشکده‌های پردیس فردریکستاد آن عبارت‌اند از: دانشکدۀ مهندسی و دانشکدۀ بهداشت و مطالعات اجتماعی و دانشکدۀ تئاتر (معروف به آکادمی تئاتر نروژ ((Norwegian Theater Academy).

هزینه زندگی در شهر فردریکستاد نروژ

هزینه زندگی در شهر فردریکستاد نروژ


هزینه‌های زندگی بسته به سبک زندگی هر فرد متغیر است. روی‌هم‌رفته، هزینه زندگی در نروژ ارزان نیست؛ اما می‌توان گفت هزینه زندگی در شهر فردریکستاد از شهرهای بزرگ نروژ مانند اسلو کمتر ارزیابی می‌شود. درادامه، جزئیات میانگین هزینه‌های اصلی زندگی در شهر فردریکستاد در سال ۲۰۲۱ را شرح داده‌ایم. این اطلاعات از جدیدترین داده‌های وبگاه Numbeo در اوت۲۰۲۱ استخراج و تمام مبالغ به کرون نروژ محاسبه شده‌ است.

هزینۀ موادغذایی و رستوران

هزینه‌های مربوط به رستوران و موادغذایی از هزینه‌های بسیار مهم زندگی است. به‌طورکلی، می‌توان گفت هزینۀ خرید موادغذایی در شهر فردریکستاد از شهرهای بزرگ نروژ مانند اسلو مقرون‌به‌صرفه‌تر است. در این شهر، برای خرید غذا از رستورانی ارزان‌قیمت ۱۵۳.۴۷ کرون و از رستورانی نسبتاً گران‌قیمت ۱،۰۰۰ کرون برای سه کورس غذای دو نفر باید پرداخت کرد. علاوه‌براین، قیمت موادغذایی پرمصرفی نظیر یک لیتر شیر، یک قرص پانصدگرمی نان سفید، یک کیلوگرم برنج سفید‌، دوازده عدد تخم‌مرغ، یک کیلوگرم پنیر محلی، یک کیلوگرم فیلۀ مرغ و یک کیلوگرم گوشت گاو به‌ترتیب ۲۶، ۲۹.۳۵، ۱۴.۵۸، ۴۰، ۹۹.۲۵، ۱۲۳.۳۳ و ۲۳۸.۱۳ کرون تخمین زده می‌شود. همچنین، هر کیلوگرم از میو‌ه‌هایی مانند سیب و موز و پرتقال به‌ترتیب ۳۸.۸۸ و ۲۰.۵۳ و ۳۴.۹۹ کرون و هر کیلوگرم از صیفی‌جاتی همچون گوجه‌فرنگی و سیب‌زمینی و پیاز نیز به‌ترتیب ۱۹.۴۴ و ۲۹.۶۳ و ۲۹.۱۶ کرون قیمت دارند.

هزینۀ حمل‌و‌‌نقل

هزینۀ حمل‌و‌نقل نیز یکی دیگر از هزینه‌های مهم است. در شهر فردریکستاد، قیمت بلیت یک‌طرفه و یک‌ماهۀ حمل‌و‌نقل داخلی به‌ترتیب ۳۵ و ۶۰۰ کرون است. افزون‌براین، مبلغ ورودی تاکسی ۱۱۷.۵۰ کرون و کرایه ۱۴.۹۳ کرون به‌ازای هر کیلومتر و هزینۀ هر ساعت انتظار تاکسی ۳۶۳.۶۰ کرون برآورد می‌شود. ناگفته نماند برای خرید هر لیتر بنزین در فردریکستاد ۱۵.۲۳ کرون باید پرداخت کرد.

هزینۀ مسکن

هزینۀ مسکن مهم‌ترین هزینۀ زندگی به‌حساب می‌آید و بسته به محل زندگی و متراژ خانه متغیر است. درمجموع، هزینۀ اجارۀ مسکن در شهر فردریکستاد کمتر از شهرهای بزرگ نروژ برآورد می‌شود. برای مثال، اجاره‌بهای آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ۸،۵۰۰ کرون و اجاره‌بهای آپارتمان مشابه خارج از مرکز شهر ۶،۶۲۵ کرون در ماه است. همچنین، اجاره‌بهای ماهانۀ آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ۱۲،۹۰۰ کرون و اجاره‌بهای ماهانۀ همان آپارتمان خارج از مرکز شهر ۱۰،۳۳۳.۳۳ کرون تخمین زده می‌شود.

هزینۀ قبوض و اینترنت

هزینۀ قبوض نیز به سبک زندگی فرد و متراژ آپارتمان بستگی دارد. در شهر فردریکستاد نروژ، بهای قبوض آب، برق، سیستم گرمایشی و سرمایشی و حمل زباله برای آپارتمان ۸۵متری ۱،۱۵۰ کرون و هزینۀ اینترنت ADSL یا کابلی نامحدود با حداقل سرعت شصت مگابیت‌بر‌ثانیه ۴۴۲.۵۰ کرون در ماه است.منابع: